k(NO)w FUTURE

Kolejny globalny szczyt cen nieruchomości za 4-5 lat?

W ramach cyklu Kuznetsa indeks cen nieruchomości w krajach OECD (w cenach stałych) ustanawiał istotne szczyty w II kw. 1974 roku, w III kw. 1990 oraz w II kw. 2007. To daje 16,5 roku jako średnią długość dwu ostatnich cykli. Odkładając ten okres od II kw. 2007 czyli od daty ostatniego globalnego szczytu cen nieruchomości trafiamy w okolice IV kw. 2023 roku. Nie jest to oczywiście mocna przesłanka, ale zakładając, że obecny cykl będzie jakoś podobny do dwu poprzednich, to wtedy – za ok. 4,5 roku – powinniśmy rozglądać się za szczytem podobnej klasy.

“Projekcja” trajektorii indeksu cen nieruchomości w krajach OECD (w cenach stałych) uzyskana przez uśrednienie jego zachowania po szczytach z 1974 i 1990 roku sugeruje kolejny szczyt w III kw. 2023 roku na poziomie o jedną czwartą wyższym niż w IV kw. 2018, ale oczywiście wiarygodność projekcji opartej na zaledwie dwu historycznych przypadkach jest umiarkowana.

Tradycyjnie ustanowienie takiego szczytu cen nieruchomości w ramach cyklu Kuznetsa powinno być poprzedzone silnym wzrostem cen surowców (które są potrzebne do budowy domów), wzrostem tempa inflacji pieniądza oraz globalną zwyżką wysokości stóp procentowych.

Podsumowanie: na podstawie długości dwu ostatnich cykli Kuznetsa na rynku nieruchomości w krajach OECD można szacować, że następnego globalnego szczytu cen nieruchomości można oczekiwać za 4-5 lat.