k(NO)w FUTURE

Shanghai B-Shares Index najniżej od ponad 5 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Do 15 grudnia, czyli terminu wejścia w życie nowej rundy podwyżek ceł na chińskie towary zostało już niewiele czasu, a tymczasem po podpisaniu przez Donalda Trumpa dwóch ustaw mających na celu wsparcie przestrzegania praw człowieka i pro-demokratycznych aktywistów w Hongkongu napięcie pomiędzy Chinami i USA ponownie wzrosły. Amerykanie celebrowali swoje święto dziękczynienia, ale w Azji w piątek rano inwestorzy wyraźnie demonstrowali swoje zaniepokojenie, do którego przyczyniły się słabe w przypadku Korei Południowej i bardzo słabe w przypadku Japonii (patrz niżej) dane na temat produkcji przemysłowej w październiku. Zwracał uwagę prawie 4-proc. spadek wartości Shanghai B-Shares Index (USD), który znalazł się na poziomie najniższym od lipca 2014 roku.

Nie czekając na taki rozwój wydarzeń WIG-20 pogłębił krótkoterminową zniżkę spadając na najniższym poziom od połowu października i zbliżając się do dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego z ostatnich 3 miesięcy.

Optymizm krajowych inwestorów indywidualnych, którego ponad 2,5-letnie maksimum w momencie zastukania przez WIG-20 od dołu w opadającą średnią 200-sesyjną było silnym sygnałem ostrzegającym przed korektą, stopniowo się schładza (w czwartek saldo optymistów i pesymistów w sondażu INI SII wyniosło +13,2 pkt. proc. wobec +41,4 pkt. proc. 2 tygodnie wcześniej). Można zakładać, że osiągnięcie przez ten wskaźnik sentymentu poziomów z końca sierpnia (-4,3 pkt. proc.) lub pierwszej połowy października (+2,6 pkt. proc.) wystarczy, by można był znów myśleć o trwalszych wzrostowych scenariuszach. 

Być może próbę przełamania górnego ograniczenia 3-letniego trendu spadkowego podejmuje kurs spółki Arctic Paper (C/Z 7,3, C/WK 0,41) wywodzącej się z Europy Północnej i zajmującej produkcją papieru. Kurs dotarł również do górnego ograniczenia półrocznego trendu wzrostowego.

Od prawie 2 lat, kiedy to odbił się od dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego w średnioterminowym trendzie wzrostowym znajduje się kurs akcji spółki Opteam (C/Z 18,5, C/WK 2,09) będącej producentem oraz integratorem systemów wykorzystujących technologię kart elektronicznych. W sierpniu kurs przełamał poziomy oporu wyznaczone przez szczyty z kwietnia 2018 i kwietnia 2019 i przebywa nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć nowy historyczny rekord publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii (roczna dynamika +0,7 proc.):

… listopadowe wartości Economic Sentiment Index (ESI) i Business Sentiment Index (BCI) publikowanych przez DG ECFIN dla strefy euro:

… listopadową wartość publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w strefie euro:

… informacje na temat rocznej rocznej dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI w Niemczech w listopadzie (odpowiednio +1,1 proc. – najmniej od 3 lat i +1,3 proc.):

… spadek wartości rządowego wskaźnika zaufania konsumentów w Hiszpanii w listopadzie do najniższej wartości od 5 lat:

… tąpnięcie rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Japonii w październiku do najniższej wartości od 2013 roku (-6,3 proc.) i -2,6 proc. analogiczną dynamikę produkcji w Korei Południowej:

… oraz stabilizację na poziomie 6-letniego minimum wartości publikowanego przez GfK wskaźnika zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).