k(NO)w FUTURE

Pozycja WIG-20 w ramach cyklu 6,(66)-letniego

W lutym 2016 roku przedstawiłem w tym miejscu swoją interpretację cyklu 6,(66)-letniego – czyli podwójnego cyklu Kitchina – na WIG-u 20. Wyglądała ona tak:

Ponad 3 lata później ten obrazek wygląda tak:

Jak widać cykl zadziałał w miarę prawidłowo, chociaż po 37 miesiącach od ówczesnego komentarza skala wzrostu WIG-u 20 ustępuje tym obserwowanym w trakcie trzech poprzednich cykli (na osi poziomej mamy liczbę sesji):

Ponieważ po 38 miesiącach od dołka cykl 6,(66)-letni powinien zbliżać się do swojej połowy, czyli do dołka cyklu Kitchina nie będącego dołkiem cyklu 6,(66)-letniego, proponuję dziś porównać przebieg obecnego cyklu 6,(66)-letniego na WIG-u 20 do tych z przeszłości. Zacznijmy od porównania obecnego cyklu rozpoczętego w dołku 20 stycznia 2016 z cyklem rozpoczętym w dołku 28 marca 1995 roku. 

Oczywiście obie trajektorie WIG-u umieściłem na różnych skalach manipulując ich zakresami tak by obecny poziom WIG-u pokrył się z odpowiadającym my czasowo poziomem indeksu z poprzedniego cyklu. Jak widać mamy obecnie odpowiednik drugiej połowy czerwca 1998 roku, za 2 miesiące w sierpniu zbankrutuje Rosja, miesiąc później na granicy bankructwa znajdzie się gigantyczny zarządzany przez noblistów fundusz spekulacyjny Long-Term Capital Management, a po kolejnym miesiącu będziemy już po bessie. W obecnych realiach temu dołkowi bessy z października 1998 odpowiadałby lipiec br. 

Teraz porównajmy przebieg obecnego cyklu do tego rozpoczętego w dołku bessy z 3 października 2001. 

Tutaj mamy obecnie odpowiednik przełomu 2004 i 2005 roku, od ponad pół roku jesteśmy w UE, a do początku nowej cyklicznej hossy (maj 2005) zostało nam ok. 4,5 miesiąca. 

I wreszcie porównajmy sobie obecny cykl 6,(66)-letni do tego rozpoczętego w dnie wielkiej bessy 17 lutego 2009. 

Tu obecna sytuacja odpowiada pierwszej dekadzie maja 2012 i zbliżamy się do apogeum obaw przed “Eurogeddonem”. W tej analogii akcje należy kupić już w przyszłym miesiącu. 

Otrzymaliśmy więc 3 daty: lipiec, lipiec/sierpień i kwiecień br. jako oczekiwany moment zakończenie “połówkowej” bessy w ramach podwójnego cyklu Kitchina. 

Zróbmy sobie teraz projekcję trajektorii WIG-u 20 uśredniając przebieg 3 poprzednich cykli 6,(66)-letnich:

Jak widać zastosowana metoda daje projekcję nowej cyklicznej hossy rozgrywającej się na WIG-u 20 pomiędzy lipcem br. a grudniem 2020 roku. Oczywiście jest to jedynie wypadkowa przebiegu trzech poprzednich cykli nie uwzględniająca ewentualnej specyfiki obecnej sytuacji, długoterminowego trendu spadku zmienności rynku, czy ewentualnych efektów związanych z “regułą zmienności” (obecny cykl bardziej podobny do tego rozpoczętego w 2001 roku, niż do tych rozpoczynających się w 1995 i 2009 roku). 

Podsumowanie: porównanie zachowania WIG-u 20 w obecnym cyklu 6,(66)-letnim (podwójnym cyklu Kitchina), do ścieżek indeksu z trzech poprzednich takich cykli sugeruje okolice lipca br. r. (kwiecień, lipiec, lipiec/sierpień) jako optymalny momentu zakupów akcji przed kolejną cykliczną hossą (drugą połową cyklu 6,(66)-letniego).