k(NO)w FUTURE

Kontrakty na ropę podrożały w 2 dni o prawie 40 proc.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na fali pogłosek o możliwym zawarciu porozumienia pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej w czwartek i piątek kontrakty na na WTI na Nymexie podrożały łącznie o prawie 40 proc. Był to największy 2-niowy wzrost ceny kontraktu w historii tego rynku. Dziś rano cena ponownie spadała (-3,3 proc.), co tłumaczone było wątpliwościami, czy do porozumienia jednak dojdzie. Gra toczy się w trójkącie, bo to USA dzięki swojej rewolucji łupkowej stały się w ostatnich latach największym producentem ropy na świecie i zarówno Arabia Saudyjska jak i Rosja, zapewne mogą obawiać się, że gdy obniżą wydobycie, to w powstałą lukę wejdą Stany Zjednoczone.

Zapasy ropy w USA (gdzie dostępne są dane tygodniowe) rosną od drugiego tygodnia roku i obecnie osiągnęły poziom, który wcześniej został osiągnięty na samym początku 2016 roku, a więc blisko poprzedniego kluczowego dołka ceny ropy naftowej (11 lutego 2016).

WIG-20 nadal tkwił w obrębie krótkoterminowej konsolidacji, która przybrała postać trójkąta symetrycznego, nie generując nowych sygnałów.

Po lekkim spadku w piątek kontrakty na S&P 500 rwały się do wzrostów w poniedziałkowy poranek (+3,9 proc.). Przy zamkniętych giełdach w Chinach, Indiach i Tajlandii i spadającym indeksie nowozelandzkim reszta indeksów głównych giełd azjatyckich zwyżkowała w poniedziałek rano (najsilniej +4,3 proc. japoński Nikkei).

Kurs akcji spółki Adiuvo Investment (C/WK 1,99, kapitalizacja 80,4 mln zł)
skupiającej się na selekcji, rozwoju, finansowaniu i komercjalizacji innowacyjnych projektów biomedycznych na rynku międzynarodowym znajdujący się pod opadającą średnią 200-sesyjną zaatakował w piątek linię oporu 3-letniego trendu spadkowego.

Kurs akcji biotechnologicznej spółki Oncoarendi Therapetics (C/WK 1,92, kapitalizacja 152 mln zł) specjalizującej się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych i nowotworowych znajdujący się od 3 lat w obrębie kanału trendu spadkowego po przełamaniu linii krótkoterminowego trendu spadkowego uderzył od dołu w opadającą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć marcowy spadek wartości publikowanego przez Swedbank wskaźnika PMI dla sektora usług do najniższego poziomu od 2013 roku:

… najsilniejszy od przynajmniej 2015 roku +11,3 proc. wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej na Węgrzech w marcu:

… spadek wartości publikowanego przez Eiendom Norge indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii w marcu (+1,5 proc. r/r):

… spadek do najniższego poziomu od 1992 roku rocznej dynamiki rejestracji nowych samochodów osobowych w Niemczech w marcu:

… największy od stycznia 1975 roku skok wysokości stopy bezrobocia w USA o +0,9 pkt. proc. do 4,4 proc., najsilniejszy od lat 2008-2009 spadek miesięczny zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (-701 tysięcy) oraz +3,1 proc. roczną dynamikę średniej stawki godzinowej za pracę w marcu:

… spadek wartości publikowanego przez Singapore Institute of Purchasing & Materials Management wskaźnika PMI w Singapurze do najniższego poziomu od 2009 roku:

… oraz spadek wartości wskaźników ISM Non-Manufacturing i ISM Non-Manufacturing Prices w USA w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).