k(NO)w FUTURE

WTI znowu po 20 dolarów

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Niedzielne porozumienie głównych procentów ropy naftowej nie zrobiło na rynku tego surowca zbyt wielkiego wrażenia: cena ropy WTI (West Texas Intermediate) spadła wczoraj ponownie w okolice 20 dolarów czyli najniższego poziomu od 2002 roku. Dziś rano po publikacji cotygodniowego raportu EIA (amerykańskiej “Energy Information Administration”), zgodnie z którym zapasy ropy naftowej w USA wzrosły do poziomów obserwowanych w przeszłości jedynie w 2016 roku oraz w czerwcu 2019, cena kontraktów na ropę lekko odbijała w górę (+1,7 proc.) broniąc na razie wsparcia wyznaczonego przez dołki z ostatniego miesiąca.

Wcześniejsze 3 precedensy ceny ropy spadającej do przynajmniej 9-letniego minimum (luty 1986, marzec 1998 i styczeń 2016) sugerują, że w perspektywie następnych 15, 30 czy 33 miesięcy ropa ma ponad 100 proc. potencjał wzrostu, ale jak zwykle niewiadomą pozostaje bardziej krótkoterminowa perspektywa (w 2016 roku mieliśmy “V”, w pozostałych dwu przypadkach formowanie dołka po takim sygnale zajmowało 5-11 miesięcy).

Indeksy rynków akcji rozjechały się w ostatnich dniach z ceną ropy naftowej. WIG-20 kontynuował rozpoczęty miesiąc temu wzrost osiągając najwyższy poziom od 9 marca, czyli od momentu, w który Włosi wprowadzili ogólnokrajową kwarantannę oficjalnie niejako potwierdzając rozprzestrzenienie się epidemii koronawirusa do Europy. Od w ciągu minionych 21 sesji WIG-20 wzrósł o ponad 20 proc. Uwzględniając tylko tego typu ruchy, które startowały z okolic przynajmniej rocznego minimum indeksu, dostajemy w liczącej ponad ćwierć wieku historii WIG-20 6 podobnych sygnałów. Ostatnim był sygnał z 25 marca 2009 czyli już po dołku wielkiej bessy, po którym indeks tracił przez 3 sesje, po czym wznowił silny wzrost, ale w pozostałych 5 przypadkach (lipiec 1994, kwiecień 1995, luty 1998, listopada 1998 i październik 2001) późniejsze scenariusze były dosyć zróżnicowane. Ciekawa jest analogia z październikiem 2001, bo trwająca pandemia wygląda trochę jak gdyby 11/9 miał dziecko z Czarnobylem.

Cena kontraktów na S&P 500 generalnie powieliła ruch WIG-u 20 i można spekulować, że teraz pora na ruch powrotny do poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyt indeksu z końca marca. W Azji w środowy poranek brał było dominującej tendencji, chociaż wzrosty zwyżkujących indeksów były silniejsze (np. +2,9 proc. na Filipinach) niż spadki zniżkujących indeksów (np. -0,8 proc. w Hongkongu).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie  w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki CPI w Czechach w marcu (+3,4 proc.):

… spadek publikowanego przez BDO wskaźnika ogólnego optymizmu brytyjskich przedsiębiorców do najniższego poziomu od przynajmniej 16 lat w marcu:

… spadek wysokości nadwyżki w obrotach bieżących Polski w lutym (+659 mln zł):

… wzrost do najwyższego poziomu od 2 lat nadwyżki w obrotach bieżących Niemiec w lutym (+24,5 mld euro):

… lekki spadek publikowanego przez Wuest&Partner indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Szwajcarii w I kw. br. (+0,9 proc. r/r):

… nowy rekord publikowanego przez REINZ indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Nowej Zelandii w marcu (+9,3 proc. r/r):

… spadek do najniższego od 1991 roku poziomu wartości publikowanego przez Melbourne Institute wskaźnika nastrojów konsumentów w Australii w kwietniu:

… oraz wzrost do najwyższego poziomu od ponad 3 lat rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Holandii w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).