k(NO)w FUTURE

FED zetnie stopy do zera już w marcu?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Już w środę (nie ma jeszcze danych z czwartku) rynek pieniężny w USA oczekiwał, że do 18 marca, kiedy to ma zakończyć się kolejne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, stopy FED spadną z obecnego przedziału 1-1,25 pkt. proc. do przedziału 0,25-0,5 pkt. proc. (na 58,6 proc.) lub nawet do historycznego minimum czyli przedziału 0-0,25 (na 41,4 proc.).

Gdyby sprawdziła się ta pierwsza prognoza – kolejne cięcie o 0,75 pkt. proc. – oznaczałoby to najsilniejszy spadek wysokości stóp Rezerwy Federalnej w przeciągu 2 tygodni od grudnia 2008 (wcześniej takie cięcie miało jeszcze miejsce w marcu 2008; w obu przypadkach były po pojedyncze obniżki o 0,75 pkt. proc.), gdyby sprawdziła się ta druga prognoza – cięcie stóp o cały punkt procentowy – to byłby to największy spadek stóp FED w przeciągu 2 tygodni od stycznia 2008 (wtedy FED w ciągu 8 dni obniżył stopy o łącznie 1,25 pkt. proc.). Na poniższym obrazku naniosłem te daty tak silnych cięć stóp FED na wykres S&P 500:

Dyskontując kolejną oczekiwaną obniżkę stóp główne amerykańskie indeksy rosły wczoraj mniej więcej o 5 proc. niwelując większość poniedziałkowych strat. Dziś kontrakty na S&P 500 znów tracą ok. 2,5 proc., co pewnie wynika z wątpliwości, co do tego, czy rozgrywający się w sferze realnej kryzys można powstrzymać za pomocą polityki monetarnej. Ale niewątpliwie obniżki stop, jakoś pomogą złagodzić szok gospodarczy i finansowy (ciekawe, że rząd włoski zawiesił na czas epidemii obowiązek spłacania rat kredytów hipotecznych). Odbiła w górę silnie również średnia transportowa Dow Jonesa, ale zrobiła to z najniższego poziomu od 2016 roku, co z puntu widzenia “teorii Dowa” można traktować jako sygnał ostrzegawczy. Na razie tygodniowa dynamika łącznej liczby potwierdzonych przypadków zarażenia się wirusem SARS-Cov-2 w USA cały czas rośnie i dziś wynosi +708 proc. (tydzień temu wynosiła +136 proc.). Inaczej mówiąc w ciągu tygodnia liczba przypadków wzrosła ponad 7-krotnie z 125 4 lutego do 1010 dziś. W Chinach taka tygodniowa dynamika łącznej liczby przypadków obserwowana była 20-21 stycznia. Hubei zostało objęte kwarantanną począwszy od 23 stycznia, ale w USA raczej się na takie kroki na razie nie zanosi.

Giełdy europejskie – poza ateńską i sofijską – raczej nie uczestniczyły w tych wzrostach, które we wtorek pojawiły się w USA. Niektóre indeksy nadal silnie spadały (włoski i hiszpański o ponad 3 proc.). Nasz WIG-20 zamknął wczorajszą sesję 5-tą z rzędu czarną spadkową świecą. MACD nadal spadał potwierdzając spadek i znajdował się na najniższym poziomie od 2011 roku. Na wzrost zdobył się natomiast WIG-80. Zwyżki WIG-NRCHM i WIG-BUDOW sugerują, że rynek nadal obstawia, że epidemia nie zachwieje rynkiem nieruchomości, a obniżki stóp przedłużą jego atrakcyjność.

Kurs akcji spółki Asseco SEE (C/Z 15,6, C/WK 1,76, stopa dywidendy 1,9 proc.) prowadzącej w Europie Południowo-Wschodniej działalność w różnych segmentach rynku informatycznego znajduje się od grudnia 2018 w obrębie silnego trendu wzrostowego, w ramach którego wybił się ponad swój poprzednich historyczny szczyt z 2010 roku, a ostatni zbliżył się do dolnego ograniczenia tego kanału trendu wzrostowego.

Kurs akcji spółki Zastal (C/WK 0,01, kapitalizacja 4,4 mln zł) dysponującej majątkiem ulokowanym na obszarze 30 hektarów położonym w pierwszej strefie miasta Zielona Góra, na którego terenie przedsiębiorstwa zlokalizowane są obiekty produkcyjne, magazynowe, biurowe i socjalne na początku roku przełamał linię 2-letniego trendy spadkowego (który stanowił wyłamanie w dół z poprzedniego trendu spadkowego), a następnie wykonał ruch powrotny do przełamanej linii trendu. Kurs ciągle przebywa pod opadającą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej we Francji w styczniu (-2,8 proc.):

… brak zmiany wysokości stopy bezrobocia w Polsce w lutym (5,5 proc.):

… najniższą od 10 lat liczbę nowych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych w Korei Południowej w styczniu:

… dane na temat rocznej dynamiki CPI w Czechach (+3,7 proc.) i na Węgrzech (+4,4 proc.) w lutym:

… styczniowy wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej we Włoszech (-0,4 proc.):

… najniższą od 2014 roku roczną dynamikę PKB w strefie euro w IV kw. ub. r. (+1 proc.):

… oraz spadek do najniższego poziomu publikowanego przez Melbourne Institute wartości wskaźników nastrojów konsumentów w Australii w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.