k(NO)w FUTURE

Znowu wyborcza niespodzianka w USA?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na podstawie dotychczas opublikowanych wyników wyborów prezydenckich w USA należy liczyć się z kolejną po tej sprzed 4 lat wyborczą niespodzianką. Spośród 9 kluczowych “swing states” Biden jak się zdaje na podstawie dostępnych danych zdobył jedynie Arizonę, co raczej nie wystarczy do zwycięstwa. Ale liczeniu głosów – również tych oddanych korespondencyjnie – jeszcze potrwa kilka dni.

Ciekawe rzeczy wydarzyły się tymczasem na GPW. W ciągu 2 dni WIG-20, który jeszcze 3 dni wcześniej był najniżej od ponad pół roku, wzrósł o prawie 8 proc. W okresie minionych 20 lat te dwa warunki były spełniane jedynie w 2 epizodach: w październiku 2000 oraz w październiku i listopadzie 2008. Widać tu ciekawy związek z terminami wyborów prezydenckich w USA, które wtedy odbywały się 7 listopada 2000 oraz 4 listopada 2008. Różnica polega na tym, że wtedy urzędujący prezydenci (Clinton i Busz Młodszy) po odsłużeniu 2 kadencji już nie startowali. Można się też doszukiwać związku z gospodarczą recesję w USA, która w 2008 roku trwała w najlepsze, zaś w 2000 roku niebawem się miała zacząć.

Porównaniu wczorajszego sygnały na WIG-u 20 z tymi z okolic prezydenckich wyborów w USA z 2000 i 2008 roku sugeruje scenariusz, w którym lokalny szczyt rozpoczętego 2 dni temu odreagowania ustanowiony zostanie za 43-44 sesje, czyli w pierwszej połowie stycznia.

WIG-20 zanotował wczoraj najsilniejszy wzrost od 17 marca br.(+5,1 proc.) To była wtedy 3-cia sesja po najniższym zamknięciu 12 marca, którym kulminowała ówczesna fala koronawirusowej paniki, a zarazem następna sesja po najniższym dziennym minimum w ramach tej paniki. W 2 sesje WIG-20 zyskał 6,9 proc. Ostatnio tak silne 2-sesyjne wzrosty zdarzały się w okresie październik 2008-sierpień 2009, a więc w trakcie ówczesnej Wielkiej Recesji i na początku późniejszego ożywienia gospodarczego po niej. Standardowy MACD dla WIG-u 20 gwałtownie zakręcił w górę, ale na razie nie wygenerował sygnału kupna. Pozostałe główne indeksy GPW również wczoraj wzrosły, ale w mniejszej skali niż WIG-20.

Cena kontraktów na S&P 500 po bardzo silnym otwarciu dziś w nocy korygowała ten i wczorajszy skok w górę spadając dziś rano o 0,5 proc. W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najsilniej zwyżkował filipiński PSEi (+2 proc.). Najsilniejszy spadek notował indonezyjski JCI (-0,9 proc.).

Jastrzębska Spółka Węglowa (C/WK 0,3, kapitalizacja 2,25 mld zł) była w tym miejscy wspominana 16 marca i 5 czerwca br. Obecnie kurs akcji spółki odbił się od dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu br. krótkoterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wymienić -4,9 proc. roczną dynamikę rejestracji nowych samochodów we Francji w październiku:

… +6,7 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Belgii we wrześniu:

… wzrost do najwyższego poziomu od ponad roku publikowanego przez INEGI wskaźnika zamówień w przemyśle Meksyku w październiku:

… wzrost do najwyższego poziomu od ponad roku wartości publikowanego przez SIPMM wskaźnika PMI dla Singapuru w październiku:

… wyniki handlu zagranicznego Brazylii w październiku:

… oraz dane na temat rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Australii we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).