k(NO)w FUTURE

Mały krok Elona Muska, ale wielki skok prywatnego przemysłu kosmicznego

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Niewątpliwie udany start rakiety Falkon 9 i połączenie się statku Crew Dragon z Międzynarodową Stacją Kosmiczną to duży sukces Elona Muska, którego firma SpaceX jest producentem zarówno rakiety nośnej jak i kapsuły pasażerskiej. To również sukces Stanów Zjednoczonych, które po 11 latach korzystania ze słono opłacanych usług rosyjskich Sojuzów, ponownie wysłały samodzielnie swoich astronautów w kosmos. To też wielki sukces rozwijającego się amerykańskiego prywatnego przemysłu kosmicznego, który zgodnie ze strategią USA ma odgrywać dużą rolę we wznowionej rywalizacji o dominację w kosmosie, w której w roli głównego konkurenta Stanów Zjednoczonych tym razem zapewne wystąpi Chińska Republika Ludowa. SpaceX nie jest spółką publiczną, ale z pewnością niedzielny sukces (Crew Dragon musi jeszcze wrócić na Ziemię) wzmocni pozycję Elona Muska i innych jego przedsięwzięć, takich jak notowana na giełdzie Tesla (której produkt też zresztą już raz trafił na orbitę). Na razie kurs akcji Tesli zdołał odrobić prawie całość start poniesionych w trakcie koronawirusowego krachu.

Można spekulować, że dopóki któryś z tych dwu największych graczy nie odpadnie – z przyczyn finansowych – z wyścigu o stworzenie stałej – dobrze skomunikowanej z Ziemią – bazy na Księżycu, przemysł kosmiczny ma przed sobą dobre perspektywy. Należy pamiętać, że USA sukces w poprzedniej fazie wyścigu na Księżyc (wtedy rywalem był ZSRR) okupiły bankructwem na swoich zobowiązaniach w ramach porozumienia z Bretton Woods wymienialności dolara na złoto.

WIG-20 zamknął się w piątek najwyżej od 6 marca, ale w trakcie sesje nie zdołał pokonać środowego maksimum.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal pełznie w górę wzdłuż kolejnej linii kształtującej się od marca formacji wachlarza i dotarła do najwyższego poziomu od 5 marca, chociaż dziś na razie nie pokonała poziomu piątkowego maksimum. W Azji w poniedziałek rano rosły wszystkie indeksy głównych otwartych dziś rynków akcji (najsilniej – ponad 3 proc. – Hang Seng i Sensex).

Spółka Biomed Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek (C/Z 71,27, C/WK 7,18, kapitalizacja 244 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 4 marca br. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 1,27 zł. W piątek jednak akcja spółki kosztowała 3,92 zł. Można uznać, że osiągnięcie okolic poziomu oporu wyznaczonego przez szczyty kursu z 2013-2015 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje Biomedu w marcu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć -6,5 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Niemczech:

… -12 proc. roczną dynamikę PKB w Rosji w kwietniu:

… nowy rekord publikowanego przez Bank of Thailand indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Tajlandii w kwietniu (+5,5 proc. r/r):

… lekki spadek rocznej dynamiki CPI w Polsce w maju do +2,9 proc.:

… załamanie się o 16,9 proc. rocznej dynamiki wydatków osobistych w USA w kwietniu przy skoku do +11,7 proc. rocznej dynamiki dochodów osobistych:

… spadek do najniższego poziomu od 2013 roku wartości publikowanego przez uniwersytet Michigan wskaźnika oczekiwań konsumentów w USA maju przy odbiciu w górę wartości wskaźnika oceny bieżącej sytuacji:

… lekki spadek wartości publikowanego przez China Federation of Logistics & Purchasing wskaźnika PMI dla przemysłu Chin w maju:

… oraz spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 2012 roku wartości publikowanego przez NDC wskaźnika PMI dla przemysłu Taiwanu w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).