k(NO)w FUTURE

Wybory w Niemczech

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W niedzielę odbyły się w Niemczech wybory do tamtejszego parlamentu. Najwięcej procent głosów (25,7 proc., 206 miejsc w Bundestagu) zdobyła SPD, na drugim miejscu znalazła się CDU/CSU (24,1 proc., 196 miejsc), na trzecim Partia Zielonych (14,8 proc., 118), a potem FDP (11,5 proc., 92), AfD (10,3 proc., 83) i Die Linke (4,9 proc., 39). Wynik CDU/CSU był najgorszy w historii, zaś wynik Partii Zielonych najlepszy w historii. Poparcie straciły dwie najbardziej skrajne z głównych partii czyli AfD i Die Linke. Cechą charakterystyczną tych wyborów był najniższy w historii wynik zwycięskiej partii. Do tej pory rządziła w Niemczech “Wielka Koalicja” dwu największych partii czyli CDU/CSU i SPD i oczywiście utrzymanie tej sytuacji jest nadal możliwe, ale możliwe są też inne kombinacje: “Jamajka” (chodzi tu o kolory partyjne) czyli CDU/CSU, FDP i Zieloni, “czerwono-czerwono-zielona” czyli SPD, Die Linke i Zieloni oraz “sygnalizacji świetlnej” (SPD, FDP, Zieloni).

Niezależnie od tego jak w najbliższych tygodniach czy miesiącach będą się toczyć negocjacje w sprawie powołania nowej koalicji rządzącej nie wydaje się, by ich wynik miał mieć jakoś bardzo znaczący na rynki finansowe w Niemczech.

W piątek spadły wartości wszystkich głównych indeksów polskiego rynku akcji (WIG-20 -0,92 proc.). Wartość standardowego MACD dla WIG-20 osiągnęła najniższy poziom od początku kwietnia br. Takie przynajmniej 5-miesięczne minima tego MACD dla WIG-u 20 zaczęły się poprzednio pojawiać począwszy od początku września ub.r.

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała dziś rano rozpoczęte w poprzednim tygodniu odbicie w górę (+0,36 proc.). W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. “Tradycyjnie” ostatnio swe nowe historyczne maksimum ustanowił indyjski SENSEX. Najsilniej – o +1,3 proc. – rósł singapurski Straits Times Index. Najsilniej – o -1,3 proc. – spadał Shanghai B-Share Index.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć roczną dynamikę CPI w Japonii w sierpniu:

… wrześniowe spadki wartości wskaźników IFO w Niemczech:

… oraz sierpniowe dane na temat zannualizowanej liczby nowych pozwoleń na budowę i nowych rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych w USA:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).