Pozycja WIG-20 w ramach cyklu 6,(66)-letniego

W lutym 2016 roku przedstawiłem w tym miejscu swoją interpretację cyklu 6,(66)-letniego – czyli podwójnego cyklu Kitchina – na WIG-u 20. Wyglądała ona tak:

Ponad 3 lata później ten obrazek wygląda tak:

Jak widać cykl zadziałał w miarę prawidłowo, chociaż po 37 miesiącach od ówczesnego komentarza skala wzrostu WIG-u 20 ustępuje tym obserwowanym w trakcie trzech poprzednich cykli (na osi poziomej mamy liczbę sesji):

Ponieważ po 38 miesiącach od dołka cykl 6,(66)-letni powinien zbliżać się do swojej połowy, czyli do dołka cyklu Kitchina nie będącego dołkiem cyklu 6,(66)-letniego, proponuję dziś porównać przebieg obecnego cyklu 6,(66)-letniego na WIG-u 20 do tych z przeszłości. Zacznijmy od porównania obecnego cyklu rozpoczętego w dołku 20 stycznia 2016 z cyklem rozpoczętym w dołku 28 marca 1995 roku. 

Oczywiście obie trajektorie WIG-u umieściłem na różnych skalach manipulując ich zakresami tak by obecny poziom WIG-u pokrył się z odpowiadającym my czasowo poziomem indeksu z poprzedniego cyklu. Jak widać mamy obecnie odpowiednik drugiej połowy czerwca 1998 roku, za 2 miesiące w sierpniu zbankrutuje Rosja, miesiąc później na granicy bankructwa znajdzie się gigantyczny zarządzany przez noblistów fundusz spekulacyjny Long-Term Capital Management, a po kolejnym miesiącu będziemy już po bessie. W obecnych realiach temu dołkowi bessy z października 1998 odpowiadałby lipiec br. 

Teraz porównajmy przebieg obecnego cyklu do tego rozpoczętego w dołku bessy z 3 października 2001. 

Tutaj mamy obecnie odpowiednik przełomu 2004 i 2005 roku, od ponad pół roku jesteśmy w UE, a do początku nowej cyklicznej hossy (maj 2005) zostało nam ok. 4,5 miesiąca. 

I wreszcie porównajmy sobie obecny cykl 6,(66)-letni do tego rozpoczętego w dnie wielkiej bessy 17 lutego 2009. 

Tu obecna sytuacja odpowiada pierwszej dekadzie maja 2012 i zbliżamy się do apogeum obaw przed „Eurogeddonem”. W tej analogii akcje należy kupić już w przyszłym miesiącu. 

Otrzymaliśmy więc 3 daty: lipiec, lipiec/sierpień i kwiecień br. jako oczekiwany moment zakończenie „połówkowej” bessy w ramach podwójnego cyklu Kitchina. 

Zróbmy sobie teraz projekcję trajektorii WIG-u 20 uśredniając przebieg 3 poprzednich cykli 6,(66)-letnich:

Jak widać zastosowana metoda daje projekcję nowej cyklicznej hossy rozgrywającej się na WIG-u 20 pomiędzy lipcem br. a grudniem 2020 roku. Oczywiście jest to jedynie wypadkowa przebiegu trzech poprzednich cykli nie uwzględniająca ewentualnej specyfiki obecnej sytuacji, długoterminowego trendu spadku zmienności rynku, czy ewentualnych efektów związanych z „regułą zmienności” (obecny cykl bardziej podobny do tego rozpoczętego w 2001 roku, niż do tych rozpoczynających się w 1995 i 2009 roku). 

Podsumowanie: porównanie zachowania WIG-u 20 w obecnym cyklu 6,(66)-letnim (podwójnym cyklu Kitchina), do ścieżek indeksu z trzech poprzednich takich cykli sugeruje okolice lipca br. r. (kwiecień, lipiec, lipiec/sierpień) jako optymalny momentu zakupów akcji przed kolejną cykliczną hossą (drugą połową cyklu 6,(66)-letniego). 

Komentarze

 1. podczaszy1

  „porównując zachowanie wig-u20 w obecnym cyklu 6(66)-letnim (podwójnym cyklu Kitchena) do ścieżek indeksu z poprzednich takich cykli sugeruje okolice lipca br.r jako optymalny moment zakupów akcji przed kolejną cykliczną hossą”.

  Raczej będzie to szczyt indeksu wig, a więc moment sprzedaży akcji.

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @versus_one:
  „Jeśli wyszukuję jakąś frazę to pokazuje mi tylko frazę we wpisach. Natomiast nie wyszukuje w komentarzach. Chyba, że jest tak, że komentarze nie zostały przekopiowane.”

  Blox nie udostępnił kopii komentarzy. To chyba kwestia prawna – do kogo należą komentarze? Do właściciela platformy, do autora bloga, do autorów komentarzy?

 3. Ignacio

  „Witam na nowy blogu, proszę o uwagi na temat jego funkcjonalności i propozycje ewentualnych zmian.”

  Z ubolewaniem stwierdzam, że strona w dalszym ciągu nie posiada właściwego certyfikatu bezpieczeństwa.
  Ponadto, nie użyję tu słowa kradnie, lecz pobiera nasze dane, m.in. lokalizacja, IP,
  BEZ NASZEJ ZGODY!!!!

  1. skol777

   A jak chciałbyś odwiedzić stronę bez pobierania twojego adresu IP?

   Strona posiada jak najbardziej właściwy certyfikat tylko Pan Wojtek użył obrazów ze starego bloga w tym wpisie i dlatego taki komunikat się wyświetla.

 4. Roman

  Ten blog już dawno się skończył a zwolnienie pana Wojtka z Peako pokazało tylko ,że na rynku ze swoimi analizami nie zarobiłby nawet na bułke z mlekiem , łatwo sie robi analizy innym za WYPASIONĄ pensyjke ale za SWOJE gra się już nie tak łatwo.

 5. Ignacio1

  Przeglądarka Firefox podaje info-Połączenie nie jest bezpieczne. Pomimo ustawienia blokady-ścisłe, czyli blokowanie wszystkich wykrytych elementów śledzących. Brak zielonej kłódki.
  Ponadto strona działa płynnie na tej przeglądarce.

  Ponieważ, strona wojciechbialek.pl nie spełnia wymagań protokołu HTTPS, więc nie jest dostępna
  przy pomocy przeglądarki Microsoft Edge. Te uchybienia trzeba naprawić.

  Nie czepiam się, tylko informuję.

 6. Idmmaximus

  Na komórce super ale niech ktoś z Was odpali na kompie. Nie przeszkadza Wam ten margines na prawie pół strony co lekko utrudnia czytanie artykułu ? Może to kwestia przyzwyczajenia ale wtedy artykuł jest dość ściśniety i mało czytelny bynajmniej tak mi się wydaje 🙂

 7. mac-erson

  Czas chyba na Nowym Blogu przystąpić do komentarzy giełdowych
  Know Future 🙂

  I po raz kolejny dochodzimy do poziomów gdzie zmierzę się z S-kami.
  Wychodzi mi szczyt dzisiaj/jutro.

  Poziomy:
  NSQ100 ok. 7400
  Sp500 2850-2860
  Dax 11800
  Cac40 5430
  Nasz W20 2370-2380
  MWIG40 – 4300

  Czy będzie szampan czy nervosol (a może jedno i drugie) pokaże czas.

Dodaj komentarz