Niektórzy komentatorzy zdradzają już objawy zniecierpliwienia moją ostatnią świeczkową manią, ale czuję się zmuszony znowu poruszyć ten temat. Popełniłem mianowicie błąd i dziękuję panu “wider_swider” za zwrócenie mi na niego uwagi: “Co do 6 spadkowych świec dziennych to 3 miesiące temu było chyba nawet 7.” Tak naprawdę byłem świadomy tego błędu, ale sądziłem, że nie …
Miesiąc: lipiec 2019
Mój plan na ten tydzień dla WIG-u 20 posypał się już pierwszego dnia, więc wypada się do tego odnieść tym bardziej, że rozbieżność rzeczywistości z przedstawioną wczoraj projekcją sama jest interesującym sygnałem. Otóż na poniedziałkowej sesji WIG-20 po raz szósty z rzędu spadł robiąc świecę o czarnym korpusie. W przeszłości tak uporczywa seria czarnych spadkowych …
Wniosek z doświadczeń minionego tygodnia jest następujący: nie jest sztuką znaleźć “żyłę złota”, sztuką jest ją rozpoznać. W poprzedni poniedziałek kwękałem na uzyskaną projekcję WIG-u 20, że: “Ma (…) nierealistycznie czarne świece, co czyni ją trochę podejrzaną (…)” Tymczasem wszystkie świecie były w minionym tygodniu “czarne” (zamknięcie poniżej otwarcia): … więc gdybym uzyskany rezultat potraktował …
Wzrost rocznej dynamiki najpopularniejszego wskaźnika inflacji pieniądza czyli CPI do najwyższego poziomu od 6,5 lat czyli 2,6 proc. w czerwcu (“Hu hu ha hu hu ha nasza inflacja zła“) w połączeniu z trwającą cykliczną hossą na krajowym rynku obligacji (“Zbliża się czas obligacji skarbowych“), która sprowadziła ich rentowności do najniższych poziomów od 4,5 lat: … …
RPP nie zmienia wysokości swojej stopy referencyjnej (1,5 proc.) od ponad 4 lat, a tymczasem roczna zmiana głównego wskaźnika tempa inflacji (CPI) wzrosła w czerwcu do najwyższego poziomu od 6,5 roku (2,6 proc.; “Hu hu ha hu hu ha nasza inflacja zła“). W efekcie realna wysokość stopy RPP spadła do nowego 24-letniego minimum (-1,1 pkt. …
W czerwcu roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju załamała się do najniższego poziomu od prawie 3 lat (-2,7 proc.), ale jest jasne, że jest to artefakt wywołany mniejszą w tym roku o 2 dni liczbą dni roboczych w tym miesiącu w porównaniu do poprzedniego roku. W okresie minionej prawie dekady niższe niż czerwcowy odczyty …
W maju zmiana roczna CPI w naszym kraju wzrosła do najwyższego poziomu od 6 lat i 7 miesięcy (+2,6 proc.). W przeszłości takie maksima rocznego tempa tego wskaźnika inflacji w naszym kraju pojawiały się jedynie 2-krotnie: w lipcu 2008 oraz w maju 2011. Nanieśmy sobie te sygnały na wykres WIG-u: To tylko dwa historyczne precedensy, …
Macrobond zaproponował mi dwukrotne podniesienie opłaty za licencję swego produktu. Doszedłem do wniosku, że bezrobotnego analityka nie stać na takie drogie hobby, więc im podziękowałem. Od października więc mój blog straci znacznie na wartości, bo pewnie nie będzie mi się chciało ręcznie wyszukiwać i obrabiać danych makroekonomicznych, co bez odpowiedniego narzędzia zajmowałoby bardzo dużo czasu. …
Zwykle dzielę się w tym miejscu swoimi mniej lub bardziej oryginalnymi przemyśleniami na temat szeroko rozumianych perspektyw cen różnych klas instrumentów finansowych i koniunktury gospodarczej w naszym kraju i na świecie. Dziś zrobię wyjątek i ograniczę się do zachęcenia Państwa do przeczytania umieszczonego dziś przez Coryllusa na jego blogu tekstu profesora Krzysztofa Ostaszewskiego. Ten tekst …
W moich niedawnych rozważaniach nad długością czegoś, co nazwałem “cyklem cywilizacyjnym” (cyklem upadków cywilizacji na terenie Europy połączoną z częściową lub całkowitą wymianą ludności; “2128 – rok w którym upadł Londyn“) oszacowałem orientacyjną długość tego cyklu na 1652 lata. Łatwo obliczyć, że 2019 roku to odpowiednik 367 roku po Chrystusie. W imperium rzymskim panował wtedy …