k(NO)w FUTURE

Żaden z członków FOMC nie spodziewa się już obniżek stóp w 2020 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

WIG-20 zamknął się na środowej sesji najniżej od prawie 3 lat muskając potencjalną linię wsparcia prowadzącą przez dołki z czerwca 2018, października 2018 oraz sierpnia 2019. W pobliżu obecnego poziomu indeksu znajdują się również inne wsparcia, a niska wartość MACD sugeruje, że gdzieś niebawem powinno dojść do uformowania dołka podobnego swym charakterem do tych z października 2018 oraz maja i sierpnia br. Ewentualnym potwierdzeniem takiej możliwości byłby jakiś znaczący spadek sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych (dane – jak co tydzień – opublikowane zostaną na stronie SII w czwartek o godzinie 15-tej).

W ciągu minionych 26 sesji MSCI Poland Index (w lokalnej walucie) okazał się słabszy od MSCI Emerging Markets Index (w lokalnych walutach) o prawie 10 proc.. Taka lokalna słabość w stosunku do innych wschodzących rynków akcji od 2009 roku zdarzyła się tylko raz 19 marca 2018.

Na swym zakończony wczoraj posiedzeniu FED nie zmienił wysokości stóp procentowych. Opublikowane oczekiwania członków FOMC na temat wysokości stóp w przyszłości ujawniły, że żaden z nich nie oczekuje dalszych obniżek stóp w 2020 roku, a czterech spodziewa się wręcz podwyżki stóp o 0,25 pkt. proc. Wall Street przyjęła tę informację spokojnie reagując lekkimi wzrostami cen akcji. Do upływu terminu wprowadzenia nowej porcji podwyżek ceł na chińskie towary importowane do USA zostało już tylko 3 dni i coraz częściej pojawiają się głosy, że przed upływem tego terminu do porozumienia nie dojdzie, gdyż żadna ze stron nie chce sobie pozwolić na utratę twarzy, która byłaby skutkiem rezygnacji ze swoich postulatów. Można sobie wyobrazić scenariusz, w którym do niedzieli do porozumienia nie dochodzi – rynki akcji reagują spadkami – a dopiero później – już po 15-tym grudnia, ale np. przed świętami Bożego Narodzenia do oczekiwanego porozumienia dochodzi, na co reakcją giełd byłoby rozpoczęcie “rajdu św. Mikołaja”.

W tym tygodniu z ponad 8-letniej konsolidacji o szerokości ok. 100 proc. wybił się w górę kurs akcji Energoaparatury (C/Z 21,51, C/WK 1,59, stopa dywidendy 1,9 proc.) świadczącej usługi w zakresie prac elektrycznych, aparatury kontrolno- pomiarowej i automatyki, instalacji słaboprądowych oraz linii i stacji wysokiego napięcia. Od tej pory poziomy szczytów kursów z 2013 roku (1,34 zł) oraz 2018 roku (1,33 zł) powinny zacząć stanowić wsparcie.

Kurs akcji Izostalu (C/Z 6,4, C/WK 0,44, stopa dywidendy 5 proc.) zajmującego się produkcją i dystrybucją rur dla m.in. sektora gazowniczego ślizga się po dolnym ograniczeniu kanału 8-letniego trendu spadkowego nie mogąc jednak do tej pory się od niej trwale odbić. Równocześnie kurs przebywa pod opadającą linią oporu rozpoczętego w 2016 roku trendu spadkowego i pod spadającą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć październikowe wyniki polskiego handlu zagranicznego (nadwyżka +973 mln złotych, eksport +8,9 proc. r/r, import +6 proc. r/r:

… spadek rocznej dynamiki CPI na Ukrainie do najniższego poziomu od 5,5 roku w listopadzie (+5,1 proc.):

… dane na temat rocznej dynamiki realnych płac w USA w listopadzie (+1,7 proc.):

… dane na temat rocznej dynamiki CPI i “core” CPI w USA w listopadzie (odpowiednio +2,1 proc. i +2,3 proc.):

… oraz najniższej od 2013 roku rocznej dynamice produkcji przemysłowej w Malezji (+0,3 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).