k(NO)w FUTURE

MACD daje sygnały

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Rynek obligacji skarbowych na świecie znajdował się w cyklicznej hossie od jesieni 2018 do sierpnia ub. r., po czym hossa zgodnie z logiką cyklu koniunkturalnego przeniosła się na rynki akcji natomiast ceny obligacji rozpoczęły spadek. W jego efekcie już w październiku ub. r. na poniższym wykresie ceny kontraktu na amerykańskie 30-latki doszło do przełamania linii wsparcia średnioterminowego kanału trendu wzrostowego. Ta tendencja na razie kulminowała w grudniu, kiedy to rozpoczął się krótkoterminowy wzrost cen obligacji (spadek ich rentowności), który na razie zakończył się na początku lutego w apogeum obaw przed deflacyjnymi dla światowej gospodarki skutkami epidemii wywołującego zapalenie płuc wirusa z Wuhan. Od tamtej pory ceny obligacji skarbowych ustabilizowały się/rosły (a chińskie i nie tylko indeksy rynków akcji odrabiały straty) w efekcie czego wczoraj standardowe MACD dla ceny kontraktów na amerykańskie 30-letnie obligacje skarbowe dało sygnał sprzedaży. Trzy poprzednie tego typu sygnały poprawnie identyfikowały krótkoterminowe trendu spadkowe tego kontraktu oznaczające spadek globalnego popytu na bezpieczeństwo czyli wzrost apetytu na ryzyko. Można to wiązać z nadziejami na normalizację sytuacji w Chinach związaną z podjętą próbą powrotu do normalnej działalności gospodarczej. Oczywiście ta próba może się nie powieść, bo wywoła powstanie wtórnych ognisk epidemii, ale można przyjąć, że dopóki ten środowy sygnał na MACD nie zostanie zanegowany, można będzie zakładać, że krótkoterminowy trend wzrostu apetytu na ryzyko będzie kontynuowany.

Co ciekawe podobny sygnał takie samo MACD wygenerowało wczoraj na WIG-20. Przyczyniły się do tego m.in. silne wzrostu kursów akcji PKO BP (+3,8 proc.) czy KGHM (+2,8 proc.), które sugerowały uaktualnienie się po stronie popytowej zagranicznego kapitału, chociaż na razie zachowanie dolara nie potwierdzało tego ruchu (m.in. EUR/USD spadł do najniższego poziomu od 2017 roku). W efekcie wczorajszego wzrostu o 0,9 proc. WIG-20 znalazł się ponownie powyżej najbliższego krótkoterminowe oporu wyznaczanego przez zamknięcie z 8 stycznia (2116 pkt.), a sytuacja techniczna indeksu nadal najbardziej przypominała tą z połowy października ub. r. (a więc sprzed 3 miesięcy), kiedy to MACD dla WIG-u 20 wygenerowało swój przedostatni sygnał kupna. Jego efektem był wtedy dalszy kilkunastosesyjny wzrost indeksu do górnego ograniczenia kanału trendu spadkowego, w obrębie którego przebywa od stycznia 2018.

W USA wtorkowa sesja była dosyć typowa dla ostatnich miesięcy – trzy główne indeksy (S&P 500, DJIA i Nasdaq) wzrosły do nowych historycznych rekordów. Wbrew temu w czwartek rano azjatyckie rynki akcji spadały, co tłumaczono silnym wzrostem nowych przypadków zachorowań na wirusa, który otrzymał od WHO nazwę COVID-19, o prawie 15000. Tak naprawdę wynikało to ze zmiany metodologii liczenia chorych – zaczęto uwzględniać osoby, które wykazują kliniczne objawy choroby, ale nie zostały jeszcze przetestowane na obecność wirusa, ale inwestorzy najwyraźniej nie do końca kupili to wyjaśnienie.

Kurs akcji spółki Synektik (C/Z 15,3, C/WK 1,99, kapitalizacja 140 mln zł) będącej dostawcą produktów, usług oraz rozwiązań IT dla diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej w latach 2014-2018 znajdował się w trendzie spadkowym, który jak się wydaje przełamał wiosną 2019. W późniejszych miesiąca kurs korygował ten impuls wzrostowy, ale w tym roku przełamał tren kilkumiesięczny trend spadkowy. Na drodze do ewentualnych dalszych wzrostów stać będzie pozioma strefa oporu wyznaczana przez szczyty z lat 2016-2019.

Kurs akcji spółki PGS Software (C/Z 14,6, C/WK 7,84, stopa dywidendy 1,1 proc., kapitalizacja 364 mln zł) będącej firmą informatyczną świadczącą usługi programistyczne oraz outsourcingowe wybił się w ostatnich dniach na swoje 2-letnie maksimum potwierdzając trwanie rozpoczętego w listopadzie 2018 średnioterminowego trendu wzrostowego. W przypadku ewentualnych wzrostów główną strefą oporu będzie ta wyznaczana przez maksima kursu z lat 2016-2018.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć nadal ujemną roczną dynamikę produkcji produkcji przemysłowej w Rumunii w grudniu ub. r.:

… spadek do ujemnych wartości rocznej dynamiki produkcji przemysłowej na Węgrzech:

… wzrost do najwyższego poziomu od 3 lat rocznej dynamiki PKB na Tajwanie:

… publikowaną przez EIU prognozę rocznej dynamiki PKB dla świata (PPP):

… spadek do poziomu 10-letniego minimum z grudnia 2018 rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro w grudniu:

… spadek rocznej dynamiki CPI na Ukrainie do najniższego poziomu od 2014 roku:

… dane na temat salda obrotów bieżących Niemiec w grudniu ub. r.:

… oraz wzrost publikowanego przez RICS salda zmian cen nieruchomości mieszkalnych w Anglii i Walii w styczniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).