k(NO)w FUTURE

WIG-20 najwyżej od ponad miesiąca

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na brexitowym froncie doszło we wtorek do przełomu – po raz pierwszy w historii Izba Gmina przegłosowała wynegocjowane przez rząd Wielkiej Brytanii porozumienie o warunkach wyjścia z UE. Zaraz jednak później parlament odrzucił ekspresowy plan rządu dalszego procedowania, co oznacza, że znowu termin Brexitu ulegnie zapewne przesunięciu poza 31 października. O ile ceny akcji na giełdach europejskich rosły – zwracał uwagę historyczny rekord indeksu giełdy szwedzkiej:

… o tyle w USA indeksy zniżkowały, co generalnie tłumaczone było ok. 3 proc. spadkami kursów Facebooka, Twittera i Snapchata spowodowanymi przedstawieniem przez grupę senatorów projektu ustawy, która ma ułatwić klientom platform społecznościowych przenoszenie pomiędzy nimi swoich danych.

Nie zmieniło to jednak generalnego obrazu sytuacji na Wall Street – główne indeksy nadal przebywają tuż poniżej swoich historycznych rekordów.

WIG-20 osiągając poziom 2212,15 pkt. z impetem uderzył we wtorek w górne ograniczenia wstęgi Bollingera i zbliżył się do poziomu poprzedniego szczytu z 16 września (2217,84 pkt.). Najbardziej to chyba przypomina sytuację z 29 listopada ub. r. Wtedy poważniejsza korekta spadkowa rozpoczęła się 4 sesji później. Obecnie pretekstem do korekty może okazać się osiągnięcie linii oporu przechodzącej przez dołki WIG-u 20 z października 2018 i maja 2019.

Kurs akcji Odlewni Polskich (C/Z 3,6, C/WK 1,06, stopa dywidendy 8,1 proc.), której przedmiotem działalności – jak się można domyślać – jest produkcja tworzyw odlewniczych odbił się w sierpniu od dolnego ograniczenia 8-letniego trendu wzrostowego i obecnie znajduje się powyżej rosnącej średniej 200-sesyjnej być może formując drugie ramię 2-letniej formacji odwróconej głowy z ramionami.

Kurs akcji spółki PCC EXOL (C/Z 10,5, C/WK 1,15, stopa dywidendy 5,3 proc.) zajmującej się produkcją anionowych i niejonowych środków powierzchniowo czynnych od ponad 3 lat przebywa w obrębie lekko opadającej strefy konsolidacji przebywając obecnie powyżej rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wspomnieć o  utrzymaniu się wartości polskiego długu publicznego poniżej poziomu biliona złotych w sierpniu (zmiana roczna +3,1 proc.):

… wyraźnym spadku do najniższego poziomu od listopada 2016 wrześniowej wartości GUS-owskiego wskaźnika koniunktury gospodarczej w sektorze przetwórczym:

… danych o liczbie rozpoczętych i liczbie zakończonych we wrześniu budów mieszkań w Polsce (roczne dynamiki odpowiednio +10,5 proc. i +27,4 proc.):

… przyspieszeniu rocznej dynamiki agregatu pieniężnego M1 (gotówka + bankowe depozyty na żądanie) do 14,5 proc. we wrześniu (dynamika agregatu M2 – M1 + depozyty terminowego – wyniosła +10 proc.):

… wzroście rocznej dynamiki kredytów hipotecznych w Polsce we wrześniu do najwyższego poziomu od ponad 4 lat (+7,7 proc.; dynamika kredytu ogółem wyniosła +7,5 proc.):

… oraz danych na temat sytuacji na wtórnym rynku nieruchomości w USA we wrześniu (sezonowo wyrównana zannualizowana liczba transakcji była wyższa niż rok wcześniej o 3,9 proc.; średnia cena rosła o 4,4 proc. r/r a a podaż domów wystawianych na sprzedaż w stosunku do liczby transakcji utrzymała się na relatywnie niskim poziomie 4,1):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).