k(NO)w FUTURE

Koniunktura na rynku deweloperskim w USA najlepsza od ponad 20 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Względna siła MSCI Poland Index (indeks cenowy czyli nie uwzględniający wypłat dywidend; w dolarach) wobec MSCI Emerging Markets Index (również cenowy w dolarach) była tak nisko jak obecnie jedynie w okresie wrzesień-grudzień 2016 (36-39 miesięcy temu) czyli w okolicach wyborów prezydenckich w USA. Wtedy rozpoczął się trwający do sierpnia epizod umacniania się polskiego rynku akcji (wycenianego w dolarach) do reszty Emerging Markets. Zakładając brak jakichś mrożących krew w żyłach negatywnych wiadomości z naszego kraju w najbliższym czasie być może dojdzie prędzej czy później do powtórki takiego scenariusza.

WIG-20 startując ze swego przynajmniej rocznego dołka wzrósł w 3 sesje o ponad 3,2 proc. W okresie minionych ponad 3 lat takie sytuacje zdarzyły się wcześniej tylko 3-krotnie: 5 czerwca 2018, 31 października 2018 oraz 2 września br. W dwu z tych ostatnich epizodów wyznaczały początek kilkutygodniowej fali wzrostowej, pierwszy z nich był falstartem – taka kilkutygodniowa zwyżka zaczęła się dopiero 28 czerwca 2018.

Na Wall Street główne indeksy amerykańskiego rynku kontynuowały wędrówkę na północ ustanawiając kolejne historyczne rekordy.

Kurs akcji spółki JWW Invest (C/Z 3,4, C/WK 0,97), której głównym profilem jest świadczenie usług na rynku energetyki zawodowej i przemysłowej oraz na rynku konstrukcji stalowych i rurociągów, na razie skutecznie walczy z hipotetycznym oporem wyznaczonym przez górne ograniczenie kanału trendu spadkowego, w obrębie którego przebywał od ponad 4 lat. Po wybiciu się w górę we wrześniu br. z trwającej kilkanaście miesięcy konsolidacji kurs uformował trend wzrostowy potwierdzony wyjściem w poniedziałek na najwyższy poziom od ponad 2 lat.

Kurs akcji spółki CDRL (C/Z 7,2, C/WK 1,21, stopa dywidendy 4,1 proc.) będącej dystrybutorem odzieży dziecięcej, którą sprzedaje pod marką własną COCCODRILLO, po odbiciu się od dolnego ograniczenia kanału 3-letniego trendu spadkowego i przełamaniu półrocznego trendu spadkowego jest w trakcie testu ostatniego dołka zachowując się w sposób podobny do tego obserwowanego w poprzednich epizodach poprzedzających ruch kursu spółki w kierunku górnego ograniczenia kanału trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Turcji do najwyższego poziomu od 1,5 roku w październiku:

… stabilizację rocznej dynamiki PPI w Czechach na poziomie z poprzedniego miesiąca w październiku (+0,9 proc.):

… stabilizację rocznej dynamiki CPI we Włoszech na poziomie z poprzedniego miesiąca a zarazem 3-letni minimum w listopadzie:

… dane na temat salda obrotów bieżących Polski w październiku (nadwyżka 529 milionów euro wobec deficytu -447 mln euro w październiku 2018):

… wzrost rocznej dynamiki wskaźnika inflacji bazowej w Polsce w listopadzie do najwyższego poziomu od kwietnia 2012 (+2,6 proc.):

… wzrost do najwyższego poziomu od ponad 20 lat grudniowej wartości NAHB-Wells Fargo Housing Market Index odzwierciedlającego koniunkturę na rynku deweloperskim w USA:

… oraz wzrost do najwyższego poziomu od ponad 2 lat wartości wskaźnika zaufania przedsiębiorstw w Nowej Zelandii w grudniu:



Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).