k(NO)w FUTURE

Przydałoby się dalsze schłodzenie sentymentu INI SII

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Saldo sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych publikowane co czwartek o 15-tej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wreszcie spadło do wartości ujemnych wczoraj (-11,5 pkt. proc.). Tak niski poziom salda INI SII nie “gwarantował” jednak w przeszłości zysków. Na przykład osiągany był w przeszłości 19 listopada 2015, a więc na całe 2 miesiące przed końcem ówczesnej silnej wyprzedaży. Podobnie było 5 marca br., kiedy to co prawda do dołka koronawirusowej paniki brakowało już jedynie 7-11 dni, ale paniczna wyprzedaż, która w tym krótkim okresie czasu nastąpiła była bardzo silna.

Czwartkowa wartość salda INI SII była najniższa od 136 dni sesyjnych, ale dodanie tego warunku niewiele zmienia:

Dopiero wartość salda INI SII mniejsza niż -17 pkt. proc. (wobec -11,5 pkt. proc. obecnie) eliminuje te przedwczesne sygnały z jesieni 2015 i początku marca br., ale oczywiście nie wiadomo, czy taki – z kontrariańskiego punktu widzenia – w miarę “bezpieczny” dla posiadaczy akcji w perspektywie następnych 2 miesięcy poziom sentymentu zostanie – na przykład w przyszłym tygodniu – osiągnięty.

WIG-20 spadł wczoraj najsilniej od 21 września (-2,6 proc.) trafiając na najniższy poziom od 15 maja. Standardowe MACD na razie nie potwierdzało tego minimum pozostając powyżej poziomu swego wrześniowego dołka. Spadły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji, a najsilniej NCIndex (-6 proc. najsilniej od 9 września i 30 lipca br.). Swe nowe wieloletnie minimum ustanowił makroindex WIG_MS_FIN (-4,5 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 nie wykazuje jakiejś wielkiej ochoty na spadki: wczoraj obniżyła się tylko o 0,2 proc. zaś dziś rano notowała mikroskopijne zmiany. Standardowy MACD nadal przebywał powyżej linii sygnału. W piątkowy poranek w Azji lekko przeważały spadki, ale nie były one specjalnie mocne (najwięcej 0,8 proc. tracił koreański Kospi). Najsilniej – o 1 proc. – rósł Hang Seng.

Kurs akcji spółki Hortico (C/Z 7,9, C/WK 1,04, stopa dywidendy 1,8 proc., kapitalizacja 32,9 mln zł), która swoją działalność opiera na wprowadzaniu nowoczesnych produktów i technologii w ogrodnictwie wydaje się być w trakcie wykonywania ruchu powrotnego w kierunku linii wsparcia przechodzącej przez poziomy szczytów z lat 2016-2020 a także zbliża się do dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w grudniu ub. r.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI we Francji do najniższego poziomu od 4 lat we wrześniu:

… wrześniowy wzrost rocznej dynamiki CPI w Polsce do 3,2 proc.:

… dane na temat wyników polskiego handlu zagranicznego w sierpniu:

… najwyższą od 6 lat roczną dynamikę długu publicznego brutto Włoch w sierpniu:

… nowy historyczny rekord publikowanego przez Deutsche Hypotekenbank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Niemczech we wrześniu (+10,4 proc. r/r):

… dane na temat wysokości sprzedaży samochodów osobowych w Kanadzie w sierpniu:

… dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Rosji we wrześniu (-5,1 proc.):

… +1,2 proc. roczną dynamikę liczby rejestracji nowych samochodów w strefie euro we wrześniu:

… oraz +7,2 proc. roczną dynamikę zużycia energii elektrycznej w Chinach we wrześniu br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).