Przydałoby się dalsze schłodzenie sentymentu INI SII

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Saldo sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych publikowane co czwartek o 15-tej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wreszcie spadło do wartości ujemnych wczoraj (-11,5 pkt. proc.). Tak niski poziom salda INI SII nie „gwarantował” jednak w przeszłości zysków. Na przykład osiągany był w przeszłości 19 listopada 2015, a więc na całe 2 miesiące przed końcem ówczesnej silnej wyprzedaży. Podobnie było 5 marca br., kiedy to co prawda do dołka koronawirusowej paniki brakowało już jedynie 7-11 dni, ale paniczna wyprzedaż, która w tym krótkim okresie czasu nastąpiła była bardzo silna.

Czwartkowa wartość salda INI SII była najniższa od 136 dni sesyjnych, ale dodanie tego warunku niewiele zmienia:

Dopiero wartość salda INI SII mniejsza niż -17 pkt. proc. (wobec -11,5 pkt. proc. obecnie) eliminuje te przedwczesne sygnały z jesieni 2015 i początku marca br., ale oczywiście nie wiadomo, czy taki – z kontrariańskiego punktu widzenia – w miarę „bezpieczny” dla posiadaczy akcji w perspektywie następnych 2 miesięcy poziom sentymentu zostanie – na przykład w przyszłym tygodniu – osiągnięty.

WIG-20 spadł wczoraj najsilniej od 21 września (-2,6 proc.) trafiając na najniższy poziom od 15 maja. Standardowe MACD na razie nie potwierdzało tego minimum pozostając powyżej poziomu swego wrześniowego dołka. Spadły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji, a najsilniej NCIndex (-6 proc. najsilniej od 9 września i 30 lipca br.). Swe nowe wieloletnie minimum ustanowił makroindex WIG_MS_FIN (-4,5 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 nie wykazuje jakiejś wielkiej ochoty na spadki: wczoraj obniżyła się tylko o 0,2 proc. zaś dziś rano notowała mikroskopijne zmiany. Standardowy MACD nadal przebywał powyżej linii sygnału. W piątkowy poranek w Azji lekko przeważały spadki, ale nie były one specjalnie mocne (najwięcej 0,8 proc. tracił koreański Kospi). Najsilniej – o 1 proc. – rósł Hang Seng.

Kurs akcji spółki Hortico (C/Z 7,9, C/WK 1,04, stopa dywidendy 1,8 proc., kapitalizacja 32,9 mln zł), która swoją działalność opiera na wprowadzaniu nowoczesnych produktów i technologii w ogrodnictwie wydaje się być w trakcie wykonywania ruchu powrotnego w kierunku linii wsparcia przechodzącej przez poziomy szczytów z lat 2016-2020 a także zbliża się do dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w grudniu ub. r.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI we Francji do najniższego poziomu od 4 lat we wrześniu:

… wrześniowy wzrost rocznej dynamiki CPI w Polsce do 3,2 proc.:

… dane na temat wyników polskiego handlu zagranicznego w sierpniu:

… najwyższą od 6 lat roczną dynamikę długu publicznego brutto Włoch w sierpniu:

… nowy historyczny rekord publikowanego przez Deutsche Hypotekenbank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Niemczech we wrześniu (+10,4 proc. r/r):

… dane na temat wysokości sprzedaży samochodów osobowych w Kanadzie w sierpniu:

… dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Rosji we wrześniu (-5,1 proc.):

… +1,2 proc. roczną dynamikę liczby rejestracji nowych samochodów w strefie euro we wrześniu:

… oraz +7,2 proc. roczną dynamikę zużycia energii elektrycznej w Chinach we wrześniu br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

        1. red.007

         Od tego poziomu liczyłem TUK,został zanegowany.
         Nie mogę w takim wypadku liczyć dużego impulsu od poziomu od 1884,ponieważ ruch 21-30 lipca jest trójką.
         Dla podfali 1 TUK owszem,bo w TUK chodzimy trójkami(zygzakami).
         Dla impulsu,pierwsza fala musi być impulsem lub rzadko TUP,ale nigdy zygzakiem.
         Zatem impuls liczę od 1881,46 z 13 sierpnia.
         Impulsy występują jako nowy początek i w takim przypadku,po nim jedynie korekta i dalszy spadek.
         Impulsy występują również w fali C korekty i po nich,nowy impuls w przeciwnym kierunku.
         Dla mnie ten impuls jest c w Y podwójnej trójki,opisanej wczoraj.
         Zatem po jego zakończeniu(być może koniec był wczoraj)oczekuję nowego wzrostowego impulsu,który da początek kolejnemu wzrostowemu rozdaniu.

         2
         1. long_short

          Gdyby dołek był wczoraj mielibyśmy równość fal 1=5

          Jeśli od 13.08 to ja widzę 5 falowy impuls 24.09 upraszczając.
          Do 10.06 fala 2 i obecnie budowanie 3-jki.
          Mam nadzieję że to się w żaden sposób nie składa technicznie bo byłoby słabo…

  1. resss

   akurat wczoraj padlo na konferencji z 70%

   nawet w czerwonej strefie wciaz funkcjonują zlobki przedszkola i szkoly w trulybie hybrydowym. zadne sklepy nie zostaly zamknięte, nawet lokale gastr sa otwarte jak dotychczas

   domyślam sie ze to samo uposledzenie zmuszające do wielbienia tuska podpowiada ze zly pis znowu zamknal gospodarkę ale tak nie jest

   3
 1. resss

  NATO jest narażone na ryzyko początku pęknięcia (…). Widzimy to wszystko, co dzieje się od Białorusi po Polskę, po Węgry oraz wzrost totalitarnych reżimów na świecie(…)

  Tak w wywiadzie wypowiada sie o nas biden. Coz za ironia losu, miejsce gdzie jesteśmy w duzym stopniu jest konsekwencja współpracy z Amerykanami.

   1. resss

    po części masz racje ale tez bardzo sie mylisz.
    na początku pandemii płaciliśmy ponad 400 pln za test pcr, testy koreańskie na przeciwciala to mogla być istotna oszczędność gdyby zadziałały. z drugiej strony czym jest 120 mln gdy miesiecznie wydajemy pol miliarda na testy pcr

    wlasnegi remdesiviru nie stworzymy, w zasadzie niczego nie stworzymy bo gdy tylko komus się pofarci zaraz przyjedzaja z bogatszych krajów i po temacie.

    akurat lek z osocza jest
    szczepionke tez mozemy sami stworzyć ale prawdopodobniej prędzej zrobia to na zachodzie

    polskie drony na export to akurat wb prywatną firma, jaki to ma zwiazku z czymkolwiek?

    jak można tak wszystko miksować jak w kubke na śmieci bez dochodzenia do istotnych szczegółów?

    2
    1. macarek

     Wszystkie wymienione produkty są nam niezbędne i mamy je w zasięgu. Poczytaj wypowiedzi prezesów tych firm o współpracy z rządem. Rząd nawet nie chce z nimi gadać….Antoni jaki jest ogolnie, ale w tym zakresie jedyny chciał kupić więcej dronow od WB i Krabów. Ale dostał bilet i wajha poszła na inny model.

     2
     1. resss

      a o czym ma gadac? na jakim etapie jest polska szczepionka? lek z osocza chyba juz jest w uzyciu, nie sledze tego na bieżąco

      rzad dofinansuje a za tydzień okaze się ze sprzedali sie niemcom. maja udzialy kupić? pakiet większościowy? tylko to gwarantuje rezultat

      1
    1. resss

     wrecz przeciwnie. stopy wzrosna, to juz przesadzone. jedyna niewiadoma to gdzie jesienna pandemia zaprowadzi gospodarki eu

     kryzys walutowy będzie wynikał z konfliktu z niemcami wokol civid funds.

     wierz mi cena ropy od tego nie wzrośnie. jeden z banków wskazal poziom euro na 4.77
     obstawiam ze paliwo zostanie na obecnym poziomie

 2. kimsaoni

  Ktoś z iWealth cytuje moją teorię na temat przejęcia Allegro, twierdząc, że jest interesująca (szkoda, że nie linkuje źródła do bloga WB, nieładnie) :

  „W komentarzach dotyczących debiutu i dalszych losów ceny akcji Allegro znalazłem ciekawą teorię. Mówi ona o tym, że ktoś jest zainteresowany przejęciem Allegro. Mówiło się o Chińczykach lub o jakiejś spółce z grupy FAANG w USA. Wtedy ktoś mógłby skupić akcje od funduszy, ogłosić wezwanie i wycofać Allegro z giełdy . To bardzo interesujący scenariusz. Bardzo też prawdopodobny, choćby dlatego, że po sesji z debiutem w pakietówkach wymieniło się akcji za 8 mld zł. Dwa razy więcej niż podczas sesji. Można sobie wyobrazić, że na przykład Amazon, który chce wejść do Polski w pełnym zakresie działalności (na razie ma tylko magazyny) zamiast tworzyć coś od zera po prostu kupi Allegro i w ten sposób zagarnie cały rynek.”

  źródło: https://stooq.pl/n/?f=1380357&c=0&p=a

  2
  1. Guy Fawkes

   Jak wygra Biden, to będzie katastrofa. My staniemy się znowu ceną do zapłacania amerykańskiego rachunku jak w 1939 roku.

   Her Excellence The Jarozbav już zresztą posłusznie demontuje swoją organizację. Zaczarowany Ołówek pozoruje rozwój gospodarczy a wojsko pozoruje zbrojenia.

   Jakoś tak się złożyło, że ostatnio wszyscy z Londynem na czele gwarantują integralność Ukrainy (we wcześniejszym cyklu gwarantowali naszą integralność, ale kto by to pamiętał), a nikt nie gwarantuje naszej integralności faszystowskiej. Adrian musiał zreperować jakiś upowski nagrobek, żeby go na ukrainę w ogóle wpuścili. O naszych nagrobkach na Kresach nie ma mowy.

   Katastrofa, pora umierać.

   Świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia. Nic nie pomoże, jedynie wojna heartlandowa i nieobliczalność broni nuklearnej to ostatnia nadzieja, bo nawet papież kościoła pedałów pisze już encykliki masońskie.

   To chyba są czasy ostateczne.

   3
 3. Luto

  Pewności nie mam na 100 procent. Tam powinien być znak zapytania na końcu zdania. Ale inne Państwowe spółki też zareagowały na ten news. Od jakiegoś czasu w eterze pojawiały się informacje że akcje są bardzo tanie i SP powinien zacząć kupować .

  1
 4. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  Mamy więc kanon, czyli klin Pdczaszego-Mac Ersona i końcówkę, która nie wiadomo, czy w ogóle będzie, skoro spadają szanse czarodzieja Trumpa. Przegrał Patton, przegrał Mac Aethur, przegra Trump. Koniec resztek zachodniej cywilizacji i hegemonii amerykańskiej.

  Samych końcówek się w zasadzie nie gra.

  2
      1. sumadartson

       Zamek na 58. Czyli nawet najgorsza perka na swoim a reszta kasę przywiozła na grzbiecie. Dobrze że lubię kasę, bo giełdę to niespecjalnie. Nawet jak daje nową fortunę na złocie zebranym po złotej korekcie Fibo.
       A forumowe bractwo miłuję miłością bliźniego. Nawet @DarQuja, co mnie od towarzyszy wyzywać nie przestaje.

       1
   1. DrQuality

    biorąc pod uwagę dzisiejszy dzien postawili tamę na 17,90,jak przebiją w poniedziałek jeszcze raz dokupię.
    Pzdr dla pięknej Gdyni.
    Do dzisiaj nie rozumiem co robi sklep Cepelii w poblizu pomnika Abrahama-db pamiętam?toż to centrum nowoczesnego miasta

      1. sumadartson

       I tak 3mać. Porównując do 3 lokomotyw z W20, śmiało można perłę wycenić na 777 zeta. Dlatego przy 333 musi się skorekcić.
       Szkoda jeno że lekko dalim zadu na owym inc, no ale w dobie gendera i kolorowej szmaty to bardzo postępowe lekko dać….

       1
 5. Altivar

  „Średniowiecze jest często karykaturalnie przedstawiane jako „czas ignorancji i przesądów”, w którym stawiano „nauczanie Kościoła ponad osobistym doświadczeniem i racjonalnym działaniem”[339]. Jest to dziedzictwo zarówno renesansu, jak i epoki oświecenia, kiedy uczeni przeciwstawiali kulturę i wiedzę swoich czasów ze średniowieczną, ze szkodą dla średniowiecza. Uczeni epoki renesansu uważali średniowiecze za okres upadku kultury i cywilizacji klasycznej; uczeni epoki oświecenia głosili prymat rozumu nad wiarą i z tego powodu uważali średniowiecze za okres ciemnoty i zabobonu[340]. Podejście takie może prowadzić do ideologizowania zagadnienia i przekłamań w obydwie strony, na czym cierpi rzetelność badań historycznych[341]. Wśród historyków tworzących w XX i XXI wieku pogląd o ciemnocie średniowiecza jest uważany za częściowo lub całkowicie fałszywy i przestarzały[341][342][343][344][345][346][347][348][349][350][351][352]. Okresy regresu miały miejsce, ale ich przyczyny są dalece bardziej skomplikowane niż rzekoma dzikość, ignorancja czy zabobonność. Poza tym występowały także okresy rozwoju, a bez niektórych z nich nie doszłoby potem do zmian i nowych odkryć w następnych epokach.”

  Cyt Wikipedia

  1
 6. podczaszy1

  W kwestii Romana.
  Proponuję zajęcie wszystkich jego nieruchomości /zabezpieczenie majątkowe/, a następnie ich opylenie na licytacji. Oczywiście dokonanej przez któregoś z tych słynnych komorników.
  Niech Roman pozna prawo od tej drugiej strony na własnej skórze.

  6
 7. billy_the_kangoor

  @podczaszy
  a co tutaj liczyć. Łatwiej poprowadzić linię z VII.2007 poprzez ów III.2020 i zakończyć na szczycie z tego roku.
  Albo na podobnym (dla mnie wygodniejszym indeksie cenowym) napisać przed faktem, że będzie Karbala.
  No dobra, było 19 pkt. wyżej, margines błędu.

  1
 8. datik

  @Guy

  Joe Biden kandydat Demokratów na prezydenta USA nazwał Kaczyńskiego zbirem:
  „Widzisz co się dzieje, od Białorusi po Polskę, Węgry. Wzrost totalitarnych reżimów. Obecny prezydent popiera wszystkich zbirów na świecie.”
  —————–
  Tu Cię boli :)))

  5
  1. Guy Fawkes

   Ja nie wiem jak długo trzeba mówić do ludzi skądinąd inteligentnych, żeby w ogóle zaczęli rozumieć rzeczywistość, państwowość, (geo)politykę.

   Dlaczego tak się upierają, żeby być pacynkami sterowanymi niebieską poświatą i całą wiedzę czerpać z cycka propagandy?

   Biden jest grabarzem cywilizacji. Nawet jak będzie ersibatl w połowie 2021, to będzie to już konflikt wewnątrzkomunistyczny.

   Oczywiście Biden jest sklerotycznym, złodziejskim palantem i nie będzie rządził, tylko firmował geopolitykę dipstejt i poziomu ponad hegemonicznego za pomocą tych zaklęć dla ubogich typu dyktatura, prawa człowieków itd.

   Jeżeli my okazujemy się państwem faszystowskim, to znaczy tylko tyle, że figurujemy na rachunku, którym Ameryka zapłaci Rzeszy czy Rosji, albo obu, za jakieś swoje ciemne interesy.

   Nie bądź śmieszny człowieku, ”człowiek” to brzmi dumnie, podobno.

   7

Dodaj komentarz