Legendary Polish Zloty Power!

Polski złoty jest w tym roku jedną z najmocniejszych walut na świecie. Jeśli pominąć Bitcoina (EUR/BTC -44,03 proc.) to w stosunku do euro w okresie od końca ub.r. silniejsze od złotego były jedynie meksykańskie peso (-10,43 proc.), brazylijski real (-10,43 proc.) i węgierski forint (-10,43 proc.). Kurs EUR/PLN spadł w tym czasie o -5,40 proc. Podobne zestawienie w odniesieniu do amerykańskiego dolara wygląda tak: USD/MXN -12,02 proc.,
USD/BRL -9,51 proc., USD/HUF -8,88 proc. i USD/PLN -6,96 proc.

W czwartek kurs USD/PLN dotarł do przedwojennych poziomów z lutego ub.r., kurs EUR/PLN był najniżej od grudnia 2020, a do najniższego poziomu od czerwca ub.r. spadł kurs szwajcarskiego franka. Jedynie kurs brytyjskiego funta względem złotego jeszcze się trzymał powyżej swojego minimum z września ub.r.

Proponuję się przyjrzeć wykresom kursów EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN i GBP/PLN.

Jeśli chodzi o wykres EUR/PLN to od ponad 20 lat przebywa on w obrębie kanału trendu bocznego. W zeszłym roku po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę osiągnął jego górne ograniczenie i rozpoczął spadek. Osiągnięcie – tak jak w 2001 roku i 2008 roku – jego dolnego ograniczenia zajmie kilka lat (powinno to mieć związek z jakimś poważnym – korzystnym dla Polski – geopolitycznym przełomem na wschód od Polski).

W krótszej perspektywie dosyć poważnym poziomem wsparcia wydają się okolice 4,39 PLN, gdzie mogłoby się zacząć formować “prawe ramię” domniemanej formacji “głowy z ramionami” kształtującej się od marca ub.r. Ten poziom wsparcia sugerowany jest przez szczyty kursu EUR/PLN z lipca 2018 i sierpnia-października 2019, szerokość opuszczonego dołem w tym roku kanału trwającego od 2018 roku trendu wzrostowego oraz dolne ograniczenie kanału 13-letniego trendu wzrostowego.

Kurs USD/PLN przełamał już w dół poziom swych szczytów z grudnia 2016 i marca 2020, co otwiera drogę do średnioterminowego spadku do poziomu minimum z grudnia 2020. Tam mogłoby się zacząć formować “prawe ramię” rysowanej od 2018 roku formacji “głowy z ramionami”.

Jeśli chodzi o kurs CHF/PLN sprawa w krótkim terminie wydaje się jasna. Kurs zmierza ku dolnego ograniczeniu kanału rozpoczętego we wrześniu ub.r. trendu spadkowego znajdującego się w okolicach przedwojennego dołka z lutego 2020.

Jeśli chodzi o wykres kursu GBP/PLN, to można się tu dopatrzyć wybicia w dół z ponad 2-letniej formacji “głowy z ramionami”, której rozmiary sugerują w średnioterminowej perspektywie spadek kursu do poziomów dołków z lat 2016-2019.

Komentarze

 1. DrQuality

  Panie WB ,
  Pan to jest szczyńściorz , szczynściorz .
  Studia córki w Anglii masz Pan prawie / prawie robi dużą róznicę / za darmo . Jak to siem mówi po naszemu :
  Na dużą kupę diabeł sra / chciałem napisać : ” oddaje db uformowany stolec ” , ale to nie ma tego smaczku /

  1
 2. sumadartson

  Złoty dyskontuje rychłe wyzwolenie Polski spod 250 letniego jarzma ruskiego imperializmu i powrót ziem wschodnich do macierzy w ramach Unii Międzymorza.
  Panie @astefaniak. Rzekłbyś waszmość na antenie polskiej tv żeby mateusz poprzez zmniejszenie podatku od zysków kapitałowych do poziomu pit 12%, zachęcił wreszcie kapitał na globalu aby śmielej inwestował w Międzymorzu. Taki ruch potroiłby szybko zyski inwestorów i zwiększył o połowę wpływy do budżetu. Nie ma potrzeby zniechęcać inwestorów do inwestycji w Polsce poprzez drakoński w skali świata, bandycki podatek, wprowadzony zresztą jeszcze przez tych, co na szkodę Najjaśniejszej rządzili.

  9
     1. fast_market

      Fałszywa teza. W dodatku poddająca w bezkrytyczną wątpliwość ruskich przeciwników. Dla nas to nie jest żadne zagrożenie.
      Putin musi zginąć, najlepiej w cierpieniach. Nie ma dla niego żadnej litości.

      1
      1. Max2

       “Putin musi zginąć, najlepiej w cierpieniach.”

       Jeżeli tak postrzegasz sprawiedliwość nie różnisz się od Putina.

       Zagrożenie jest realne. Przykład Ukrainy w okresie pierestrojki . Teraz to wielka niewiadoma

       2
 3. konsultant122

  PLN przed hossą pokoleniową kilkukitchinową, międzymorską i w ogóle kosmiczną, powinien jeszcze być słaby przed odpałem. To nie powinno się zacząć tak nijak w październiku 2022. Tak samo jak EURUSD.

  2
  1. macarek

   Pln nie powinien być słaby bo:
   – jest nadwyżka handlowa
   – poprawiły się nożyce cen energii i towarów jakie eksportujemy, rok temu było słabo
   – sprawa długu prywatnego w chf, która była stałym wydatkiem walutowym, się samolikwiduje
   Jedynie zbrojenia (ale na kredyt) będą na minus…
   Ewentualnie bardzo szybkie obniżki stóp mogą wysadzić te założenia

   2
     1. mrRobertson

      Rosja zapłaci reparacje kiedy stanie sie państwem demokratycznym czyli Państwem Moskiewskim.
      (osobiscie oczekuje podziału rosji na 3 państwa, powinno sie to wydarzyc do 2045-55r)

      To samo tyczy sie reparacji do Niemiec, kiedy Polska stanie sie silniejsza od Niemiec lub znaczenie Polski dla USA bedzie wieksze niz Niemiec.

      Niestety ale Polska przegrała II wojne światową.

      2
   1. konsultant122

    Zwracam honor, to Gospodarz chyba widzi oRGR na EURPLN:
    “W krótszej perspektywie dosyć poważnym poziomem wsparcia wydają się okolice 4,39 PLN, gdzie mogłoby się zacząć formować “prawe ramię” domniemanej formacji “głowy z ramionami” kształtującej się od marca ub.r. Ten poziom wsparcia sugerowany jest przez szczyty kursu EUR/PLN z lipca 2018 i sierpnia-października 2019, szerokość opuszczonego dołem w tym roku kanału trwającego od 2018 roku trendu wzrostowego oraz dolne ograniczenie kanału 13-letniego trendu wzrostowego.”

    oRGR na EURPLN, prawie ramię do okolic 4,75zł, EURUSD na parytet lub nizej. A USDPLN na ATH.

    4
    1. macarek

     Kolumna wagnerowców przechodzi przez punkt kontrolny Nowoszachtińsk, długość kolumny wynosi około 50 km. Na punkcie kontrolnym Wołoszyno sytuacja jest taka sama, tylko konwój 80 km i jedzie dalej. Straż graniczna nie podejmuje działań” – informują rosyjskie kanały na Telegramie

     1
    1. macarek

     Zmiana władzy pociąga taki chaos, że o żadnej zewnętrznej wojnie nie ma mowy. Traktat brzeski marzec 1918.
     Czekamy tylko na rozruchy na dalekim wschodzie i bratnią pomoc Chin.
     …i kordon sanitarny NATO w Królewcu i na Białorusi…

   1. toya

    Ja się na wojskowości kompletnie nie znam.

    Ale czy to nie jest tylko przedstawienie dla ubogich, które ma skłonić Ukraińców do wejścia ALL IN w ofensywę, a wtedy Ruskie ściągną ich żetony ze stołu?

    Bo na razie wyglądało to tak jakby Ruskie wręcz czekały na większe zaangażowanie Ukraińców, a oni grali zachowawczo ryzykując po jednym pionku w ruchu.

    Zobaczymy.

    6
     1. toya

      Mówię, że się nie znam 🙂

      Teatr też musi mieć swoją wiarygodność. Nawet w komedii czasem tłuczone są talerze, a ktoś dostanie ciastem w twarz.

      Poza tym czy ja dobrze rozumiem, że kibicujemy komuś takiemu jak Prigożyn? On jest pacyfistą? On nawołuje do zakończenia wojny? Czy to raczej Oskar Dirlewanger?

      https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/8699571,grupa-wagnera-jewgienij-prigozyn-wojna-rosja-ukraina-obcinanie-glow.html

      5
   2. ElSecator

    Po pierwsze to z dużym prawdopodobieństwem ten pucz to kolejny teatr z którego goowno wyniknie, a po drugi “lepszy diabeł znany, niż nieznany”. Jeśli to na serio to MOŻE to nieco przystopuje Rosję która będzie przez pięć minut zajęta własnymi sprawami. Na pewno nie jest to scenariusz na rakietę na giełdach, a raczej niepewność co z tego wyniknie

    2
  1. macarek

   Widocznie otoczenie nie było zbyt lojalne. Ten pucz musiał być szykowany dość długo i być może w porozumieniu z UA.
   Testem na słabość środka były ataki pod Bialogrodem, gdzie okazało się, że wnętrze imperium puste i łatwe do penetracji.

   1
  1. toya

   Jeśli już to bardziej 200 km… To oni jadą PKSem?

   Sorry, ale zaczynam się zastanawiać czy my mówimy o jakiś konkretnych siłach, czy ekscytujemy się autobusami z górnikami/rolnikami/ itp jadącymi palić opony pod ministerstwa w stolicy?

   1
 4. sumadartson

  Pucin kaputt!!!
  Chowajta się ruskie trole
  Bo i na was przyjdzie kolej.
  “A barbarzyńca aż po wieczne czasy
  Do Azji ujdzie strwożony”
  Strategia taka z Tęgoborzy o której piszę tu od 3 lat a która spełnia się na naszych oczach co do słowa, co do słowa…

  1
 5. macarek

  Bałagan mentalny w głowach ruskich sołdatowi już jest nie do odwrócenia.
  Po tym wszystkim już nikt nie będzie się przejmował Ukrainą i jako zwycięstwo potraktują brak rozpadu (na razie) Rosji. Putin nie utrzyma już władzy i tak, grupa kontrolna i tak go wymieni.
  Rosja pokazała, ze jest słabsza niż się wydawała.
  Front posypie się tylko przez dezercje ( bo nikt głupi nie zostanie skoro pretorianie odeszli).
  https://twitter.com/wolski_jaros/status/1672641013414780931?s=20

 6. toya

  Warto słuchać tych którzy zadają pytania, i mają wątpliwości.

  Nie tracić czasu na łatwo rzucających twierdzeniami, stawiających odważne tezy argumentując je “logika”że z 2+2 wynika B.

  Ciągle umieranie Putina, pucze, rozkład społeczeństwa to te same mechanizmy jak codzienne wypatrywanie zmiany trendu.
  Czynniki fundamentalne używane do łapania dołka i szczytu. Pomieszanie z poplątaniem.

  Zamachy na Hitlera trwały od listopada 39 roku. (Piwiarnia). I jakoś dotrwał to ostatnich dni.

  2
   1. toya

    Moj mały rozumek krajobraz po weekendzie widzi tak:

    Fakt 1. Prigozin na Białorusi
    Fakt 2. Wagnerowcy mogą podpisać kontrakty z wojskiem rosyjskim (większość może, bo wycieczka autobusem przez Rosję to żadne przestępstwo)
    Fakt 3. Część z Wagnerowcow nie będzie mogła wejść do Armii Rus, ale nie poniesie odpowiedzialności karnej

    Moja opinia 1: Wagnerowcy którzy nie wstąpią do armii Rus za chwilę znajdą się na Białorusi gdzie Prigozin będzie dla Backi budował oddziały.

    Moja opinia 2: konso szykuj się w kamasze na wiosnę 2024

    Moja opinia 3: zamiast pracować, handlować, uczyć się, odkrywać to jako kraj będziemy “zmobilizowani” i “w gotowości”. Tak się kraje nie bogacą. Tak sie cywilizacje nie rozwijają.

    Żadna to zapowiedź powtórki złotego wieku XVI, a raczej wyniszczającego (koszt alternatywny) wieku XVII.

    7
    1. Max2

     Sytuacja jest “dynamiczna” – wymykająca się logice – czego potwierdzeniem jest pucz jak i szybki odwrót. Prognozowanie długoterminowej strategii, chyba bez sensu. Pozostaje reagowanie. Mimo “kretyńskiego” rządu, zakładam że “po coś łoni doszli do władzy” – jest w tym jakiś cel. (mam taką nadzieję – “w chaosie też jest porządek”) Należy kreślić scenariusze, lecz pewnie rzeczywistość jak zwykle zaskoczy i pesymistów i optymistów.
     Słuchałem z rana debaty na temat sytuacji na Ukrainie (WP) Ciekawie wypowiadał się opozycjonista rosyjski. (sankcje dziurawe, gotówkę Putin nadal ma) Jedyne aby “rzucić ich na kolana” to powtórka z Reagana – wywołanie kryzysu gospodarczego (niskie ceny ropy i gazu przy wysokim kursie $) Czy to się może wydarzyć? Nie mam pojęcia.
     No ale to opinia laika.

  1. sumadartson

   Reakcja na co? Na to że dwóch czubków chciało skoczyć sobie do gardła? A jakie to ma znaczenie dla globalnego rynku?
   Pilnuj trendu jak poręczy
   On z kłopotów cię wyręczy.
   Dyskontujemy rossija kaputt.

   5
 7. konsultant122

  Bedzie coś co połączy wizje Toya, Maxa2 i Sumydartsona. Po to jest wojna żeby kręcić cyklem tak czy nie?Dolar wysoko i ropa nisko, by osłabić Rosję? Tak! To scenariusz deflacyjny w inflacyjnym “lecie”
  Inwazja na Białoruś? Wagnerowcy i inne ruskie watażki na Białorusi? Możliwe + Misja pokojowa NATO tamże:)))
  Putin kaputt na samym końcu.

  2
 8. artysta_malarz123

  Ktoś czytał, ma zrozumienie dla całości ?

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/czy-polska-musi-przyjac-migrantow-komisarz-ue-polski-skorzysta-a-nie-straci/wkfpjyz,79cfc278

  Mnie się wydawało, że rozumiem, że rzeczywiście Polska nie powinna mieć obaw w kontekście mechanizmów solidarnościowych, aż do dotarcia do akapitu:

  A fakt, że w proponowanej relokacji są kwoty (minimum 30 tys. migrantów rocznie), nie zachęci przemytników migrantów, nie spowoduje jeszcze większego handlu ludźmi? To argument używany przez niektóre organizacje pozarządowe broniące praw człowieka, po który chętnie sięga też polski rząd.

  To nieprawda. Pakt migracyjny ma na celu powstrzymanie tego procederu poprzez zastosowanie bardziej efektywnych procedur granicznych. Nielegalni migranci, którzy nie potrzebują międzynarodowej ochrony i wsparcia, jak Ukraińcy, powinni być szybko odsyłani do krajów swojego pochodzenia już na granicach. Jeśli nowe przepisy zaczną być egzekwowane, to powinny mieć ogromny wpływ na ograniczenie migracji ekonomicznej. To pozostaje głównym celem paktu migracyjnego.

  Kto będzie decydował o tym, czy 1 milion Ukraińców przebywających w Polsce, to osoby potrzebujące międzynarodowej ochrony i wsparcia? Czy może jednak Polska powinna ich odesłać i przyjąć uchodźców z Afryki?

  3
 9. analityk-amator

  Czy to tylko korekta fali spadkowej,rozpoczętej 16 czerwca,czy coś więcej???
  A może za wcześnie przesunąłem szczyt na”co najmniej 2200″,z czerwca na lipiec?Cyganka mówiła,że w czerwcu.
  Zostały jeszcze 4 sesje.
  Pozostanę jednak przy zmodyfikowanym scenariuszu Cyganki,czyli stawiam na lipiec.😁

  1
  1. macarek

   Gdzieś mi mignęło, że propagandyści rzucili coś w stylu: po co nam te ukraińskie ziemie gzie nas nie chcą…
   Czyli ten pucz miał przekonać ze lepiej zabrać wojsko z wojny i chronić Cara i rasiju….
   Tak odczytuje dzisiaj Wig20

   2
  1. toya

   To nasza pozycja od weekendu sie poprawila czy pogorszyla? Bo się gubię? Miała być misja huminatrna. Kordon sanitarny. A będzie to co nam zawsze nie pozwalalo sie rozwinac cywilizacyjnie – obrona antemurale zachodu.

   8
   1. sumadartson

    Pucin coraz bardziej wściekły a to znaczy że pozycja Międzymorza stale się polepsza. Prigożyn to nieboszczyk a jego bandyci bez pieniędzy nie będą się bić.
    Strategia z Tęgoborzy od 130 lat sprawdza się co do słowa a kończy się na polskiej Unii Międzymorza aż po Witebsk i Odessę. (możesz pluć)

    4
 10. analityk-amator

  A to,co teraz jest robione na indeksach i kontraktach,to moim zdaniem tzw. Zmyłka z Kansas City.Ale ponieważ dokonałem modyfikacji scenariusza Cyganki i przesunąłem szczyt z czerwca na lipiec,to jestem na luzie.😂

  1
 11. sumadartson

  Ożeszku… a niech to…
  Przeoczyłem XTPL. Wskaźnik c/z wywalił ją ze skanera na jesieni. Muszę poszerzyć kryteria doboru pereł do sakwy. Potencjał ważniejszy niż stan obecny. Trza zrobić przegląd nieodkrytych.

  5
  1. DrQuality

   kwiatek 1
   Gdy “Piątka” zastanawiała się w styczniu 2010 r., czy przez kryzys przeszliśmy suchą stopą, mówił tak: “Mimo wielu głosów krytycznych wobec instytucji państwowych rząd, KNF i NBP nie popełniły większych błędów”.
   kwiatek2
   Polska gospodarka radzi sobie lepiej niż inne i dużo lepiej niż w poprzednim spowolnieniu sprzed dekady

   1
   1. DrQuality

    to jest db
    Krzysztof Rybiński wywołał burzę, porównując tempo zadłużania państwa przez rząd Tuska z tempem zadłużania kraju przez Edwarda Gierka. Morawiecki uznał, że “to jest obraźliwe dla państwa polskiego i rządu Donalda Tuska”.
    Tu tu rewelacja
    Dla mnie to porównanie jak między długiem faceta, który przepił rodowe srebra, a zobowiązaniem rodziny, która zadłużyła się, wysyłając na uniwersytet swoje bardzo zdolne dzieci, między beztroskim utracjuszem a myślącym inwestorem”.

    1
     1. DrQuality

      Proszę , mówił ludzkim głosem
      Druga sprawa – w ostatnich miesiącach przyspieszyła prywatyzacja, a co bardzo ważne, odbywa się ona przy dużej akceptacji społecznej, jak w przypadku PZU. Te doświadczenia i sukcesy ministra Grada warto wykorzystać w innych procesach prywatyzacyjnych, angażujących mocno polskie i zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne przy równoczesnej aktywizacji drobnych akcjonariuszy.

      1
       1. toya

        Tylko krowa nie zmienia poglądów.

        https://tvn24.pl/polska/giertych-wzywa-do-odrzucenia-unijnego-traktatu-ra27391-3600449

        Ten tępawo wyglądający gęsto-brwisty młodzieniec – o proporcjach czoła do twarzy, które zdradza, że ruch zasiewający jego przodków wyszedł spod członka hordy czyngis-hana i który śmiało mógłby odgrywać główną rolę w corocznym pochodzie Lajkonika – jakoś mocno przypomina namaszczanego na “męża stanu” głównego adwokata Obrońców Europejskiej Demokracji.

        Giertych:

        “Co będzie, jeśli o kwestii własności będą decydować sądy unijne, a sądy unijne oznacza głównie sądy niemieckie – pytał Giertych”

        “Lider LPR podkreślał, że przeciwstawia się przyjęciu traktatu m.in. ze względu na odrzucenie w nim odniesienia się do korzeni chrześcijańskich Europy. Wicepremier podkreślił, że Europa bez chrześcijaństwa “byłaby niczym”

        “Przewodniczący Ligi Polskich Rodzin zapowiedział, że partia nie zgodzi się na wprowadzenie w Polsce waluty euro.”

        i na deser – zsumyobartyzm:

        “Określił przy okazji polityków LiD mianem “popaprańców”.”

        8
       2. pnl

        To największy antagonista najsłynniejszego wśród b. premierów piłkarza (wysokiego, przystojnego, bruneta na prostych nogach). Tego, który (o czym już pisałem), używał słynnego kremu do ust aby podczas rytualnego powitania z Putinem nie podrażnić jego delikatnych pośladków spierzchniętymi wargami.

        4
 12. sumadartson

  Towariszcz kamerade DrQuality.
  Ten “przystojny mężczyzna” siedzący obok Mateusza to jarek, któremu zawdzięczacie wicie że dotychmiast kadyrowskie i wagnerowskie zbóje nie wykastrowały wam rozumicie nabiału i nie musicie goworiť altem po russki.

  13
  1. DrQuality

   Tow .Sumadartson ,
   Tak a propos nabiał – Wy jesteście bliżej nowej , buhaha , elity – ten przystojny ” menszczyzna ” to jakie ma preferencje
   seksualne ? Wam nie przyszło do Waszej pisokomuszej kiepeły , że łon tak atakując ludzi LGBT wypiera cosik ?
   Ciekawy freudowski przypadek . Ale to już Max2 field .

   12
    1. sumadartson

     Fiu fiu. Towarzyszu Dochtorze. Wy tu rozumicie na czołowego anty_lbgciarza się wicie kreujecie? A może wam się komusza Akcja Widelec marzy? No za takie coś to na moim blogu dostalibyście dożywotniego bana.

     5
      1. sumadartson

       Z was towarzyszu Dochtorze taki liberał jak z kim_dzong_una demokrata. Wy byście wicie z ortodoksyjnej nienawiści do jarka gotowi podpalić rzym i ukrzyżować za to mateusza ze zbychem i ich pisoczeredą a resztę oddać wagnerowcom i rzeszy na pożarcie. A fuj, wychodzi faszystowskie szydełko z woreczka.

       14
  1. Max2

   “Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą egoistycznym interesom Kościoła Katolickiego.”

   Józef Beck

   6
  1. macarek

   Wg mnie rozwój zatrzymała zaimportowana z Litwy oligarchią magnacka w 1569.
   Dodatkowo to, iż nie dokonano tego co w Anglii czy Szwecji – czyli zajęcia majątku kościelnego na cele ekspansji.
   Bez tej kasy nie było na żołd dla załóg na kresach, budowy infrastruktury obronnej i handlowej.

   2
     1. DrQuality

      N proszę , Litwini i Ukraińcy wszystkiemu winni . Dziwię się , że nie Donald Tusk .
      1/ brak monarchii absolutnej
      2/ brak wykorzystania dostępu do morza
      a/ handel
      b/ zdobycie kolonii
      3/ pańszczyzna – brak migracji chłopów do miast , do inngo majatku -brak wymiany ideii / o ile chłop jakąs posiadał/
      4/ słaba rola miast – brak silnego mieszczaństwa !!!!!!
      5 / brak ekspansji poprzez morze , wybraliśmy kolonie na Wschodzie
      a / monokultura zbozowa
      b/ ergo absorpcja oligarchii wschodniej
      Last but not least – minęła nas rewolucja przemysłowa w 19 wieku
      Polecałem kiedyś “Fantomowe ciało króla ” Sowa

      1. macarek

       To wszystko się wiąże z brakiem kasy w budżecie – nie było potrzeba absolutyzmu tylko stałych podatków. Bez tego nie odbilismy z rąk Turcji portów czarnomorskich, a mała Szwecja blokowała Bałtyk.

       1
 13. toya

  Ja się nie znam ani na wojsku, ani na historii, ale wiem, że społeczeństwo się rozwija lepiej jeśli handluje/programuje/buduje, albo nawet po prostu siedzi i filozofuje, a nie gdy musi stale koncentrować uwagę na tym by pilnować czy z lasu nie wychodzi ruskie bobo.

  O to mi chodzi cały czas. Jaką to ma generuje wartość dodaną? To jest kolejna kula u nogi naszej wydajności i konkurencyjności.

  Projektanci broni – przetestują.
  Producenci broni – zarobią.
  Reszta świata – będzie się w tym czasie krzątać za swoim biznesem.

  My? Część złapie wilka od tego siedzenia pod płotem na Polesiu, a część nabawi się nerwicy od czytania fejk newsów.

  Międzymorze, Tęgoborze,
  Międzyzdroje, Tworki,

  9
  1. toya

   I ja wiem, że nie ma wyjścia, że jak się pali to każdy ma latać z wiadrem. Wiem.

   Ale nie gadajcie, że to szansa rozwojowa, bo to brzmi jak falszywa ekonomia zbitej szyby Hazlitta.

   Nie bramkarz w klubie nocnym robi kasę, a bar i panienki w środku korzystające z jego brudnej roboty.

   6
 14. toya

  Bartosiak mówi u Zychowicza mówi, że czekanie na wyjście ruskiego bobo z lasu męczy i zużywa armię, więc trzeba przywrócić pobór, a potem zniszczyć źródło zagrożenia.

  Konso, szykuj się w kamasze 🙂

  Do mnie WCR zadzwonił zaraz po tym jak zdałem patent strzelecki, a jestem 40 latkiem z żoną i dzieckiem w drodze. To takiego starego kawalera ze stażem w OT nie wezmą? Pewnie, że wezmą.

  5
  1. Max2

   Pytanie czyś Pan patriota. Jak nie, pakuj Pan manatki, jak żeś Pan odpowiedzialny ojciec. Pewnie ci “patrioci” zrobią to pierwsi, tak jak za czasów II WŚ. Jako zwolennik determinizmu i tak Pan nie uciekniesz od przeznaczenia. Cokolwiek Pan zrobisz. 🙂

   1
  1. toya

   Tak, te dwa przykłady wszyscy znamy.

   Pytanie czy to reguła czy raczej wyjątek?

   Czy na świecie nie ma dużo większej liczby krajów gdzie ciągle wiszące nad nim zagrożenia przyczynia się po prostu do przejadania na zbrojenia środków, które możnaby wykorzystać do handlu/edukacji/usług społecznych/ochrony zdrowia i tak dalej?

   No i czy ich impuls rozwojowy wynikał z samej sytuacji czy warunkiem koniecznym była kroplówka od protektora, która musiała załatać dziurę wydrenowaną przez kasę idącą na wojsko?

   No i pytanie o ramy czasowe? Mówimy o Korei i Izraelu teraz. Ile lat trwało zanim wykształcił się ten model gdzie środki na eliminowanie zagrożenia zaczeły napedzać gospodarkę?

   Mowiac egoistycznie wolałbym handlować tu i teraz niż liczyć na wzrost pkb z naszego sektora wojskowego za 20 lat.

   6
 15. konsultant122

  Na razie wzywają w celu (zmiany ?) przydziału mobilizacyjnego. Po służbie już miałem nadany przydział mobilizacyjny, ale pewnie coś zmieniają. To mówicie że trzeba będzie walczyć (bronić) hossy kosmicznej?

  1
  1. toya

   U mnie na tarczy na 25 metrów strzelając z jednej ręki wyniki na poziomie 90 punktów 🙁 Więc na razie nikogo bym nie obronił.

   Wczoraj miałem wizytę dzielnicowego w ramach procesu wydawania pozwolenia na broń i skomentował: “Co wy się tutaj tak zbroicie? Codziennie mam jakiś wywiad na tej ulicy.”

   🙂 Także ten… Masz broń? Bo twój sąsiad pewnie ma albo się stara.

   Zdobycie pozwolenia trwa około 6 miesięcy dla kogoś zupełnie nowego w tym sporcie i kosztuje około 2000 zł za wszystko (klub, badania, egzaminy, oplaty administracyjne). Proces na pozwolenie sportowe i kolekcjonerskie jest NIEUZNANIOWY (w przeciwniestwie do ochrony osobistej). Nie trzeba być Ziobrą. KAZDY kto mieszka w Polsce, jest zdrowy psychicznie i niekarany DOSTANIE). Zachęcam.

   2
   1. Max2

    Zachęcam.

    Mam mieszane uczucia. Do czego? Zanim przyjdą ruskie, abyśmy się nawzajem pozabijali w myśl “moja prawda jest mojsza od twojej”? Bo to nam grozi gdy ci “patrioci” nie będą chcieli wyborów. Chyba “biernym oporem” się więcej zyskuje.

    1
     1. Max2

      Proszę nie ironizować. Każdy musi umrzeć. Chce Pan grać w grę “przetrwanie” ? Uruchamia Pan pierwotne instynkty, które nie różnią Pana od małpy. W takim przypadku nic się nie zmieni – cykl dalej trwa.

      1
      1. toya

       Same nadinterpretacje i projekcje swoich pogladów.

       Ja zachęcam do strzelectwa sportowego. Kropka. Piekny sport. Uczy cierpliwości. Wymaga kondycji. A na marginesie, osobiście widzę analogie z dobrym trejdingiem. Mozna realizowac sie sportowo. Mozna realizowac się historycznie. Kolekcjonersko. I – tutaj Max2 moze dostac zawalu – pozwala legalnie elaborować (wytwarzać) amunicję 🙂

       A przy okazji szerze świadomość, ze broń – wbrew obiegowym pogladom – jest szeroko dostępna dla odpowiednich (zdrowych i przestrzegających prawa ludzi). Wymaga to tylko inicjatywy z naszej strony i liczenie się z tym, że mając patent strzelecki jest pewnie szansa, że łatwiej trafimy do pliczku rekrutacyjnego w MONie 😀

       1
       1. toya

        Kończąć ten off top – osoby posiadające uprawnienia specjalne (takie jak pozwolenie na broń) charakteryzują się zdecydowanie mniejszą tendencją do łamania prawa. Dlaczego?

        Cenią sobie posiadane dodatkowe uprawnienia. Są mniej skłonni wchodzić w sytuacje konfliktowe (agresja drogowa, konflikty z sąsiadami itp.) bo wiedzą, że to może się wiązać z utratą uprawnień.

        1
        1. Max2

         Kończąć ten off top – osoby posiadające uprawnienia specjalne (takie jak pozwolenie na broń) charakteryzują się zdecydowanie mniejszą tendencją do łamania prawa. Dlaczego?

         Proszę podać statystyki. Noszenie broni to “strach” – który mamy w sobie.

         1
          1. toya

           Żyjemy w bezpiecznym kraju i noszenie broni jest głupotą.

           Umiejętność obsługi i posiadanie broni jest rozsądne.

           1
          2. Max2

           Żyjemy w bezpiecznym kraju i noszenie broni jest głupotą.

           Proszę napisać to “naszemu ministrowi sprawiedliwości”

           1
       2. Max2

        Ja zachęcam do strzelectwa sportowego.

        Szkoda że nie do wędkarstwa sportowego. Uczy cierpliwości. Wymaga kondycji. A na marginesie, osobiście widzę analogie z dobrym trejdingiem. Mozna realizowac sie sportowo. Mozna realizowac się historycznie.
        A przy okazji szerze świadomość, ze wedka – wbrew obiegowym pogladom – jest szeroko dostępna dla odpowiednich (zdrowych i przestrzegających prawa ludzi). Wymaga to tylko inicjatywy z naszej strony i liczenie się z tym, że mając kartę wędkarską jest pewnie szansa, że możemy poszczycić sie rekordami połowów, bez uszczerbku dla innych ludzi. 🙂

        3
        1. toya

         Ale Pan wie, że rewolwer czarnoprochowy, który jest dużo mocniejszy niż jakiejkolwiek pistolet sportowy może KAŻDY pełnoletni zamówić w sprzedaży wysyłkowej i odebrać w paczkomacie nastepnego dnia?

         https://militaria.pl/p/rewolwer-czarnoprochowy-uberti-1858-new-army-44-8-inox-15007

         Bez badań, bez wywiadu dzielnicowego, bez żadnej kontroli…

         A samochody to już w ogóle są śmiercionośne i mogą spowodować uszczerbek dla innych ludzi.

         1
         1. Max2

          A samochody to już w ogóle są śmiercionośne i mogą spowodować uszczerbek dla innych ludzi.

          Chyba jest różnica między pistoletem a samochodem.

          Proszę te “dymy – usprawiedliwienia” zachować dla siebie.

  1. Max2

   “To nasi nie wykorzystują czasu i przespali tyle lat”

   Jak to przespali? Wymienili elity, budują narodową gospodarkę, wprowadzili “etatyzm” na masową skalę, tworzą dobrobyt na kredyt, a teraz będą walczyć aby tego nie stracić – pytanie jakim kosztem i czyim ? To są właśnie patrioci, a jak ci się nie podoba to “spieprzaj dziadu”.

   2
 16. piotr5

  toya 28 czerwca 2023 o 20:53Odpowiedz
  I ja wiem, że nie ma wyjścia, że jak się pali to każdy ma latać z wiadrem. Wiem.

  Ale nie gadajcie, że to szansa rozwojowa, bo to brzmi jak falszywa ekonomia zbitej szyby Hazlitta.

  Nie bramkarz w klubie nocnym robi kasę, a bar i panienki w środku korzystające z jego brudnej roboty.

  To akurat swiete slowa, dodam, ze nawet nie zbrojenia niszcza panstwa ale wojny. To jest poglad malo popularny bo wszyscy uwazaja ze na wojnach sie zarabia. np wojna, wg niektorych o rope, w Iraku przyniosla kryzys 2008/09

  4
       1. toya

        No dobra. To policzmy.

        W Teksasie mają coś ponad milion sztuk. https://www.statista.com/statistics/215655/number-of-registered-weapons-in-the-us-by-state/

        A w 2019 zgineło ponad 3683 osoby. https://efsgv.org/state/texas/

        W Polsce mamy 650 tyś sztuk broni i 27 (zgonów i usiłowań.

        Licząc według Pana proporcji w Polsce przy milionie sztuk byłoby około 45 zgonów ( w tym usiłowań)

        Wniosek?

        Polacy posiadający broń wykazują się wyjątkowym rozsądkiem.

        A nasz system wydawania pozwoleń (badania, wywiad srodowiskowy, sprawdzanie historii karalności i innych czynników ryzyka – np. sprawdza się czy kandydat był kiedyś na izbie wytrzezwień, a duża liczba punktów karnych może świadczyć o lekcewazeniu przepisów i być przesłanką do odmowy udzielenia pozwolenia) mogłaby być wzorem dla innych.

        Czując, że orkę już zakończyłem – kończę temat i rozmowę na ten temat.

        Rodacy, do klubów strzeleckich!

        1
         1. Max2

          1 mln sztuk – zginęło 3683
          650 – zginęło 27

          Wniosek : Im większa dostępność do broni tym większa śmiertelność i przestępczość.

          Ze zdrową żywnością jest przeciwnie.

          Rodacy !!! Kupujcie zdrową żywność.

          2
          1. toya

           Dobra, rozumiem frustracje.

           Dla Pana to temat teoretyczny.

           Uzależnienie alkoholowe dyskwalifikuje z grona kandydatów 🙂

           Shoty z wódki zabijają, shoty tylko z ołowiu!

           4
          2. toya

           Art. 15.
           1.
           Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
           (…)
           uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych;

           4
  1. toya

   Zabójstwo (w tym także usiłowania) 27

   Na ponad 650 tyś (!) sztuk broni w Polsce przypadło 27 trupów (lub usiłowań wysłania kogoś na tamten świat).

   Dla perspektywy:
   rocznie ginie 170 rowerzystów
   rocznie jest kilkase utonięć
   19 zginelo podczas wycieczek po Tatrach.

   Wniosek?

   Zamień rower lub czekan i raki na pistolet sportowy.

   3
 17. Max2

  P. toya

  To że Pan nie chce widzieć iż Pana zainteresowanie bronią wiąże się z Pana brakiem poczucia bezpieczeństwa to Pana sprawa. Proszę jednak nie mieszać do tego innych i nie udowadniać wyższości “świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi”

  2
 18. toya

  Zgadza się. Tak samo moje zainteresowanie edukacją też wynikało z braku poczucia bezpieczeństwa zapewnienia sobie przyszłości jako głupek bez szkoły. To się nazywa rozsądek i umiejetność przewidywania.

  Jeszcze raz – jak ktoś chce komuś zrobić krzywdę to młotek lub nóż zawsze się znajdzie.

  System jest rozsądny (dane! dane!) i przepuszcza wlasciwych ludzi, ale wiele osób o tych możliwościach po prostu nie wie. Im więcej ludzi w społeczeństwie z uprawnieniami specjalnymi (zweryfikowanych! przebadanych!) tym lepiej dla nas.

  Albo krok dalej: im więcej dzieciatych (już czuję ten spadek testosteronu i wzrost instynktów opiekunczych) ludzi z uprawnieniami specjalnymi tym lepiej dla nas.

  Rodacy, do sypialni i do klubów strzeleckich!

  1
 19. toya

  hossa pod niebiosa…

  Nikt juz nie pamieta o takich “dawnych” wydarzeniach jak upadek Silicon Valley Bank.

  Jeśli to był – jak zakładaliśmy – Bear and Stearns, to im wyżej podejdą, tym głębiej spadną jesienią.

  To jest biznes przekazywania kasy od raptusów do cierpliwych.

  6
 20. Idmmaximus

  Przewodniczącego sesji poproszę o nie blokowanie FMG

  Wczoraj pół dnia na widłach i nie puścili dziś puścili ale nie chcą dalej podnieść ….

  Nieładnie …. Będzin może a inni nie pewnie jeszcze nie zakupił akcji …..

  1

Dodaj komentarz