k(NO)w FUTURE

Ropa po mniej niż zero

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W żartobliwej powieście brytyjskiego pisarza Douglasa Adamsa zatytułowanej “Autostopem przez Galaktykę” pojawia się zasilające statki kosmiczne urządzenie zwane “napędem nieprawdopodobieństwa”, które z grubsza – o ile dobrze pamiętam – generuje całą masę zupełnie nieprawdopodobnych alternatywnych rzeczywistości, a następnie wybiera jedną z nich, która akurat pasuje pilotowi (np. statek pojawia się w zupełnie innymi miejscu Galaktyki, do którego akurat planowali podróż pasażerowie). Ostatnio można odnieść wrażenie, że gdzieś w jakimś tajnym laboratorium wojskowym przeprowadzane są zaawansowane próby prototypu takiego urządzenia, bo rzeczywistość wokół nas zaczyna jak gdyby lekko wariować. Jednym z objawów był wczorajszy spadek ceny majowych kontraktów na ropę naftową (WTI) poniżej zera. A dokładnie – według danych z wczorajszego zamknięcia na Nowojorskiej Giełdzie Towarowej (NYMEX) – do … -37,6 dolara za baryłkę. Obrazuje to skalę zaburzenia popytu i podaży na rynku ropy w wyniki trwającej pandemii koronawirusa.

Dla myślących, że właśnie trwale wkroczyliśmy w nową erę, w której producenci ropy będą nam płacić za korzystanie z niej, a zamiast do bankomatu będzie się jeździć na zatankować na stację benzynową, niemiłą informacją będzie tak, że kontrakty na cenę ropy naftowej o dalszych terminach mają bardziej “prawdopodobne” ceny od 20,4 dolarów dla kontraktu czerwcowego do 34,3 dolarów dla kontraktu z kwietnia 2021.

Nie zmienia to faktu, że 10-miesięczne contango pomiędzy kontraktem z czerwca br. i kwietnia przyszłego roku jest i tak największe w historii (-40,5 proc.). W scenariuszu, w którym pandemia szybko wygasa i życie gospodarcze na świecie “wraca do normy” to ceny krótszych kontraktów powinny się dostosować do ceny kontraktów późniejszych. Jeśli natomiast pandemia będzie się przedłużać, to w obecnych warunkach nie można wykluczyć powtórzenia się obecnego scenariusza dla kolejnej serii (ale być może w celu ratowania “łupkarzy” – “wskazane” w roku wyborczym – rząd USA ogłosi niebawem program uzupełniania rezerwy strategicznej ropy naftowej).

WIG-20 nadal znajdował się powyżej dolnego ograniczenia rozpoczętego miesiąc temu kanału krótkoterminowego trendu wzrostowego, a wczorajszą sesję zakończył +0,9 proc. wzrostem (ponad 2,5 proc. rosły WIG-Games, który wyszedł na nowych historyczny rekord, oraz WIG-Telekom i WIG-Media).

Kontrakt na S&P 500 spadając o 1,8 proc. naruszył wczoraj analogiczną do widocznej na wykresie WIG-u 20 linię wsparcia kanału krótkoterminowego trendu wzrostowego i dziś rano tracąc kolejne 0,7 proc. potwierdzał to przełamanie. We wtorek rano wszystkie indeksy głównych giełd azjatyckich traciły ponad 1 proc. (najbardziej -2,8 proc. indeksy rynków akcji na Tajwanie i w Indiach). Atmosferę podgrzewały oprócz doniesień z rynku ropy (cena wzrosła do lekko dodatnich wartości) informacje/dezinformacje/pogłoski ze strony amerykańskiej o zagrożeniu życia Kim Jong Una po operacji serca, której miał być podobno poddany.

Kurs akcji spółki Inteliwise (C/Z 123,23, C/WK 11,1, kapitalizacja 13,1 mln zł)
zajmującej się rozwojem i świadczeniem specjalistycznych rozwiązań IT optymalizujących obsługę klienta (customer service), transakcje online (e-Commerce) oraz marketing internetowy. Rozwija i wdrażającej oprogramowanie oparte o opatentowanej w USA metodzie analizy języka naturalnego i sztuczną inteligencję, który w marcu obronił poziomu dołków z lat 2011-2014, zaatakował górne ograniczenie kanału trendu spadkowego z ostatnich 2 lat zbliżając się do kluczowej strefy oporu wyznaczanej przez lokalne maksima z lat 2015-2019.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć wczorajszą obniżkę wysokości podstawowej stopy procentowej w Chinach (z 4,05 do 3,85 proc.):

… marcowy wzrost rocznej dynamiki zużycia energii elektrycznej w Chinach do -4,2 proc. z 10,1 proc. w lutym):

… spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 20 lat publikowanego przez NCAER wskaźnika zaufania przedsiębiorców w Indiach w I kw. br.:

… spadek rocznej dynamiki PPI w Niemczech w marcu (-0,8 proc.):

… spadek do najniższego poziomu od 2009 roku rocznej zmiany publikowanego przez odział Rezerw Federalnej w Kansas wskaźnika wyprzedzającego koniunktury gospodarczej dla tego regionu:

… spadek rocznej dynamiki miesięcznej płacy brutto w Polsce w marcu do +6,3 proc.:

… oraz wzrost do rekordowego poziomu wysokości zadłużenia skarbu państwa w Polsce w lutym (+3,5 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).