k(NO)w FUTURE

Powódź gorącego pieniądza w Australii

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zakończyły tydzień kolejną zwyżką. Nasdaq Composite osiągnął po 7 tygodniach wspinaczki okolice poziomu wynikającego z rozmiarów wcześniejszej trwającej od końca lipca do początku listopada konsolidacji, można więc sobie tu wyobrazić początek kontrolowanego spadku do poziomu zasięgu ostatniej korekty z przełomu listopada i grudnia.

Standardowy MACD dla WIG-20 czwartą sesję przebywał ponad linią sygnału, co – uwzględniając niski poziom, do którego wartość tego wskaźnika wcześniej spadła – czynił piątkową sesję podobną do tych z 7 listopada 2018, 29 maja br. oraz 29 sierpnia br. W pierwszym przypadku zaraz później nadeszła wzrostu, w dwu pozostałych dynamiczna część zwyżki miała się zaraz zacząć. WIG-20 jest obecnie uwięziony pomiędzy dobrze określonymi poziomami wsparcia i oporu i ewentualne przełamanie któregoś nich powinno poprzedzić duży ruch o skali proporcjonalnej do odległości tych poziomów od siebie.

WIG znajduje się obecnie nieco poniżej starej projekcji swej wartości uzyskanej przez uśrednienie zachowania indeksu po 6 poprzednich szczytach hossy w ramach cyklu Kitchina i zaczepionej w szczycie ostatnich hossy z 23 stycznia 2018.

Kurs akcji spółki Labo Print (C/Z 18,8, C/WK 2,15, stopa dywidendy 1,7 proc.) będącej poznańską drukarnią cyfrowa specjalizującą się w druku wielkoformatowym przełamał linię rocznego trendu spadkowego, odbił się od poziomu wsparcia wyznaczanego przez dołki z okresu minionych 2 lat i wyszedł nad opadającą średnią 200-sesyjną.

Kurs akcji spółki Fasing (C/Z 2,8, C/WK 0,33, stopa dywidendy 5,4 proc.) przebywa pod opadającą średnią 200-sesyjną w pobliżu poziomu wsparcia, który w okresie minionych 10 lat powstrzymywał dalsze spadki.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie od piątku można wspomnieć dane na temat zachowania indeksu CBS cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w listopadzie (+5,8 proc. r/r):

… najwyższą od okresu III-IV kw. 2008 nadwyżkę obrotów bieżących Hongkongu w III kw.:

… +5,2 proc. dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce w listopadzie:

… historyczny rekord nadwyżki obrotów bieżących Włoch w październiku:

… silny spadek w III kw. wysokości deficytu obrotów bieżących Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od 2012 roku:

… utrzymującą się stabilizację cen nieruchomości w Kanadzie:

… spadek wysokości długu publicznego Polski w listopadzie:

… spadek wartości publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika nastroju konsumentów w strefie euro w grudniu:

… wzrost rocznej dynamiki dochodów i wydatków osobistych w USA w listopadzie (zmiana roczna indeksu cenowego PCE +1,5 proc.):

… spadek wartości publikowanego przez CBI wskaźnika wskaźnika koniunktury gospodarczej w brytyjskim przemyśle w okresie poprzednich 3 miesięcy do najniższego poziomu od dekady przy równoczesnych wzroście wartości wskaźnika oczekiwań na następne 3 miesiące:

… oraz wzrost rocznej dynamiki wartości agregatu pieniężnego M1 (gotówka + depozyty na żądanie w bankach) do najwyższego poziomu od lat 2002-2003:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).