k(NO)w FUTURE

Oksfordzki “Risk of Openness Index”

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Tegoroczna pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zaowocowała wieloma zbiorami danych produkowanymi na świecie przez różne instytucje w celu oszacowania różnych parametrów tego zagrożenia. Jednym z takich wskaźników jest opracowany przez Blavatnik School of Government i uniwersytet oksfordzki “Risk of Openness Index”, którego celem jest szacowanie dla wszystkich krajów ryzyka związanego z otwieraniem gospodarek:

The index combines policy measures tracked by the Oxford COVID-19 Government Response Tracker with epidemiological, testing, and mobility data, and compares these to the recommendations set out by the World Health Organization for the measures that should be put in place before COVID-19 response policies can be safely relaxed.

Poniżej zachowanie wartości tego wskaźnika dla Polski, która zaczęła rosnąć silnie ponad tydzień temu na tle takich wskaźników dla sąsiadów naszego kraju.

Wśród krajów o najniższym według tej metodologii ryzyku związanego z pełnym otwieraniem życia społeczno-gospodarczego są m.in. Nowa Zelandia, Hong Kong, Tajlandia, Singapur czy Australia.

W grupie krajów o nieco wyższym poziomie ryzyka znajdziemy m.in. Estonię, Białoruś, Grecję, RPA, Finlandię, Malezję, Łotwę, Niemcy, Danię, Filipiny, Litwę, Norwegię czy Indonezję.

Powyżej średniej ale jeszcze nie w grupie krajów o najwyższym ryzyku plasując się m.in. Szwecja, Bułgaria, Włochy, Rosja, Chile, Turcja, Egipt, Japonia, Austria, Polska, Ukraina, Węgry czy Portugalia.

W grupie najwyższego ryzyka znajdziemy m.in. Szwajcarię, Brazylię, Irlandię, USA, Rumunię, Słowację, Luksemburg, Argentynę, Belgię, Czechy, Francję, Islandię, Izrael, Holandię, Hiszpanię oraz Wielką Brytanię.

WIG-20 próbował się wczoraj odbić z najniższego poziomu od maja osiągniętego we wtorek i zakończył ostatecznie sesję 0,6 proc. wzrostem. O 0,3 proc. wzrósł również WIG, natomiast spadały w środę indeksy akcji mniejszych spółek mWIG-40 (-0,9 proc.), sWIG-80 (-0,3 proc.) oraz NCIndex (-2,4 proc.). MACD dla WIG-20 nadal spadał poniżej linii sygnały, ale na razie nie potwierdzał wtorkowego dołka.

Po odbiciu od górnego ograniczenia wstęgi Bollingera i spadku we wtorek i środę dziś rano cena kontraktów na S&P 500 nadal lekko zniżkowała (-0,5 proc.). W Azji dziś rano również przeważały spadki – najwięcej -1,2 proc. tracił Hang Seng. Niewielkie wzrosty notowały jedyne australijski All Ordinaries, Shanghai B-Share Index oraz filipiński PSEi.

Kurs akcji spółki Rawlplug (C/Z 7,9, C/WK 0,55, kapitalizacja 251 mln zł) skupiającej zakłady produkcyjne i spółki dystrybucyjne z 16 krajów świata i dystrybuującej 15 tysięcy produktów (mechaniczne elementy złączne, wyroby gwintowane, kotwy chemiczne, wiertła, piły tarczowe oraz narzędzia i elektronarzędzia) oferowanych pod następującymi markami własnymi: KOELNER, RAWLPLUG, ŁF, GLOBUS, MODECO oraz MODECO EXPERT dla budownictwa, motoryzacji, przemysłu maszynowego i elektromaszynowego, przemysłu wydobywczego, przemysłu stoczniowego, przemysłu drogowego, energetycznego oraz drzewnego od 12 lat przebywa w obrębie trendu bocznego do którego dolnego ograniczenia zbliżył się ostatnio ponownie.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć -12,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii w sierpniu:

… -3,4 proc. dynamikę rocznej produkcji przemysłowej w Rumunii w sierpniu:

… -7,2 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w strefie euro w sierpniu:

… -3,6 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w RPA w sierpniu:

… dane na temat salda obrotów bieżących Polski w sierpniu:

… 5-ty z rzędu wzrost rocznej dynamiki PPI w USA we wrześniu (+0,5 proc. r/r):

… oraz dane z Chin na temat rocznej dynamiki CPI i PPI we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).