k(NO)w FUTURE

PMI dla przemysłu w Polsce najwyżej od 20 miesięcy, kurs EUR/PLN wybił się z dużej formacji “głowy z ramionami”

Wskaźnik PMI dla przemysłu Polski wzrósł w listopadzie br. do najwyższego poziomu od kwietnia 2022 roku (48,7 pkt. wobec 44,5 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 45,3 pkt). Wzrósł również w listopadzie indeks PMI dla strefy euro, ale tu zwyżka była bardziej cherlawa (44,2 pkt. wobec 43,1 miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 43,8 pkt.).

PMI dla przemysłu w strefie euro i w Polsce (pkt.), dane miesięczne (źródło: Bloomberg)

Kurs EUR/PLN wybija się w dół z kształtującej się od marca 2020 formacji “głowy z ramionami”, której “linia szyi” poprowadzona przez minima z czerwca-lipca 2020 i sierpnia 2023 przebywa mniej więcej na poziomie 4,40 PLN. Jeśli to wyłamanie w dół okaże się skuteczne, to na podstawie rozmiarów wspomnianej formacji można spekulować, że kursu EUR/PLN spadnie w średnioterminowej (liczonej w miesiącach) perspektywie w okolice poziomu swego minimum z 2015 czyli do ok. 4 PLN. Termin na osiągnięcie tego celu można szacować na lipiec 2025. 

Kurs EUR/PLN, dane dzienne (źródło: Bloomberg)

Podsumowanie:

Jeśli opisane powyżej wyłamanie w dół kursu EUR/PLN z dużej formacji “głowy z ramionami” okaże się skuteczne, to na podstawie rozmiarów wspomnianej formacji można spekulować, że kursu EUR/PLN spadnie w średnioterminowej (liczonej w miesiącach) perspektywie w okolice poziomu swego minimum z 2015 czyli do ok. 4 PLN. Termin na osiągnięcie tego celu można szacować na lipiec 2025.