PMI dla przemysłu w Polsce najwyżej od 20 miesięcy, kurs EUR/PLN wybił się z dużej formacji “głowy z ramionami”

Wskaźnik PMI dla przemysłu Polski wzrósł w listopadzie br. do najwyższego poziomu od kwietnia 2022 roku (48,7 pkt. wobec 44,5 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 45,3 pkt). Wzrósł również w listopadzie indeks PMI dla strefy euro, ale tu zwyżka była bardziej cherlawa (44,2 pkt. wobec 43,1 miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 43,8 pkt.).

PMI dla przemysłu w strefie euro i w Polsce (pkt.), dane miesięczne (źródło: Bloomberg)

Kurs EUR/PLN wybija się w dół z kształtującej się od marca 2020 formacji “głowy z ramionami”, której “linia szyi” poprowadzona przez minima z czerwca-lipca 2020 i sierpnia 2023 przebywa mniej więcej na poziomie 4,40 PLN. Jeśli to wyłamanie w dół okaże się skuteczne, to na podstawie rozmiarów wspomnianej formacji można spekulować, że kursu EUR/PLN spadnie w średnioterminowej (liczonej w miesiącach) perspektywie w okolice poziomu swego minimum z 2015 czyli do ok. 4 PLN. Termin na osiągnięcie tego celu można szacować na lipiec 2025. 

Kurs EUR/PLN, dane dzienne (źródło: Bloomberg)

Podsumowanie:

Jeśli opisane powyżej wyłamanie w dół kursu EUR/PLN z dużej formacji “głowy z ramionami” okaże się skuteczne, to na podstawie rozmiarów wspomnianej formacji można spekulować, że kursu EUR/PLN spadnie w średnioterminowej (liczonej w miesiącach) perspektywie w okolice poziomu swego minimum z 2015 czyli do ok. 4 PLN. Termin na osiągnięcie tego celu można szacować na lipiec 2025. 

Komentarze

  1. sumadartson

   A ja tam nie lubię się chwalić. Zwłaszcza kobietom. Jakie to dla nich może mieć znaczenie że kghm kupiony po 80 dych z hakiem, sprzedany po średnio bodaj 130, odkupiłem sobie po średnio ok. 112. Wartości przybliżone jako że kompy (i sakwa) wyłączone.

   1
   1. konsultant122

    Wtedy USA zyskałyby na czasie, dolar by wrócił do łask no i jakaś jesień Kondratiewa by mogła by dłuzej zagościć i hossy byłyby kosmiczne.Ale trzeba byłoby trochę wycierpieć (bezrobocie, spadki cen niieruchomości itp.)

    4
  1. wodzo

   Nigdy nie zrozumiem tych kompleksów, zwłaszcza przed niemcami czy kacapami. Czy literatura, czy film, gry. Wszędzie rosyjska mafia, broń, rakieta, „technologia”. Przecież nasz wschodni putler to marionetka. Trochę więcej wiary na rok 2024!

   7
  1. fast_market

   Dobre pytanie. Też jestem ciekaw.
   Bo jak czytam to są zdaje się dwie opcje na stole: pierwsza, że inflacja za nami i softlanding (obecnie przeważa) oraz druga, że kolejna runda inflacji i hardlanding przed nami (mało popularna, ale świadczyła by o tym, że staglacji ciąg dalszy – swoją drogą to chyba ze stagflacji łatwo się nie wychodzi).

   2
  1. sumadartson

   Skoro mistrz świata analiz pan Wojciech Białek w artykułach “Oby do listopada” (2022) oraz “Decennial pattern” (2022) słusznie nakazał kupowanie pereł s.a. pod koniec 2022 roku, a następnie dalsze ich kupowanie zgodnie z “Cyklem Prezydenckim na NYSE”, a doświadczenie ostatnich 8 lat uczy że on się w swoich prognozach nie myli, to znaczy że od października 2022 mamy hossę w ramach cyklu dekadowego (też o tym wspominał) i basta.
   Nie wiem tylko dlaczego nasz Mistrz oczekiwał końca lub głębokiej korekty cyklu prezydenckiego w grudniu 2023, podczas gdy na Stooq mignęła mi projekcja średniej wszystkich cykli prezydenckich, wedle której cykle owe trwały średnio do samych wyborów, czyli w obecnej rzeczywistości do głębokiej jesieni 2024 roku.
   No ale skoro projekcja mistrza świata analiz dot. Cyklu Prezydenckiego nadal sprawdza się co do minuty, to może poprośmy go zgodnym chórem aby ponownie szepnął Ciemnemu Ludu, czego można spodziewać się tej zimy.
   Osobiście uważam że odpowiednikiem obecnej sytuacji jest rok 2003/2004.
   W 2006 roku na naszym rynku perły s.a. były z 7 razy droższe niż obecnie i szlachta podwoiła kapitał na shortkoniach w czasie wodospadu w maju/czerwcu 2006, po czym nastąpiła wielka hossa deweloperska aż do maja 2007 a w lipcu rynek wszedł w okres konsolidacji poprzedzającej największą bessę (2008-2009) od lat 1929-1942.
   Obecnie ta ścieżka wydaje się bardzo prawdopodobna jako że wedle wizji wizjonerów w 2028 ukonstytuuje się Międzymorze oraz rozpocznie się Wielka Draka Światowa o Tajwan i wyspy japońskie. Tę trwającą już teraz i ciągle III WŚ zakończy zbombardowanie Pekinu, więc tajwańska zadyma powinna przynieść załamanie rynków adekwatne do tego z roku 2008/2009. Po czy tradycyjnie FED zbombarduje bessę kolejnym “dodrukiem” zielonego bogactwa.
   “Powstanie Polska od morza do morza
   Lecz Polski trzy są stolice
   Rękę wyciągnie brat do swego brata
   A SMOK odnowi swe lice”

   6
   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    Obecna sytuacja na WIG-20 wydaje mi się identyczna do tej z maja/czerwca (wiosny) 2021. W takim ujęciu do szczytu obecnej zwyżki brakowałoby jeszcze ok. 5 miesięcy.

    Innymi słowy:

    październik 2022=marzec 2020
    styczeń 2023=sierpień 2020
    marzec 2023=październik 2020
    sierpień 2023=styczeń 2021
    październik 2023=marzec 2021
    grudzień 2023=czerwiec 2021

    Amen!

    21
    1. dino54

     Panie Wojtku
     Patrzac na wykres od dolka w pazdzierniku 2022r to wzrosty trwaly 1fala 4 miesiace,nastepnie 2miesiace spadkow znow 4 miesiace wzrostow 2miesiace spadkow teraz jestesmy w 3 miesiacu jesli beda znow 4 miesiace to szczyt w styczniu jesli bedzie to fala5 wydluzona to szczyt marzec najdluzej kwiecien.

     4
 1. toya

  A dzisiaj Złoto się zamknęło gdy schodzili z nocnej szpulki. 80 pkt do przodu. Mniej więcej 2R. Ani minuty nie była stracie. Sama przyjemność.

  “toya 27 listopada 2023
  (…)
  A dzisiaj weszło L na Złocie.”

  3
 2. noob

  Podczas piatkowej sesji es osiagnoł min wymagane w gore(pisałem,choc 29pk jeszcze).Od teraz juz nic nie musza choc zapewne wyzej podejda.Dj 480pk,dax choc 166xx.
  Dzisiejsza sesje na banana stock sponsoruje 2287.
  Przy czasowce pazdziernikowej pisałem o kolejnej na grudzien.Dobijamy powoli do niej,choc zapewne sie nie sprawdzi ,a moze jednak jak pazdziernikowa?przyjdzie dzie ,bedziemy działac.

  5
   1. fast_market

    Ja odbudowuję shorty już tutaj. Obracam intraday połową.
    Ale liczę się z tym, że utrzymają wysokie poziomy do końca roku.
    Widać siłę relatywną w stosunku do USA, ale można to też
    odczytywać tak, że Jankes wychodzi z Dax (także z WIG20)
    bo USD się umacnia i dość nietypowo te aktywa tego nie widzą.
    Tylko Jankes dotychczas nie potrafił dystrybuować dyskretnie…🤔

    2
    1. noob

     @Fast,rowniez mam eski ,brane w piatek po zrobieniu celu.Dj 610pkod obecnej ceny jak cos fajny cel .Dax kasowym choc te 166xx,nie wiem co bedzie mam kropy i cel zrobili odhaczajac tym wszystkie “magnesy” w gorze,zostały te w dole.za 4-5 sesji moze człowiek bedzie cos madrzejszy,zerkamy czy rusza upem,jesli tak nie upieram sie,wywalam eske i czekam gdzie beda za pare sesji przyczajony cały czas do odebrania.

     4
  1. toya

   Z tezami Budzisza można się zgadzać lub nie. Tak to jest z prognozami. Dopiero czas pokaże…

   Natomiast na jedną rzecz warto zwrócić uwagę, która tutaj na blogu jest notorycznie pomijana: śmiejąc się z (niepełno)sprawności Rojsan na Ukrainie śmiejemy się z czegoś realnego. Widzimy wojsko. Widzimy jak sobie (nie)radzi. Może i jest dalekie od wizji 2 armii świata, ale ta ocena na czymś bazuje. Natomiast nasze samozadowolenie i poczucie przewagi czy bezpieczeństwa budowane jest wyłącznie na WIZJI tego jak oceniamy nasze wojsko, wojska Nato i mechanizm działania samego sojuszu. A to są na razie tylko i wyłącznie WIZJE. Rzeczywistość może się okazać zupełnie inna i dużo bardziej odległa od wyobrażeń niż w przypadku Rosji.

   Mamy zatem po ponad 80 latach powielanie “Silni, zwarci, gotowi”.

   A tyle o nas wiemy ile nas sprawdzono.

   8
 3. duch_natury

  @Toya
  Przy okazji bo Ty specjalista od broni 😉

  Ostatnio jakaś afera we Wrocławiu dwóch policjantów postrzelonych przez skutego w kajdanki gościa (ciekawe, że podejrzanego nie przeszukali) z broni czarnoprochowej podczas transportu do aresztu. I finalnie uciekł.
  Jakoś wydaje mi się to mało prawdopodobna wersja ?
  Chyba tą broń trzeba nabić po każdym strzale, koleś ma skute ręce, dodatkowo po pierwszym strzale chyba ten drugi policjant powinien już móc zdąrzyć zareagować ?
  Abstrahując to chyba nie mała i nie lekka ta broń ?

  2
  1. toya

   Specjalistą nie jestem, bo za krótko jestem w temacie.

   Natomiast sytuacja tak jak jest przedstawiana jest możliwa, bo:

   1. Czarnoprochowca moze kupić każdy pełnoletni. Idziesz dziś do sklepu Militaria.pl i wychodzisz z bronią.
   Można sobie coś wybrać: https://militaria.pl/c/rewolwery-i-pistolety-czarnoprochowe-7882
   Aczkolwiek sam zakup prochu wymaga rejestracji.

   2. rewolwery czarnoprochowe są 6 strzałowe więc dwa szybkie strzały to żaden problem. Tak jak na filmie ponizej:
   https://www.youtube.com/watch?v=3kqEgijuCu4

   Mnie natomiast zastanawia fakt, ze oni tej broni nie zauwazyli, bo to są duże kawałki żelastwa. Dużo większe od wspolczesnej broni.
   No chyba, ze koleś kupił takiego dwustrzałowego Derringera

   https://saguaro-arms.com/product-pol-100-Pistolet-czarnoprochowy-Derringer-45-3-5-czarny.html

   który jest jakąś tam (raczej daleką) wariacją-repliką pistoletu, z którego zastrzelono prezydenta Lincolna.

   https://fords.org/lincolns-assassination/booths-deringer/

   3
   1. toya

    Szkoda, ze broń czarnoprochowa ma zepsutą opinie przez rozmaitych świrków i preppersów, ktorzy nie mogąc zdobyć broni legalnie koszystają z tej oczywistej luki w prawie i nabywaja broń czarnoprochową.

    Natomiast dla pasjonatów broń czarnoprochowa (szczegolnie skałkowa) ma niepowtarzalny klimat. To są piękne przedmioty wykonane z tradycyjnych materiałów. Wiele z nich jest bardzo dokładnie odwzorowana. Samodzielne przygotowywanie amunicji to celebracja. A z zapachem wystrzelonego prochu nie moze się równać wspolczesna amunicja scalona.

    Tak wyglda to hobby w rękach rozsadnych ludzi: https://www.youtube.com/watch?v=WHZ9kErh1Rk&t=146s

    2
    1. ML.36

     Dawno Pana tu nie było. Próba reanimacji?
     Może w ramach tej próby uda się Panu popełnić
     część 3-ią o DAX-ie.
     W zasadzie, wszystko zgadza się z przedstawioną przez Pana wizją.
     Tylko, ten poziom docelowy??

     2
    2. macarek

     Nie ma co wyciągać dziwnych wniosków:
     – rok temu zrobili to samo
     – główny silnik to Santander zyskujący na posiadaniu polskiego SPL (tak jak Jeronimo z Biedronki)
     – oraz na wysokich stopach Euro przy niskiej krajowej inflacji

     1
 4. noob

  Do tego co powyzej,17k wybija trwale to 22 cel.Silny a powinien 1szy słabnac ,nadal obserwuje dziada i czekam aby sie zasadzic,moze dzis ,kto wie,dobijamy do potencjalnej czasowki)
  Bananowa cyferka na dzis to 2309 nad/pod.

  6
 5. noob

  Pan Białek sugerował 23 ale do 1/2 2024 w okienku od 1 kw
  Co to ma byc,koniec hossy,pauza czy jak?
  Nie wiem czasowo i czy wogole tam pojda.Mam 3 społki i licze na cofke rynkow.Dobijamy do czasowki ktora przyniesie cofke Nie mowie ze to szczyt hossy itd,nie wiem ,jakis sredni termin.Niech przywala lage jeszcze w gore,byłoby miło a jak nie ,to tez dobrze;-)fw moze 2375 luka zostawiona,zaraz wyzj 161% ,wig$596 podobnie.Zerkamy ,a moze bananowe badziewie wyprzedzi cywilizowane rynki,na ta chwile brak checi.Dzis dane moze cos rusza sie.moze 2280 fw zeszliby jeszcze.Trzeba probowac sie dostosotwac i tyle.

  4
   1. noob

    Za głupi jestem na takie rzeczy.Hossa inflacyjna pokoleniowa do 2032-5 niby.Na jankach cze w kwietniu max i dol.
    Cykl Kutz.up do wiosny 2025.Brenera up do 2026 itd.odleglosciowa to pomiedzy kwietniem a wrzesniem 2024 itd do wyboru do koloru

    3
     1. sumadartson

      Już były. Covidowa i wojenna. Trzy recesje w jednej dekadzie to byłby zbytek łaski. Ja tam wierzę mistrzowi świata analiz. Hossa do kwietnia 2024, potem majowy wodospad jak w 2006 i piąta fala do podkońca dekady.
      Jakiejś tam korekty po “efekcie stycznia” można się spodziewać. Podobnie jak 4% korekty w usiaku jeszcze przed Mikołajem.

      3
 6. duch_natury

  “duch_natury 1 grudnia 2023 o 14:59Odpowiedz
  pierwsza bariera na Fw20 2320-2330 kolejna dużo poważniejsza 2390-2400”

  Dzisiaj dojechaliśmy do pierwszej bariery. Czy dociągniemy do drugiej jest jeszcze trochę mojego okienka czasowego na wzrosty więc jest to prawdopodobne.
  Chociaż nie pewne, bo banan lubi zawracać wcześniej przed innymi rynkami a tam też powoli dociągają do poziomów docelowych (np. DAX 17K).

  Więc podsumowując mój radar przechodzi z buy na neutral (jeszcze nie sell).

  5
  1. fast_market

   Dobrze by było, ale realnie patrząc to ucieszę się jeśli cokolwiek obniżą np. do 15%. Marzeniem jest 10%.
   W likwidację nie wierzę.
   Te inne pomysły trudne do realizacji, choć mogą być sensowne np. zwolnienie jeśli inwestycja jest długoterminowa…

   3
  2. sumadartson

   Pani Kasiu Lubnauer. Jeśli zlikwiduje lub ograniczy pani ten janosikowy podatek od zysków kapitałowych, szlachta będzie Pani wielbicielem do końca świata i dzień dłużej. (nawet jakby wcześniej PO poddało się samoutylizacji).

   2
 7. toya

  Z tą Belka to tak jak z narzakajacymi na śmierć motoryzacji i koniec silników V8.

  Większość krzyczących nigdy nie jeździła niczym co mialo więcej niż 4 cylindry.

  Teraz wrzask o Belkę, a chopy szortuja Daxa od miesiąca ;-)))

  3
   1. toya

    Jakby wyglądał ten blog gdyby każdy piszący musiał powiedzieć co tu wypisuje i pod jakim nickiem swojej drugiej połówce?

    Czy byłoby pisanie o zastawianiu działki?
    Czy byłoby pisanie o trzymaniu kilkudziesięciu punktów straty bezdefiniowanwgo SL by uciułać punktów 8?
    Czy byłoby pisanie o piramidowaniu? O kupowaniu spadajacego KGHM co 5 złotych?

    Zupełnie poważnie: udało mi się pozbyć wiekszosci typowych zachowań “dawcy” odkąd pokazuje w domu co robie na rachunku. Polecam.

    6
    1. sumadartson

     sumadartson 7 grudnia 2023 o 00:22Odpowiedz

     A ja tam nie lubię się chwalić. Zwłaszcza kobietom. Jakie to dla nich może mieć znaczenie że kghm kupiony po 80 dych z hakiem, sprzedany po średnio bodaj 130, odkupiłem sobie po średnio ok. 112. Wartości przybliżone jako że kompy (i sakwa) wyłączone.
     Skopiowałem bo wpisało się nie w tym miejscu

     3
    2. duch_natury

     Zostałem wywołany do tablicy więc odpiszę 🙂
     Widzisz Panie Toya. Twoim cieniem jest rozpamiętywanie i brak elastyczności.

     Każdy kto robi biznesy często popełnia błędy a także ryzykuje wdrażając nowe koncepcje, nowe strategie, nowe pomysły.
     Elastyczność polega na tym aby wyciągać wnioski z przeszłości, analizować błędy (bez obwiniania siebie za nie) i na bieżąco modyfikować strategie i szukać nowych rozwiązań.

     Ty rozpamiętujesz moją działkę z lutego/marca 2020r. I rozpamiętuj dalej 🙂
     Ja wówczas dzięki opaczności a może szczęściu, które wówczas zawitało zamknąłem całą pozycję z ok 30 pkt stratą chociaż przejściowo dochodziło do 200pkt. Mogłem zostać bankrutem ale opaczność widać czuwała za co dziękuję.

     NIe ma sprawy była to solidna nauczka, dzięki której zmieniłem swoją strategię inwestycyjną.
     Dodatkowo chociaż wszystko trwało raptem kilka dni poczułem jakbym dostał od losu drugą szansę.
     Zmniejszyłem ryzyko (wówczas miałem 60-70 kontraktów na W20 teraz nie przekraczam 20 a częściej około 10-15)
     Resztę kapitału przeniosłem na mniej ryzykowne rynki, rozwój firmy i importy z Chin.
     Dzięki powyższemu od 2020r. mam pity giełdowe dodatnie, ale też zyski z kapitału nie przekraczają 30% rocznie.
     Ale śpię spokojnie a energię pożytkuję na nowe biznesy, które rozwijają się świetnie a podstawowa działalność sceno-techniczna przyniosła w tym roku rekordowe zyski.

     Moja połówka wie o każdym moim ruchu i była też świadoma sytuacji z lutego i marca 2020r. Nie mam nic do ukrycia jest ze mną na dobre i złe. A mieliśmy też po 20 latach roczny “małżeński kryzys” i też nie ma powodu do wstydu ważne że obydwoje wyszliśmy silniejsi i od ponad 4 lat układa się nam jak nigdy dotąd.

     Kończąc życzę dużo dobrej energii i więcej uśmiechu. Pozdrawiam. 🙂

     22
  1. fast_market

   Tak mogą jeszcze długo niestety, ale w końcu się zorientują, że nie ma komu oddać.
   Ja na bananie tylko 2 szt miałem i jedną sobie przymknąłem właśnie.
   Ale nowe otwieram już na nowej serii bo tydzień został, a baza dość duża.
   Walka trwa. 😉

   3
   1. noob

    Oj mogamoga,na jankach es walcze,Zawsze w koncu ruchu dj robi sie mocniejszy,tu niezmiennie 700pk mogliby.
    Na fw tyg kropa sie zapaliła,na razie spokojnie, maja dwie sesje aby to cofnac.Walcze na starej,dopiero w przyszłym tyg zrobie rolowanie jak cos.

    4
    1. sumadartson

     Klasyka:
     3 maj
     “& bye bay.
     Taka prognoza pokrywa się z tayną strategią szlachty. Z tą różnicą że ze względu na cykl podwyżek/obniżek stóp % w usiaku widzę podobieństwo do lat 2005/2006. Wtedy w maju perły osiągnęły wysoki stopień przewartościowania i nastał majowy wodospad.
     A na lokalne spadkowe korekty mamy przecież niezawodne shortkonie.

     3
 8. zorro

  Kiedy podczas sierpniowych spadków pisałem, że jest hossa i będzie o wiele wyżej to podobnego zdania był tylko Sumardetson.
  Jakie było zdanie pozostałych to przykład poniżej:

  ” konsultant122 18 sierpnia 2023 o 16:36
  Odpowiedz

  ten zorro to Cymcyk albo Longterm pewnie:)”

  5
  1. sumadartson

   Chyba nie. W sierpniu to ja pisałem że niebawem zejdziemy co najmniej do poziomu 2010, czyli linii szyi formacji RGR.
   Zeszliśmy trochę poniżej i formacja się załamała, jako że to globalny rynek a nie AT naszego ryneczku kształtują trend na Książęcej.
   No ale fakt. Zgodnie z tym co twierdziliśmy w międzyczasie, rynek jest od października 2022 nadal w fazie hossy.

   3
  1. sumadartson

   A to dziobanie całkiem możliwe, patrząc co wyprawia totalna koalicja.
   Biorą ustawy od anonimów a następnie rotacyjny marszałek usuwa ustawo_dawcę z sali obrad tylko dlatego że ten nie jest posłem.
   A gramatyka rzekła w radio, że ustawa wiatrakowa po to jest aby nie zabraniać ludziom stawiania sobie wiatraków 300 metrów od własnych posesji. Ciekawe widowisko się zapowiada.
   Chyba zainwestuję w produkcję popcornu.

   3
   1. duch_natury

    Ja mam cały czas niezmiennie w grze dwa warianty
    – szczyty w grudniu
    – szczyty w lutym

    Obserwuję i modyfikuję na bieżąco obie koncepcje i analizuję swoje strategie z uwzględnieniem obu wariantów.

    4
   2. duch_natury

    Na W20F cały czas spodziewam się jednak ataku na strefę 2400. No ale to banan pierwszy opór 2330 został osiągnięty i trzeba obserwować względną siłę naszego rynku (czy nie zechcą wcześniej zawracać jak to bywało).

    2
   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    Nie wiem, co jest powodem. 🙁 U mnie widać.

    Proszę spróbować bezpośrednio wejść na stronę TMS.PL:

    http://www.tms.pl:

    … kliknąć na górnym pasku w “Rynek” i wybrać “TMS NonStop” i poszukać mojego wpisu z 8 grudnia z godz. 12:38 zatytułowanego “Ropa WTI najtańsza od 5 miesięcy. Trwa 5-ta fala rozpoczętego we wrześniu br. impulsu?”.

    Tu bezpośredni odnośnik:

    https://www.tms.pl/nonstop/aktualnosci/techniczne/ropa-wti-najtansza-od-5-miesiecy-trwa-5-ta-fala-rozpoczetego-we-wrzesniu-br-elliottowskiego-impulsu,10796225

    … a tu adres do jedynego obrazka tam:

    https://cdn.tms.pl/sites/default/files/gallery/08-12-2023/wti2023-12-08_122029.png

    2
 9. sumadartson

  Wojciech Białek (Autor
  Wpisu) 8 grudnia 2023 o 13:52
  //Co Państwo sądzą o takiej koncepcji:

  https://www.tms.pl/nonstop/aktualnosci/flesz/ropa-wti-najtansza-od-5-miesiecy-trwa-5-ta-fala-rozpoczetego-we-wrzesniu-br-elliottowskiego-impulsu,10796225//

  Mając zaszczyt odpowiedzieć na zapytanie mistrza świata analiz, sądzę iż:
  1. Analizowana przez Pana spadkowa “piątka” jest tylko częścią korekty na ropie WTI.
  2. Aby ocenić większe prawdopodobieństwo wzrostu/spadku wg teorii Elliotta, należy analizować cały przebieg korekty od szczytu notowań z 08.06.2022 na poziomie 122 usd (dzienny, cena zamknięcia)
  3. Cała korekta od ww. szczytu wraz z analizowaną przez Pana spadkową “piątką” wygląda na (prawie) kompletną fałę płaską 3-3-5, która skorygowała ok 50% całej hossy od pamiętnej zapaści ceny na 11,5 usd (zamknięcie z 21.04.2020) do wspomnianego wyżej szczytu na 122 usd.
  4. Elliott gdyby żył kupowałby zatem ropę w okolicy obecnej ceny
  5. Gdyby jednak kurs zszedł poniżej ceny 66 usd – zamknięcie z dnia 17.03.2003, to tenże Elliott na pewno nie kupowałby ropy, jako że byłoby to zanegowaniem fali płaskiej korekcyjnej.
  6. W falach korekcyjnych Elliotta wyższego rzędu, warunkiem ich zakończenia jest końcowa spadkowa “piątka”. Ta analizowana przez Pana wydaje się spełniać ten warunek.
  Serdeczne podziękowania dla Pana za rozświetlanie mojego umysłu “ciemnego ludu”. Czytanie i słuchanie Pana to zaszczyt i przyjemność.

  7
 10. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @Luto:
  “Panie Gospodarzu a dalsza sytuacja na BTC? Pana deklarowany wcześniej poziom właśnie osiągnęliśmy”

  Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi i dziękuję za to pytanie, bo zainspirowało mnie ono do myślenia.

  Pod koniec października br. kurs BTC/USD przełamał w górę linię oporu wyznaczaną przez jego lokalne minima z maja-lipca 2021, równocześnie przełamując w górę szczyty z okresu kwiecień-lipiec 2023. Rozmiary opuszczonej wtedy górą formacji konsolidacji (maj 2022-pażdziernik 2023) sugerują średnioterminowy (liczony w miesiącach) wzrost kursu BTC/USD do okolic poziomów jego szczytów z kwietnia i listopada 2021 (64830-68946 pkt.).

  Jeśli chodzi o czas, to od dołka z listopada 2022 do momentu wybicia się z konsolidacji w październiku br. upłynęło ok. 11 miesięcy. Z tego wynika, że kurs BTC/USD powinien być w okolicach swoich szczytów z 2021 roku mniej więcej we wrześniu br.

  8
   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    @duch_natury
    “A czy korzystając z bytności na blogu mogę przypomnieć się z pytaniem odnośnie aktualnej rozpiski cyklu Kitchina na rynkach ?
    dziękuję 😉”

    Przyjmuję, że dołek kolejnego cyklu minęliśmy na GPW (na WIG-u) w październiku 2022. Trzeba przyznać, że cykl covidowy byłby jak na cykl Kitchina nietypowo krótki (31 miesięcy), ale to chyba nieuchronne zaburzenie, kiedy cykl gospodarczy zakłócanych jest przez bardzo ważne wydarzenie pozagospodarcze (w tym przypadku pandemię) i po prostu trzeba się z takimi sytuacjami pogodzić. Trzy poprzednie cykle Kitchina na GPW (dołki WIG-u w lutym 2009, maju 2012, styczniu 2016 i marcu 2020) trwały kolejno 39 miesięcy, 44 miesięcy i 50 miesięcy, więc widać, że dwa ostatnie cykle (50 miesięcy i 31 miesięcy, jakoś się uśredniają do w właśnie typowych 40 miesięcy).

    Chyba można zaakceptować, że niespodziewana globalna pandemia i silne narzędzia zastosowane przez rządy i banki centralne do walki z nią i jej skutkami, nie jest czymś, z czym dosyć krótki cykl gospodarczy (taki jak średnio 40-miesięczny cykl Kitchina) będzie sobie radzić bez problemu.

 11. sumadartson

  Ojacieniemoge. Przyjechał do studia TVP poseł tota(litar)lnej koalicji i oświadczył redaktorowi prowadzącemu program że widzi go w studio ostani raz.
  Na kogo wyście towarzysze doktorki głosowały. To już od razu poproście włodeczka z alusiem niech zrobiom tu swój mir. Szybciej pójdzie.

  7
  1. fast_market

   To radość z końca rządów dotychczas najgorszej bandy. Zdewastowali każdą dziedzinę życia. A na koniec jeszcze w piątek 7 miliardów papierów wyemitowali dla spółek węglowych. Tylko długi po nich zostają…

   13
    1. fast_market

     Dla mnie bardziej zakłamanej, antypolskiej, antyludzkiej, egoistycznej bandy nie było.
     Nawet komuniści z SLD tak nie rozwalili instytucji państwowych
     i nie wydoili publicznej kasy jak Ci. A przyrost długu będzie nam ciążył
     przez wiele lat.

     20
 12. duch_natury

  Żeby oni chociaż w 10% wierzyli w to co mówią i realizowali to o czym mówią.
  Słowa wierzę i Polska, Polacy odmieniana przez wszystkie przypadki.
  A potem przy ośmiorniczkach – wojna i miska ryżu.

  I teraz wszyscy chcą zakończyć wojnę polsko-polską. Współpraca, zrozumienie.
  To poproszę pokazać powyższe w praktyce 🙂

  6
    1. noob

     Bilion długu w kilka lat,brawo oni.Obecnie 100mld odestki od długu.Niech pomysle co zrobili dobrze,mysle i mysle i nie wymysle?
     D ciupy ich,kazdego po kolei ktorzy przyczynili sie do tego,majatki zabrac ,w dyby zakuć i dozywocie o chlebie i wodzie bez mozliwosci ułaskawienia

     20
     1. piotr5

      A taka ciekawostka luka rozojowa do krajow zachodnich zmniejszyla sie w okresie rzadow pisu o 9% a za PO 15%. Oczywiscie im dalej w las tym trudniej bo koncza sie proste rezerwy, wiec PO bylo latwiej. Ale jest tez druga strona medalu zadluzenie. Wzrost za pis zwiekszal sie dzieki wzrostowi dlugu. Zreszta zadluzenie dopiero eksploduje i to wg przewidywan sprzed wyborow zrobionych pzez poprzedni rzad. Bo tak to niestety jest gdy zyje sie ponad stan.

      13
      1. fast_market

       Dokładnie. A najważniejsze to, że zadłużanie się w celach konsumpcyjnych to prosta droga do kryzysu. Niewiele z tego zadłużenia poszło na inwestycje. Zresztą jeśli już to nietrafione typu przekop mierzei, Ostrołęka… Zwykłe przepompowanie publicznej kasy do prywatnych kieszeni…

       9
       1. toya

        Oczywiście. Za Balcerowicza wskaźniki się zgadzały tylko ludzie wegetowali.

        fast robi w jakims krakowskim korpo to powinien wiedzieć, że excel z eSeLejkAmi może się zgadzać, a “klient” jego outsourcingu wkurwiony, że proces leży.

        14

Dodaj komentarz