k(NO)w FUTURE

WIG-20 zalicza prawie 3-letnie minimum

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Osuwający się nadal systematycznie w dół WIG-20 zaliczył w trakcie wtorkowej sesji prawie 3-letnie minimum, chociaż na koniec sesji zdołał się zamknąć minimalnie powyżej zamknięcia z dołka 28 sierpnia. Z technicznego punktu widzenia ostatnie spadku są “karą” za wyłamanie się wykresu indeksu w dół poniżej dolnego ograniczenia trendu wzrostowego z okresu sierpień-listopad. Wymiar tej “kary” powinna być proporcjonalny do szerokości opuszczonego dołem kanału trendu wzrostowego. Gdyby tak miało być, to WIG-20 powinien niebawem zacząć macać grunt pod stopami, tym bardziej, że bardzo blisko znajduje się linia wsparcia poprowadzona przez dołki indeksu z czerwca 2018, października 2018 oraz sierpnia 2019. Oczywiście dla bezpieczeństwa czekać można na sygnał kupna na MACD, który spadł już tak nisko jak w październiku 2018 oraz maju i sierpniu br.

Głównym “winowajcą” tej słabości WIG-u 20 jest oczywiście sektor bankowy. Wykres indeksu WIG-Banki wyłamał się w sierpniu w dół z 2,5-letniej formacji “głowy z ramionami” i do wypełnienia – niekoniecznie już teraz – zasięgu spadku sugerowanego przez tę formację ma jeszcze spory dystans. Również jeszcze trochę brakuje do dolnego ograniczenia kanału 2-letniego trendu spadkowego cyklicznej bessy. W zależności od tego w jaki sposób się narysuje dolne ograniczenia ponad 20-letniego trendu wzrostowego, można wyciągać skrajnie odmienne wnioski.

Na Wall Street tym razem doszło do niewielkich spadków głównych indeksów, co jednak niewiele zmieniło ogólny obraz sytuacji (czekanie na ruch powrotny do poziomów tegorocznych szczytów, które teraz stały się wsparciami?).

Wykres kursu akcji grupy ZUE (C/WK 0,65) działającej w branży budownictwa kolejowej i miejskiej infrastruktury szynowej i energetycznej dotarł w tym roku do dolnego ograniczenia 10-letniego trendu spadkowego (poprzednio odwiedzanego w latach 2011-2012), odbił się od niego, a obecnie koryguje impuls wzrostowy z okresu kwiecień-wrzesień w stylu przypominającym lato 2012.

Wykres kursu akcji spółki OPONEO.PL (C/Z 19,4, C/WK 1,99, stopa dywidendy 1,8 proc.) prowadzącej internetową sprzedaż opon znalazł się w pobliżu dolnego ograniczenia 12-letniego trendu wzrostowego. Wcześniejsze zbliżenie się do tej linii wsparcia poprzedziło trwający do kwietnia wzrost, który od tamtej pory został w większości zniesiony.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć pierwszą od 17 miesięcy dodatnią roczną dynamikę (+3,8 proc.) produkcji samochodów w Chinach w listopadzie (dynamika sprzedaży -3,6 proc.):

… dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii w październiku:

… najwyższą od 2012 roku roczną dynamikę CPI w Czechach w listopadzie
(+3,1 proc.) i +3,4 proc. wzrost CPI r/r na Węgrzech:

… wynoszący 5,2 mld funtów październikowy deficyt w handlu zagranicznych Wielkiej Brytanii (eksport +8 proc. r/r, import +4 proc. r/r):

… oraz grudniowy wzrost do najwyższego poziomu od 20 miesięcy wskaźnika oczekiwań gospodarczych w Niemczech publikowanego przez ZEW:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).