k(NO)w FUTURE

Najwyższy od ponad 2,5 roku optymizm krajowych inwestorów indywidualnych

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Pewną sensacją w czwartek okazały się wyniki najnowszego sondażu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na temat sentymentu wobec krajowego rynku akcji jego członków biorących jak co tydzień udział w sondażu INI. Saldo optymistów i pesymistów wzrosło bowiem – pomimo spadku WIG-u 20 w minionym tygodniu – do najwyższego poziomu od ponad 2,5 roku (+41,4 pkt. proc.). Z kontrariańskiego punktu widzenia wzrost optymizmu inwestorów przy spadku cen akcji to sygnał ostrzegający przed pogłębieniem spadków (podobny poziom optymizmu z okresu luty-marzec 2016 nie miał takiego charakteru, bo towarzyszył wybiciu się WIG-u 20 do nowych ponad rocznych maksimów, więc był jak najbardziej uzasadniony).

WIG-20 pogłębił naruszenie dolnego ograniczenia krótkoterminowego trendu wzrostowego, a standardowy MACD wygenerował sygnał sprzedaży (ostatni był na sesji 1 października, co sugeruje dołek za 2 sesje). Sugerowana w ostatnim czasie analogia z sytuacją techniczną indeksu z początku grudnia ub. r. na razie okazała się użyteczna i podpowiada spadek WIG-u 20 do strefy wsparcia 2175-2194 pkt. przed późniejszym ponownym atakiem na ubiegłotygodniowe szczyty.

Rynek akcji w USA nadal trzymał się mocno, a poranne notowania na azjatyckich giełdach miały mieszany charakter (chociaż zwracał uwagę 5-letnie dołek chińskiego indeksu Shanghai B-Share Index).

Sytuacja techniczna kursu akcji spółki o nazwie Giełda Praw Majątkowych Vindexus (C/Z 5,3, C/WK 0,52, stopa dywidendy 3,7) specjalizującej się w obrocie wierzytelnościami, ich windykacji, obrocie prawami majątkowymi oraz w doradztwie i pośrednictwie finansowym jest nieco dwuznaczna. Z jednej strony kurs odbił się w tym roku dwukrotnie od dolnego ograniczenia kanału 7-letniego trendu wzrostowego i obecnie przebywa w jego pobliżu nad rosnącą średnią 200-sesyjną, z drugiej strony we wrześniu kurs odbił się od górnego ograniczenia średnioterminowego trendu spadkowego. Można jednak spekulować, że dopóki rosnąca linia wsparcia długoterminowego trendu wzrostowego nie zostanie przebita w dół niezbyt wymagająca wycena akcji spółki przemawia na ich korzyść.

Kurs akcji świadczącej usługi turystyczne spółki Rainbow Tours (C/Z 40,5, C/WK 4,1) dwukrotnie odbijał się w ciągu minionych kilkunastu miesięcy od dolnego ograniczenia ponad 10-letniego kanału trendu wzrostowego, które odwiedzał poprzednio w 2012 roku, a obecnie przebywa ponad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wymienić informacje na temat rocznej zmiany PKB w Polsce (+3,9 proc.), Niemczech (+0,5 proc.) i strefie euro (+1,2 proc.):

… spadek dynamiki CPI (+0,8 proc.) i zharmonizowanego CPI (+0,9 proc.) we Francji w październiku:

… wyjście tureckiego przemysłu z recesji we wrześniu (produkcja +4,2 proc.):

… spadek rocznej dynamiki CPI w Polsce do +2,5 proc. w październiku:

… historyczny rekord nadwyżki w polskim handlu zagranicznych we wrześniu (+3,2 mld złotych):

… spadek rocznej dynamiki PPI w USA do najniższego poziomu od 3 lat (+1 proc.):

… spadek wartości indeksu cen nieruchomości na rynku wtórnym w Chinach do najniższego poziomu od ponad 3 lat:

… oraz wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Japonii we wrześniu (-0,3 proc.).

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).