k(NO)w FUTURE

Koniec rekordowo długiej serii przewagi pesymistów w sondażu AAII

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W czwartek zakończyła się rekordowo długa trwająca 34 tygodnie seria przewagi pesymistów w cotygodniowym sondażu American Association of Individual Investors. Saldo “byków” i “niedźwiedzi” wzrosło do poziomu +2,72 pkt. proc.

Przyglądając się zachowaniu S&P 500 po podobnych końcach 6 wcześniejszej najdłuższych – przynajmniej 12-tygodniowych – epizodów przewagi pesymistów nad optymistami, można dojść do wniosku, że do stycznia 2021 ceny akcji w USA powinny utrzymywać się powyżej obecnych poziomów.

W dłuższym horyzoncie to nie działało, bo po takim sygnale z końca marca 2008 S&P 500 rósł niecałe 2 miesiące, a później rozpoczął jeden z najpotężniejszych spadków w swej historii związany z wejściem gospodarczej recesji w USA w ostrą fazę wywołaną upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

W czwartek WIG-20 ponownie próbował zaatakować poziom oporu wyznaczany przez jego dołek sprzed miesiąca (1666 pkt.), ale ponownie ten atak się nie powiódł (+0,08 proc.). Równocześnie standardowy MACD dla WIG-u 20 nadal nie potwierdzał październikowych dołków pozostając powyżej poziomu swego wrześniowego minimum. Pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również zanotowały w czwartek niewielkie zmiany od -0,3 proc. w przypadku mWIG-u 40 do +0,3 proc. w przypadku sWIG-u 80. Ponownie swoje 11-letnie minimum stanowił w trakcie sesji WIG-BANKI, ale zamknął się na +0,6 proc. plusie. Podobnie było w przypadku makroindeksu WIG_MS_FIN (+1,1 proc. po zaliczeniu historycznego minimum).

Pomimo wczorajszego wzrostu ceny kontraktów na S&P 500 standardowy MACD dla tego instrumentu wygenerował wczoraj krótkoterminowy sygnał sprzedaży. Dziś rano cena tych kontraktów pozostawała bez zmian w stosunku do wczorajszego zamknięcia. W Azji w piątkowy poranek lekko przeważały wzrosty. Piąty raz z rzędu zdecydowanie rósł filipiński PSEi Index (+2,2 proc.), który osiągnął najwyższy poziom od pierwszej połowy czerwca. Najsilniej o -1,4 proc. spadł Shanghai B-Share Index.

Spółka Fabryka Konstrukcji Drewnianych (C/Z 15,51, C/WK 1,17, kapitalizacja 11,1 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 3 lipca. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,24 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 0,422 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia kanału 3-letniego trendu spadkowego oraz wzrost o rozmiar konsolidacji z okresu minionego roku czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 4 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najniższą od 8 lat roczną dynamikę cen nieruchomości mieszkalnych na Łotwie:

… październikowy odczyt publikowanego przez Statistics Denmark wskaźnika zaufania konsumentów w Danii:

… październikowy odczyt publikowanego przez INSEE wskaźnika koniunktury w przemyśle Francji:

… dane na temat rocznej dynamiki wielkości aktywów banku centralnego w Polsce we wrześniu:

… informacje na temat rocznej dynamiki depozytów i kredytów (w tym hipotecznych) w Polsce we wrześniu:

… nowy historyczny rekord rocznej dynamiki agregatu pieniężnego M1 w Polsce we wrześniu:

… wartość publikowanego przez GfK indeksu zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii w październiku:

… wartość publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w strefie euro w paździenrniku:

… najwyższą od 14 lat zannualizowaną liczbę sprzedanych na rynku wtórnym w USA domów we wrześniu:

… najwyższą od 1987 roku roczną dynamikę średniej ceny sprzedanych na rynku wtórnym w USA domów we wrześniu (+12 proc.):

… oraz zerową dynamikę CPI w Japonii we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).