k(NO)w FUTURE

“Short squeeze” na akcjach Tesli?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Ciekawostką z rynku akcji w USA jest panika, która najwyraźniej wybuchła wśród licznych posiadaczy krótkich pozycji na akcjach Tesli. W jej rezultacie kurs akcji prawie dotarł do poziomu wynikającego z rozmiaru konsolidacji z poprzednich 3 lat, chociaż do górnego ograniczenia hipotetycznego długoterminowego kanału trendu wzrostowego jeszcze sporo brakowało. Ostatnia dynamika wzrostów kursu akcji tej spółki była obserwowana w przeszłości jedynie w okolicach maja 2013 roku. Wtedy poważniejsza korekta na akcjach tej spółki rozpoczęła się na przełomie września i października, chociaż szczyt, który utrzymał się przez następne kilka lat i poprzedził spadek kursi o połowę nadszedł dopiero we wrześniu 2014 (ta data to przy okazji “ortodoksyjny” szczyt WIG-u w ramach ówczesnego cyklu Kitchina). Gdyby akcje Tesli nadal powielały ścieżkę z lat 2013-2014, to za 4-16 miesięcy zapewne stałyby się dobrym kandydatem do prób otwierania krótkich pozycji.

Sytuacja na rynku akcji w USA zaczyna coraz bardziej przypominać lata 1999-2000 z szaleństwem na spółkach internetowych czy wcześniejszy epizod popularności spółek wzrostowych na początku lat 70-tych. Nasdaq Composite ustanowił we wtorek swój nowy historyczny rekord, chociaż ta sztuka nie udała się ani S&P 500 ani średniej przemysłowej Dow Jonesa. W Azji w środę rano kontynuowane było wtorkowe odbicie z chińskimi indeksami rosnącymi o ponad 1 proc. Liczba potwierdzonych przypadków zarażeniem wirusem wzrosła w wczoraj o ok. 3800, co jakkolwiek stanowi nowy dzienny rekord, to równocześnie oznacza pierwszy spadek dziennej dynamiki poniżej 20 proc. Nie rosła również liczba nowych przypadków w innych niż Hubei chińskich prowincji. Z drugiej strony nastąpił wczoraj znaczący skok liczby potwierdzonych przypadków zarażenia poza Chinami kontynentalnymi. W poprzednich dniach spadała (28, 14, 11, 6) by wczoraj skoczyć do 38 (w tym 10 potwierdzonych przypadków na japońskim wycieczkowcu, który obecnie poddawany jest kwarantannie).

WIG-20, w którym niestety bardzo mały udział mają spółki wzrostowe, kontynuował odbicie, ale wczoraj odbił się od najbliższego obecnie poziomu oporu czyli dołka z 8 stycznia (2116 pkt.). Przełamanie tego oporu miałoby zapewne podobne konsekwencja dla indeksu jak analogiczny ruch z połowy października, ale na razie to oczywiście nie nastąpiło.

Kurs akcji ukraińskiego holdingu rolno-przemysłowego specjalizującego się w produkcji cukru firmy Astarta Holding (C/WK 0,23, kapitalizacja 435 mln zł) spada od maja 2017 i ostatnio dotarł do najniższych poziomów od 5 lat. Na razie nie pojawiły się techniczne sygnały przełamywania trendu spadkowego, ale w ostatnich dniach surowcem rolnym notowanym na giełdach towarowych, którego cena ustanawiała ponad 2-letnie szczytu był właśnie cukier, co można traktować jako czynnik potencjalnie pozytywnie wpływający na zachowaniu kurs akcji Astarty.

Kurs akcji spółki City Service (C/Z 38,89, C/WK 1,37, kapitalizacja 300 mln zł) zarządzającej siecią obiektów użyteczności publicznej (głównie apartamentowców oraz centrów handlowych) na Litwie, w Polsce, Łotwie, Hiszpanii i w Rosji dotarł ostatnio w okolice poziomu, który w ciągu minionych prawie 3 lat powstrzymywał dalsze spadki.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lekki spadek wartości publikowanego przez tamtejszy bank centralny indeksu cen nieruchomości na Słowacji w IV kw. ub. r.:

… dane z USA na temat poziomu sprzedaży samochodów w USA w styczniu:

… spadek liczby sprzedanych samochodów w Australii w styczniu do najniższego poziomu od 2009 roku:

… oraz dane z Indonezji na temat rocznej dynamiki tamtejszego PKB w IV kw. ub. r.

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne


Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).