k(NO)w FUTURE

W Czechach i na Słowacji restrykcje zaczynają powoli działać?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Nasz kraj nadal awansuje na liście krajów świata uszeregowanych pod względem liczby potwierdzonych testami w ciągu 2 tygodni przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Obecnie Polska zajmuje na świecie pod tym względem 14-te miejsce w sąsiedztwie Holandii, Gruzji, Austrii i Chorwacji. W czołówce tego zestawienia nadal zdecydowanie dominują kraje europejskie.

Trzeba oczywiście pamiętać, że liczba wykrywanych przypadków zarażenia jest po części funkcją liczby przeprowadzanych testów, a ta jest w naszym kraju relatywnie niska, chociaż w ostatnim okresie powoli rośnie.

Wysoka 5-ta pozycja Polski w ranking europejskich krajów uszeregowanych pod względem udziału testów, które kończą się pozytywnym wynikiem, sugeruje, że gdyby tych testów przeprowadzać w naszym kraju więcej, to i liczba wykrywanych przypadków zarażenia byłaby większa.

Rozglądając się wśród 12 krajów, z którymi graniczymy lub które leżą nad Bałtykiem, widzimy, że Polska wyprzedziła Słowację pod względem liczby wykrywanych przypadków na głowę mieszkańca i zajmuje obecnie drugie miejsce za Czechami. Gdyby próbować tu szukać pozytywów, to można by zwrócić uwagę, że od końca minionego tygodnia liczna wykrywanych w Czechach i na Słowacji przypadków zarażenia zaczęła lekko spadać, co być może wiązać można z prowadzonymi w tych krajach miesiąc temu stanami wyjątkowymi.

WIG-20 wzrósł w piątek po raz piąty z rzędu (+1,6 proc.). Łącznie przez te 5 sesji indeks zyskał 12 proc., czyli najwięcej od podobnej sekwencji, która zakończyła się 19 marca br. Wcześniej takie 5-sesyjne przynajmniej 12-procentowe zrywy zdarzyły się kilkukrotnie w okresie od końca października 2008 do ostatnie dekady sierpnia 2009, czyli wokół apogeum ówczesnej globalnej Wielkiej Recesji. Standardowy MACD dla WIG-u 20 nadal rósł nad linią sygnału. W piątek rosły wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji za wyjątkiem NCIndex (-0,7 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała dziś rano rozpoczęty 30 października wzrost (+1,6 proc.) i osiągnęła najwyższy poziom od 3 września. MACD kontynuował wzrost nad linia sygnału. W Azji dziś rano minimalnie spadały jedynie główne indeksy giełd w Indonezji i Malezji (-0,1 proc.). Na pozostałych azjatyckich rynkach akcji dominowały wzrosty (ponad 2 proc. w Tajlandii, Japonii oraz w przypadku Shanghai B-Share Index). Przynajmniej roczne maksima ustanawiały główne indeksy giełd w Nowej Zelandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej i Indiach.

Spółka OncoArendi Therapeutics (C/WK 10,26, kapitalizacja 790 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 6 kwietnia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 13,85 zł. W piątek po podaniu informacji o zawarciu przez spółkę wieloletniej umowy partneringowej z Galapagos na dalszy rozwój kliniczny i komercjalizację cząsteczki OATD01 o wartości 322 mln euro (ok. 1,5 mld zł) jedna akcja spółki kosztowała 57,80 zł. Można uznać, że po tym wzroście przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 7 miesięcy temu są już nieaktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wymienić wyniki handlu zagranicznego Francji we wrześniu:

… wyniki handlu zagranicznego Czech we wrześniu:

… wyniki handlu zagranicznego Węgier we wrześniu:

… -0,6 proc. roczną zmianę produkcji przemysłowej w Hiszpanii we wrześniu:

… saldo obrotów bieżących Chin w III kw. br.:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej we Włoszech we wrześniu:

… nowy rekord wartości międzynarodowych rezerw walutowych Polski w październiku:

… roczną dynamikę średniej stawki godzinowej w USA w październiku:

… kolejny spadek wysokości stopy bezrobocia w USA w październiku (6,9 proc.):

… oraz wysokość rezerw walutowych Chin w październiku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).