Metale szlachetne drożeją wskutek obaw o kondycję banków regionalnych w USA?

Wysokość oprocentowania funduszy federalnych w USA po 10-tej z rzędu podwyżce tej głównej stopy procentowej FOMC doszła w środę do poziomu swego maksimum z lat 2006-2007 czyli 5,25 proc.

Dobrą wiadomością jest to, że główna stopa procentowa w USA po raz pierwszy od 3 lat osiągnęła poziom wyższy niż spadająca od czerwca ub.r. roczna dynamika indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) w tym kraju. Zapewne miało to wpływ na zasugerowanie w wydanym po środowym posiedzeniu komunikacie, że na razie kolejnych podwyżek stóp nie będzie.

Zła wiadomość jest taka, że na początku tego tygodnia upadł w USA kolejny bank regionalny (tak określa się w USA banki z aktywami niższymi niż 100 mld USD). First Republic Bank został przejęty przez władze, a następnie sprzedany największemu bankowi w USA czyli JPMorgan Chase.

Ta katastrofa rozegrała się właściwie w 3 miesiące:

Oczywiście w kontekście wysokości stóp procentowych w USA to drugie największe pod względem wielkości aktywów (212 mld USD) bankructwo w historii amerykańskiej bankowości może budzić niepokojące skojarzenia z wydarzeniami z czasów Wielkiej Recesji z lat 2007-2008 i upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Ale oczywiście trudno tu coś ostatecznie przesądzać.

Pojawili się już od razu następni kandydaci. Wykres kursu akcji np. PacWest Bancorp wygląda “obiecująco” (chociaż na początku piątkowej sesji próbował odrabiać straty).

Tegotygodniowe osiągnięcie przez cenę złota najwyższego poziomu w historii bywa odbierane jako “ucieczka do bezpieczeństwa” oferowana przez ten metal szlachetny. Znajdujące się praktycznie na tym samym poziomie szczyty z sierpnia 2020 i marca 2022 miały oczywisty związek z odpowiednio pandemią COVID-19 i militarną agresją Rosji na Ukrainę, które to wydarzenia wywołały przecież ogromny niepokój.

Za złotem zaczęło podążać srebro, które w tym tygodniu osiągnęło najwyższy poziom od ponad roku.

Komentarze

 1. toya

  “toya 28 kwietnia 2023 o 11:14Odpowiedz
  Czucie i wiara silniej(j) do mnie mówi, że szczyt (albo przynajmniej retest 198X) wypada we wtorek 9. maja :-)))”

  Jeszcze tak w poniedziałek otworzyć się luką do góry. Marzenie.

  7
 2. sumadartson

  Złoto kosztuje tyle co na szczytach z 2011 r. Czyli kto kupìł złoto 12 lat temu stracił blisko połowę wartości swoich pieniędzy – inflacja. W przeszłości każde takie kilkuletnie bujanie ceny w horyzontalnym kanale, kończyło się gwałtownym ruchem w kosmos.
  Co do banków regionalnych, to ceny obligacji już przestają spadać, czyli niebawem po kłopocie, jednak sądzę że wątpię aby z tego powodu złoto zaczęło zniżkować.
  @max2. Jak będzie miał ekscelencja trochę czasu to szlachta czeka na forum. Nawet z tymi linkami do polskojęzycznych wampirków.

  6
 3. majkeldaglas

  @WB

  Panie Wojtku, jak zsynchronizować cykle w USA i Polsce? Wydaje się, że u nas wzrostowy Kitchin już się zaczął, dołek PKB był prawdopodobnie w pierwszym kwartale, więc teoretycznie powinno być jeszcze jakieś 1,5 roku hossy przed nami.

  Z drugiej strony, patrząc na Amerykę, oni w ostatnich cyklach zaczynali hossy dopiero przy końcu cyklu obniżek stóp (podczas obniżek spadali i mieli recesje). Teraz załóżmy była ostatnia podwyżka, potem pare miesięcy stopy płasko i potem obniżki, połączone ze spadkiem giełdy.

  Jak Pan to widzi?

  2
  1. sumadartson

   No przecież 14 kwietnia ostrzegałem pod artykułem Gospodarza(oby żył wiecznie) że:
   Z sii chłopaki
   To nie są duraki.
   Przynajmniej w swojej większości. No i napier…ają w kosmosa. 3 rok dekady to tradycyjnie obok 2giego najlepsze okazje inwestycyjne. Pytałem pana @Wojciecha Białka że 3ci rok dekady to nie czas na początek bessy, i nie zaprzeczył.

   1
    1. sumadartson

     Nie kumam bazy.
     Realny szczyt dolara do pln (w stosunku średniej płacy krajowej brutto) miał miejsce na przełomie 2008 i 2009 roku. Wtedy szlachta sprzedawała po 4 pln dolary kupowane od 2.7 do 3.2.
     Od tamtej pory dolar słabnie do średniej krajowej i obecnie przy 4.15 jest wart ze 33% tego co wówczas.
     Jednak rzeczywiście w 2020 roku chyba był lokalny szczyt usd, bo gdy wiosną pojechałem do kantoru – wisiała kartka że jakiś covid zamknąl go o 15:00. Następnego dnia w południe sprzedałem usd po 4.17 chyba. Trzymałem kupione po 3.70 z rok wcześniej.

     2
    1. sumadartson

     Czasem bywa taka sytuacja że rządzący są silniejsi od cykli i potrafią wszystko tak spielić że rynek nie daje rady. Tak było właśnie w 2013 (you now, ofe, karuzele podatkowe, laseczki pucinku i minetki (do) angelki). Globalnie natomiast, tam gdzie rządzili normalni ludzie, rok 2013 nie zaznaczył się jakąś zwałką.

     1
    1. toya

     Przegiął tym – ostatnim – komentem:

     Guy Fawkes 24 lutego 2022 o 18:03Odpowiedz
     Powinnismy zamknąć granice, żeby ruscy mogli zdrajcom słowian wymierzyć sprawiedliwość.

     ale z wieloma jego tezami – i wtedy i po roku – się zgadzam.

     5
     1. sumadartson

      Tezy oparte na fałszywym założeniu że powinniśmy lizać żopę pucina w celu ratowania własnej żopy przed pucinem i niemcem, były zarówno fałszywe jak założenie. Facet w ogóle sprawiał wrażenie że suwerenność Polski to utopia.

      2
      1. toya

       “suwerenność Polski to utopia.”

       Jedyne sensowne słowa w calym akapicie :-)))

       Polecam wypowiedz Bartosiaka gdzie mówi wprost o Amerykańskiej strategii dla naszego regionu – cytuję z pamięci: “create Hezbollah like forces”.

       Hezbollah like.. to po naszemu WOT i mu podobne 🙂 Ale guziki do krytycznego uzbrojenia, ekrany z kluczowymi systemami informacyjnymi wyłącznie do użytku Amerykańskiego. (to też pada z ust Bartosiaka, to nie jest mój komentarz).

       “Suwerenność” :-))) buahahahaha

       9
       1. sumadartson

        Dajże waść już pokój z tym “polem i wieżą”. Łatwo jest krytykować wszystko w czambuł, nie proponując nic sensownego w zamian. Jak komuś milszy ruski mir od sojuszu z ameryką to przecież aliksandrij i wowa na pewno przyjmą gościa z otwartym ramieniem. Proponuję od razu osiedlić się za Witebskiem, bo zgodnie z tayną strategią z Tęgoborza, niebawem:
        “Witebsk, Odessa, Kijów i Czerkasy
        To Europy bastiony.”

        3
        1. toya

         Ależ ja mam nadzieję nigdy się nie wynosić z mojego Krakowa, ale przechadzając się po Młynówce Królewskiej, mijając swoją szkołę podstawową po jednej stronie, a poniemiecką dzielnicę urzędniczą po drugiej, by dotrzeć w końcu do pałacu królewskiego na Łobzowie, którego czasy sięgają Kazimierza Wielkiego, doceniając jak wyjątkowo dobry to czas dla tej okolicy – nie mam zamiaru się łudzić, że ten stan rzeczy zawdzięczamy SUWERENNOŚCI* tej krainy.

         Najdluższy Park w Polsce – Młynówka Królewska
         https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C5%82yn%C3%B3wka_Kr%C3%B3lewska

         Pałac w Łobzowie
         https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kr%C3%B3lewski_w_%C5%81obzowie

         *swoją drogą konsul naszego protektora również zamieszkuje przy Młynówce – przy ul. Grottgera

         1. toya

          I przestańmy żyć tym mitem Polski Złotego Wieku.

          Polska wieku XVI = kraje OPEC wieku XX

          Bez ówczesnej zwyżki cen zboża, tak jak bez popytu na ropę, to i tutaj i na płw. Arabskim byłaby wciąż i wyłącznie “wsi spokojna, wsi wesoła”.

          2
          1. sumadartson

           Gratuluję ocalenia Krakowa. Warszawa nie miała tyle szczęścia i przy takiej czeskiej Pradze wyglądała jak ģpokomunistyczna mieścina bez historii.

           1
   1. konsultant122

    A Gancarz na to: minimum socjalne może być dopiero początkiem spadków krypto i krachu na akcjach. Nadal podtrzymuje 100.000 USD na BTC i nie uważa roku 2022 za rok bessy. To by dopiero było jakby tak było;)

    1
   1. duch_natury

    w tym przedziale kręcimy się od ponad 10 lat :))))

    dla mnie opcja załamania rynku to spadek od obecnych poziomów powyżej 15% a opcja dalszej zwyżki to wzrost od obecnych poziomów powyżej 15%.
    W środku opcja neutralna horyzontalna

    6
 4. Max2

  “Posesji już nie mam”

  No czyli zmierzasz ku szczęśliwości z Davos (Nie nie będzie miał i będziesz sczęśliwy) 🙂

  Gdy wygra Tramp oraz pisiory przekonany jestem że Tramp dogada się z Rosją (sprzedając nas) a pisiory w imię “państwa frontowego” będą ograniczać prawa jednostki (być może wychodząc z UE)

  https://nowymarketing.pl/a/41844,minister-ziobro-walczy-z-patologia-w-sieci-patostreamerzy-moga-trafic-do-wiezienia

  A ponieważ jednych “patriotów” już doświadczyłem (którzy w imię narodu ) “dzielili i rządzili” kolejnych nie zdzierżę ….

  Pojęcie “patrioty” jest względne na przykładzie Philippe Pétain, któremu Francuzi budowali pomniki po I wojnie światowej….

  Niech wszelcy “kretyni, idioci i półgłówki ” nie obrażają się, gdyż jest to nobilitacja i wyróżnienie na miarę Sokratesa ” wiem że nic nie wiem”

  https://pl.aleteia.org/2018/12/03/sokrates-wiem-ze-nic-nie-wiem-nic-bardziej-mylnego/

  Byle to było świadome. A świadomość to nic innego jak “zrozumienie”… doświadczanie” …”na własnej skórze”
  Jeżeli ktoś myśli że “wie i rozumie” bezdomnego, sam tego nie doświadczając… jest głupcem.
  Jeżeli ktoś przeczytał w książce o “wspaniałym wschodzie słońca nad oceanem” i myśli że “wie i rozumie” jest kolejnym głupcem.
  Tylko własne doświadczenie tego faktu czyni go “świadomym”

  Jeżeli ktoś myśli że “wie i rozumie” swoją wiarę w Boga, bo chodzi do kościoła, przestrzega przykazań i chodzi do “komunii” jest głupcem….tylko doświadczenie “transcendencji” czyni go świadomym.

  Prawdziwa tragedia tego świata to przekonanie jednego “głupca” że “wie i rozumie”i chęć narzucenia innemu “głupcowi” jego widzenia świata.

  W religii chrześcijańskiej, a przede wszystkim katolickiej Bóg występuje w trzech osobach ” Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty”
  Pomijam dwie pierwsze osoby ( choć symbolika jest jasna) “Duch Święty ” to “doświadczanie” Boga (symbolika gołębicy z gałązką oliwną- dziś symbol pokoju) “Komunia” która w religii katolickiej, jest symbolem, przyjęcia Boga.(jego doświadczaniem) ) Najwyższą “formą” “świadomości” “doświadczania Boga” jest Agape – miłość która trawi….

  Niech zstąpi “Duch Twój” czy ktoś zrozumiał o co chodziło JPII?

  Przeciętny katolik (a nade wszystko w Polsce) ma nie wierzyć w Boga, ma wierzyć w Kościół i jego dogmaty, jego “interpretację” Boga. Bo trzeba kontrolować “owieczki” i mówić im co jest dobre a co złe. (stąd wszelka krytyka, wolnomyślicielstwa, gnostycyzmu, a nawet książek takich jak “Harry Potter” w których jest pełno symboli, kłócących się z oficjalną narracją Kościoła. Czy Kościołowi chodzi o wzrost “świadomości” ?

  A wystarczy tylko “otworzyć się na inne religie” które mówią o tym samym i wówczas cała nauka Jezusa wyrażona w “Ojcze nasz” staje się jasna. Symbolika “Królestwa Niebieskiego” Imię Boga “Jestem” “Chleba powszedniego” etc… Nie potrzeba wówczas nawet 10 przykazań….czy ktoś kto jest świadomy czyni zło ??

  Z ciekawostek mamy dwóch papieży, w historii taka sytuacja już była i o dziwo również wtedy, panowała epidemia…

  https://historia.org.pl/2020/03/07/wrocilismy-do-xiv-w-wtedy-tez-bylo-dwoch-papiez-i-epidemia-w-europie/

  Osobiście mam nadzieję doczekania 3 papieży. Czy się powtórzy ?

  1
  1. Max2

   W uzupełnieniu :

   Jeżeli 2 osoby doświadczają “niesamowitego wschodu słońca” wówczas następuje “komunia” – zrozumienie. Nie potrzeba słów, wystarczy spojrzenie i uśmiech. Bo oni wiedzą – jakiekolwiek słowa są zbędne – to doświadczanie życia.
   Wszelkie religie można porównać do “palca wskazującego” na księżyc. Głupiec patrzy na palec.

   1
  2. duch_natury

   @Max

   Co ma Trump do zamordyzmu ekologicznego w EU a w imię tego ograniczania praw jednostki, zakazy, nakazy, zamordystyczne podatki pro ekologiczne, zmuszanie do jedzenia robali??? Zaa chwilę jakieś bzdurne pomysły miast 15 minutowych, miast 0 emisyjnych

   I wszystko w imię nieweryfikowalnych tez systemowych naukowców.

   To na razie faza rozwojowa, ale jak za parę lat obudzisz się w totalnej inwigilacji, bez pieniądza papierowego to też powiesz, że to wina Trumpa i Putina ?
   Inflacja też wina Putina ? Czy wypuszczonych w 2020r. w świat gigantycznych zapomóg wcześniej spowodowanych bzdurnymi zakazami.

   Halo, halo tu Matka Ziemia.

   10
    1. Max2

     “ograniczania praw jednostki, zakazy, nakazy, zamordystyczne podatki pro ekologiczne, zmuszanie do jedzenia robali?”

     Proponuję abyś spróbował rozkręcić swój biznes w Rosji lub na Białorusi a wtedy pogadamy. Bo nie wiesz o czym piszesz.

     3
     1. duch_natury

      Wiem o czym piszę. Prowadziłem a może inaczej nie prowadziłem biznesu w 2020-2021r. bo mi Państwo zabroniło działać.
      NIe mogłem skorzystać ze przysługującego mi prawa do leczenia mimo, że płacę gigantyczne składki zdrowotne.

      Jest późno więc na tym zakończę.

      Kiedyś nadejdzie pobudka wierzę w Ciebie 🙂

      8
  1. toya

   Nie chcę bana od Gospodarza, a tym musiałoby się skończyć wylistowanie cytatów opisujących jakiego typu jest konfikt rosyjsko-ukrainski, jaką postawę powinniśmy przyjąć i co nam grozi ze strony Jankesów.

   P.S. wczoraj wiceminister obrony (!) Marian Ociepa pytany przez Bogdana Rymanowskiego o to 1). CO i 2). W JAKI SPOSÓB przeleciało nad połową Polski by uderzyć pod Bydgoszczą odpowiedział:

   “Nie ma systemów obrony przeciwlotniczej w 100% skutecznych”.

   I ten kretyn mówi to z zupełnie poważną miną. Słuchając takiego argumentu, ktoś mógłby pomyśleć, że od wielu miesięcy Polska ciągle jest nękana dziesiątkami rakiet, z których jedna czy dwie nie zostały przechwycone. W sumie to brzmi rozsądnie 🙂

   Cóż, może nie ma systemów w 100% skutecznych, ale wygląda na to, że nasz jest na razie w 100% nieskuteczny 😀

   7
 5. Sawa

  Bełkot i urojenia.
  Panie Wojtku spieprzył Pan taki fajny blog.
  No i co dało Panu, że skasował najwartościowszych adwersarzy jak Guy i wielu podobnych, pozostawiając te lewackie śmiecie jak Max i jemu podobne fekalia?
  Co Panu daje polemika z samym sobą podszywającym się pod Toy-tojem?

  25
   1. konsultant122

    Sawa to chyba kobieta:) A pewnie czytając o tym że przechadzasz się po Krakowie , żonie mówisz ile zarobiłeś lub nie na rynku i że rzuciłeś pracę w korpo, to pewnie skojarzyła z Panem Wojtkiem:)

    1
    1. toya

     Gość już dwa lata temu wyszedł na orbitę i jeszcze go nie ściągnęli. To chyba nawet Walerij Polakow na stacji MIR miał krótszą zmianę.

     “Sawa 31 października 2021
     Panie WB….. tfu, tfu, Panie @Toya”

     3
    1. toya

     Staram się codziennie dobrać coś do koszyczka z PUTami, ale to orka na ugorze, więc pod tym względem im dłużej trwałaby konsolidacja tym lepiej.

     Otworzyłem 1/4 S na fw w ubiegłym tygodniu. Stopa dzisiaj skróciłem do 1860. Jak wyleci to odnowię po ~1915. To zależy jak się lokalne górki i denka będą układać.

     Trochę zbyt wielu nas wszystkich oczekuje przełomu. Może czeka nas dłuższa i szeroka konsola?

     4
  1. toya

   Proszę się mną nie kierować. Takie granie na “wybicia” to ciągłe SL, ciągłe małe straty aż trafi się trejd, który zażre, pociągnie i zrobi wynik.
   Mało tu częstej i natychmiastowej gratyfikacji. Dużo czekania, dużo siedzenia. Trochę jak na rybach 🙂

   7
 6. ronin

  4 czerwca 2023

  Znów Tusk, Pawlak, Wałęsa wyjdą na ulice, by się policzyć. Rząd premiera Jana Olszewskiego chciał dokonać dekomunizacji i deesbekizacji zaniechanej po 1989. Po 1989r dla zmydlenia oczu dokonano czysto kosmetycznego zabiegu weryfikacji SB. Podobnie było w armii. I tam i tu zwolniono lub przeniesiono w ramach roszad personalnych na inne pozycje niewielką liczbę oficerów. Zdecydowana większość pozostała na stanowiskach, wielu z nich w następnych latach awansowało. Tak SB, jak i polska armia komunistyczna, służyły przez wiele lat Kremlowi, a wyższych oficerów kształcono w Moskwie, dlatego pozostawienie wtedy tych ludzi u steru po 1989 r oznaczało, że naszej suwerenności i granic strzegli kolaboranci. Należy dodać, że kosmetyczną weryfikację przeprowadzono tylko w liniowych jednostkach i w administracji wojskowej, oraz w SB, podczas gdy w wojskowych służbach specjalnych ( np. w wywiadzie wojskowym podległym sowieckiemu GRU) żadnej weryfikacji nie przeprowadzono, choćby kosmetycznej. Dziecko zrozumie, że takie zaniechanie po 1989r ma się do niepodległości jak pięść do nosa. Rząd premiera Jana Olszewskiego chciał zmienić cały opisany wyżej stan rzeczy i w ten sposób popełnił samobójstwo. Okazał się słabszy od czerwono-różowej mafii. Proszę sobie przypomnieć co się stało, gdy minister obrony tego rządu, Jan Parys, próbował oczyścić armię i wywiad wojskowy z najtwardszych komunistów. Ledwie wykonał pierwszy ruch, a natychmiast został skasowany. Proszę sobie przypomnieć co się stało, gdy minister spraw wewnętrznych w tym rządzie, Antoni Macierewicz, przekazał Sejmowi dane ministrów i parlamentarzystów, którzy w PRL byli konfidentami bezpieki. Nie czekano. Jeszcze tej samej nocy cały rząd dostał kopniaka. Obalono go brutalnie, gwiżdżąc na wstyd, na elementarne poczucie przyzwoitości, w dzikim pośpiechu, byle tylko zamknąć usta i odebrać możliwość działania. Czyli możliwość uzdrowienia Polski, to znaczy uczynienia jej naprawdę niepodległą. Obecnie Tusk, Pawlak, Wałęsa znów 4 czerwca br. utworzą front by się …policzyć.

  23
  1. fast_market

   Nie wiem czemu tyle już lat wciąż powtarzana jest taka bzdurna narracja.
   Przecież nikt normalny nie uwierzy, że rząd, w którym zasiadał ruski
   szpieg Antoni, działał na korzyść polskiej niepodległości.
   Inaczej rozumiem patriotyzm i możecie mówić, pisać najpiękniej
   jak potraficie, a ostatecznie po czynach doskonale widać, kto osłabiał Polskę…

   3
 7. toya

  I na Onecie raz w roku pojawi się coś wartego przeczytania: https://www.onet.pl/informacje/newsweek/aleksander-kwasniewski-o-putinie-i-wojnie-w-ukrainie/lt5nfgw,452ad802

  2003:

  “Pamiętam, jak powszechne było wtedy w Polsce poparcie dla inwazji, jakie nadzieje wiązano z perspektywami, które otworzą się przed polskim biznesem. Widzieliśmy się już niemal w roli kolonialnego mocarstwa.”

  2023

  “Międzymorze, Międzyzdroje, napierdalamy w kosmosa,”

  Wtedy w ramach sojuszniczego “offsetu” dostaliśmy polskie Guantanamo. A teraz?

  2
  1. toya

   “Gdy chodzi o kwestie biznesowe, to niestety okazało się, że Amerykanie są znacznie bardziej doświadczeni i niechętnie się z kimkolwiek dzielą. Tu szczególną rolę odegrał wiceprezydent Dick Cheney, który od początku miał plany dotyczące tego, które z wielkich korporacji czy koncernów amerykańskich powinny tam wejść.”

   Kwachu zdziowiony, że jak ktoś ma imię Dick to jego rolą jest dymać? 🙂

   4
 8. duch_natury

  Mnie do wykończenia trwającego od jesieni 2022r. ruchu brakuje końcowej fejkowej explozji – cały czas zawężają wachania rynki więc ja widzę to tak najpierw ruch fejkowy w górę i potem właściwy ruch w dół do jesieni.
  Czy tak będzie zobaczymy. Okienko tej potencjalnej explozji to najbliższe kilka sesji – jeśli nie wystąpi to może jej nie być.

  11
  1. duch_natury

   NIe wiem dlaczego ma spadać. Mnie tak wychodzi z wykresów czy moich cykli. A co do obniżek stóp.
   Warto żebyś zobaczył co się działo na rynkach przy poprzednich pivotach. Hossy zaczynały się po 3-4 obniżce a wcześniej często głębokie spadki.

   9
  1. sumadartson

   Ględzenie o spadkach przy rocznym ATH jest tak samo mądre jak pie….lenie że pis kradnie.
   ps. Przy lewarze 180% na perłach, szlachta może cwałować w którą jej się stronę spodoba. Stać mnie☺

   5
     1. toya

      Pitu, pitu… a fakty takie, że nie widziałem u gościa zyskownego trejdu na żywo na więcej niż na 4 pkt 🙂 za to stratnych na 30+ masę.

      Wasc chyba gra nie do tej bramki.

      A ta perla s.a to jaki ma ticker bo nie mogę znaleźć?
      W moich mlodych czasach brzydkie koleżanki w podstawówce “miały” takich “chlopakow” co to ich nigdy nikt nie widział 🙂 z perłami chyba podobnie 🙂

      9
       1. sumadartson

        Jak nie potrafisz liczyć pucinowy jarząbku to idź do przedszkola, tam cię nauczą do 66 liczyć.
        Nie wiem jakim trzeba być sQsynem aby zachwalać ruskie racje gdy ruski potomek króla mongołów napada, grabi, gwałci, pali i morduje niewinnych ludzi.

        5
         1. sumadartson

          7maja o 12:21. Główna teza “z teraz i sprzed roku” to była “unia z bandytami pucina w ataku na ukrainę”. Nawet mateusza chciał obalać i wprowadzać ruski mir.
          Jak się pisze bez zrozumienia to tak się ma. A teraz udawanie świętoszka. Trza mieć honor i przyznać się do swoich mongolskich poglądów a nie obrażać porządnych ludzi na forum. I nauczyć się liczyć!!!

          1
          1. sumadartson

           Na sklerozę cytat nie pomoże. Jedynie lewatywa u DrQuality albo okład z ruskiej onucy na wełnę.

   1. toya

    “toya 9 maja 2023 o 11:52

    Otworzyłem 1/4 S na fw w ubiegłym tygodniu. Stopa dzisiaj skróciłem do 1860. Jak wyleci to odnowię po ~1915. To zależy jak się lokalne górki i denka będą układać.”

    Podane za wczasu, a nie pitu pitu o rzutach za 3 punkty.

    4
    1. sumadartson

     //otworzyłem … w ubiegłym tygodniu, dziś skróciłem//
     Jak to jest zawczasu to trza szybko do tworek na leczenie. Kurna, z kim ja tu dyskutuję😨
     Siednap albo małczi jak nie ponimaiet ludzkiej mowy.

     2
     1. toya

      “toya 27 kwietnia 2023
      Czekam z szortem na 1900, 1883, 1865, 1848.”

      Pierwsza z czterech weszla 4 maja, tak? Napisane było. Zagrane było. Wystopowane było. Czekam z odnowieniem (na ten moment) przy 1915.

      Chlopie, daj se na wstrzymanie, bo pi razy oko to nie ze mną.

      3
      1. sumadartson

       No to wara wszystkim opadła aże na klatę. Jedno zagranie weszło mu na 2 tygodnie.
       No miszcz nade miszcze.
       Szlachta w tym czasie miała ze 26 transakcji na kontraktach.
       I nie rzuca się z tego powodu z zębiskami na porządnych ludzi jak kundel wściekły jaki.
       Bye

       3
    1. b_54

     Niestety, nie. Merytorycznie poziom tych wystąpień jest podobny, ale forma u p.Stefaniaka dużo bardziej atrakcyjna (lub raczej u p.Białka mało atrakcyjna). Ale oczywiście można sobie wmawiać, że produkcje p.Białka są tylko dla koneserów 🙂

     4
      1. toya

       Obejrzałem po raz drugi do nabitej wieczorem fajki.

       Jak ktoś ma aspiracje zostania ATeciarzem to z tego webinaru nauczy się więcej niż przez rok słuchania hochsztaplerów. No ale gdybyśmy wszyscy w życiu dostrzegali rzucane nam “perły” to nie byłoby rynku.

       8
         1. sumadartson

          Strzyv to ty agresywny trolu ruski nawet swojej wełny nie ostrzyżesz bo na takim pustym łbie wełna usycha i wypada. Dziwne że z taką pałą wypełnioną ruską agresją ty jeszczio nie pogib za pana (tfu) pucina.
          Na pohybel ruskim trolom.

          2
 9. Max2

  Skoro pszenica i gaz mają dalej spadać, to do “pełni szczęścia Putina” brakuje spadków na ropie i silnego $. Czy w przypadku ogłoszenia niewypłacalności USA, $ się umocni czy osłabi? Bankructwo USA brzmi tak niedorzecznie że pewnie nikt nie zrobił żadnej analizy. A może się mylę?

   1. Max2

    Oczywiście to tylko “teoria spiskowa” tym bardziej że jesteśmy przed wyborami. Co innego po wyborach… Osiągnięcie “celów politycznych” kosztem kryzysu…(Skojarzyłem sylwetkę Amerykanina wygenerowaną przez AI na wykładzie gospodarza)

 10. toya

  “Szlachta w tym czasie miała ze 26 transakcji na kontraktach.”

  26 transakcji po 3 punkty i 52 prowizje.

  Takimi tetryczymi ruchami (konwulsjami?) dogodzi się wyłącznie brokerowi.

  I licho to wypada przy jednej transakcji z zyskiem 200 pkt poprowadzonej na forum od pomysłu jej poczęcia az do szczęśliwego urodzenia 😉

  12
      1. toya

       Odsłuchaj Gospodarza od okolo 20 minuty – analogia rekordowo byczego sentymentu ostatnio do sygnału z 2013 i jak wygladało nastepne kilkanascie miesiecy.

       Trzeba się będzie wiercić od bandy do bandy.

       1
 11. toya

  Błaszczak wyjaśnia jak to się stało, że rakieta przeleciała nad połową Polski.

  Komedia.

  Ale śpiewajmy z Obdartym:

  “Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… Międzymorze, Tęgoborze, Międzyzdroje, Tworki, Kobierzyn”

  9
        1. toya

         Stojąc przed swoimi czworakami przelatującą rakietę wziałbyś pewnie za samolot z nowego lotniska w Radomiu:

         “Pacz stara jak to się poprawiło na tym świecie. Dziad do Bremy się kolebał by do Hameryki poplynąć, ja żem busem do Reichu z Różyckiego z dżinsami wyjezdzał, a teraz szwagry latajom z Radomia jak paniska na pomidory do Holendra”.

         4
 12. toya

  Sednem problemu stało się nieodpowiednie odnotowanie faktu naruszenia przestrzeni lotniczej 😀

  “Dowódca wiedział, ale nie powiedział…” 🙂

  Ku..a, rakieta leci przez pół Polski, upada 2 km za zakladami gdzie remontujemy kozacki sprzęt lotniczy i sednem problemu jest, że nikt o tym nie powiedzial Blaszczakowi.

  Silni, zwarci, gotowi.

  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/bFfk9kpTURBXy9lNzZkOGJkZmNmZTA1ZjU3ZjFlMTcwNWViNDVmYmU3YS5qcGeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw94AAaEwBg

  5
  1. toya

   Normalnie jak w krakowskim korpo wsród team-leaderów, korpobiurw i fastmarketów w pierwszym pokoleniu gdzie rozwiązywanie problemów polega na śledztwie:

   “Kto wczoraj nie wypełnił isiu-loga?!?!?!”

   3
 13. konsultant122

  Niejaki Armstrong pokazujący wskazania systemu Sokrates (podobno oparty na sztucznej inteligencji jeszcze zanim to było modne) wskazywał kwiecień na miesiąc zwrotu (turning point) na EURUSD. No ale we wrześniu 2022 twierdził że to jeszcze nie koniec umacniania USD. W 2023 roku pokazał niby że roczny turning point był w 2022 a kolejny jest w 2024 roku.
  Jak będzie, zobaczymy.

  1
  1. konsultant122

   Ale trzeba brać duży margines zaufania do pana Armstronga, bo jest bardzo prorosyjski w swoich wpisach na blogu , jest też negatywnie nastawiony do złota i krypto i jest bardzo pro-dollar !

   2
  1. sumadartson

   A jakże. Jak mnie wczoraj ruski trol zaatakował za moje pozycje shortkonne, poczułem się jak na shortach w maju 2006. Wtedy też leszczaństwo atakowało mnie na forach za zajęcie S. Wówczas w maju 2006 w miesiąc podwoiłem sakwę wyłącznie na S.

   6
  1. sumadartson

   Łocywiście. A na jego miejsce zapewne sie_maniak, specjalista od likwidacji polskiej armii po wschodniej stronie Wisły. Ma tupet ruski trol. No ale to pożyteczny troliota bo szlachtę do wzięcia S po 1966 przymusił swoim atakiem.

   3
   1. toya

    “System zadziałał, zawiódł człowiek”

    Co to za system, który działając pozwala latać “czemuś” nad połową kraju?

    Błaszczak w pierwszym akapicie mówi “poinformowali nas Ukraińcy”, “współpracowaliśmy z Amerykanami”, “zadziałały relacje sojusznicze”.

    A koniec końców On, Premier i Prezydent nie wiedzieli do kwietnia :DDDDD

    Jedyna nasza nadzieja, ze w tej Wojnie bedzie jak ze Stanem Wojennym. Nawet się nie dowiemy, bo bedziemy spać do południa…

    11
 14. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @toya:
  “Jest wojna. A minister obrony szuka kozła ofiarnego wsród wojskowych.

  Recepta na sukces.

  Błaszczak out natychmiast bo rachunek jesienią będzie wysoki.”

  Nie znam się na sprawach wojskowych (chociaż w ramach relaksu lubię czytać portale i fora wojskowe), ale gdybym miał wybierać pomiędzy Płaszczakiem albo Andrzejczakiem, to postawiłbym spore pieniądze na tego drugiego:

  https://www.youtube.com/watch?v=zOXaOd_h2hA

  4
  1. toya

   Ten sam filmik “promowałem” w lutym:

   toya 10 lutego 2023 o 21:11
   (…)
   P.S. Wasze kobiety naszego Pinocheta szybko “kupiom” 😉

   https://bi.im-g.pl/im/8b/85/16/z23614859V,Nowy-Szef-Sztabu-Generalnego-Wojska-Polskiego—ge.jpg

   A amerykański marketing zatroszczy się o odpowiednią rozpoznawalność produktu przed wprowadzeniem na rynek.”

   Wszystko na kursie na ścieżce. Amerykański marketing już działa 🙂

   https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polski-general-przycmil-dude-na-wizji-mozemy-byc-dumni-z-tego-wywiadu/b71nskw,79cfc278

   2
   1. toya

    a akcja “rakieta” wpisuje sie idealnie w problem na ktory wskazywał Bartosiak:

    “O tym co mówi Bartosiak o aktualnej sytuacji:

    “Wojsko nie ma nic do powiedzenia. (…) Żołnierze nie mają nic do powiedzenia jak wygląda pole walki przy modernizacji sił zbrojnych”.

    bo mechanizmy zakupowe czyli redystrybucja środków przekłada się na wzmocnienie/osłabienie konkretnych polityków i ich zaplecz.”

    7
    1. toya

     Pozostaje mieć nadzieję, że temat nie umrze, rozwinie się i ukaże całą mizerię Błaszczakowego ministerstwa (vide lękliwe, bezradne urzędasy z paragrafu poniżej), a wtedy czas oddać decyzje w ręce tych, od ktorych realnie coś zależy.

     “toya 13 sierpnia 2022

     (…)
     A co do tezy “czas na rządy Wojska” to nie jest to wyrażenie moich życzeń czy preferencji tylko obserwacja co stanowi najmniejsza linię oporu (minimalny wysiłek by zrealizować cel) w aktualnej sytuacji.

     Jeśli ta teza się nie potwierdzi to znaczy, że:

     a). zostaliśmy na kolejne 4 lata z tą przegnitą administracją

     b). znowu mamy pachołki Berlina przy sterze.

     Punkt b. byłby o tyle ciekawy, że wtedy robimy zwrot w swojej polityce wobec konfliktu na Ukrainie – koniec bezwarunkowego wsparcia, koniec bycia hubem zaopatrzeniowym.

     Nie widzę możliwości by obecna opcja mogła pozostać przy władzy z woli wyborców.
     Nie widzę możliwości by USA – zakładając, że nie planują odpuścić na UA – pozwoliłaby sobie zaryzykować na jakiegoś Scholza II w Warszawie.

     Nie widzę możliwości by w takich czasach niekompetentne hochsztaplerskie “gadające głowy” i lękliwe, bezradne “urzędasy” potrafiły sprawnie podejmować odpowiednie decyzje w stosunku do wojska, a zatem trzeba CUT THE MIDDLE MAN.”

     4
 15. toya

  “toya 11 maja 2023
  Pozostaje mieć nadzieję, że temat nie umrze, rozwinie się i ukaże całą mizerię”

  W tym kontekście wczorajsze beknięcie Premiera o “karze śmierci” wygląda jak żenujące zagranie inspirowane książką “Zarządzanie kryzysem wizerunkowym dla opornych”.

  4
  1. toya

   Duda musi zmielić Błaszczaka. Nie ma innej opcji. Żadnych dymisji w armii. Ale jeśli udało im się wybronić Komendanta rzucającego granatnikiem w swoim gabinecie to trudno mieć nadzieję na samooczyszczenie.

   14
  1. toya

   Jak chcesz swoich widzieć dalej przy korycie to musza poświęcić Płaszczaka. Wojsko weźmie resorty krytyczne, ale zostawi jakiś tam dostęp do konfitur w ministerstwie ochrony środowiska, edukacji i paru innych. Jak Płaszczaka wybronią to PIS = AWS w 2001 roku.

   19
 16. toya

  Prezydent też już mówi, że w sumie nie było zagrożenia dla Rzeczypospolitej, bo nie było eksplozji, bo nie było ładunku.

  :-DDD

  Wy się jeden z drugim zastanówcie jakie jest bezpieczenstwo infrastruktury krytycznej w tym kraju. Takiego Gazoportu na przykład.

  Tu rakieta przy zakładach remontów wojskowych, tu hiszpańscy nurkowie przy naftoporcie…

  Rozdziobią nas kruki,(!) wrony.

  11
  1. duch_natury

   Przepraszam, nie czuję się kompetentny w wypowiedziach militarno-wojennych ale ja bym się nie martwił na zapas – mamy Szlachtę, pospolite ruszenie i jakoś przez wieki z przerwami wypływamy na powierzchnię i jesteśmy na mapie 😉

   4
  1. toya

   “Według naszych informatorów kandydatem Błaszczaka na nowego szefa sztabu był gen. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. ”

   Generał… Kukuła.

   Na naszej scenie, jak w marnym dramacie, nazwisko bohatera zawiera jasny przekaz o jego charakterze i roli jąką będzie odgrywał.

   5
 17. toya

  Mam trochę deja vu. W lutym 2022 (dwa tygodnie przed początkiem wojny) pisałem:

  “toya 8 lutego 2022
  Może i hossa, ale dlaczego w takim razie nie mogę kupić marcowych putów w dobrej cenie? Kompletna susza i brak elastyczności po stronie sprzedających.
  A wczesniej – przy wiekszej zmienności i spadkach (!) – można było znaleźć ceny wykonania mocno niedoszacowane.”

  I w ostatnich dniach to samo. Indeks powoli bo powoli człapie do góry (opcje są coraz bardziej out of the money), zmienność jest na praktycnzie stałym poziomie, wykonanie się zbliża z kazdą sesją (spada ich wartość czasowa), a po stronie wystawiających puty brak skłonności do zejścia z ceny.
  Wystawcy chcą większej premii za ryzyko.

  1
    1. datik

     Na żadnej serii ? wydaje mi się, że większa płynność jest na tych seriach, gdzie ff wygasają. zawsze też można wystawić opcje, w tym przypadku call chyba, jeśli spadki się prognozuje. Ale to już bardziej niebezpieczne bo ruch kroi sie spory patrząc na LOP na fw20. Odgadnąć kierunek to jak w totolotka wygrać.

     2
     1. toya

      lipcowe puty to seria OW20S23xxxx

      Własnie pojawila się pierwsza transakcja na 1 sztukę 🙂

      Dlatego wielokrotnie pisałem, ze to jest orka na ugorze. Kazdego dnia trzeba zarzucac sieci by w skali miesiaca zbudować portfolio.

      1
 18. Max2

  “A jak sami na to nie wpadna ze to wina Tuska to im tvpis wytlumaczy.”

  Po 8 latach oglądania TVP włącza się uwarunkowanie. Widok czerwonego paska …tfu…koloru, uruchamia automatyczną reakcję “winy Tuska” (współczuję przy przechodzeniu przez jezdnię) W podobnym tonie mają przeciwnicy PiS-u, samo włączenie TV “realizującej misję” wywołuje odruch wymiotny.

Dodaj komentarz