USD kaput?

W ostatnim okresie kurs amerykańskiego dolara osiągał znaczące minima względem szeregu walut. Kurs USD/CHF spadł do najniższego poziomu od stycznia 2015.


Kurs brytyjskiego funta względem amerykańskiego dolara w kwietniu br. wyłamał się w górę z 10-miesięcznej formacji “głowy z ramionami” i po wykonaniu do końca maja “ruchu powrotnego” do poziomu “linii szyi” wznowił zwyżkę. Kurs GBP/USD osiągnął ostatnio najwyższy poziom od 15 miesięcy. Szerokość kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego kurs przebywa od września ub.r. sugeruje, że potencjał wzrostowy jest tu nadal znaczny.

Również kurs euro względem USD osiągnął ostatnio najwyższy od ponad roku poziom.

Dokąd może spaść kurs USD/PLN?

Można spekulować na podstawie rozmiarów formacji “głowy z ramionami” z lat 2022-2023 opuszczonej dołem w kwietniu br., że średnioterminowym celem trwającego ruchu są minima kursu USD/PLN z 2020 i 2021 roku (ok. 3,65?).

Komentarze

   1. Tomek R

    jak będzie krach, czy recesja ogólnoświatowa, to surowce spadną, ale w Chinach zaczynają pobudzać, bo słabo w gospodarce, a jak skutecznie pobudzą to powinno ruszyć. Tylko efekty zobaczymy po fakcie, jak duzi podniosą cenową bazę

 1. analityk-amator

  To co,w poniedziałek ostatni akord hossy?Tak z 3,5% w górę,żeby przepowiednia Cyganki o 2200 pkt. na WIG-u20 mogła się sprawdzić?
  A USD przypadkiem nie szoruje po dnie?
  Nie wiem,nie znam się, lubię zgadywać.

  2
   1. analityk-amator

    Nie chciałbym,aby mój powyższy tekst został odebrany jako czepianie się Gospodarza,dlatego wyjaśniam,że moim zamiarem było jedynie zwrócenie uwagi Konsultantowi122,że ewentualny spadek kursu USD do wsparcia na 3,65 i ATH na WIG-u nie muszą wystąpić w bliskiej przyszłości.

    5
 2. fast_market

  USD kaput?
  Oby tylko PLN nie był kaput jak skończy się waluta, którą wg dr Bogusława Grabowskiego, od kilku miesięcy interwencyjnie sprzedaje na rynku MinFin w porozumieniu z BGK. A waluta pochodzi, a jakże, z bardzo dużych emisji obligacji na rynkach zagranicznych.

  9
  1. sumadartson

   Czyżby doktor g. miał za złe że jarek pozyskuje i sprzedaje bardzo drogie dolary?
   Ja szukałem kredytu w usd przy cenie 4,70 w zeszłym roku ale trzy banki odmówiły.
   Skoro jarkowi pożyczają dolary a on je sprzedawał od 4,80 to doktor g. niech się od jarka uczy spekulacji. Ach te doktory…

   7
    1. sumadartson

     Nie ma co się zbytnio uwijać. Szlachta kupowała usd od 2,70 do 3,20 w 2007 roku, sprzedawała po 3,99 do 4,05 w 2008/9. Przed covidem po 3,70 aby sprzedać po 4,18 w covidzie. Biorąc pod uwagę różnicę w inflacji na usd i pln, obecnie 3,70 wydaje się rozsądne i nie doprowadzi jeszcze do ruiny rentowności naszego eksportu.
     Podsumowując – dzięki takim (i jeszcze kilku pomniejszym) spekulacjom walutowym zostało pozyskanych ok. 15% szlacheckich aktywów.

     2
     1. fast_market

      Gratuluję. Dużo takich miałem, ale najbardziej pamiętam,
      gdy udało mi się fizycznie sporo $ kupić po 2,1640 w 2008 r. (DZ Bank miał wtedy super serwis).
      Po 2,60/2,70 czyli o 2 złote za wcześnie oddałem. Właściwie 3 miesiące trwała inwestycja.
      Nawet fajnego SUVa z USA sobie przywiozłem wtedy.
      Ale jak to mówią: na wziętym proficie jeszcze nikt nie stracił. 😉

      3
      1. sumadartson

       Zgadza się. Też gratuluję. Moja pamięć datowania zawodna. Od 2,70 zacząłem skup w 2008 a nie 2007 roku. W międzyczasie s 3,15 k 3,00 i wyrzutka bodaj na początku 2009 po 3,99 do 4,05.
       No i krekta. Spekulacje z walut to obecnie mniej niż 5% szlacheckich aktywów po zyskach shortkonnych z 2018, podgrunwaldzia 2020!!! no i wojennego stycznia-maja 2022 roku.

       2
 3. analityk-amator

  @macarek

  wsjp.pl

  coś szoruje o dno,coś szoruje dno,coś szoruje po dnie

  Definicja
  pot.coś jest w tak złym stanie lub w tak złej sytuacji,że trudno sobie wyobrazić,aby mogło być jeszcze gorzej

  To jest jedyna definicja,nie licząc naszych.Nowe wydanie WSJP powinno zostać poszerzone o nasze definicje.😂

  1
  1. sumadartson

   Dzięki sąsiedzie. Zacna to rzecz o tym się dowiedzieć. Patrząc ciągle w przyszłość warto z czasu spojrzeć w “przeszłości ołtarze”.
   Na polsat sport Djokowic męczy się okrutnie z Alcarazem.

   2
    1. sumadartson

     Dobre pytanie. Przejęcie władzy na rzeszą przez kumpli i kumpelki pucina z nrd’owskiej stasi, to wielka katastrofa dla europy a zwłaszcza ukrainy.
     Jednak jako że dzięki ich polityce powstamie wkrótce Unia Międzymorza, połączenia rfn i nrd nie sposób jednoznacznie potępić. Podobnie jak milczącej zgody oPOzycji z “ten kraj” na zajęcie krymu i donbasu.

     2
 4. toya

  “fast_market 16 lipca 2023

  Proszę. Wywiad nie jest długi. Sprzed kilku dni, ale znalazłem:
  https://youtu.be/DnAURsxHqZg

  Od 21 minuty. Koniecznie tego wysłuchać.

  Jak się zrealizują Międzyzdroje zamiast Międzymorza (a szczyt Nato chyba rozwiał wątpliwości co do tego, że NIE SIEDZIMY przy stole) to Grecja post 2010 to będą małe miki przy tym co przed nami.

  8
 5. analityk-amator

  A ja nie czekam na rozpoczęcie koreky,tylko na zakończenie korekty,korekty rozpoczętej w październiku zeszłego roku.😁
  Dzisiejsza sesjsa mogłaby być,ale brakuje mi jeszcze dotknięcia 2200 pkt.(WIG20),aby sprawdziła się przepowiednia Cyganki.
  Siedzę,myślę,kombinuję.Zamknąć długą i otworzyć krótką już dziś,czy czekać?Przesunąć dzień czy obniżyć poziom?
  Nie liczę na szybki i duży spadek w najbliższej przyszłości,nie czekam na łabędzia,czekam na wyznaczenie szczytu,więcej niż lokalnego.

  13
  1. Prezesso

   Konso, też widziałem i dlatego na fix odwrotka na SSSSS!

   Nie będzie jednak 2 400, jak chcą robić hossę energetykami…

   KRACH wita nas i nie ma zmiłuj. Dino, KGH, LPP – sprzedane.

   SSSSS na maxa, ile starczyło miejsca w baku!

   Kierunek – 1410!

   5
 6. sumadartson

  Dwa grosze brakuje usd/pln do osiągnięcia minimalnego poziomu spadku do podstawy klina zwyżkującego z początku 2022 roku, o którym to pozimie szlachta informowała @DrQuality drogiego bodaj w listopadzie 2022 po zejściu dołem z klina poniżej 4,80. Po osiągnięciu poziomu 3,935 za dolara, nic juź nie będzie łatwe i pewne, choć poziom wsparcia na 3,62 wydaje się w zasięgu globalnej spekulacji.
  Szukajcie ichmoście naszych “sprzedawców łopat w gorączce złota” jaką to gorączką jawi się AI, a których to “sprzedawców” na naszym rynku znaleźć nietrudno. Nie są już może tani ale np. w hossie internetowej 1999-2000 dla spółek z branży nie było barier cenowych ani granicznych poziomów przewartościowania.
  Tylko akceptacja kooosmicznych zysków gwarantuje kolejny życiowy sukces. Jesteś gotów na pomnożenie kapitału przez 10?
  A przez 20?

  5
   1. sumadartson

    Taki pogląd to prosta ścieżka do utraty 90% kapitału przez pół roku. Jeśli zrealizujesz 250% zysku a rynek wykona ruch o kolejne 500% w górę i usłyszysz od znajomych że wszyscy już zarobili pięciokrotnie a ty ze swoim potrojeniem kapitału jesteś śledzik chudy, kupisz to co sprzedałeś, kupisz po cenie razy siedem na samym szczycie aby przez pół roku mieć 10% kapitału początkowego.
    Czego oczywiście nikomu nie życzę. Za 10 lat wszystkiego rynek nauczy waszmościa.

    4
  1. analityk-amator

   Ten poziom (3,935) wydaje mi się dużo bardziej prawdopodobny (jako wsparcie na co najmniej kilka miesięcy) niż 3,65.
   3,65 albo niżej raczej dopiero w odleglejszej przyszłości.
   A jak będzie,zobaczymy.

   1
 7. Max2

  Obecna sytuacja przypomina mi dwa punkty widzenia inflacji. Glapiński chce już obniżać stopy, nie zdając sobie sprawy że inflacja wybuchnie w przyszłym roku. Myślę że FED jest bardziej odpowiedzialny.

  2
    1. Max2

     Zapamiętaj sobie konso :

     Jeżeli ktoś jest agresywny to się boi. Jest pod wpływem strachu. Standardowa odpowiedz brzmi – na agresję odpowiadam agresją. To nie różni nas od małp. Każdy musi umrzeć, a jeżeli jesteś prawdziwym “cyklistą” wiesz że wszystko jest deterministyczne a pogodzenie się z tym nie stanowi problemu.

     1
 8. konsultant122

  To mówicie że surowce czeka jeszcze rajd ? Na razie go nie widzę.
  https://stooq.pl/q/?s=^cry
  Rozumiem że na fazę obligacyjną została nałożona faza akcyjna. W związku z tym że cykl Kitchina nam się wojennie skrócił do 31 miesięcy , faza obligacyjna częściowo została zjedzona przez akcje. Czy po 10 miesiącach hossy akcyjnej ma szansę jeszcze wystąpić rajd surowców, oddalający obniżki stóp %? Oby do wiosny 2025;)

 9. zorro

  Moment w którym będziemy pewni, że zaczyna się hossa (bessa) akcyjna, inflacyjna,surowcowa itp. nigdy nie nadejdzie. To byłoby za proste. Rynek jest zbyt sprytny żeby dawać takie sygnały. Dzieje się wręcz odwrotnie. Rynek ogrywa wszystkich.

  4
 10. sumadartson

  @zorro
  /rynek ogrywa wszystkich/
  Mówże waść za siebie a nie “wszystkich”
  @”konsultant”
  Mówisz waść że “dopóki wojna za granicą” nie pozwolisz swoim mylionom się rozmnażać?
  Czy tylko jaja z publisi sobie robisz? ☺😁😂

  8
    1. zorro

     @analityk-amator

     sierż. Garcia to fajtłapowaty grubasek który dużo wie. Życie nauczyło mnie żeby dać sobie spokój z cyklami , falami, zniesieniami, krzywymi rentowności i innymi bzdurami. Wystarczy tylko naśladować tego z pozoru nieudolnego grubaska. Nieraz jego ruchy zaprzeczają “zdrowemu rozsądkowi” “logice”, analizie techn. i fundamentalnej -wydaje się, że to szaleniec, że chyba wciągnął parę kresek. Ale nie ma przeproś. Sierż. Garcia nigdy się nie myli. Po czasie zawsze okazuje się, że grubasek miał rację.

     2
 11. sumadartson

  Ech, no nie ma o czym.
  Dolar wraca po wypełnieniu spadku do podstawy klina zwyżkującego od początków 2022 roku na 3.935, więc jakaś korekcina na perłach możliwa. Dosiadłem nieco shotkonia pod dzisiejszy i (oby) jutrzejszy powrót Elona z kosmosu.
  No a na AI i softach kosmos nieustający, choć lewara wyciąłem znacznie.
  Niech się święci Międzymorze na pohybel nieudacznym szkodnikom popslanym.

  8
   1. analityk-amator

    To,co chciałem powiedzieć na temat giełdy,napisałem wcześniej(17 lipca 2023 o 11:46).Jak dotąd nie straciło aktualności.Jak straci,zmienię zdanie.Ponowny atak na szczyt możliwy w przyszłym tygodniu.

    1
          1. macarek

           Nie rozumiem. Od 2001 wszystkie transakcje robię przez internet. To teraz nie można zrobić hiperboli na wigu?

           1
          2. Max2

           Dostępność internetu i “wiedzy ogólnej” eliminują “zachowania stadne” – kwestia postępującej świadomości. To moje spostrzeżenia, być może nieadekwatne.

  1. sumadartson

   @sąsiad
   Toż to siok! Zwłaszcza dla rzeszy i ruskiej oligarchii. Polski rząd dba o POLSKIE interesy. Bezpieczeństwa i rolnictwa. A ursula chce nam na siłę wsadzić gauleitera. A wsadź se go w … babo podła.

   5
   1. sumadartson

    Pie…lisz waść smuty gupowate:
    1. Wspieranie ukraińców w utylizacji imperialistycznej ruskiej armii to gupota polaka?
    2. Obrona interesów polskich rolników to gupota polaka?
    Jeśli odpowiesz choćby raz na tak, to spie…laj do matuszki ruski trolu.

    5
     1. sumadartson

      Weksle sąsiedzie to ukraina powinna wystawić za każdego poległego ukraińca europie za to że broni jej (europy) przed imperialną polityką pucina, a szczególnie tym niemcom francuzom i POlaczkom, którzy będąc u władzy głaskali ruską oligarchię, utwierdzając w poczuciu imperialistycznych racji. A wystarczyło czytać Nostradama o przyjściu w 1999 roku wielkiego króla terroru.

      3
      1. macarek

       Zapominasz o ukraińskiej oligarchii, o której interesy dba ich premier, a która zamieni swoich przyjaciół na tych z grubym portfelem I niech nie wystawiają weksli za obronę swoich granic, jak Stalin wystawił to dostał Jałtę.

       5
     1. sumadartson

      Czy koncepcja na krótko to rynek zdecyduje. Jednak obecna fala piąta od 2010 pkt. nie może być większa niż trzecia, czyli zbytnio nie podskoczą. Nie warto z góry niczego zakładać. Lepiej zdejmować🙌

      3
      1. analityk-amator

       Mnie się wydaje,że wzrost od październikowego dołka jest i pozostanie”elliottowską trójką”,a poziom docelowy tej korekty na WIG-u20 to 2200 punktów(patrz 17 lipca 2023 o 11:46).Chyba jednak ten poziom zostanie osiągnięty szybko,a nie po przerwie.To powinno rozstrzygnąć się w przyszłym tygodniu.

       3
 12. analityk-amator

  Wygląda na to,że na 2200 pkt.na WIG-u20 trzeba będzie poczekać dłużej.Tymczasem chyba przerwa we wzroście,czyli raczej nie będzie w najbliższym czasie ponownego podchodzenia pod szczyt z marca 2022 roku.Raczej,bo pewności nigdy nie ma.😁

  2
   1. zorro

    Nie wiem kiedy będzie 2.200 i trudno mi wyrokować poziom zakończenia hossy. Wszystko wskazuje na to, że do jesieni hossa nie jest zagrożona. Nie wykluczam nowych rekordów. Byłoby to pięknym zwieńczeniem siły tej dynamicznej hossy.

    2
   1. Max2

    W tym kontekście przerażający jest fakt, iż dziś na świecie nie ma człowieka, który wie jak działa telefon komórkowy. ( każdy z informatyków odpowiada tylko za swój “wycinek”) AI w takim rozumieniu urasta do “roli Boga”.

    1
 13. sumadartson

  @analityk-zawodowiec
  //…się wydaje że wzrost od październikowego dołka jest i pozostanie elliotowską trójką//
  To sympatyczne że ktoś na tym forum jeszcze analizuje rynek, miast lizania żopy pucinu i rzeszy.
  Niedawno jeszcze brałem pod uwagę że wzrosty od jesieni to zygzak 5-3-5. Obecnie to tylko 20% prawdopodobieństwa ponieważ:
  1. Fale B są bardziej dynamiczne i krótkotrwałe
  2. Wyceny polskich pereł s.a. są na bardzo niskich poziomach
  3. Gospodarka rozwija się w dobrym tempie, co powoduje że poziom zadłużenia stale obniża się procentowo do wielkości PKB.
  4. Pan Wojciech Białek prognozuje cykliczny wzrost do końca 2023 r. określając ewentualne spadki jako korekty (“Korekta trwa”). Prognozy mistrza świata cyklistów, w średnim i długim terminie były dotychczas niezawodne.
  5. Nasz rynek potrafi już chadzać swoją ścieżką, niezależnie od innych (patrz 4q. 2018 r. S&P500 a WIG20).
  6. Jedynym zagrożeniem hossy mógłby być jesienny powrót do wadzy nieudaczniķów i szkodników popslanej opozycji, za rządów której, o dziwo!! gospodarka wchodziła w spowolnienia a “piniendzy nie ma i nie będzie…”

  16
  1. fast_market

   Dobrze to się wpisuje we wskaźniki nastrojów. 😉
   W sumie to potwierdza, że “no bears here” (tytuł artykułu, który mi podesłano w newsletterze).

   Krótkoterminowo przypominam, że Fed i podwyżka stóp % za 3 dni.

   Średnioterminowo w USA blisko wyrównania szczytów daje do myślenia.

   2
   1. sumadartson

    Nie wypada zaprzeczyć szanownemu autoru. 👍
    Z tym że ta spodziewana podwyżka jest spodziewana jako ostatnia w cyklu w zw. z czym komentarz prezia fe(r)da może być łagodny i jeszcze podgrzewający nastroje w kierunku euforii. No chyba żeby nie.

    2
  2. konsultant122

   Ciekaw jestem czy możliwy jest cykl 30+30 miesiecy. Skoro fazę obligacyjną pochłoniła faza akcyjna. Wiosna 2020-wiosna 2025.Niebawem faza surowcowa z końcówką akcyjnej , potem znowu gotówkowa i obligacyjna do 2025 roku.

   1
     1. sumadartson

      Spoko. Może jeszcze dodam jeno, że obecna hossa nie wyklucza krótkoterminowego powrotu na 2010 pkt. w ramach kilku wariantów czwórki korekcyjnej. Jednak przy tak lichych korektach nie uchodzi wołać na shortkoń panowie szlachta, bo nie ma pewności w tamacie dna onej korekty lichej. Szacun

      1
    1. macarek

     Pisałem o tej wzrostowej części tych lat. Gdzie dopiero gospodarki ujawniały swoje złe dane. To opóźnienie historyczne. Dlatego zastanawiam się kto wykiwał analityków (AI)? Ja do marca sądziłem, że to wzorzec z 2002 i lato będzie słabe, ale rząd w USA zrobił takie ruchy, iż zmieniłem zdanie i wróciłem do scenariusza wyborczego 5q wtedy.

     2
      1. Max2

       Przekładając na inwestycje…. tylko …produkty rolne…jako “trwałe dobro” wymienialne na bezużyteczne “dobra trwałe” – uważane przez większość jako zabezpieczenie przyszłości. (złoto itp) W tej kwestii zarówno Polska jak i Ukraina to – pieśń przyszłości- wobec zmian klimatycznych.

       1. konsultant122

        Pozwolę sobie nie zgodzić się z Albert von Longterm :

        “13 lipca minęło równo 9 miesięcy od dołka poprzedniej bessy (13.10.2022). Uważam że to dopiero początek cyklicznej hossy, która według moich założeń będzie trwała aż do 2027 roku i będzie analogiczna do tej z lat 2003-2007 – nawet lata się rymują :-)”

        1
          1. sumadartson

           Ja tak jeno z życzliwości napisałem. Owocnego oczekiwania na krach życzę.

  1. duch_natury

   Powrót z wakacji, święto Łodzi dużo pracy 🙂

   Krótkoterminowi spekulanci grają L pod test 2200
   Średnioterminowe grubasy grają S pod wrześniowe zakończenie serii
   Cwaniacy stają z boku i czekają na właściwy układ do ataku.

   Thats all 😉

   8
 14. zorro

  @duch_natury

  “…Cwaniacy stają z boku i czekają na właściwy układ do ataku”

  Wydaje mi się, że taki układ nigdy się nie pojawi gdyż rynek oszukuje i nie ryzykując trzeba będzie stać z boku całe życie

  6
 15. analityk-amator

  @Prezesso,@duch_natury

  Panowie,poświęćcie więcej czasu na analizę wykresów,a będziecie jednomyślni.Jeden nie będzie zmieniał kierunku i poziomu co pięć minut,a drugi nie będzie otwierał pozycji 200 punktów wcześniej niż należy,w przekonaniu,że robi to we właściwym momencie.

  Ale Wam dosrałem,co?!😉
  That’s all.😁

  1
 16. sumadartson

  @DrQuality, drogi okrutnie
  A może by tak wicie towarzyszu zamiast tego rozumicie kopacza złota z Legnicy tom razą nabyć spłóczynę co pozwala kopaczom AI drukować nanometryczne łopaty. Wołają ją rozumicie wszystkie jakoś tak na iks. Mam ją w sakwie ale tera lece metrem do mennicy i nie pamiętam…

  1
  1. sumadartson

   Bo to wicie jak taka AI dostanie tysiąc wydrukowanych nanołopat zamiast jednej to ona nie tylko panu wojtecku opowie co to grzegrzółka jest ale i piórecka policy i średnice gardziołka przy kukaniu zapoda.

   1
 17. sumadartson

  W 2006 roku (po skończonym cyklu podwyżek FED) przy serii takich sesji jak dzisiejsza, pan Krupa w Parkiecie pisał online: ‘wig nie spada znaczy będzie rósł’. I do końca sesji tak było. A nazajutrz…to samiuchno.

  1
   1. toya

    Boże, jak czas leci. Dwa lata temu to pisałem…

    “toya 5 sierpnia 2021 o 18:43

    (…)

    Spokojnie. Nie pali się. Niech Pan popatrzy na wczorajszy wykres Pana Wojtka:

    https://wojciechbialek.pl/wp-content/uploads/2021/08/20210804-00-1024×629.png

    Jesteśmy dopiero w 1975 roku. Amerykańce właśnie w popłochu spieprzają z Sajgonu (tak jak w tym roku z Afganistanu), gdy świat jakoś wychodzi z szoku naftowego 1973 (Covid19).

    Dajmy zatem Chińczykom jeszcze ze 3-4 lata by wejść w jakieś bagno.

    …a przy okazji szykujmy się na drugą odsłonę Kryzysu Naftowego za jakieś 3 lata (1979-82).”

    2
   1. duch_natury

    Robusta ma wyrazisty smak, z delikatną nutką goryczy. W odróżnieniu od Arabiki jest pozbawiona kwaskowych nut. Z tego gatunku znacznie łatwiej stworzyć kremową piankę, pożądaną, chociażby, podczas parzenia espresso. Robusta zawiera dużo więcej kofeiny, bo aż do 2,5%.

    1
    1. macarek

     Wzrost cen nieruchomości jest pochodną nadmiaru gotówki i wzrostu płac. Przykre jest, że jak Tyrowicz z RPP jesteś fanem wzrostu bezrobocia, byleby twój dolar zakwitł.
     Ja liczę na wybicie góra orgr tego wykresu wig20 pe.

     3
 18. datik

  Piękny short squeeze na końcu…
  ———————-
  To nie było “wyciskanie krótkich”, nawet na interwale 10 min nie widać ubytku pozycji. Nie wiem co to było, być może short squeeze jeszcze przed nami.
  Ja takiego LOP nie pamiętam.

  1
 19. macarek

  Rok temu zrobiłem sondaż:
  //macarek 3 sierpnia 2022 o 13:46Odpowiedz
  Szybki sondaż. Który z papierów w ciągu 2 lat od dzisiaj osiągnie 90 zl startując z obecnych 25://
  Allegro 4 głosy
  Alior 4 głosy
  Żaden z nich 11 głosów. Może powtórzymy ?

   1. duch_natury

    To chyba generalnie powiązane jest z pierwotnym strachem przed śmiercią.
    Jeśli sobie dobrze poukładasz klocki skąd przybyłeś, gdzie zmierzasz, po co się tutaj wcieliłeś to jest łatwiej.

    U mnie z tych 3 powyższych najbardziej szwankuje cierpliwość 🙂

    7

Dodaj komentarz