k(NO)w FUTURE

Obecny poziom oczekiwań inflacyjnych w USA raczej nie zagraża rynkowi akcji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Podczas marcowej koronawirusowej paniki poziom sugerowanych przez zachowanie amerykańskiego rynku obligacji oczekiwań inflacyjnych spadł do poziomów zbliżonych do tych obserwowanych ponad 11 lat wcześniej podczas Wielkiej Recesji oraz ponad 21 lat wcześniej podczas kryzysu panki wywołanej najpierw kryzysem azjatyckim później rosyjskim i będącej ich skutkiem groźbą upadku gigantycznego funduszu spekulacyjnego Long-Term Capital Management. Od tamtej pory ten wskaźnik wysokości oczekiwań inflacyjnych w okresie następnej dekady wzrósł przebywając mniej więcej połowę drogi do poziomów szczytów z okresu minionych ponad 20 lat.

Podczas pokryzysowej hossy rozpoczętej w marcu 2009 obecny poziom oczekiwań inflacyjnych w USA osiągnięty został już w maju 2009 i przez następne 11 miesięcy – aż do pamiętnego “Flash Crashu” – nie przeszkadzał zbytnio dalszym wzrostom cen akcji w USA. W 1999 roku obecny poziom oczekiwań inflacyjnych osiągnięty został w maju 1999 i nie przeszkodził kontynuacji hossy przez następne 10 miesięcy do marca 2000.

WIG-20 podjął w poniedziałek (+1,1 proc.) kolejną próbę szturmu na kluczowy poziom oporu wyznaczany przez szczyty z czerwca i lipca oraz opadającą średnią 200-sesyjną, chociaż na razie na wczorajszej sesji jeszcze tych oporów nie osiągnął. Rosły również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji, ale to zwyżka WIG-u 20 była najsilniejsza.

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała ustanawianie historycznych rekordów (dziś rano +0,5 proc.). Wczoraj rekordowe wartości ustanawiały również Nasdaq Composite i Nasdaq 100. W Azji we wtorkowy poranek przeważały wzrosty (ponad 1 proc. Kospi, Nikkei, Shanghai B-Share Index oraz singapurski Straits Times Index). Lekko spadły malezyjski KLCI, Shanghai Composite oraz Hang Seng.

Kurs akcji spółki Merlin Group (C/WK 1,38, kapitalizacja 42,2 mln zł), której główne zasoby to zintegrowana platforma kompetencji dla projektów e-commerce oraz marki własne – merlin.pl, cdp.pl oraz topmall.ua, od 3 lat znajduje się w obrębie kanału długoterminowego trendu spadkowego a od 14 miesięcy w obrębie kanału średnioterminowego trendu wzrostowego. W kwietniu kurs wybił się w górę z trwającej prawie rok formacji konsolidacji i od tamtej pory korygował tamtej wzrost powoli zbliżając się do poziomu rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć dane głównego urzędu statystycznego Czech na temat wartości wskaźników zaufania konsumentów, przedsiębiorców oraz w tamtejszym przemyśle w sierpniu:

… +2,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej oraz +3,3 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej na Tajwanie w lipcu:

… pierwszy od wielu miesięcy lekki spadek rocznej dynamiki wartości aktywów NBP w Polsce w w lipcu (+36,2 proc.):

… lipcowy spadek rocznej dynamiki kredytów udzielanych przez polskie banki krajowym podmiotom do najniższego poziomu od końca 2012 roku (+1,3 proc. r/r):

… dane NBP na temat rocznej dynamiki wartości agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w lipcu:

… oraz dane na temat rezultatów handlu zagranicznego Australii w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).