k(NO)w FUTURE

W Czechach to już sobie nie pośpiewasz

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W związku z nasilaniem się epidemii COVID-19 dziś o północy rozpoczyna
się w Czechach zapowiedziany 30 września 30-dniowy stan wyjątkowy. Jego reguły są dosyć łagodne, ale zwraca uwagę “zakaz organizowania koncertów, spektakli teatralnych i innych imprez artystycznych, w których dominuje śpiew”. Czeskie władze ogłosiły tą decyzję w dniu, w którym 2-tygodniowa liczba wykrytych testem nowych przypadków zarażenia sięgnęła poziomu 271,8 na 100 tysięcy mieszkańców. Można to porównać z poziomem 446,8 nowych przypadków w 2 tygodnie na 100 tys. mieszkańców w Izraelu w dniu podjęcia przez rząd decyzji o wprowadzeniu drugiego okresu kwarantanny. Słowacja powieliła decyzję Czechów pomimo tego, że tam natężenie epidemii jest na razie słabsze. Polska z 52 wykrytymi w 2 tygodnie przypadkami na 100 tysięcy mieszkańców jest na razie bezpiecznie z tyłu.

Z tymi porównaniami należy jednak uważać, bo w Polsce nadal przeprowadza się ponad 3 razy mniej testów na głowę mieszkańca niż w Czechach i prawie 2-krotnie mniej niż na Słowacji, więc te porównania mogą być po części mylące.

Patrząc na ranking krajów uszeregowanych pod względem liczby wykrytych przypadków na głowę mieszkańca można szacować, że wśród ważniejszych krajów europejskich największe ryzyko wprowadzenia nowych rund ograniczeń występuje w Hiszpanii i Francji.

WIG-20 odbił się w piątek nieznacznie w górę (+0,2 proc.). Za wyjątkiem sWIG-u 80 (-1,1 proc.) wzrosły również tego dnia pozostałe główne indeksy GPW. W piątek swoje 3-letnie maksimum zaliczył WIG-BUDOW. Obecny poziom WIG-u 20 jest nieodległy od 3 potencjalnych oporów wyznaczanych przez dolne ograniczenie konsolidacji indeksu z okresu czerwiec-sierpień (ok. 1790 pkt.), opadającą średnią 200-sesyjną (1796 pkt.) oraz górne ograniczenie wstęgi Bollingera (1795 pkt.). MACD dla WIG-20 pozostawał powyżej linii sygnału.

Amerykański rynek akcji trochę przestraszył się w piątek informacji o potwierdzeniu zarażenia prezydenta USA i jego żony wirusem SARS-CoV-2, ale w poniedziałek rano w zachowaniu ceny kontraktów terminowych na S&P 500 nie było widać objawów jakiegoś poważniejszego zaniepokojenia inwestorów (+0,6proc.). MACD pozostawał powyżej linii sygnału. W Azji dziś rano również dominowały wzrosty (najsilniejszy o +2,5 proc. w Australii), a jedynie indeks giełdy filipińskiej tracił 0,4 proc.

Od 2016 roku kurs akcji spółki Lukardi (wartość księgowa -320 tys. zł, kapitalizacja 26,3 mln zł) będącej firmą informatyczną specjalizującą się w realizacji projektów wdrożeniowych dla przedsiębiorstw opartych na oprogramowaniu firmy SAP zdaje się przebywać w obrębie dużej formacji “wachlarza”, którego kolejną linię przełamał w górę w maju br., a obecnie zmaga się z następną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć wrześniowy wzrost wartości rządowego wskaźnika zaufania konsumentów w Japonii:

… najwyższą od 6 lat roczną dynamikę długu zagranicznego brutto USA w II kw. br. (+8,1 proc.):

… najniższą od 2015 roku roczną dynamikę wstępnego odczytu CPI w strefie euro we wrześniu (-0,3 proc.):

… -1,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Brazylii w sierpniu:

… +4,7 proc. roczną dynamikę średniej stawki godzinowej za płacę w USA w sektorze prywatnym we wrześniu:

… dane na temat sytuacji na rynku pracy w USA we wrześniu:

… dane na temat wyników handlu zagranicznego Brazylii we wrześniu:

… wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Singapurze w sierpniu (-6,2 proc. r/r):

… oraz +2,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza samochodami i motocyklami) w Rumunii w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).