k(NO)w FUTURE

Poziom 12767 pkt. krótkoterminowym celem dla DAX-a?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

DAX obronił w marcu kluczowy poziom “Linii Zygfryda” znajdujący się w okolicach 8000 punktów wyznaczony przez szczyty 2000 i 2007 roku, rosnącą 15-letnią średnią oraz dolnego ograniczenie kanału kilkudziesięcioletniego trendu wzrostowego. To oznacza, że cały czas jesteśmy jeszcze “w starych dobrych czasach”. Wczoraj indeks wzrósł o 3,75 proc. reagują na rządowy wielomiliardowy plan wspomożenia sektora motoryzacyjnego.

W krótszej perspektywie wybicie w dół z ponad 4-letniej formacji “podwójnego szczytu” zostało zanegowane w kwietniu. Zwykle oznacza to konieczność zapłacenia przez “niedźwiedzie” kary mniej więcej równej wielkości fałszywego wybicia. To sugeruje okolice poziomu 12767 pkt. jako orientacyjny cel obecnej zwyżki.

Później powinna przyjść korekta tego impulsu wzrostowego. Można obecną sytuację porównać do tej po dołku z 6 marca 2009. Wtedy pierwszy impuls wzrostowy trwał niecałe 3 miesiące do 2 czerwca 2009, a potem przyszła korekta do 8 lipca 2009. Obecnie DAX-30 ustanowił dołek 18 marca 2020, więc ta analogia z sytuacją przed 11 lat sugeruje szczyt w okolicach 14 czerwca 2020 i późniejszą korektę do okolic 20 lipca 2020.

Wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji zanotowały we wtorek wzrosty. Najwięcej bo o 1,5 proc. wzrósł NC Index, który znalazł się o włos od swego 8-letniego maksimum. Najmniej bo o tylko 0,16 proc. zwyżkował WIG-20, który dzięki temu zanotował kolejne najwyższe od marca zamknięcie, ale nadal przebywał poniżej sesyjnych maksimów z poprzedniego tygodnia.

Pomimo niepokojów społecznych trwających w Stanach Zjednoczonych cena kontraktów terminowych na S&P 500 nadal pełznie w górę ślizgając się po kolejnej linii rysowanego na wykresie od marca “wachlarza”. W Azji dziś rano rosły wszystkie indeksy za wyjątkiem Shanghai B-Share Index. Warto zwrócić uwagę, że zarówno koreański KOSPI (+2,9 proc.) jak i japoński Nikkei 225 (+1,3 proc.) znalazły się już na najwyższych poziomach od końca lutego.

Spółka Pozbud (C/Z 3,4, C/WK 0,25, kapitalizacja 42 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 25 marca br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,916 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała 1,57 zł. Dotarcie wykresu kursu akcji spółki do poziomu opadającej średniej 200-sesyjnej czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na tę spółkę w marcu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najsilniejszy od 11 lat miesięczny spadek wartości publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w maju o 1,7 proc. (+1,9 proc. r/r):

… -20 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwajcarii w kwietniu:

… nowy rekord średniej ceny metra kwadratowego nieruchomości w 100 największych chińskich miastach:

… załamanie się do najniższego poziomu od przynajmniej 1993 roku liczby udzielonych w Wielkiej Brytanii kredytów na zakup nieruchomości mieszkalnych w kwietniu:

… spadek do najniższego poziomu od 2012 roku rocznej dynamiki wartości udzielonych w Wielkiej Brytanii kredytów w kwietniu:

… oraz majowego odbicie w górę liczby sprzedanych w Australii samochodów w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).