k(NO)w FUTURE

Odbicie po 7 sesjach spadku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Popularną miarą zmienności amerykańskiego rynku akcji jest publikowany przez Chicago Board Options Exchange VIX Volatility Index, którego wartość jest szacowana na podstawie zachowania cen opcji na S&P 500. W wyniku ostatniej paniki jego wartość skoczyła w piątek do najwyższego poziomu od sierpnia 2015 (wtedy nastąpił krach na chińskim rynku akcji) przekraczając minimalnie 40 pkt. Wczoraj VIX spadł do poziomu 33,4 pkt. Takie zejścia z poziomu powyżej 40 pkt. do poziomu niższego niż 34 pkt. można zaznaczyć na wykresie VIX:

Takie zachowanie w mającej 30 lat historii tego wskaźnika pojawiało się wcześniej tylko w 5 historycznych epizodach (w niektórych z nich 2-krotnie). Można te sygnały nanieść na wykres S&P 500:

Po 7 spadkowych czarnych świecach WIG-20 odbił się w górę w poniedziałek o 2,2 proc. Rosły wczoraj zresztą wszystkie główne indeksy, większość – poza NC Index, który skoczył w górę o 4,4 proc. – słabiej niż WIG-20. Jeśli chodzi o sektorowe indeksy to największą dynamikę wzrostu wykazywał WIG-GAMES (+5,4 proc.) oraz WIG-GORNIC i WIG-INFO (po +3,6 proc.). Jako jedyne spadły WIG-SPOZYW (-0,9 proc.) oraz WIG-MEDIA (-4,2 proc.).

Koronowirus ciągle nie został wykryty w Polsce podobnie jak na Ukrainie i Słowacji. Na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estoni są pojedyncze przypadki, Czechy i Rosją mają po 3, a Niemcy 165. Centrum epidemii w Niemczech znajduje się w Nadrenii-Westfalii i rozszerza się powoli na inne rejony Niemiec. Za wyjątkiem jednego przypadku w Berlinie jeszcze wczoraj we wschodnich Niemczech (dawne NRD) nie potwierdzono obecności wirusa, chociaż mogło się to zmienić w ciągu minionych 24 godzin.

Na Wall Street najsilniej wczoraj odbiła w górę średnia Dow Jonesa przedsiębiorstw użyteczności publicznej (Dow Jones Utility Average) bo aż o 5,5 proc. Na drugim miejscu była średnia przemysłowa Dow Jonesa (Dow Jones Industrial Average), ale wzrosty S&P 500 i Nasdaqa były niewiele mniejsze i również przekroczyły 4 proc. W USA potwierdzono obecnie zaledwie 103 przypadki zarażenia i oczywiście nie ma pewności jak ta liczba będzie ewoluowała w przyszłości i na ile rozwój wydarzeń w tym zakresie będzie wpływał na zachowanie rynku akcji w USA. Azja we wtorek rano generalnie podążała – chociaż z mniejszą dynamiką – w górę za amerykańskim przykładem (wyjątkiem był Nikkei i indeks nowozelandzki, które spadły).

Kurs akcji spółki EMC Insytut Medyczny (C/WK 1,57, kapitalizacja 153 mln zł) działającej na rynku prywatnych usług medycznych od 2009 roku znajduje się w obrębie kanału długoterminowego trendu spadkowego i odbiła się od jego dolnego ograniczenia w 2019 roku. Wczoraj kurs spółki wzrósł do najwyższego poziomu roku sugerując trwania krótkoterminowego trendu wzrostowego rozpoczętego w listopadzie ub. r.

Kurs akcji spółki Gwarant Agencja Ochrony (C/Z 8,8, C/WK 1,42, stopa dywidendy 8,8 proc., kapitalizacja 9,65 mln zł) od dekady przebywa w obrębie kanału długoterminowego trendu spadkowego, do którego dolnego ograniczenia doszła w grudniu 2018 roku. Od kwietnia ub. r. kurs koryguje odbicie od tego dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć dane agencji handlu nieruchomościami Blagovest na temat ceny w USD 1 metra kwadratowego mieszkań w Kijowie (1700 dolarów):

… spadek do najniższego poziomu od lipca 2013 publikowanego przez HALPIM indeksu PMI dla Węgier w lutym (50,1):

… lekki spadek wartości publikowanych przez SouFun-CREIS średnich cen nieruchomości mieszkalnych w 100 największych metropoliach Chin w lutym (średnia cena 15173 CNY/m2, +3 proc. r/r, mediana 9604 CNY/m2, +5,1 proc. r/r):

… spadek do najniższego poziomu od 2009 roku publikowanego przez BER wskaźnika PMI dla RPA (44,3):

… lekki wzrost wielkości 12-miesięcznego deficytu budżetowego Polski w styczniu (-16,8 mld zł):

… spadek do najniższego poziomu od 6 lat rocznej dynamiki pożyczek dla gospodarstw domowych (za wyjątkiem kredytów studenckich) w Wielkiej Brytanii w styczniu:

… nowy rekord publikowanej przez OBOS średniej ceny mieszkań w Norwegii (+6,3 proc. r/r):

… dane na temat ISM Manufacturing i ISM Manufacturing Prices w USA za luty:

… dane na temat rocznej dynamiki CPI w Korei Południowej w lutym (+1,1 proc.):

… oraz zachowanie rządowego wskaźnika zaufania konsumentów w Japonii w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).