Gdyby WIG-20 spadł w tym tygodniu do nowych lokalnych dołków, to można by od biedy ubiegłotygodniowe analogii zaliczyć. Nie mam nowych krótkoterminowych pomysłów na WIG-20, więc zostawiam te dwie ubiegłotygodniowe analogie. W czwartek mamy poznać wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych i to pewnie jego treść zadecyduje o zachowaniu WIG-u 20 w końcówce tygodnia. Średnioterminowa …
Miesiąc: wrzesień 2019
Jednym z moich ulubionych wykresów jest ten widoczny na poniższym obrazku przedstawiającym względną siłę wschodzących rynków akcji do S&P 500. Ponieważ historia podstawowego “benchmarku” dla Emerging Markets czyli MSCI Emerging Markets Index rozpoczyna się dopiero w 1988 roku, to robiąc poniższy wykres wykorzystałem aproksymację tego indeksu skonstruowaną z indeksów cen akcji 6 rynków “wschodzących” o …
Dwa ostatnie lokalne szczyty S&P 500 można próbować wiązać z wydarzeniami dotyczącymi prób “impeachmentu” Donalda Trumpa: Te wydarzenia dają pretekst do powspominania jak zachowywał się amerykański rynek akcji 21 lat temu w okolicach “impeachmentu” Billa Clintona, który został przegłosowany przez Izbę Reprezentantów 19 grudnia 1998 roku. Doszło wtedy do podejrzanego nasilenia aktywności militarnej USA, co …
Znajomy podesłał mi niedawno artykuł – “How will we know when a recession is comming?” – umieszczony na stronie waszyngtońskiego Brookings Institution zachwalający opracowany przez ekonomistkę Rezerwy Federalnej Claudię Sahm wskaźnik szumnie nazwany “The Sahm Recession Indicator”. jego budowa jest prosta: In fact, as economist Claudia Sahm writes in a new Hamilton Project at Brookings …
Przy jednym dniu roboczym mniej niż w 2018 roku sierpień br. przyniósł spadek wartości prostego modelu rocznej dynamiki PKB w naszym kraju poniżej 3 proc. (podobnie było w czerwcu, przy liczbie dni roboczych mniejszej o 2 niż w 2018 roku). Od 3 miesięcy wartość modelu dynamiki PKB przebywa poniżej projekcji uzyskanej przez uśrednienie 5 poprzednich …
WIG-20 do czwartku próbował wierzgać przeciwko ościeniowi ubiegłotygodniowej analogii z wrześniem 2001, ale ostatecznie w piątek się poddał zamykając się najniżej od 2 tygodni. W środę udało mi się uzyskać kolejną analogię obecnej rynkowej z tą sprzed 18 lat (cykl Kuznetsa) inną metodą (“Kroki argentyńskiego tanga“). Ale oczywiście, jeśli się bardzo chce znaleźć potwierdzenie jakiejś …
Miesiąc temu (“Blisko, coraz bliżej“) zwróciłem uwagę, że wskutek silnej hossy na rynku obligacji skarbowych amerykańskie akcje stały się relatywnie tanie względem obligacji (przynajmniej jeśli uwzględniać prognozy analityków zysków amerykańskich firm w ciągu następnych 12 miesięcy). To rozumowanie można jednak odwrócić: to nie akcje stały się tanie względem obligacji, ale obligacje stały się drogie względem …
Wydawało się, że najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie FOMC, który w środę miał ogłosić decyzję o kolejnej obniżce oprocentowania funduszy federalnych. I rzeczywiście Rezerwa Federalna obniżyła stopy o 0,25 pkt. proc. do przedziału 1,75-2 proc. czyli zgodnie z oczekiwaniami. Ale rynek nie zareagował! FED wprowadził górne i dolne ograniczenia dopuszczalnego przedziału wahań faktycznej wysokości …
Pod wpływem ostatnich ataków na saudyjskie instalacje naftowe udało mi się w poniedziałek – drogą mozolnej manipulacji – uzyskać dla WIG-u 20 jednoznaczną analogię obecnej sytuacji z wrześniem 2001 (“Świece zostały rzucone: Pomysłowy Złomir na giełdzie“). Co ciekawe wtedy też tak jak teraz byliśmy w Polsce tuż przed wyborami do Sejmu i Senatu. Skojarzenie obecnej …
Cały czas utrzymuje się napięcie wywołane sobotnim atakiem na saudyjskie instalacje naftowe. Odpowiedzialność za niego wzięli wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy Huti, ale lokalizacja celu ataku na północy Arabii Saudyjskiej czyni wątpliwą możliwość przeprowadzenia ataku z terytorium Jemenu, a ze strony saudyjskiej i amerykańskiej pojawiły się już oskarżenia pod adresem Iranu, którego prezydent nawiasem mówiąc …