Miesiąc: maj 2019

Badamy cykl pokoleniowy

Trzy lata temu w “Przeglądzie geograficznym” ukazał się artykuł Mariusza Kowalskiego zatytułowany “Cykle pokoleniowe w czasie i przestrzeni“. Autor tego tekstu był łaskawy określić mnie mianem “badacza”: “(…) istnienie dłuższego cyklu pokoleniowego sygnalizowali bezpośrednio lub pośrednio badacze z różnych dziedzin nauk społecznych: N. Davies (1984), M. Alexander (2005a, 2005b), W. Białek (2009).” No to badajmy …

O miedzi tym razem bardziej optymistycznie

Wczoraj postraszyłem KGHM zniknięciem pod koniec przyszłej dekady, dziś o cenie miedzi będzie trochę bardziej optymistycznie. Z wczorajszych “czarów marów” płynął wniosek, że – zanim w drugiej połowie przyszłej dekady dojdzie na rynku miedzi do kolejnego załamania – w latach 2016-2024 ceny tego metalu powinny pozostawać w trendzie wzrostowym podobnym do tego z lat 1921-1929. …

Kiedy przestanie istnieć KGHM?

Poniżej moja interpretacja wykresu ceny miedzi w okresie minionych ponad 100 lat: Środek symetrii tego wykresu znajduje się gdzieś pomiędzy 1969 a 1973 rokiem. To wtedy nastąpiło załamanie powojennego systemu monetarnego z Bretton Woods opartego na wymienialności amerykańskiego dolara na złoto i weszliśmy we współczesne inflacyjne czasy. W mojej interpretacji te “współczesne czasy” skończyły się …

Bardzo mocny kwiecień w polskiej gospodarce

+9,2 proc. roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju w kwietniu: … +17,4 proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej: … oraz najwyższa od kwietnia 2011 +11,9 proc. dynamika sprzedaży detalicznej (po najniższym od kwietnia 2015 marcowym odczycie na poziomie +1,8 proc.): … spowodowały silny wzrost wartości opartego o te dane GUS prostego modelu rocznej dynamiki PKB w …

Bliżej BUX-a na WIG-u?

Wyniki niedzielnych wyborów do parlamentu europejskiego rozegranych w naszym kraju sugerują, że jesienią PiS sięgnie ponownie po samodzielną większość w Sejmie. Można w tym kontekście przypomnieć sobie moją zabawę historią węgierskiego BUX-a i WIG-20 sprzed 3 miesięcy (“Przyjdzie taki dzień, że będziemy mieli na WIG-u BUX-a?“) i uaktualnić ostatnią z proponowanych wtedy analogii pomiędzy węgierskim …

Tureckie akcje najtańsze od ponad 2 lat

Wczoraj dworowałem sobie, że geopolityka jest już passé. Rzeczywiście można fantazjować, że w przyszłości rozwój dalekosiężnej broni rakietowej umożliwiającej atak dowolnego punktu na Ziemi z innego dowolnego punktu unieważni znaczenie geografii w wojnie a rozwój cyfrowego handlu w sieci zmniejszy znaczenie handlu fizycznymi towarami transportowanymi trasami handlowymi wymagającymi kontroli. No ale politycy zawsze będą się …

Geopolityka jest już passé – teraz en vogue będzie chronopolityka.

W dyskusjach toczonych z Czytelnikami mojego bloga od jakiegoś czasu – nieco żartobliwie – przedstawiałem się jako twórca nowej dziedziny “wiedzy”, którą nazwałem “chronopolityką”. Według moich wyobrażeń zainspirowanych pojęciem czasoprzestrzeni chronopolityka miała być uzupełnieniem/konkurencją dla geopolityki. O ile ta druga zajmuje się generalnie wpływem środowiska geograficznego na warunki prowadzenia polityki zagranicznej: Geopolityka jest nauką o …

Ostatni atak niedźwiedzia na MiŚ-ie?

Odnosząc wynik wczorajszych poszukiwań “punktu G” ropy naftowej i amerykańskiego dolara do polskiego rynku akcji otrzymujemy następujące obrazki dla mWIG-u 40 i sWIG-u 80: Synchronizując wykresy sWIG-u 80 i mWIG-u 40 w odpowiadających sobie w tej analogii szczytach z kwietnia 2019 i marca 2012 dostaniemy projekcje wartości obu indeksów sugerujące, że druga połowa czerwca będzie …

“Punkt G” ropy i dolara

W lutym ub. r. we wpisie “2018=2011?” zaproponowałem na podstawie rymu wynikającego z cyklu 6,(66)-letniego (podwójnego cyklu Kitchina) poniższe analogie historyczne dla ceny ropy naftowej (WTI) i kursu EUR/USD : Wynikało z nich, że w 2018 roku dolar powinien się umocnić a ropa spaść. Zgodnie z tym schematem dolar zaczął drożeć od lutego. Ropa długo …

Chiny a giełda polska

W ostatnim okresie zaobserwować można było silny wzrost ujemnej korelacji pomiędzy kursem dolara względem chińskiego juana na WIG-iem 20. Wydaje się to być dosyć zrozumiałe zjawisko. Kwestia amerykańsko-chińskiej wojny handlowej znalazła się w ciągu minionego roku w centrum uwagi inwestorów na całym świecie. Kolejny wzrost amerykańskich ceł na chińskie towary podnosi ich ceny na rynku …