Miesiąc: czerwiec 2019

Dalszy wzrost sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych

Minął już termin szczytu przedstawionej tu 2 tygodnie temu (“Najwyższy od prawie 17 miesięcy sentyment krajowych inwestorów indywidualnych“) projekcji wartości WIG-u 20. Dalszy wzrost salda optymistów i pesymistów w sondażu Indeks Nastrojów Inwestorów SII, który nastąpił w czwartek, pozwala na stworzenie nowej projekcji. Zdefiniujmy sobie obecną sytuację jako moment, w którym saldo INI rośnie o …

Czy polskie rządy manipulują koniunkturą gospodarczą w okresie przedwyborczym?

Hipoteza robocza: partie tworzące rządzącą w naszym kraju w danym momencie koalicję nie są wstanie odeprzeć pokusy pomanipulowania bieżącą koniunkturą gospodarczą, tak by “pożyczyć” trochę wzrostu gospodarczego z okresu po wyborach do Sejmu i “przenieść” go w okres przedwyborczy. Sprawdźmy ją. Na poniższym wykresie rocznej dynamiki PKB w naszym kraju zaznaczyłem pionowymi kreskami daty wyborów …

Czy spowolnienie gospodarcze ulegnie pogłębieniu?

Po silnym spowodowanym efektami sezonowymi kwietniowym wzroście wartości mojego prostego modelu rocznej dynamiki PKB w naszym kraju (do +5,5 proc.) maj przyniósł spadek szacunku tempa wzrostu gospodarczego do +4,3 proc. W tym roku mieliśmy o jeden dzień roboczy więcej niż rok temu, więc w rzeczywistości tempo wzrostu było w tym miesiącu nieco niższe niż ten …

Daje nam przykład Tajlandia?

Indeksy niektórych wchodzących rynków akcji nie wytrzymują już napięcia wytwarzanego przez spadające długoterminowe stopy procentowe i rosnące wskaźniki wyprzedzające globalnej koniunktury gospodarczej i przełamując kluczowe opory wybijają się w górę. Tak się stało w Tajlandii: Taki sam sygnał napłynął z tamtejszego rynku walutowego: Zapewne o takim a nie innym zachowaniu tajskiego rynku decydują jakieś specyficzne …

Czas na cykliczną hossę na rynku obligacji skarbowych się kończy

Tak sobie myślę, że od czasu, kiedy dzięki “rewolucji łupkowej” USA prawie dwukrotnie zwiększyły swoją produkcję ropy naftowej, władze tego kraju muszą codziennie zmagać się z pokusą wywołania jakiejś wojny na Bliskim Wschodzie, która zablokowałaby eksport ropy z Zatoki Perskiej. Pozwoliłoby to być może Stanom Zjednoczonym sprawdzić, jak sobie radzą podduszone w ten sposób Chiny …

Kto pierwszy odpadnie z rajdu: złoto, obligacje skarbowe czy akcje?

Po zapoznaniu się z wynikami ostatniego posiedzenia FOMC można dojść do wniosku, że FED jest znacznie mniej gołębi niż by tego oczekiwał rynek pieniężny. Co prawda mediana oczekiwanej przez członków FOMC w 2020 roku wysokości oprocentowania funduszy federalnych spada w 2020 roku do przedziału 2-2,25 proc. (z tegorocznego 2,25-2,5 proc.), ale rynek oczekuje w przyszłym …

Hossa na obligacjach skarbowych nie słabnie

Lubię oglądać sobie na stooq-u zachowanie rynków w formacie tabel wyświetlających roczne ekstrema cen instrumentów (czy też w przypadku obligacji ich rentowności). Wczoraj po deklaracji szefa ECB, że bank być może już w lipcu dokona kolejnego poluzowania polityki pieniężnej (od razu skrytykowanej przez Trumpa jako próba utrzymania niskiego kursu euro względem dolara), prawie cała strona …

Gospodarka światowa minęła dołek cyklicznego spowolnienia?

3 miesiące temu komentując trwający spadek indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej dla najważniejszych gospodarek świata sugerowałem na podstawie zachowanie mojego wskaźnika “szerokości” wzrostu gospodarczego na świecie (“Wskaźnik wyprzedzający wskaźników wyprzedzających OECD“), że: (…) pierwszego wzrostu wartości CLI dla krajów OECD+BRIICS można oczekiwać w okolicach maja br.  Taki wzrost nastąpił już w kwietniu. Naniosłem podobne sygnały …

Europa Środkowa rulez w przemyśle?

Jestem trochę rozleniwiony po łikendzie, więc zamiast dzielić się swoimi przemyśleniami zilustruję dziś tylko tekst Jacka Frączyka z Money.pl zatytułowany: “Polska fabryką Europy. Już niemal trzy i pół miliona zatrudnionych w przemyśle“. Autor zwraca w nim uwagę na to, Polska znalazła się na trzecim miejscu w Europie – za Czechami i Słowacją – pod względem …

Najwyższy od prawie 17 miesięcy sentyment krajowych inwestorów indywidualnych

W czwartkowym sondażu INI SII pojawił się ciekawy odczyt. Saldo optymistów (zakładających wzrost WIG-u w ciągu najbliższego półrocza) i pesymistów (zakładających spadek wartości indeksu) wzrosło do 9,3 pkt. proc., a więc powyżej poziomu z 14 marca (+7,3 pkt. proc.; 14 sesji przed szczytem z WIG-u 20 z 3 kwietnia – patrz marcowy wpis “Najlepszy sentyment …