Miesiąc: sierpień 2019

Słaby jak sektor bankowy w strefie euro

O ile sektor finansowy na poziomie globalnym wygląda słabo na relatywnej sile względem całego rynku, ale nominalny indeks zachowywał się w miarę przyzwoicie docierając w ub. r. do poziomów z 2007 roku, to indeks banków strefy euro przedstawia sobą obraz nędzy i rozpaczy nawet na poziomie nominalnym. Akcje banków strefy euro kosztują obecnie średnio nominalnie …

Akcje banków zaczną się umacniać, gdy skończy się hossa na globalnym rynku obligacji

Nie mam jakiegoś oryginalnego pomysłu na nasze banki (jest to trudne dla mnie jako byłego informatyka w sytuacji, w której zachowanie rynku zaczyna być zdominowany przez “prawniczą logikę“), więc w najbliższych dniach powrzucam trochę stosownych wykresów – może coś się z tego wyłoni. Zacznę od poziomu globalnego. MSCI World Financials Index wygląda jak w lipcu …

O rewolucji na Zachodzie

Gdy czytałem blog tego marksisty-cyklisty, o którym pisałem w piątek (“Znalazłem w sieci marksistę-cyklistę“), to mi się zrobiło żal takich ludzi jak on wyglądających od 170 lat “rewolucji proletariackiej” na Zachodzie i postanowiłem ulżyć ich cierpieniom podając im w miarę dokładną datę, kiedy obiekt ich marzeń się wreszcie zmaterializuje. Zrobię to przeprowadzając proste chronopolityczne (“Geopolityka …

Polska europejskim liderem wzrostu tempa inflacji

Miałem dziś zajmować się wyznaczeniem – za pomocą prostego chronopolitycznego rozumowania wykorzystującego cykl hegemoniczny Modelskiego i związany z nim rytm kluczowych regicydów (Karol I Stewart, Ludwik XVI , Mikołaj II Romanow) – dokładnego terminu wybuchu wyglądanej przez marksistów od 170 lat “rewolucji proletariackiej” na Zachodzie, ale zamarudziłem rano, więc dziś coś lżejszego. Na 9 krajów …

Świece zostały rzucone: przełamana linia miesięcznego trendu spadkowego

Rynek zachował się w minionym tygodniu bardzo złośliwie i WIG-20 zamiast środowego dołka i późniejszego początku dynamicznej korekty wzrostowej, jak proponowałem (“Świece zostały rzucone: grupa wsparcia“), zachował się dokładnie odwrotnie rosnąc 2 sesje w poniedziałek i wtorek najsilniej od 6-7 czerwca (pierwsze 2 kolejne białe świece od 18-19 lipca) i na początku sesji środowej, a …

Znalazłem w sieci marksistę-cyklistę

W swoich wędrówkach po sieci natrafiłem ostatnio na ciekawy przypadek marksisty-cyklisty. Człowiek nazywa się Michael Roberts i ma pod adresem www.thenextrecession.wordpress.com swój blog noszący podtytuł “blogging from a marxist economist”. Nie zwróciłbym na to większej uwagi, gdyby nie jego pracka z 2013 roku zatytułowana “Cycles in Capitalism“. Mnie jako cyklistę ten ostatni tytuł zainteresował, więc …

Skromna prośba do “TPTB”

Podejdźmy dziś do kwestii “wschodzących” rynków akcji od innej niż wczoraj strony. Bessie na wschodzących rynkach akcji zwykle towarzyszył spadek poziomu oczekiwań inflacyjnych w USA – deflacyjne kryzysy raczej nie służą peryferyjnym gospodarkom. Ten oczekiwany przez rynek poziom inflacji w przyszłości można szacować porównując rentowność obligacji np. 10-letnich od rentowności obligacji indeksowanych inflacją o podobnym …

2001 i 2012?

Spośród omawianych wczoraj 3 wskaźników “szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie najlepiej zachowuje się ten dla “rynków wschodzących” oparty na zachowaniu indeksów Citi Early Warning Signal Risk dla różnych krajów. Wzrósł on w lipcu od styczniowo-lutowego dołka na niskim poziomie (<=9 pkt.) o ponad 7 punktów. Tak zdefiniowany sygnał pojawił się w okresie minionych 22 lat …

Wskaźniki “szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie zapowiadają koniec spowolnienia

Łagodne spowolnienie gospodarcze w naszym kraju było kontynuowane w II kw. br. Roczna dynamika PKB, która w bieżącym cyklu osiągnęła szczyt w III kw. 2017 (+5,5 proc.) spadła po raz 4-ty z rzędu osiągając poziom +4,4 proc. Zachowanie moich “wskaźników wyprzedzających wskaźniki wyprzedzające” dla krajów OECD, UE i “Emerging Markets” nie sugeruje by to schłodzenie …

Świece zostały rzucone: grupa wsparcia

Znowu zamiast generalnie płaskiego tygodnia dostaliśmy solidny spadek WIG-u 20 przerwany we wtorek (a nie jak w ubiegłotygodniowej sugestii w środę) próbą odbicia w górę. Ponieważ dla tak słabego WIG-u 20 – nie w sensie skali spadku, ale charakteru świec – trudno znaleźć w przeszłości liczne precedensy, to wyciąganie wniosków na temat najbliższej przyszłości jest …