Kontrakty na ropę podrożały w 2 dni o prawie 40 proc.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na fali pogłosek o możliwym zawarciu porozumienia pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej w czwartek i piątek kontrakty na na WTI na Nymexie podrożały łącznie o prawie 40 proc. Był to największy 2-niowy wzrost ceny kontraktu w historii tego rynku. Dziś rano cena ponownie spadała (-3,3 proc.), co tłumaczone było wątpliwościami, czy do porozumienia jednak dojdzie. Gra toczy się w trójkącie, bo to USA dzięki swojej rewolucji łupkowej stały się w ostatnich latach największym producentem ropy na świecie i zarówno Arabia Saudyjska jak i Rosja, zapewne mogą obawiać się, że gdy obniżą wydobycie, to w powstałą lukę wejdą Stany Zjednoczone.

Zapasy ropy w USA (gdzie dostępne są dane tygodniowe) rosną od drugiego tygodnia roku i obecnie osiągnęły poziom, który wcześniej został osiągnięty na samym początku 2016 roku, a więc blisko poprzedniego kluczowego dołka ceny ropy naftowej (11 lutego 2016).

WIG-20 nadal tkwił w obrębie krótkoterminowej konsolidacji, która przybrała postać trójkąta symetrycznego, nie generując nowych sygnałów.

Po lekkim spadku w piątek kontrakty na S&P 500 rwały się do wzrostów w poniedziałkowy poranek (+3,9 proc.). Przy zamkniętych giełdach w Chinach, Indiach i Tajlandii i spadającym indeksie nowozelandzkim reszta indeksów głównych giełd azjatyckich zwyżkowała w poniedziałek rano (najsilniej +4,3 proc. japoński Nikkei).

Kurs akcji spółki Adiuvo Investment (C/WK 1,99, kapitalizacja 80,4 mln zł)
skupiającej się na selekcji, rozwoju, finansowaniu i komercjalizacji innowacyjnych projektów biomedycznych na rynku międzynarodowym znajdujący się pod opadającą średnią 200-sesyjną zaatakował w piątek linię oporu 3-letniego trendu spadkowego.

Kurs akcji biotechnologicznej spółki Oncoarendi Therapetics (C/WK 1,92, kapitalizacja 152 mln zł) specjalizującej się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych i nowotworowych znajdujący się od 3 lat w obrębie kanału trendu spadkowego po przełamaniu linii krótkoterminowego trendu spadkowego uderzył od dołu w opadającą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć marcowy spadek wartości publikowanego przez Swedbank wskaźnika PMI dla sektora usług do najniższego poziomu od 2013 roku:

… najsilniejszy od przynajmniej 2015 roku +11,3 proc. wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej na Węgrzech w marcu:

… spadek wartości publikowanego przez Eiendom Norge indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii w marcu (+1,5 proc. r/r):

… spadek do najniższego poziomu od 1992 roku rocznej dynamiki rejestracji nowych samochodów osobowych w Niemczech w marcu:

… największy od stycznia 1975 roku skok wysokości stopy bezrobocia w USA o +0,9 pkt. proc. do 4,4 proc., najsilniejszy od lat 2008-2009 spadek miesięczny zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (-701 tysięcy) oraz +3,1 proc. roczną dynamikę średniej stawki godzinowej za pracę w marcu:

… spadek wartości publikowanego przez Singapore Institute of Purchasing & Materials Management wskaźnika PMI w Singapurze do najniższego poziomu od 2009 roku:

… oraz spadek wartości wskaźników ISM Non-Manufacturing i ISM Non-Manufacturing Prices w USA w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Darek51234

  Panie sumad… Jeśli po wysokim otwarciu będzie dystrybucja to może Pan mieć nadzieję ale jeśli zamiast tego zrobią odcięcie tlenu to trawa na Pana pastwisku będzie bujna bo za chwilę nie będzie miał kto jej żreć

  4
  1. sumadartson

   Bez ryzyka nie ma bąbelków. Stawka wysoka jak nigdy w żywocie, więc z takiej gry przyjemność wielka.
   Kondratiew pokazał dopiero parkę czarnych asów. Podobno wirus nie gardzi żywą świniną, więc trzeci as(głód) w ręku.
   Tu nie ma co się chować, gdy człek czekał na tę Depresję od kołyski

   1. sumadartson

    Imiennik nickowy widział ofiary korony siadające w krematoriach z pozycji horyzontalnej (przykurcz mięśni i ścięgien w piecu), bo pisał o nich tak:
    „(…)
    Pojawi się w czasie gier wojennych*)
    Niedaleko wielkiego wieku tysiąclecia
    Gdy umarli powstaną w grobach**)

    *)Koronawirus pojawił się w czasie zawodów wojskowych w Hubei
    **) zwłoki w piecu krematoryjnym z horyzontu podnoszą się do poz, siedzącej
    W Hubei na prochy skremowanych rodziny czekały po kilka tygodni (deficyt pieców?)

 2. Luto

  Mc erson przyznaj ostatnie 4 albo 5 PZ jakie Pan Neidek wyznaczył interpretowales na odwrót. Teraz znów wyznaczasz dołki. Nie bierzesz pod uwagę że właśnie w piątek lub we wtorek może być lokalna górka. Papa Trader rozumiem że jesteś już na kgh? 😉

  1. papatrader

   Nie ma się co tak spieszyć. Niech chociaż godzinówkę zamkną. Jeśli będę wchodził to raczej po cofnięciu na 60,35. Teraz jestem belfrem dla mojej pociechy więc możliwości grania ograniczone 😉 Okazji nie brakuje do grania niemal codziennie. Mam L na indeksie i może to wystarczy.

  2. mac-erson

   @Luto Jak nie biorę pod uwagę. Jesli 10.04 jest punkt. To zgodnie z ermanometrią może być do 3 sesji w obie strony. Dlatego może gdzieś w środku tygodnia. Odpowiednikiem tygodniowym NSQ 8000-8100 jest u nas poziom ok 1590-1600 więc mogą (ale nie muszą) tam dojechać.

 3. cebeerxx

  Gospodarz dobrze kombinuje, zamiast smarzyć te swoje projekcje, z których sprawdza się co czwarta, idzie szeroką ławą z januszami parkietu. Wybiera wszystko co produkuje jakiekolwiek pigułki, choćby na porost włosów, albo firmy które robią cokolwiek z gumy, choćby gumowe kaczuszki i rzuca to jako super okazję inwestycyjną. I słusznie, grunt to podpiąć się pod aktualnie panującą modę i w odpowiednim czasie wyskoczyć z tych śmieci, z których może co trzecia zarobi cokolwiek na wirusie, a co dziesiąta spore pieniądze.

  7
 4. pko24

  „Arabia Saudyjska jak i Rosja, zapewne mogą obawiać się, że gdy obniżą wydobycie, to w powstałą lukę wejdą Stany Zjednoczone”
  już wkroczyły, od lat najbardziej zwiększyły produkcję, a oczekują od innych redukcji.
  Ciekawy wykres z zapasami ropy (sugeruje dołek).
  Zapasy rosną w tempie ok. 150m b tygodniowo.
  Decyzje na pewno jakieś zapdną ale te redukcje nie rozwiążą problemu tylko spowolnią przyrost.

  1. dino54

   Zalezy na czym.Jest wiele spolek ktore sa nizej niz w lutym 2009r.Wig20 zaliczyl dolek z 2009r a uplynelo 11lat.Jest tez kilkanscie moze spolek np Cdprojek ktory jest na szczytach.Poza tym u nas bessa trwala ponad 2lata a na malych spolkach 3lata.Tak naprawde to prawdziwej hossy od 2009r nie mielismy tylko prawdopodobnie fale B?

  1. papatrader

   Dla mnie to nie ma większego znaczenia, będę przesuwał SL i spróbuje wziąć z ruchu jak najwięcej.
   Zadowolę się poziomem 1660 pkt, 200 ptk pomnoży mój kapitał o ponad 13%- w zupełności mi wystarczy 🙂
   Będę zastanawiał się po sesji gdzie przesunąć stopa.

Dodaj komentarz