Koniec rekordowo długiej serii przewagi pesymistów w sondażu AAII

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W czwartek zakończyła się rekordowo długa trwająca 34 tygodnie seria przewagi pesymistów w cotygodniowym sondażu American Association of Individual Investors. Saldo „byków” i „niedźwiedzi” wzrosło do poziomu +2,72 pkt. proc.

Przyglądając się zachowaniu S&P 500 po podobnych końcach 6 wcześniejszej najdłuższych – przynajmniej 12-tygodniowych – epizodów przewagi pesymistów nad optymistami, można dojść do wniosku, że do stycznia 2021 ceny akcji w USA powinny utrzymywać się powyżej obecnych poziomów.

W dłuższym horyzoncie to nie działało, bo po takim sygnale z końca marca 2008 S&P 500 rósł niecałe 2 miesiące, a później rozpoczął jeden z najpotężniejszych spadków w swej historii związany z wejściem gospodarczej recesji w USA w ostrą fazę wywołaną upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

W czwartek WIG-20 ponownie próbował zaatakować poziom oporu wyznaczany przez jego dołek sprzed miesiąca (1666 pkt.), ale ponownie ten atak się nie powiódł (+0,08 proc.). Równocześnie standardowy MACD dla WIG-u 20 nadal nie potwierdzał październikowych dołków pozostając powyżej poziomu swego wrześniowego minimum. Pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również zanotowały w czwartek niewielkie zmiany od -0,3 proc. w przypadku mWIG-u 40 do +0,3 proc. w przypadku sWIG-u 80. Ponownie swoje 11-letnie minimum stanowił w trakcie sesji WIG-BANKI, ale zamknął się na +0,6 proc. plusie. Podobnie było w przypadku makroindeksu WIG_MS_FIN (+1,1 proc. po zaliczeniu historycznego minimum).

Pomimo wczorajszego wzrostu ceny kontraktów na S&P 500 standardowy MACD dla tego instrumentu wygenerował wczoraj krótkoterminowy sygnał sprzedaży. Dziś rano cena tych kontraktów pozostawała bez zmian w stosunku do wczorajszego zamknięcia. W Azji w piątkowy poranek lekko przeważały wzrosty. Piąty raz z rzędu zdecydowanie rósł filipiński PSEi Index (+2,2 proc.), który osiągnął najwyższy poziom od pierwszej połowy czerwca. Najsilniej o -1,4 proc. spadł Shanghai B-Share Index.

Spółka Fabryka Konstrukcji Drewnianych (C/Z 15,51, C/WK 1,17, kapitalizacja 11,1 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 3 lipca. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,24 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 0,422 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia kanału 3-letniego trendu spadkowego oraz wzrost o rozmiar konsolidacji z okresu minionego roku czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 4 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najniższą od 8 lat roczną dynamikę cen nieruchomości mieszkalnych na Łotwie:

… październikowy odczyt publikowanego przez Statistics Denmark wskaźnika zaufania konsumentów w Danii:

… październikowy odczyt publikowanego przez INSEE wskaźnika koniunktury w przemyśle Francji:

… dane na temat rocznej dynamiki wielkości aktywów banku centralnego w Polsce we wrześniu:

… informacje na temat rocznej dynamiki depozytów i kredytów (w tym hipotecznych) w Polsce we wrześniu:

… nowy historyczny rekord rocznej dynamiki agregatu pieniężnego M1 w Polsce we wrześniu:

… wartość publikowanego przez GfK indeksu zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii w październiku:

… wartość publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w strefie euro w paździenrniku:

… najwyższą od 14 lat zannualizowaną liczbę sprzedanych na rynku wtórnym w USA domów we wrześniu:

… najwyższą od 1987 roku roczną dynamikę średniej ceny sprzedanych na rynku wtórnym w USA domów we wrześniu (+12 proc.):

… oraz zerową dynamikę CPI w Japonii we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. macarek

  @WB
  Tak z ciekawości rzuciłem okiem na tą fabrykę KD dzisiaj. Ten kurs „dzisiaj” to nieprecyzyjnie – mało powiedziane. Ostatni handle na tym był na początku sierpnia po te 42 grosze a teraz jest TKO po 11 groszy na -74%. Zatem to jest to ryzyko płynności, gdzie te rysunki są bardzo teoretyczną strategią ….

  7
   1. Bankier

    ale widać że kasa pusta bo przedszkola , i dzieci 1-3 klas mają chodzić czyli kasy nie będzie za pierdzenie w domu w stołek , moje 3 sąsiadki bidulki będą musiały jednak pilnować dzieci w przedszkolu a tak od marca 100% pensji i leżały na leżakach .

    4
 2. Bankier

  Dzien w dzien widzę reklamy do pracy w Amazonie , inne firmy kurierskie , przemysłowe podobnie a Mateusz chce płacić za nic nierobienie , przecież to chore , nie ma pracy tutaj to idź do pracy tam gdzie jest i tak od marca przebalowali 20% deficyt w finansach ,zeby macersony wzięły kase a ich pracownicy jeździli jako kurierzy , nawet budowlańcom płacili za to że mają terminy na rok do przodu , to jest kraj rządzony przez głupców.

  5
  1. Bankier

   dokładnie , pisokmioty pozwolili górnikom gdzie była totalna epidemia jeździć po całym kraju za bon turystyczny i to roznosić , najlepszy był wczoraj Mateusz jak pokazał ucięty wykres epidemii że znów miał racje że epidemia w Polsce wygasła ale internauci zaraz mu dokleili kolejne miesiące i znów pinokio wyszedł na ……

   2
  1. sumadartson

   Powiedz Waszmość chłopakom niech zbierają papier. Gorzej już jest. Demokraci dodrukują z 5 bilionów a FED umorzy połowę usiackiego długu. Z samych odsetek ściągniętych z podatków biedoty mają już ze 2 biliony zysku. Wszystko „gra i koliduje”. Bilans musi wyjść na zero. Za pół roku Mateo skasuje suwak ofe i lecim na szczecin

   2
    1. sumadartson

     Bardzo dobre porównanie. Im więcej długu, tym więcej odsetek na koncie FED-u. A potem znienacka wirtualny dług na wirtualnej kasie się umorzy, a odsetki z podatków biedoty to realna wartość w kieszeni. Bilans wyjdzie na zero a ze dwa biliony realnej wartości zostanie w kieszeni najszych starszaków.

     2
 3. Bankier

  Mariusz Ciepły i Maciej Jarzębowski w przyspieszonym procesie budowania księgi popytu szukają chętnych na 1,29 mln akcji LiveChatu, stanowiących 5 proc. kapitału.

  Według ceny z czwartkowego zamknięcia wystawiony na sprzedaż pakiet akcji jest wart 139 mln zł.

  Oni już na 3 pokolenia do przodu nie muszą pracować.

 4. Bankier

  No i super , MATEUS powiedział ze pandemia z rok ale nawet jak bedzie troche ustępować to restrykcje będą utrzymywali czyli model Szwedzki oni tam latem nie pierniczyli ze WIRUS W ODWROCIE i można głosować tłumnie na dudopis tylko cały czas trzymali obostrzenia a u nas hulaj dusza piekła nie ma a teraz z podkulonym ogonem ,że już więcej zasobów służba zdrowia nie ma .

  2
 5. datik

  „Akcja nie dzieje się w bananowej republice w latach 60, lecz w Polsce, w roku 2020. Handlarz bronią z firmy w odrapanej kamienicy podpisuje umowę z ministrem upełnomocnionym przez polskiego premiera. Podpisują rano, a w południe idzie zadatek na grube miliony dolarów. Sprzętu nie ma.

  Afera Rywina, która trwale przeorała polską politykę (ostatecznie wyrwała z korzeniami przyrodzenie SLD) była jedynie przestępczym planem i wygląda przy sprawie Szumowski – Cieszyński jak harcerskie podchody……”

  https://wyborcza.pl/7,75398,26425236,ustalilismy-gdzie-sa-respiratory-od-handlarza-bronia-w-tle.html#s=BoxMMtImg2

  10
   1. tinley

    Taki cytacik od nieżyjącego juz R.Dębskiego

    „Nie wypada mi lub wręcz nie wolno mi wymieniać nazwisk, zwłaszcza kiedy obowiązuje mnie tajemnica lekarska, ale bardzo drażni mnie ta hipokryzja. Żonie jednego znanego przeciwnika diagnostyki prenatalnej robiłem amniopunkcję, w wielkiej tajemnicy, żonie obrońcy życia terminowałem ciążę z zespołem Downa. Pytałem: jak to jest, przecież jesteście przeciw? A oni mówili: słuchaj, to naprawdę „wyjątkowa sytuacja” Wyjątkowa, bo dotyczyła ich osobiście, a nie ich pacjentek. Bo dla pacjentek zawsze mają żelazne sumienie. Podobne refleksje miałem kiedyś, dyskutując z kobietą, słuchaczką jakiegoś programu, do którego mnie zaproszono. Ona opowiedziała, że miała pięć aborcji, ale teraz zrozumiała, że to grzech, i żąda, aby aborcji całkowicie zakazać. ”

    Pamietam lata 80 gdy będąc małym chłoptasiem przeglądałem prezenty jakie matula dostała od znajomych na imieniny. Były tam książki od pewnej pary która dziś niemal leży pod krzyżem, na wyścigi biega na msze ustrojona w narodowe pióropusze… Przynieśli mamie wydanie „Seksu Partnerskiego” Lwa Starowicza. Większośc Suwerena to tego typu ludzie. Zdewociali na starość libertyni PRL.
    Niech sobie Duda z Przyłebska i kaczyńskim zaadoptują takie dziecko. Cóż stoi na przeszkodzie? Kinga będzie miała braciszka albo siostrzyczkę podłączoną do aparatury przez całe życie, bez kontaktu ze swiatem, ale będzie miała prawny obowiazek opieki.

    12
    1. Bankier

     Ja rozmawiam z pisowskim prymitywem i jak ktoś chce sobie dziecko z dałnem wychowywać to niech wychowuje a jak ktoś nie chce niech usunie ciąże po badaniach prenatalnych i niech sie nikt nikomu nie wpier……. do życia i tyle w temacie . A jak ktoś jeszcze nie zszedł z drzewa i jest pawianem z TVPis i kościółka to nie mój problem.

     7
 6. Bankier

  Moja mama emerytka już powiedziała w co Mateusz może sobie wsadzić swoje propozycje i sugestie dla sebiorów , zobaczycie za tydzień jak tłumnie wylegną na cmentarzach , kościołach itd.

  Solidarnościowy korpus wsparcia seniorów , – ja cie nie mogę mateusz znów wymyślił kolejnego PIERDA

  4
 7. Bankier

  Powiem Wam ,że mam ciotkę mega pisior a jej dzieci uwaga córka nieślubne dziecko z Ukraińcem a syn wział ślub z rozwódką z dzieckiem , jakbyście jej -mega chrześcijanki posłuchali to by Wam się totalnie zmieniło jak można być takim człowiekiem pomimo głębokiej wiary .

  To jak z tym powiedzeniem w kościółku rączki składa wyjdzie z kościółka i cię obgada.

  2
  1. Payton

   Gówno nas obchodzą Twoje pierdy i gówno nas obchodzi Twoja ciotka i jej nieślubne dzięci z Ukraińcem. Twój kolega co do roboty jeździ autobusem też nas gówno obchodzi. Zamknij się już do jasnej cholery, bo żeby cokolwiek przeczytać trzeba przewinąć pół ekranu Twoich zasranych antypisowskich pierdów nie na temat.
   Pytanie do Pana @WB – czy ma Pan zamiar zrobić z tym coś czy dalej będzie Pan udawał że tego męczącego pierdzenia nie widzi?

   27
 8. Bankier

  Na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego zostały ogłoszone nowe obostrzenia. Wszystko przez gwałtowny wzrost nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Seniorzy powyżej 70 roku proszeni są o ograniczenie przemieszczania się. Zasady nie dotyczą sprawowania lub uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego. Nie zostały podane nowe obostrzenia dotyczące kościołów lub cmentarzy na 1 listopada.

  to jest HIT , zgadnijcie kiedy kolejna fala obostrzeń nadejdzie ?

  3
 9. long_short

  @red.

  Panie red. podsumowując naszą dyskusję oraz Pana prognozę „Korekty w tym ruchu nie zejdą poniżej 1550.”
  Jednak było tych poziomów znacznie więcej niż 1550pkt i wariantów, w którym szukał Pan jej zakończenia sporo.
  Zejście do przedziału 1550 pkt ma wiele podstaw i mogło być prawdopodobne na podstawie kilku innych zasad AT
  Istotą tej dyskusji jest precyzja, która jest domeną Pana analiz i stawiania tez a jak widać poniżej opiera się na
  wielu podejściach. W kilku miejscach oczekiwał Pan zakończenia tej korekty i to znacznie wyżej niż obecnie.
  Poniżej archiwa.

  „red.007
  27 maja 2020 o 11:44
  W20,ruch w minimalnym wymiarze nad 2100,okres wielotygodniowy.
  Korekty w tym ruchu nie zejdą poniżej 1550.”
  ———————————————————————————————
  red.007
  26 czerwca 2020 o 07:36
  Na obecną fazę,nie niżej jak 1694.
  Na 2100,będzie mój wpis kończący
  ———————————————————————————————————–
  red.007 31 sierpnia 2020 o 11:47Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  Nie,jeszcze zejście przynajmniej w okolice 30 lipca i dopiero wydłużenie nad 2100.
  ———————————————————————————————————–
  red.007
  13 września 2020 o 10:08
  Jeśli nie będzie wyjścia nad 1830,to wykres wykona jeszcze jedno zejście poniżej 8 września…
  Dla posiadanych akcji nie ma to większego znaczenia,ale dla gry na kontrakcie już tak.
  Będzie to ostatni spadek i dobra okazja(dla mnie)do wzięcia LLLLLLLLLLLLLLLL.
  ———————————————————————————————————
  red.007
  13 września 2020 o 10:08
  Od 22-23 września rozpoczynamy wzrost,w wymiarze wielotygodniowym,nad 2100.
  ———————————————————————————————————
  red.007 19 września 2020 o 20:00
  Nie schodzimy poniżej 1678.
  Jak widać jest możliwość zejścia poniżej 1720.
  To będzie akcent strachu/zwątpienia.
  —————————————————————————————————–
  „red.007 19 września 2020 o 20:55
  Czekam jeszcze na solidny czarny korpus świecy poniżej 8 września,aby wziąć LLL.
  —————————————————————————————————–
  red.007 16 października 2020 o 08:56Odpowiedz
  Tak,zostaje Pańska 5 w 5.
  Oraz moja WXY dla W20 nie niżej jak 1595,64 dla W20

  5
  1. red.007

   @wider_swider

   „Payton, wydaje mi się, że Brylant ładnie pozycjonuje Gospodarzowi stronę.”

   To już druga opinia,podobna do tej:

   „animetal_slave
   29 sierpnia 2020 o 18:15
   On ma wolne w weekend. Jego zadanie to zamęt i dezorientacja, zatrudniony w celu rozruszania blogu.”

   Nic na to nie poradzimy,trzeba z tym żyć,bo faktycznie podnieta Brylantem trwa i o to w aktywności bloga może chodzić.

   „Bankier
   28 września 2020 o 11:41
   wierzyc to mogą przygłupy w kosciólku…”

   Gdyby zamiast słowa”kościółek”,użył słowa”meczet”,mógłby obawiać się o swoje życie,bo islamiści nie puszczają takich słów płazem.
   Tutaj takie obelgi przechodzą bez echa,w tym bez żadnej reakcji Gospodarza więc Pana wpis i @animetal_slave,mogą być prawdą.
   Ponieważ mam zaszczyt być przygłupem, ten pan przestał mnie po prostu zajmować.

   7
 10. wider_swider

  long_short, czy Ty naprawdę uważasz, że wypowiedzi red.007 mają wpływ na globalny kapitał?
  Przecież to są prywatne przypuszczenia, którymi się dzieli publicznie.
  Pan red.007 ma potężną wiedzę, więc warto z takimi osobami jak najwięcej rozmawiać, by się czegoś nauczyć.
  Do wyboru jest również pasek newsów w postaci Brylanta.
  Natomiast niezależnie co i gdzie wyczytasz, to traktuj to jako punkt widzenia. Rozliczanie z niego jest komiczne.
  Jak się wszyscy uprą, to jutro wig20 będzie na poziomie 1 punktu.
  I co z tego, że jutro jest sobota? Jak się uprą, to wprowadzą sesje sobotnią i jutro będzie.
  To jest wojna, a nie sklep z pluszowymi misiami.

  18
  1. long_short

   @wider

   „Pan red.007 ma potężną wiedzę, więc warto z takimi osobami jak najwięcej rozmawiać, by się czegoś nauczyć.” – zgoda
   „Rozliczanie z niego jest komiczne.” – czemu od razu rozliczanie? Ja zwracam uwagę na konkrety i detale ponieważ detale są istotne w każdej analizie tym bardziej elliocie, i jeśli rozmawiamy konkretnie
   i nie mam możliwości weryfikować założeń na oznaczeniach to próbuję tak jak autor pozwala.
   A to że coś się nie klei to próbuję to próbuję to wyjaśnić.

   Zrozumiałem.

   1
    1. Bankier

     Ja już próbowałem , tutaj jest kółko wzajemnej adoracji pisiorków ale chyba już uwielbienie mega zagraniami RED a minęło .

     To wyjątkowy inwestor bankrutującego Ursusa i Brastera piszący ,że nie ma pojęcia co Ursus robi , wtedy już wiedziałem z kim mam doczynienia .

     4

Dodaj komentarz