W styczniu ub. r. USA rozpoczęły wojnę handlową z Chinami wprowadzając stopniowa cła na kolejne grupy importowanych z Chin towarów i grożąc dalszymi podwyżkami tych ceł w przyszłości. Chiny na te ruchy amerykańskiej administracji odpowiadały podobnymi krokami odwetowymi. Po roku można spróbować ocenić efekt tych zmagań. Na poniższym obrazku mamy dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat …
Miesiąc: luty 2019
Nowy kredyt udzielany przez bank staje się od razu nowym depozytem. Równocześnie stary depozyt, na podstawie którego teoretycznie nowy kredyt został udzielony nadal pozostaje do dyspozycji swojego właściciela. Ilość dostępnego pieniądza zostaje w ten sposób podwojona. Nowy depozyt może stać się bazą do udzielenia kolejnego kredytu i w ten sposób mechanizm kreacji pieniądza mógłby postępować w nieskończoność. …
Na swej konwencji wyborczej PiS przedstawił w sobotę nowy program partii obejmujące propozycje (m.in. 500+ na pierwsze dziecko), których koszt oszacowany został przez premiera na do 40 mld zł. Wywołało to w poniedziałek największy od maja ub. r. jednodniowy wzrost rentowności krajowych obligacji skarbowych. Z pewnością na krótką metę “rząd stać” na taką “hojność”. Na koniec …
W październiku przedstawiłem w tym miejscu “niezawodną” w przeszłości “strategię” spekulacyjną na WIG-u opartą na 40-miesięcznej długości podstawowego cyklu gospodarczego (cyklu wykorzystania istniejących mocy produkcyjnych; cyklu Kitchina). Słowo “strategia” umieszczam w cudzysłowie, bo opisujące ją przepisy na zakupu i sprzedaż akcji są zdecydowanie zbyt proste, by mogły być traktowane bardzo poważnie (kupujemy co 40 miesięcy, …
3 tygodnie temu sygnalizowałem zaskakujące zachowanie rynku akcji w USA w styczniu (“Wall Street robi sobie jojo“; patrz również tu: “Nieoczekiwany sygnał z Wall Street“). Od tamtej pory niewiele się zmieniło – zachowanie amerykańskiego rynku akcji nadal zadziwia. Wczoraj ceny akcji w USA spadły, ale w ciągu minionych 38 sesji do środy S&P 500 wzrósł …
Jednym z wielu ciekawych i potencjalnie użytecznych wskaźników, które oblicza i publikuje Citigroup, jest Citi Long-Term Macro Risk Index. Wskaźnik próbuje mierzyć poziom awersji (niechęci) do ryzyka panującej na globalnym rynku. “It is an equally weighted index of emerging market sovereign spreads, US credit spreads, US swap spreads and implied FX, equity and swap rate …
Skoro już wczoraj pojawił się tu żartobliwie temat Polski jako “drugiej Kanady”, to pociągnijmy dalej te krotochwile. 8 lat temu Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że “przyjdzie taki dzień, że będziemy mieli w Warszawie Budapeszt“. Mam alergię na takie porównania, bo często kończą się one katastrofą dla krajów wybieranych na wzorzec do naśladowania dla Polski. Gdy …
Chciałbym dziś polecić stronę o nazwie “The Observatory of Economic Complexity” prowadzoną przez niejakiego Alexandra Simoesa. Można na niej znaleźć m.in. zaproponowaną przez autora miarę “złożoności” gospodarki (“Economic Complexity”) dla wielu krajów świata. Jej celem jest w pewnym sensie pomiar ilości wiedzy potrzebnej do prowadzenia działalności gospodarczej w danym kraju. Skomplikowana metodologia szacowania gospodarczej złożoności …
Trzy dni temu omawiałem rodzinę wskaźników o nazwie “Economic Policy Uncertainty” Index i możliwość zastosowania ich do prognozowania tempa wzrostu gospodarczego w USA. Niestety nikt nie oblicza podobnego wskaźnika dla Polski (może ktoś by się tym zajął?), ale postanowiłem sprawdzić, czy zachowanie “Global Economic Uncertainty Index” jakoś koreluje z dynamiką PKB w naszym kraju. Wartość współczynnika …