WTI znowu po 20 dolarów

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Niedzielne porozumienie głównych procentów ropy naftowej nie zrobiło na rynku tego surowca zbyt wielkiego wrażenia: cena ropy WTI (West Texas Intermediate) spadła wczoraj ponownie w okolice 20 dolarów czyli najniższego poziomu od 2002 roku. Dziś rano po publikacji cotygodniowego raportu EIA (amerykańskiej “Energy Information Administration”), zgodnie z którym zapasy ropy naftowej w USA wzrosły do poziomów obserwowanych w przeszłości jedynie w 2016 roku oraz w czerwcu 2019, cena kontraktów na ropę lekko odbijała w górę (+1,7 proc.) broniąc na razie wsparcia wyznaczonego przez dołki z ostatniego miesiąca.

Wcześniejsze 3 precedensy ceny ropy spadającej do przynajmniej 9-letniego minimum (luty 1986, marzec 1998 i styczeń 2016) sugerują, że w perspektywie następnych 15, 30 czy 33 miesięcy ropa ma ponad 100 proc. potencjał wzrostu, ale jak zwykle niewiadomą pozostaje bardziej krótkoterminowa perspektywa (w 2016 roku mieliśmy “V”, w pozostałych dwu przypadkach formowanie dołka po takim sygnale zajmowało 5-11 miesięcy).

Indeksy rynków akcji rozjechały się w ostatnich dniach z ceną ropy naftowej. WIG-20 kontynuował rozpoczęty miesiąc temu wzrost osiągając najwyższy poziom od 9 marca, czyli od momentu, w który Włosi wprowadzili ogólnokrajową kwarantannę oficjalnie niejako potwierdzając rozprzestrzenienie się epidemii koronawirusa do Europy. Od w ciągu minionych 21 sesji WIG-20 wzrósł o ponad 20 proc. Uwzględniając tylko tego typu ruchy, które startowały z okolic przynajmniej rocznego minimum indeksu, dostajemy w liczącej ponad ćwierć wieku historii WIG-20 6 podobnych sygnałów. Ostatnim był sygnał z 25 marca 2009 czyli już po dołku wielkiej bessy, po którym indeks tracił przez 3 sesje, po czym wznowił silny wzrost, ale w pozostałych 5 przypadkach (lipiec 1994, kwiecień 1995, luty 1998, listopada 1998 i październik 2001) późniejsze scenariusze były dosyć zróżnicowane. Ciekawa jest analogia z październikiem 2001, bo trwająca pandemia wygląda trochę jak gdyby 11/9 miał dziecko z Czarnobylem.

Cena kontraktów na S&P 500 generalnie powieliła ruch WIG-u 20 i można spekulować, że teraz pora na ruch powrotny do poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyt indeksu z końca marca. W Azji w środowy poranek brał było dominującej tendencji, chociaż wzrosty zwyżkujących indeksów były silniejsze (np. +2,9 proc. na Filipinach) niż spadki zniżkujących indeksów (np. -0,8 proc. w Hongkongu).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie  w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki CPI w Czechach w marcu (+3,4 proc.):

… spadek publikowanego przez BDO wskaźnika ogólnego optymizmu brytyjskich przedsiębiorców do najniższego poziomu od przynajmniej 16 lat w marcu:

… spadek wysokości nadwyżki w obrotach bieżących Polski w lutym (+659 mln zł):

… wzrost do najwyższego poziomu od 2 lat nadwyżki w obrotach bieżących Niemiec w lutym (+24,5 mld euro):

… lekki spadek publikowanego przez Wuest&Partner indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Szwajcarii w I kw. br. (+0,9 proc. r/r):

… nowy rekord publikowanego przez REINZ indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Nowej Zelandii w marcu (+9,3 proc. r/r):

… spadek do najniższego od 1991 roku poziomu wartości publikowanego przez Melbourne Institute wskaźnika nastrojów konsumentów w Australii w kwietniu:

… oraz wzrost do najwyższego poziomu od ponad 3 lat rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Holandii w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

        1. FED drukarz

          Ja się bardzo cieszęm,że pisiorki będą musieli pokazać rządy w kryzysie jak TUSK , szacuje że w tym roku braknie 150 mld i w 2021 drugie tyle , czekam na 4000 minimalna pensja i 500 plusy na wszystko i wszystkich , kupno odrzutowców , Centralny port lotniczy , mierzeje itd. nawet 2 mld na TVPiS da nie pomoże zakłamać tego kryzysu

          10
                1. FED drukarz

                  w dolku bessy =paniki zawsze gospodarka jest w czarnej i o to chodzi żeby pieniądze nie szły na domy na wynajem , na mierzeje , na centralny port lotniczy , na samoloty dla USA , tylko żeby kasa szła na giełde bo jest w gospodarce kiepsko , jak to się zrozumie to już z górki .

          1. mac-erson

            czekałem na 1670 wszedłem jak odbił rano w20 od tego poziomu i zaczął spadać.
            Urodziła mi się myśl związana z RGR-ami.
            Zgodnie z tym Sp500 powinien spaść do około 2710-2720, NSQ100 do około 8100-8200, W20 do okolic 1560-1570.
            Obecnie krótkoterminowo będę zamykał część NSQ w okolicach 8500 (godzinowa Sk45) licząć na jeszcze jedną podbitkę.

            1. papatrader

              Człowieku pokaż sam co potrafisz, a nie idiotyzmy dla analfabetów wypisujesz.
              Zawsze podaję poziom wejścia i SL, wszystkie zagrania podaję na bieżąco więc skończ swój bełkot.
              Nigdy widać grosza na giełdzie nie zarobiłeś.

  1. witcher

    @Fed Drukarz = TUSK

    Weź skończ człowieku z tą amatorszczyną tych ludzi.
    Porównaj poszczególnych ministrów to jest przepaść pod każdym względem.
    Kopacz, Arłukowicz, Klich, Drzewiecki, Grześ, Cichocki, Małgośka, Nowak, Grabarczyk, Mucha, Budka, Brąk
    Dawne czasy, trzeba to wymazać z pamięci.

    33
  2. toya

    Zakladam, ze dobry moment na zakupy na dluzszy termin bedzie dopiero w czerwcu/lipcu. Jeszcze tyle “negatywnej” amunicji to wystrzelenia:

    “Lawinowo rosną niesplacane kredyty Polaków…”
    “BIK raportuje rekordowy poziom zaleglosci powyzej 90 dni…”
    itp. itd.To musi wybrzmieć. No i oczywiscie raporty spolek za I i II kwartal.

    Nie mowie, ze to wystarczy na poglebienie dolkow, ale niedzwiedzie na pewno jeszcze jedna zadyme zrobią na dzielni.

    11
    1. bartek

      oby kto ma plan i kapitał wyjdzie w 2021 bogaty

      moj plan to systematyczne zakupy robie tak od marca – moje credo:

      “wiem ze nie wiem”

      i spie spokojnie, nie zgaduje , nie walcze z rynkiem

      po prostu surfuje po fali emocji :)))

      7
  3. mwfri

    @WB
    Wydaje się, że obecnie kierunek rynku nie zależy już od rozwoju pandemii, a bardziej od wyniku zakładu, czy na rynku przeważy recesja w realnej gospodarce, czy też biliony dolarów wpompowane w rynek przez FED. Wobec tego propozycja tematu do rozważenia: ile środków z FEDowskich programów może zasilić popyt na rynku akcji?

    1
        1. mwfri

          Moim zdaniem ciekawym argumentem wspierającym obóz niedźwiedzi jest ten wygloszony w parkiet tv przez prezesa Insignis TFI, że tak naprawdę cały wzrost amerykańskich akcji od października 2019 do lutego 2020 był pod nadchodzące ożywienie gospodarcze, które nie nadeszło przez pandemię, a zatem fair value dla SP500 nie wliczając obecnej recesji to ok. 3000pkt.

          3
  4. lis

    bartek 14 kwietnia 2020 o 13:42

    „lis 14 kwietnia 2020 o 12:54Odpowiedz
    Ale na CCC łapią karpie w sieci, obstawiam spekulacyjnie zjazd i wytrzepanie po tyłkach z nowymi rachunkami”

    @lis – totalna ignorancja z Twojej strony

    kurs rosnie:
    – spka nie bedzie musiala emitowac akcji
    – ma dofinansowanie do wynagrodzen z kasy publicznej
    – bedzie niedlugo plywac w nowo wydrukowanych zlotowkach = mony for nothing. 60% tego co wezma zostanie umorzone :))) wezma tyle ile beda chcieli, tak samo LPP, Foprte etc

    obudz sie, zacznij myslec

    Panie kolego za długo siedzę na giełdzie, żeby nie widzieć kiedy jest wzrost kiedy spadek

    Ubrali towarzystwo powyżej 50 a teraz kurs spokojnie wraca w okolice 30

    5
    1. FED drukarz

      CCC to nie dotykałbym nawet kijem , pierwszy do bankructwa , oni mieli straty przed epidemią więc w trakcie epidemii to będą mega straty i żadne 20 mln od moteusza na zasiłki nie pomoże , ta firma potrzebuje marne 500 mln żeby może nie upaść a LPP miliard , myślisz że otworzą galerie i zaraz tłum tam poleci po chińskie buty praktycznie zaraz po sezonie .

      3
  5. bartek

    @lis 15 kwietnia 2020 o 12:13
    “Ubrali towarzystwo powyżej 50 a teraz kurs spokojnie wraca w okolice 30″

    CCC
    – 23 mln zł już uzyskanej pomocy i oczekiwanie na więcej skoro tak szybko dostało pierwszy pakiet. Oczekiwanie na szybkie poluzowanie kwarantanny, otwarcie CCC on-line w Austrii i na Węgrzech, a może także spodziewane porozumienie z obligatariuszami oraz kredyt 250 mln zł od BGK

    dla mnie CCC, FORTE i inne – beda doic system

    jezeli spadnie do 30 PLN bede wchodzil w FCCC ‘balls to the walls” PKC

    1. toya

      Nie.

      Ja wiem, ze teraz kontrakty tak tanie i depozyty zabezpieczajace tak niskie, ze przyciagaja amatorow usredniania. Jeden wymysli sobie, ze usredni do ok. 19$ inny, ze nawet do 18$. A OIL spadnie nizej, a potem bedzie sie kisic w konsoli. Jesli np. zejdzie to 14$ to ten ze srednia cena 18$ bedzie musial sie modlic o podbitke minimum 30% by wyjsc z tego na zero.

      1
  6. toya

    “W ubiegłym tygodniu Związek Banków Polskich informował, że klienci banków złożyli do 3 kwietnia 543.446 wniosków o wakacje kredytowe.”

    (PAP Biznes)

    a temat “wakacji kredytowych” pojawil sie chyba ok 18 marca? Dane z 3 kwietnia. Pol miliona wnioskow w dwa tygodnie. Ciekawe ile jest teraz.

    1. papatrader

      Krótkie ruchy widzę łapiesz, ale skoro taki Twój styl i zarabiasz to jest tylko Twoja sprawa i nikomu nic do tego.
      Ja moje S na Sp500 trzymam, docelowo chciałbym zobaczyć 2636, ale już poziom 2700-2730 w zupełności mnie uszczęśliwi.
      Pozdrawiam i życzę udanych spekulacji 🙂

        1. papatrader

          Ty na pewno grasz 100 kontraktami – przecież masz kasę wydrukowaną z FED-u.
          Podejrzewam, że jedynym co kupiłeś w życiu to linie kolejowe w Eurobiznesie, za wydrukowana kasę z FED-u 🙂
          Lubię czytać komentarze takich buńczucznych amatorów jak Ty.

          2
  7. FED drukarz

    widzicie co znaczy kasa FEDu i reszty banków centralnych , wyniki mogą być tragiczne a wycena z bilansem FEDu na rynku musi się zgadzać, nie ma tak że ktoś weźmie od FEDu biliony na zero % i inwestycje w gospodarce robi ,

    VIX z 82 pkt już 40 pkt także strach już był i rynek całkowicie kontrolowany -zrobili 5 tka w dół ze szczytu teraz jakaś korekta i znów 5 tka , przeciwnik jest znany więc zaskoczenia nie będzie , każdy wie że w Chinach epidemia trwała 3-4 miesiące i potem już w miarę normalnie , na tej serii nie liczcie na duże spadki bo was GRUBAS za kasę z FEDu przewiezie ,

    u nas 2 największe amerykańskie banki inwestycyjne zrobiły w marcu największe obroty , mają już w dolarach 30% i myślicie ,że wyjdą mając nieograniczoną kase od FEDu na 0% , opchną to naszym przy 2000 pkt jak już będzie dobrze ,

  8. witcher

    @all
    Porównajcie sobie nie poziomy fibo odbicia na poszczególnych indeksach czy walorach ale ilość dni w ruchu wzrostowym zakrywających świece spadkowe.
    W przypadku CCC trzeba było 18 dni wzrostów żeby zaledwie zniwelować 5 świec spadkowych od dołka.
    Ci co to brali przez ostatnie 3 tygodnie są zasypywani a obecny ruch w górę wygląda na redystrybucję.
    Tak to widzę.

    1
  9. FED drukarz

    LPP szacuje, że spadek marży brutto na sprzedaży może wynieść w tym roku 5 pkt. proc.

    spadłem z krzesła , spadek marży tylko o 5% , hahahaha niezły optymista , za chwilę koniec sezonu -galerie ma zamknięte a ten spadek marży z 60% tylko o 5% prognozuje .

    1

Dodaj komentarz