k(NO)w FUTURE

Amerykanie się przestraszyli, ale INI SII nadal wysoko

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Inwestorzy indywidualni w USA trochę przestraszyli się epidemii wirusa z Wuhan – saldo “byków” i “niedźwiedzi” spadło w tym tygodniu o ponad 25 pkt. proc. (czyli najsilniej od początku sierpnia ub. r.) do lekko ujemnych wartości najniższych od pierwszej połowy października, ale polskim inwestorom indywidualnym chińskie wirusy okazały się niestraszne – saldo INI SII co prawda spadło w czwartek (z +30,9 pkt. proc. do +23,3 pkt. proc.), ale nie w skali, która pozwalałby kontrariańsko kreślić wzrostowe scenariusze już teraz. Ostatnie dołki WIG-u z sierpnia i grudnia ub. r. formowane były przy ujemnym saldzie optymistów i pesymistów w tym badaniu sentymentu. Również w USA 4 najważniejsze minima cen akcji z okresu minionych kilkunastu miesięcy (grudzień 2018, czerwiec 2019, sierpień 2019 i październik 2019) formowały się po zejściu salda sondażu AAII poniżej poziomu -20 pkt. proc. Po ostatnim spadku wynosi ono jedynie -4,9 pkt. proc. Rynki mogą się oczywiście zachować w dowolny sposób, ale na podstawie danych na temat sentymentu inwestorów indywidualnych z Polski i USA nie można na razie twierdzić, że zostały osiągnięte poziomu pesymizmy typowe dla lokalnych dołków cen akcji w ostatnim okresie.

Paradoksalnie – a może właśnie nie – to w naszym kraju, w którym inwestorzy indywidualni są optymistami, w czwartek nastąpił spadek cen akcji (traciły wszystkie główne indeksy), zaś w USA, gdzie przewagę wśród inwestorów indywidualnych zdobyli pesymiści, główne indeksy rynku akcji rosły drugą sesję z rzędu. W piątek rano sytuacja na azjatyckich rynkach czekających na poniedziałkowego otwarcie giełd w Szanghaju i Shenzhen była niejednoznaczna: Nikkei zyskiwał 1 proc., ale n. Kospi tracił 1,4 proc., a indeks giełdy na Filipinach po spadku o 2 proc. ustanowił nowe ponad roczne minimum.

Kurs akcji spółki Feerum (C/Z 7,7, C/WK 0,97, kapitalizacja 124 mln zł) będącej producentem obiektów suszarniczo- magazynowych, przeznaczonych dla różnego rodzaju produktów rolnych, takich jak: zboża, rośliny strączkowe i oleiste, kukurydza, a także pasze od listopada 2018 roku znajduje się w obrębie średnioterminowego trendu wzrostowego, który najprawdopodobniej pod koniec ub. r. doprowadził do przełamania wcześniejszego długoterminowego trendu spadkowego. Obecnie kurs zmaga się z poziomym oporem wyznaczanym przez minima z lat 2014-2017.

Kurs akcji ukraińskiej spółki rolniczej (głównie słonecznik i pszenica) Agroton (C/Z 5, C/WK 0,29, kapitalizacja 96,6 mln zł) prowadzącej swą działalność we wschodniej Ukrainie najprawdopodobniej przełamał wcześniejszy prawie 3-letni trend spadkowy, chociaż na drodze ewentualnych wzrostów stoją obecnie w postaci lokalnych szczytów z 2018 roku.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć spadek rocznej dynamiki zatrudnienia w Niemczech do najniższego poziomu od 2010 roku w grudniu (+0,6 proc.):

… drugi z rzędu wyraźny wzrost wartości publikowanego w Szwajcarii przez KOF wskaźnika koniunktury gospodarczej w styczniu:

… wzrost poziomu rezerw walutowych Ukrainy do najwyższego poziomu od 7 lat w grudniu:

… dane DG ECFIN na temat grudniowych wartości wskaźników koniunktury gospodarczej (Economic Sentiment Index, ESI), klimatu dla biznesu (Business Climate Index, BCI) oraz zaufania konsumentów (Consumer Confidence Index) w strefie euro w styczniu:

… spadek stopy bezrobocia w strefie euro do nowego ponad 11-letniego minimum w grudniu ub. r. (7,4 proc.):

… wzrost rocznej dynamiki PKB w USA w IV kw. ub. r. do +2,3 proc.:

… oraz informację China Federation of Logistics&Purchasing na temat wartości wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu w styczniu (50 pkt.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).