k(NO)w FUTURE

Wyrok TSUE powrócił

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Negatywnym bohaterem piątkowej sesji były akcje Alior Banku, które zanurkowały w dół o 15 proc. spadając do nowego historycznego minimum po komunikacie spółki informującym o tym, że według banku zastosowanie zasad wynikających z niedawnego orzeczenia TSUE obniży wynik odsetkowy banku w III kw. o 102 mln zł, a zysk netto o 83 mln zł (w IV kw. szacunkowe obniżenie wyniku odsetkowego ma wynieść 79 mln zł). Równocześnie media poinformowały o trwającej kontroli KNF 50 największych kredytów korporacyjnych banku.

Spadku kursu Aliora pociągnął w dół notowania jego największego akcjonariusza czyli PZU, które spadły w piątek o 3,8 proc. Taniały również akcje innych banków m.in. Millennium o 6,9 proc., Santandera o 5,6 proc. czy Idea Banku o 3,7 proc. W efekcie WIG-Banki był w piątek najsłabszym indeksem sektorowym na GPW (-2,72 proc.). Spadały również w piątek główne indeksy warszawskiej giełdy (za wyjątkiem mało “ubankowionego” sWIG-u 80), a WIG-20 zanotował największy spadek od ponad 3 tygodni (-1,5 proc.) i naruszył dolne ograniczenie krótkoterminowego trendu wzrostowego.

W efekcie nasz rynek akcji był w piątek najsłabszy na świecie. W USA główne indeks ponownie wzrosły do poziomów bliskich rekordowym a poniedziałkowe notowania na giełdach azjatyckich również stały pod znakiem zwyżek:

Oczywiście nie wszystkie ceny akcji na GPW spadały w piątek. Jeden z większych wzrostów kursów (+7,14 proc.) zaliczył Remak (C/Z 2,8, C/WK 0,85), którego podstawowym przedmiotem działalności są usługi remontowe, modernizacyjne kotłów parowych i wodnych oraz montaż urządzeń energetycznych, instalacji odsiarczania spalin, elektrofiltrów, instalacji przemysłowych, rurociągów. Kurs spółki przebywa obecnie w okolicach swego 15-letniego minimum:

W obrębie prawie 4-letniego trendu wzrostowego nad rosnącą średnią 200-sesyjną przebywa kurs akcji francuskiego dewelopera CPI FIM SA  (dawniej Orco Property Group SA; C/Z 2,9, C/WK 0,54):

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, warto wymienić lekki wzrost – z najniższego od dekady poziomu wskaźnika oczekiwań gospodarczych w Niemczech w październiku:

… lekki wzrost – z najniższego od 2008 roku poziomu – wartości CPB World Trade Monitor Index w sierpniu:

… październikowy wzrost wartości wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów publikowanego przez Uniwersytet Michigan:

… czy spadek rocznej dynamiki rejestracji samochodów w Hongkongu do najniższego poziomu od 2010 roku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).