k(NO)w FUTURE

Spekulacja w czasach zarazy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wydaje się, że jeszcze przez kilka tygodni rynki nadal będą pod silnym wpływem doniesień na temat epidemii nowego koronowirusa i szans przekształcenia się jej w globalną pandemię. Liczba nowych potwierdzonych przypadków zarażenia się wirusem z Wuhan wzrosła wczoraj o ok. 30 proc., a więc nieco poniżej dotychczasowej linii trendu (ok. 40 proc.). Na razie jednak nie należy z tego wyciągać pochopnych wniosków, bo może być to przypadkowa oscylacja wokół trendu lub też obecna zdolność chińskiej służby zdrowia do administrowania testów może zbliżać się do lokalnego maksimum. Miasto Wuhan – epicentrum epidemii – zostało poddane kwarantannie począwszy od 23 stycznia, a więc od tego czasu minęło 6 dni. Równocześnie okres inkubacji wirusa – okres od zarażenia do początku objawów – wydaje się być krótki: według 3 różnych szacunków wynosi 4-5 dni (chińscy badacze z Guangdong), 2-10 dni (WHO) oraz 3-6 dni (Lancet). Średnio daje to 5 dni, więc, jeśli kwarantanna jest skuteczna, niebawem powinniśmy zobaczyć początek spadku liczby potwierdzonych przypadków zarażenia. Z drugiej strony na świecie (m.in. w Japonii i Niemczech) pojawiają się przypadki wtórnych zarażeń, to znaczy zachorowań osób, które nie przebywały ostatnio w Chinach.

Proponuję oczekiwaną dynamikę epidemii zilustrować na wykresie DAX-a:

W tej interpretacji na ostateczny koniec obaw przed globalną pandemią a la grypa Hiszpanka, która w latach 1918-1920 zabiła przynajmniej 50 mln ludzi, trzeba będzie poczekać jeszcze mniej więcej miesiąc i w tym czasie po okresie stabilizacji nastrojów w ciągu najbliższego tygodnia przyjdzie jeszcze jedna fala paniki (być może związana z pojawieniem się ognisk epidemii poza granicami Chin).

WIG-20 na fali globalnego uspokojenia nastrojów – być może opartego na opinii, że podjęte do tej pory w Chinach i na świecie środki zaradcze okażą się ostatecznie skuteczne i rozwój epidemii zostanie zahamowany – odbił się we wtorek w górę, ale wydaje się, że dopóki najbliższy opór na poziomie 2116 pkt. nie zostanie przełamany należy liczyć się z możliwością dalszego osłabienia.

Nasdaq Composite obronił we wtorek dolne ograniczenie krótkoterminowego trendu wzrostowego, ale gdyby wierzyć w regularność obecnego cyklu 20-tygodniowego, to następnego dołka tej klasy co te z początku października ub.r. , przełomu maja i czerwca ub. r czy końca grudnia 2018 należy oczekiwać dopiero za ok. 3 tygodnie, być może na bardzo silnym poziomie wsparcia wyznaczanym przez zasięg korekty z przełomu listopada i grudnia ub. r.

Spółka 7FIT została w tym miejscu wspomniana po raz pierwszy 20 stycznia br. Tego cena jej akcji zamknęła się na poziomie 1,33 zł. Wczoraj kurs zamknął się na poziomie 2 zł. Dalsze losy kursu akcji tej spółki są oczywiście nieznane, ale można uznać, że jego zachowanie po 20 stycznia z naddatkiem wyczerpuje założenia stojące za pierwotnym wskazaniem akcji ten spółki jako interesujących.

Kurs akcji producenta wędlin spółki Tarczyński (C/Z 4,6, C/WK 0,83, stopa dywidendy 3,4 proc., kapitalizacja 168 mln zł) wybił się ponad rok temu z 5-letniej konsolidacji, po czym od stycznia 2019 zdaje się wykonywać ruch powrotny przyjmujący postać formacji trójkąta do przełamanego oporu, który stał się wsparciem. Kurs znajduje się pod opadającą średnią 200-sesyjną, co sugeruje, że ten ruch powrotny może się przedłużać, ale dopóki wspomniany poziom wsparcia trzyma bardziej prawdopodobne wydają się optymistyczne średnioterminowe scenariusze.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć dane z Francji na temat dynamiki liczny nowych pozwoleń na budowę nieruchomości mieszkalnych i rozpoczętych budów w grudniu:

… rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym Meksyku w grudniu:

… nowy rekord indeksu cen nieruchomości w 20 największych metropoliach USA w listopadzie:

… dane Conference Board na temat nastrojów konsumentów w USA w styczniu:

… wzrost nastrojów konsumentów w Korei Południowej w styczniu:

… poprawę sentymentu konsumentów w Japonii w styczniu:

… oraz dane z Rosji na temat rocznej dynamiki PKB w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).