Słaby jen, mocny Nikkei

Zgodnie z oczekiwaniami FOMC podjął w tym tygodniu decyzję o utrzymaniu wysokości swej podstawowej stopy procentowej w USA na dotychczasowym – równym szczytowi z 2007 roku – poziomie 5,25 proc. Wcześniej – od marca 2022 do maja br. – Rezerwa Federalna podnosiła stopy 10-krotnie.

Również zgodnie z oczekiwaniami postąpił ECB podnosząc wysokość swojej stopy refinansowej o ćwierć punktu do poziomu 4 proc. Do poziomu szczytu wysokości tej stopy z 2008 roku brakuje już tylko 0,25 pkt. proc. Czwartkowa podwyżka była 8-tą w rozpoczętej w lipcu ub.r. serii.

Wydaje się, że FED mógł sobie pozwolić na przerwanie serii podwyżek stóp, gdy w marcu br. wysokość stopy refinansowej wyrównała spadającą od czerwca ub.r. roczną dynamikę CPI. W maju wynosiła ona 4 proc. i była najniższa od marca 2021. W strefie euro spadająca od października ub.r. roczna dynamika CPI (w maju +6,1 proc.) jest ciągle sporo powyżej wysokości głównej stopy procentowej ECB.

Podsumowując ECB jest ze swoimi decyzjami za FED o 4 miesiące. To sugeruje ostatnią podwyżkę stóp w strefie euro we wrześniu. FED zatrzymał się ze stopami na poziomie szczytu z 2007 roku. Jeśli ECB zrobi podobnie i dotrze z nimi do poziomu szczytu z 2008 roku, to brakuje jeszcze jednej podwyżki o 2,5 pkt. proc. 10 podwyżek FED i 8 podwyżek ECB podpowiadając dwie jeszcze dwie podwyżki ECB (dwa najbliższe posiedzenia to lipiec i wrzesień). Roczna dynamika CPI w USA spada od czerwca ub.r., roczna dynamika CPI w strefie euro spada od października ub.r. To sugerowałoby ostatnią podwyżkę ECB w 4 miesiące po ostatniej podwyżce stóp FED, czyli we wrześniu br.

Przyjmijmy, że podwyżka stóp ECB 27 lipca br. o 0,25 pkt. proc. do 4,25 proc. czyli poziomu szczytu z 2008 roku jest pewna. Następne posiedzenie odbędzie się 14 września br. Wtedy ECB będzie już znał dane na temat dynamiki CPI za sierpień, które – zakładając utrzymanie dotychczasowej dynamiki spadku tempa inflacji – pokażą że jest ona już niższa niż poziom stóp ECB.

Trochę na dwoje babka wróżyła, czy we wrześniu ECB zdecyduje się na jeszcze jedną – ostatnią – podwyżkę. Ze względów estetycznych preferuję jej brak, a poza tym sądzę, że po uzyskaniu informacji o spadku dynamiki CPI w strefie euro poniżej poziomu stopy referencyjnej ECB braknie odwagi by podnosić stopy powyżej poziomu szczytu z 2008 roku czyli do najwyższego poziomu od 2021 roku.

W mijającym tygodniu nad poziomem stóp procentowych debatował również bank centralny Japonii. “Jak zwykle” od 7 lat pozostały one na poziomie -0,1 proc. pomimo tego, że w styczniu tego roku roczna dynamika CPI w Japonii osiągnęła najwyższy od 1981 roku poziom (+4,3 proc.; w kwietniu wyniosła +3,5 proc.).

Taki poziom dysparytetu stóp pomiędzy Japonią a strefą euro i USA cały czas wpływa osłabiająco na jena. Kurs EUR/JPY osiągnął ostatnio najwyższy poziom od 2008 roku. Spokojnie można sobie wyobrazić, że trwający ruch kulminować będzie w okolicach szczytu z 2008 roku, a nawet na chwilę go przekroczy.

Beneficjentem trwającej dewaluacji japońskiej waluty zdaje się natomiast Nikkei 225. Tu szerokość kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego znajduje się od 2009 roku, pozwala nawet myśleć o osiągnięciu przez ten indeks poziomu “pokoleniowego” szczytu z grudnia 1989 roku.

Komentarze

  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Nie mam na razie jakichś nowych pomysłów. Siła naszego rynku przy rekordowym optymizmie inwestorów indywidualnych jest dla mnie kompletnie niezrozumiała. Do maja miało rosnąć, ale minęliśmy połowę czerwca.

   9
   1. Tomek R

    Jeśli teraz się obsunie to wygląda, że “sell in may” się przesunęło do czasu rozliczenia kontraktów (pt. 16.06), a teraz dystrybucja i narastająca korekta – tak to może wyglądać. Przy tej sile PLN i nowych obligacjach w USA jest po co wracać zagranicznemu kapitałowi na amerykański rynek. Cześć polskiej ulicy da się ‘ubrać’ na lokalnej górce, ale to chyba normalne. Ciekawe, czy tak może wyglądać scenariusz na lato?

 1. DrQuality

  wig20 – stało się – jesteśmy nad długoterminową , wzrostową linią wsparcia/od 1995 roku/, która była oporem od czerwca 2020 . teraz wsparcie 2015 , dążymy do 2300-2350 , najbliższy silny opór 2060

  https://drive.google.com/file/d/1aprzUqb9WZtgf_5cVDX4F4wNn7_I990p/view?usp=sharing
  podobieństwo – wygląda ,że 2008/2009

  https://drive.google.com/file/d/1QLS7njsWqDDRQyjb3vJewKMs591WKkeS/view?usp=sharing
  swig80 weekly – nie upadajcie na duchu , tu jest “przyczajony tygrys , ukryty smok
  https://drive.google.com/file/d/1zynjPkiet2BYH7PY3vkPTjX0357COquk/view?usp=sharing

  1
  1. DrQuality

   Drogi Sumadartsonie ,
   Czy nie brakuje Ci wykładów pewnego uczestnika blogu , jego protekcjonalnego tonu , wygłaszanych mundrosci “ex cathedra”, wyzwisk w stosunku do innych uczestników etc, itd. Chociaż , jesli w Tobie jest jakiś gen masochizmu, to przeżywałeś najlepszy seksualny okres Twojego życia .
   Skarżył się , że nie może kupić czerwcowych putów , jak znam życie nakarmili leszcza . W sensie inwestycyjnym już nie istnieje .

   13
   1. toya

    Matołku,

    Po pierwsze,

    nie czerwcowe a lipcowe. Jakbyś czytał uważnie to wiedziałbyś, że nie trzymam towaru wygasajacego za miesiac, tylko roluję się na kolejny okres.

    “toya 12 maja 2023 o 16:21Zaloguj się, aby odpowiedzieć
    lipcowe puty to seria OW20S23xxxx

    Własnie pojawila się pierwsza transakcja na 1 sztukę 🙂

    Dlatego wielokrotnie pisałem, ze to jest orka na ugorze. Kazdego dnia trzeba zarzucac sieci by w skali miesiaca zbudować portfolio.”

    Po drugie.

    Polecam popatrzeć na wykresy sępa i kakao, o ktorych pisałęm tutaj on-line gdy otwieralem długie oraz złota gdzie on-line pisałem o S.

    Po trzecie.

    Za kilka tygodni wchodzę w rolę najważniejszą w życiu mężczyzny, więc brak aktywności ostatnich tygodni będzie regułą, a nie wyjątkiem.

    A Pan Tomek z pierwszego komenta to niech dokładniej śledzi forum. Nie maj, nie czerwiec. III kwartał:

    “Wojciech Białek (Autor Wpisu) 2 czerwca 2023

    IV kw. br. będzie bardzo silny w przeciwieństwie do III kw.?”

    Dla niekumatych – lipcowe puty wygasaja w III kwartale.

    2
       1. sumadartson

        Orzeszku…
        Tylekroć pisałem tu żem żadnym dziadkiem nie został jeno mężem babci mojej wnuczki.
        A przypadek @toya oznacza tylko tyle że “Czasami i dziadka
        Łatwo spotka wpadka”, no ale to jedynie po zamianie babci na nowszy model.
        DrQuality zaimponował mi znajomością genetyki masochistycznej. To był najlepszy orgazm maso. ze wszystkich dotychczasowych, choć te pozyskane na “doktorQu” były również w sam raz.
        Daleki jestem natomiast od krytyki poczynań spekulacyjnych naszego trola.
        I na koniec: to że pan W.B. oczekuje że 4 kwartał będzie silniejszy niż 3 kwartał absolutnie nie upoważnia żadnego trola do twierdzenia jakoby pan W.B. napisał że 3 kwartał będzie spadkowy.
        Jednak to wcale nie znaczy również że spadkowy nie będzie.
        Na tym polega właśnie rola mistrza świata analiz. Nigdy się nie myli.

        12
    1. Tomek R

     ja tak w oparciu o wywiad na YT, w którym p. Wojtek Białek mocno obstawiał “sell i may” patrząc kontrariańsko na poziom optymizmu inwest indyw. Sell in may, może mieć przesunięcia, stąd pytam, bo kontrakty wygasły i może jest okazja ?

     7
     1. sumadartson

      Po dwóch bessach 2020 i 2022 r. a nawet trzech, bo w 2018 też był niezły roller… , na rynku pozostali raczej doświadczeni inwestorzy, nawet najdrobniejsi, więc traktowanie ich otymizmu “kontrariańsko” nie musi być uzasadnione. Pisałem o tym pod tamtym komentarzem mistrza i póki co taki pogląd nie przegrał, choć oczekiwanego przez szlachtę szału na perłach rzeczywiście wciąź jeszcze nie ma.
      Sell in maj… w początkach cyklu dziesięciolatki raczej nie dawał zbytnich profitów z pozbywania się pereł. Dopóki na forach “specjaliści amatorzy” oczekują korekty a nawet bessy, nie zaszkodzi 3mać trochę pereł w sakwie.

      1
     2. gs

      @Tomek R.
      Nie wszystkie prognozy Pana Wojtka się sprawdzają. Rok temu w maju prognozował korektę spadków. Odbicie nastąpiło jednak na przełomie czerwca/lipca 2022 i było krótkotrwałe do połowy sierpnia. Koniec poprzedniej hossy miał nastąpić w III kw 2021. W Polsce szczyt przypadł chyba w październiku2021, ale w USA dopiero na koniec 2021 r. Prognoza dołka bessy w okolicach 1 listopada 2022 jest na razie aktualna…

      1. Tomek R

       tak, mam świadomość, jednak cenię podejście pana WB i pracę edukacyjną jaka włożył m.in. w ten blog. Czekanie na ‘sell in may’ dokładnie w dn. 31.05 byłoby naiwnością stąd zakładam, że “zagranica” ciągnęła rynek do rozliczenia kontraktów [pt. 16.06] o czym może świadczyć umacnianie się PLN. Teraz dystrybucja, ubieranie polskiej ulicy, która raczej nie wsiadała na wzrostach. A jak się nie uda, bo ulica poczeka na spadkach, to zacznie się mocniejsze wyprzedawanie i powrót np. na świeże amerykańskie obligacje.

  1. tinley

   Tak… I na pewno FED będzie chciał wywołać recesję przed wyborami :-))) W dalsze podwyżki to już wierzą chyba tylko ci , którzy wierzyli że przy inflacji 5% FED nie bezie stóp podnosił. Teraz ‘na oborot’ wierzą ze przy inflacji 3,5% bedzie wiózł stopy na 5.6 w czasie kampanii prezydenckiej.
   IMHO… Stopy obniży najpóźniej w marcu ale kto wie czy nie zacznie na przełomie roku. Kłopot tylko taki że rynek wcześniej bardzo wyraźnie to Fedowi wyperswaduje (a wyborca w USA bardzo nie lubi spadającego SPX). Dlatego widząc obecną siłę amerykanskiej giełdy zakładam ze rajdu Mikołaja w tym roku nie będzie. Na zasadzie kontrastu z 2022 zresztą. Warto wiec się przygotować na to , że będzie wymuszani obniżek stóp w 4 kwartale. oczywiście jeśli sam FED będzie się wierzgał jak szczupak na ościeniu i nie zasugeruje wcześniej że jednak te stopy pójdą w dół.

   1
    1. tinley

     Jakie oczekiwanie??? Hossa jest od października. To kiedy ty chcesz mieć tą hossę i wchodzić na rynek? Jak już indeksy bedą grubo powyżej ATH? Niektóre ATH już dawno zrobiły. Jeśli to nie jest hossa to co nią jest? Co ciekawe wszyscy widza hosse na obligcjach mimo że tam jest tak naprawdę duża bryndza a na rynkach rozwiniętych zdaje się dalej bessa a po odbiciu akcji o 30% ludzie dalej nie widzą hossy.
     Możliwe że ta hossa się zakończy. jak FED jeszcze zacznie kręcić stopy i zrobi recesję, ale do tego jeszcze ze 2 kwartały

     4
  1. sumadartson

   Po szaleństwie internetowym 2000 roku może przyjść szaleństwo softowe. A tu możliwości przestrzenne i czasowe wydają się nieograniczone. Przedsmak mieliśmy na gamesach. Trza śledzić zapowiedzi i kursy perełek od programowania. Zwłaszcza tych obecnie “maluśkich jako rękawicka”, które mogą być pompowane do granic kosmosu. Szaleństwo roku 1999/2000 też zaczęło się w czasie wielkiego kryzysu ruskiego i zapowiedzi końca świata (milenium).

   2
 2. analityk-amator

  Tak też może być.Ale myślę,że jeśli tak będzie,to nie od razu,tylko po korekcie,do której powoli się zbliżamy.Tak myślę,tak czytam wykresy,tak obstawiam.Nie będę się upierał,jeśli rynek zacznie się zachowywać inaczej niż zakładam.Spodziewam się kulminacji jeszcze w tym miesiącu.

  1
   1. sumadartson

    Dzięki kolo. Nie wykluczam korekty odpaździernikowych wzrostów, i zadyszki gospodarczej, zwłaszcza przy, i po obecnych wyczynach rentowności obligacji na usiaku i nie tylko. Tyle że po bardzo głębokiej bessie 1998 (kryzys azjatycki i ruski) już w marcu 2020, taki ś.p. Optimus dał 3 kilo % zysku. 60 mieszkań za auto. Czujesz to?
    Sądzę że świetne perspektywy mają też spółki fotowoltaiki. Tu inwestycje bezpośrednie w produkcję paneli na świecie są gdzieś w połowie drogi na Mount Everest. Potrzebne są jeszcze nowej generacji akumulatory, to i kopalnie można będzie przykryć panelami.
    A jeśli o oczekiwaniach na spadki: te warte shortkoni zaczynały się przy wycenach kilkakrotnie wyższych. Czy warto pozbywać się mieszkania, ktore zwraca wartość 2 letnimi zyskami z najmu? (Pkn), tylko dlatego że mieszkania mogą stanieć o kilka % ???

    2
     1. tinley

      AI pociągnie ta hossę. I to na wielu sektorach z energetyką włącznie. Oczywiscie.. Na gorączce złota najbardziej skorzystają sprzedawcy łopat i kilofów czyli w tym wypadku producenci hardware’u obsługujacego AI czyli głównie sektor seiconductors. przedsmak mieliśmy na Nvidii.

      2
    1. artysta_malarz123

     Teoria, teoria…

     – jakie auto i jakie mieszkania i gdzie ?
     – JSW, dywidenda byłaby piękna, ale niestety wypłacona nie zostanie – może jednak warto sprzedać to mieszkanie i kupić inne, gdzie najemca płaci?
     – zawsze może się udać, tylko kto dowiezie do końca towar? ile osób wzięło MRC po 5 i sprzedało po 770? Tam wzrost był nieporównywalnie większy niż na wskazanym Optimusie.

     2
    2. analityk-amator

     Proszę,kolo.😁
     Jeżeli stawiasz “na Soft i AI”,to rzeczywiście nie ma sensu kombinować.Ja gram wyłącznie na kontraktach, więc staram się przewidywać kolejne ruchy i reagować na bieżąco.Bawię się tylko na “bananie”,dlatego właściwie nie powinienem się wypowiadać na temat innych indeksów.

     1. sumadartson

      //Gram wylącznie na kontraktach//
      W hossie zwroty z tanich ale i perspektywicznych akcji wielokrotnie przewyższają zyski z Long pozycji na indexach. I to przy wielokrotnie mniejszym ryzyku.
      Skoro pan @W.B. przewiduje silniejszy kwartał 4 od trzeciego, to z Sort pozycjami bezpieczniej wstrzymać się do efektu stycznia 2024.
      Jak mi w 2016 orzekł że hossa potrwa do końca 2017, to tak też było + efekt stycznia 2018. Obralim się wtenczas do wiosny tyle kasy na shortkoniach, że dopiero podgrunwaldzie 2020 poprawiło tamten rekord wpływów.
      Obecnie short traktuję jako ubezpieczalnię pereł w chwilach słabości globala. Nawet na bolkowych górkach grywam rzadkawo dosyć.

      2
  1. duch_natury

   @Max nie trzeba tego badać w przyszłym tyg. rozpocznie się to o czym pisałem kilka dni temu – rozpocznie się to pomiędzy środą a piątkiem.
   Pierwsza fala NSQ spuści nieco poniżej 14K (dwa dni). A potem po korekcie do poziomów 13.3 – 13.5K w ciągu kolejnych 2-3 tyg.
   To wariant optymistyczny dla giełd – czyli dynamiczna korekta. A wariant pesymistyczny – w tym momencie nie ma co opisywać bo tu łabądek by się przydał 😉

   Obstawiam, że banan od wtorku będzie już przygotowywał się do tego scenariusza – czyli powolne dociskanie w dół.

   5
 3. zorro

  Popieram “Tinleya”w całej rozciągłości.
  To FED a nie tzw. gawiedź zdecyduje czy będzie recesja. Przecież,że wszystkie dane makro są podawane przez instytucje rządowe. Na razie mamy hossę i wrzutki pt “Czy Polska wkrótce zbankrutuje , Szok itp” tego nie zmienią, choć zapewne sieją spustoszenie w głowach gawiedzi do której należę zapewne sam.

  3
 4. DrQuality

  wywiad z prof . Zimmermann -promotorem niejakiego A.Dudy .Parę kwiatków
  Wstydzi się pan za Andrzeja Dudę…?
  Prof. Jan Zimmermann: Wstydzę się. Wstydzę od początku jego prezydentury, gdy podjął pierwsze antykonstytucyjne kroki, ułaskawiając Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
  Duda takim jest człowiekiem. Słabym, nie poradził sobie. Jak jest telefon z Nowogrodzkiej, to robi to, co mu mówią, jak mu coś prezydent Biden powiedział, to z kolei co innego robił, żona zapewne też ma mu coś do powiedzenia.

  5
  1. DrQuality

   Tu bez komentarza:
   A potem, jak skrytykowałem go pierwszy raz w wywiadzie dla TVN w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika, przestał dzwonić. Zablokował mój numer. Nie mamy więc kontaktu, nawet życzeń świątecznych. Gdy dwa lata temu zmarła moja żona, nie przysłał mi nawet kondolencji, choć znał moją żonę bardzo dobrze.

   9
   1. DrQuality

    Tu o lex Tusk – dla Tow .sumadartsona i jego pisokomuszej czeredki
    Myślał pan, że prezydent zawetuje ustawę?
    Tak. Liczyłem, że pewnej granicy nie przekroczy. Bo to, co zrobił, jest nie tylko bezprawne, ale nieetyczne i niemoralne. Niegodne prezydenta. A potem to już czysta hipokryzja.Analizował pan “lex Tusk”. Prawnicy wskazują, że jest tam co najmniej 13 naruszeń konstytucji.
    Myślę, że nie ma znaczenia, czy to jest trzynaście czy kilka przykładów naruszeń. Wystarczy jedno. To jest coś tak kardynalnego… Tam konstytucja w ogóle nie istnieje. To nie jest ustawa czy akt prawny. Z punktu widzenia legislacyjnego to zupełne zero. Patrzę na ten twór i muszę powiedzieć, że demokratycznego państwa prawa nie ma, nie ma demokracji. Te eufemizmy, które słyszę, że zmierzamy do końca demokracji albo że jesteśmy na drodze do autorytaryzmu, nie oddają rzeczywistości. My już nie mamy demokracji. Demokracja to był marsz 4 czerwca. Po stronie władzy nie ma żadnej demokracji. My mamy autorytaryzm.

    10
 5. DrQuality

  To trzeba powtórzyć !!! Larum grają , albo my albo oni !!!!!!
  Patrzę na ten twór i muszę powiedzieć, że demokratycznego państwa prawa nie ma, nie ma demokracji. Te eufemizmy, które słyszę, że zmierzamy do końca demokracji albo że jesteśmy na drodze do autorytaryzmu, nie oddają rzeczywistości. My już nie mamy demokracji. Demokracja to był marsz 4 czerwca. Po stronie władzy nie ma żadnej demokracji. My mamy autorytaryzm.

  9
 6. DrQuality

  I nie pytać głupkowato -gdzie złamał – czytać prof. prawa UJ
  Czy o Andrzeju Dudzie można jeszcze mówić, że jako prezydent formalnie jest strażnikiem konstytucji?
  Nie jest strażnikiem. Ślubował na konstytucję, ale to tyle. Jako strażnik ma dbać o jej przestrzeganie, ale ani chwili tego nie robi. Ciągle ją łamie.

  11
 7. DrQuality

  Larum grają !!! Oni albo my !!!
  Czy w takim razie jesteśmy jeszcze państwem prawa?
  Nastąpiła całkowita instrumentalizacja prawa, które nie jest dla społeczeństwa, służy jedynie osiągnięciu celu politycznego przez rządzących. Nie ma Trybunału Konstytucyjnego, prawidłowo wybranych sędziów, prezydenta, który by przestrzegał konstytucji, rządu, który by nie kłamał. Są mechanizmy pozwalające wyprowadzać pieniądze z budżetu, traktujące go jak wydmuszkę. I nie ma już trójpodziału władzy. Tych elementów charakterystycznych dla demokratycznego państwa.

  9
  1. DrQuality

   Panie profesorze , 60 % elektoratu PIS to absolwenci szkół podstawowych , 20 % zas.szkoły zawodowych – oni teraz rzadzą
   Pan się dziwi ??!
   Czemu PiS tak łatwo, mimo wszystko, udało się zdemolować system praworządności w Polsce?
   Bo przeciętnych ludzi niewiele to obchodzi. To obchodzi prawników, dziennikarzy, trochę inteligencję. A przeciętny Kowalski ma inflację, drożyznę, widzi, jak działa służba zdrowia. W sądzie interesuje go przede wszystkim, czemu tak długo trwają sprawy.

   13
    1. sumadartson

     DrQuality
     //Są mechanizmy pozwalające wyprowadzić pieniądze z budżetu//
     Ojacieniemoge naprawdę? Czyli jeszcze nie cała popslana praworządność została zniszczona. Czyli mogę już odpalać beczkowóz w celu eksportu polskiej ropy do Arabii bez obawy że mnie wsadzą?
     Doktorze! Żyjemy!!!
     Jak mam uruchomić owe “mechanizmy”?

     14
      1. sumadartson

       Moje synapsy dochtorze pracują pełną parą. Naprawdę mieliście nadzieję że po powrocie popslanych do koryta szlachta znów zgodzi się być dymaną?
       Tym razem Dymać to my ale nie nas, Dochtorze drogi bardzo.

       7
  1. DrQuality

   Panie macarek ,
   Tacy ludzie jak ten cały Matecki doprowadzili do zmiany nr autobusu 666 jadącego na Hel – smaczne – szatan jadacy do piekła . To była atrakcja turystyczna , ludzie specjalnie kupowali bilety na ten autobus . Oszołomy pokroju Matecki spalili /nomen omen / pomysł . Teraz to linia 669 . Wez Pan z Mateckim zaprotestujcie – toz to reklama pornohubu .
   PS . Gratulacje dla poczucia humoru MZK .

   9
     1. DrQuality

      Panie Macarek ,
      Ten Matecki to jest kolega Tow.Sumadartsona i jego pisokomuszej czeredki . Tenże udostępnił dane syna posłanki Filiks , co doprowadziło do samobójstwa tego młodego człowieka . Zwykła świnia . Prosze sprawdzać źródła .

      12
      1. sumadartson

       Zmiana numeru autobusu na seksistowski to rzeczywiście poważna sprawa. Poważniejsza niż zamiana alei Lecha Kaczyńskiego na Armii Ludowej, towarzyszu doktorze. Nie znam żadnego mateckiego, więc siłą rzeczy nie jest on moim kolegą.

       5
  1. sumadartson

   Ależ tu nie chodzi o hossę. Ja tu tylko zaspokajam potrzeby masochistyczne DrQuality, który odczuwa szczególną potrzebę samoupokorzenia psychicznego, a że nie jest w jego interesie publicznie krytykować opozycjię, czyli samego siebie(kopertki), to skrycie prowokuje do tego szlachtę. Moja wrodzona miłość bliźniego nakazuje mi tę jego prośbę i orgastyczną dewiację spełniać.

   3
  1. sumadartson

   Raczej szkodnika.
   Popslanym suweren odciął ryj od koryta w 2015 r.
   Każdy kto pluje na jarka niech sobie sprawdzi jak w 2015 roku i jak po 8 latach jarkowych rządów wyglądają:
   1. Stopa bezrobocia
   2. Wpływy do budżetu
   3. Wpływy z cit (pomimo obniżenia jego stawki
   4. Podatek pit procentowo
   5. Kwota wolna od podatku
   6. Wpływy z wat
   7. Skala ubóstwa dzieci (najniższa w Europie)
   8. Nakłady na bezpieczeństwo i skala unowocześniania armii.
   9. Idę spać bo na dziś już chyba DrQuality orgazmu masochistycznego kurna doświadczy.

   15
  1. Idmmaximus

   Konsultant aby nie było że znów się nie załapiesz to kup PKN Orlen który wyrysował identyczna formacje jak kiedyś

   10. 2005 – 07.2012 jedna formacja

   10.2017 – do dzisiaj ….

   Kupuj w przeciągu 2 -3 lat zarobisz więcej niż na USD w ostatnią dekadę 😉

   1
 8. Max2

  Debata Mentzen – Petru i komentarz :

  “Gość wyzywa wszystkich od nieuków i złodziei, kleci na tiktoku program z hasłem: „niższe podatki”, sprzedaje ten populizm narąbanym dzieciakom, idzie na debatę, połowy pytań nie rozumie, na drugą polowę nie umie odp., a na pytanie o realizację postulatów mówi ze to byl żart…”

  Strach pomyśleć jak PiS skuma się z Konfederacją…..

  13
       1. zorro

        Jeżeli W20 wzrósł w ciągu 9 miesięcy o niecałe 60% to nie ma wątpliwości iż jest hossa. Nie dajcie się nabrać na teksty że to hossa “frajerów” bo hossa Covidova była nazywana tak samo a W20 wzrósł o prawie 100%. W każdej hossie zarabiają tylko nieliczni inwestorzy. Tłumy czekają na potwierdzenia kiedy już są pewni co do hossy a tych pierwszych nazywają “frajerami”. Niestety – wtedy jest już za późno. Każdy potencjalny spadek będzie tylko korektą w hossie. Tak uważam.Należy zapomnieć o krachach, czarnych łabędziach itp. Korekty są bardzo płytkie i popyt cały czas naciska.

        5
         1. artysta_malarz123

          Jak by miał Pan sprzedawać akcje i kupować dolary, to przy mocnym PLNie czy słabym, przy drogich akcjach czy tanich?

          Ja się zgadzam, że jesteśmy blisko korekty, spadków, ale jaki zakres cenowy i czasowy, i kiedy to się zacznie ?

          3
 9. dino54

  Panowie jaki labadek, 3 fala hossy w pelnej krasie.Taki bankrut Bedzin 1000% w 3 tygodnie bo podpisal z Obajtkiem umowe o budowe reaktora.Coraz wiecej malych spolek wlacza sie w hosse a wy wygladacie labadka.Czekaja was cieszkie czasy?

  6
   1. duch_natury

    Max jeśli będzie łabądek to zrobimy to szybciej, jeśli nie to wolniej
    Tak czy owak zeszły tydzień był przełomem (entuzjazm na forum – mowa o 3 falach, ATH, poddanie się Prezesa, Szlachta przestałą szortować, Ty byłeś potencjalnie zagrożone bankructwem).
    Był kompletny zestaw sygnałów do zmiany trendu.

    NSQ -> 13… a potem zobaczymy co dalej.

    Na DT się nie znam nie śledzę danych macro więc na ruchy korekcyjne nie gram tym bardziej, że mam sezon w pełni i czasy mniej.

    5
      1. duch_natury

       od dłuższego czasy
       – złoto fizyczne zakopane pod czereśnią
       – gotówka na lokatach 8%
       – gotówka obrotowa – kontenery z Chin
       – aktualnie trochę shortów na indeksy

       Do jesieni nie inwestuję w L-ki i perły.

       5
 10. Idmmaximus

  Premier oczekuje wyjaśnień odnośnie kursu Będzin …. Kabaret ….a tam gdzie robią wałki na spółkach w biały dzień cisza ….. No tak cwaniacy (spekulanci) w oczach Jarosława mogą tracić ale broń Boże zarabiać …. Cyrk

  2
    1. fast_market

     Rafał Hirsch: “Może to zbieg okoliczności, ale Pan, który przez pierwsze cztery dni wzrostów akcji Będzina odpowiadał łącznie za 56% obrotu na tych akcjach, (one wtedy drożały kolejno o 38%, 6%, 34% i 27%) nazywa się tak samo jak kandydat PiS na radnego w Legionowie sprzed pięciu lat.”

     Inni dodają, że nawet wygląda tak samo, a obecnie jest członkiem RN Elektrociepłowni Będzin.

     Ciekawe🤔

     13
 11. DrQuality

  Tow . Sumadartson i pisokomusza czeredko ,
  Teraz rozumiem ideę referendum o imugrantach – precz z mozliwoscia swobodnego przepływu ludzi w Europie , żądam zniesienia strefy Shcengen
  https://natemat.pl/494702,niemcy-daniel-g-i-malgorzata-w-z-barsinghausen-przed-sadem
  https://tvn24.pl/polska/strzelanina-w-sztokholmie-w-szwecji-19-letni-polak-i-kurd-sa-podejrzani-trafili-do-aresztu-7173372
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1551877,1,tragedia-polskiego-dziecka-wstrzasnela-brytyjczykami.read

  3
    1. sumadartson

     Towariszcz, Kamerade DrQuality.
     Wam się towarzyszu tak jeno wydaje że wy wicie rozumicie “o czym to referendum”. A mianowicie nie o “swobodnym przEpływie ludności w Europie” ale o swobodnym przYpływie nachodźców czyli nielegalnych imigrantów do, powtarzam żebyście wicie zrozumieli: do Europy, choć to moje powtarzanie to daremny trud, jako że nielegalna imigracja to za duży wiatr na waszą wełnę, zaczadziałą od polskojęzycznej propagandy te_wał_jenu.
     To że za popslanych najwięcej ludzi uciekło właśnie z Polski, to i przestępstw Polaków za granicą mamy liczbowo najwięcej.

     12
 12. macarek

  Na świecie jest spory ryzykantów. Jedni kupują akcje firmy, która nie prowadzi już działalności i ma – 500 mln kapitałów ( czyli wartość Ksiegowa minus 155 zł)

  https://www.biznesradar.pl/wskazniki-wartosci-rynkowej/ELEKTROCIEPLOWNIA-BEDZIN

  Drudzy wsiadają w batyskaf , kogoś kto nie do końca stawia na bezpieczeństwo:
  „ Na pewnym etapie bezpieczeństwo to czyste marnotrawstwo. Mam na myśli, jeśli chcesz być bezpieczny, to nie wychodź z łóżka. Nie wsiadaj do samochodu. Nie rób nic” – powiedział – „W pewnym momencie będziesz musiał zaryzykować, i to pytanie o ryzyko i nagrodę. Myślę, że mogę to zrobić równie bezpiecznie łamiąc przepisy”
  https://www.stefczyk.info/2023/06/22/szef-firmy-ktora-wyslala-lodz-podwodna-na-titanica-nie-chcial-zatrudniac-starszych-bialych-kolesi/

  //większość potencjalnych pracowników to „zgraja 50-letnich białych kolesi”, którzy mają doświadczenie z okrętami podwodnymi zdobyte w marynarce wojennej.Chciałem, żeby nasz zespół był młodszy, był inspirujący, a nie zainspiruję 16-latka do zajęcia się technologią morską, ale 25-latek, który jest pilotem łodzi podwodnej, operatorem platformy czy jednym z naszych techników może być inspirujący… używamy kontrolera do gier, więc każdy może poprowadzić łódź” – dodał. Titan był sterowany przy pomocy zmodyfikowanego joypada Logitecha, który w sklepie kosztuje ok. 120 złotych //

  7
  1. duch_natury

   Z reguły przeszacowujemy lub niedoszacowujemy 😉

   Ja zakładałem wstępnie, że szczyt gdzieś wystąpi w przedziale 2040-2080 (zamykające luki).

   Więc sumarycznie średnia z obu naszych szacunków to był TEN SZCZYT W20 🙂

   2
    1. duch_natury

     Na naszym rynku nawet nie próbuję szacować. Słabo mi idą poziomy, bardziej mogę poczuć same dni odwrotu.
     Ale NSQ -> w strefę 13-14K więc jest daleka droga do zakończenia korekty (oczywiście moim zdaniem).
     Druga sprawa – ja na tym etapie nie przesądzam czy to tylko korekta czy większa fala spadkowa.

     Podsumowując “według moich koncepcji” do jesieni z dala od akcji.

     3
   1. analityk-amator

    Ja zmieniałem poziomy wraz z rosnącym rynkiem.Początkowo stawiałem na 2070-80,potem przesunąłem na ca.2200.Poziom 2135(FW20M2320)rzeczywiście wypadł mniej więcej pośrodku.Mimo wszystko uważam,że szczyt z 16 czerwca nie był na tyle istotnym punktem zwrotnym,aby mogło dojść do zmiany średnio- lub długoterminowego trendu.Myślę,że w najgorszym razie powrócimy jeszcze raz w okolice 1900,ale obstawiam wyższy poziom.Reasumując,uważam że to nie był TEN SZCZYT.😁

    1
 13. Prezesso

  Dobra, wygląda na to, że jest TANIO! Dla mnie to OKAZJA do zakupu przed jazdą na 2400!!!!!

  LLLLL PKC! Na full depo! Muszę się odegrać za te nieudane transakcje przed rozliczeniem!

  Kiedy, jak nie teraz?

  UP, UP, PSIE SYNY!

  10

Dodaj komentarz