BTC/USD w strefie wsparcia

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Kurs Bitcoina w amerykańskich dolarach wypełnił spadek wynikający z rozmiarów opuszczonej dołem we wrześniu 3-miesięcznej formacji szczytowej i zbliża się do kluczowego wsparcia w okolicy poziomu mniej więcej 6435 USD. Przełamanie tego poziomu dwukrotnie uruchamiało duże ruchy kursu tej kryptowaluty – najpierw spadek w listopadzie 2018, później wzrost w maju br. W ciągu minionych 2 lat Bitcoin zmieniał trend tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ciekawe, czy i w tym roku tak będzie.

WIG-20 wzrósł 4-ty raz z rzędu. Łącznie ta zwyżka ma już +4,15 proc. i jest najsilniejszym tego typu ruchem od 9 stycznia br. W ciągu minionego roku 4 kolejne wzrosty WIG-u 20 pojawiały się wcześniej 5-krotnie: 14 marca, 11 czerwca, 4 lipca, 10 września oraz 8 października. Równocześnie klasyczny MACD wygenerował sygnał kupna. Uwzględniając tylko takie sygnały generowane przy niskich poziomach MACD można wskazać w ciągu minionego roku 3 precedensy dla tego sygnału: 2 listopada 2018, 24 maja br. oraz 23 sierpnia br. Równocześnie indeks przełamał linię krótkoterminowego trendu spadkowego, która od tej pory powinna działać jako wsparcie. Najbliższy poważniejszy opór można umieścić w okolicach poziomu 2200, gdzie pod koniec listopada WIG-20 podjął nieudaną próbę powstrzymania spadku w okolicach dolnego ograniczenia rozpoczętego w sierpniu trendu wzrostowego.

W USA główne indeksy zanotowały mikroskopijne wzrosty wystarczające jednak do ustanowienia nowych historycznych rekordów.

Kurs akcji spółki Zamet (C/Z 7,5, C/WK 0,75) będącej producentem konstrukcji stalowych i maszyn przełamał wiosną br. 4-letni trend spadkowy i potwierdził rozpoczęcie krótkoterminowego trendu wzrostowego w ramach, którego od kwietnia trwała korekta spadkowa.

Kurs akcji spółki R22 (C/Z 26,7, C/WK 3,86, stopa dywidendy 1,3 proc.)
oferującej rozwiązania i systemy teleinformatyczne, w modelach abonamentowych lub SaaS (ang. Software as a Service) wybił się w poniedziałek na najwyższy poziom w historii. Jeśli to przełamanie kluczowego poziomu oporu wyznaczanego przez szczyty z lutego i kwietnia 2018 oraz kwietnia i sierpnia br. okaże się trwałe, to powinno ono otworzyć drogę do dalszych wzrostów w obrębie rozpoczętego w styczniu br. kanału trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć wzrost wysokości stopy bezrobocia w Hangkongu do najwyższego poziomu od ponad 2 lat w listopadzie:

… historyczny rekord nadwyżki handlowej Włoch w październiku:

… powrót wysokości stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii na najniższy od ćwierć wieku poziom w listopadzie:

… najwyższą od 2,5 roku nadwyżkę handlową strefy euro w październiku:

… najwyższą od 11 lat roczną dynamikę wzrostu zagranicznego zadłużenia brutto Francji w III kw. (+13,7 proc.):

… najwyższą od ponad 12 lat zannualizowaną liczbę nowych pozwoleń na budowę w USA w listopadzie:

… nadal ujemną dynamikę produkcji przemysłowej w USA w listopadzie:

… oraz dane na temat handlu zagranicznego Japonii w październiku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Spróbuję niebawem coś napisać, bo to kwestia absolutnie kluczowa dla świata. O ile dewaluacji juana w latach 1980-1994 nikt nie zauważył, bo udział Chin w światowym handlu był nieistotny, to tyle MAD (Mother of All Devaluations) teraz wygenerowałaby dla świata impuls deflacyjny gigantycznych rozmiarów, który by zmiótł wszystkie EM z naszym PRL+ włącznie.

     3
 1. Igor71

  Oj tam nie miała szans 1965:)
  W końcu to WIG20 gdzie większość akcji nie poddaje się jakiejkolwiek racjonalnej wycenie.
  NP takie PKO dziś może być zarówno po 40 jak i po 31.
  Albo Orlen część analityków wycenia na 74 a inni na 130.
  Zawsze może w ciągu dnia wyskoczyć „królik z kapelusza” i oświadczyć , że kupuje bądź nie Mbank albo PGE albo Pgnig.
  PS. Oczywiście, zrealizowałem zysk 12 pkt ze sporej ilości kontraktów.

   1. Igor71

    Nie.
    Żeby zabezpieczyć profit stosuje S/L, który przesuwam wraz z ruchem kontraktu. Raz mniej, raz bardziej agresywnie.
    Tu jak doszło do 2014 uznałem, że jeżeli ma spadać dalej to nie odbije wyżej niż 2121. Stąd w chwili dotknięcia 2114 ustawiłem S/L (czyli w tej sytuacji take profit na 2122).

    1
    1. Igor71

     W starym systemie transakcyjnym mojego biura był klasyczny take profit. Teraz są z tym jakieś problemy więc stosuje. Stop Loss.
     @Neptun
     Jak gram na krótko to S/L jest powyżej pozycji.
     i tak dzisiaj zaczynałem od S/L ustawionego 2141 i stopniowo przesuwałem go w dół wraz ze spadkiem kontraktu.
     Reasumując rano zabezpieczał przed stratą a w pewnym momencie rezerwował już pewien zysk.

     1
 2. animetal_slave

  @cebeerxx, @Wojciech Białek

  Mylić się jest ludzką rzeczą. Wytykać błędy, już nieładnie. A błędy wytykają Ci, którzy z racji małej wiedzy, sugerują się w decyzjach inwestycyjnych analizą innych, ale – gdy coś nie wyjdzie – pierwsi wsadzają kij w mrowisko. To bardzo nieładnie.

  Wiele osób jest zafascynowanych Rafałem Zaorskim. Zarabia miliony na DAXie.

  Proszę, tutaj jego typ na Wig20 na rok 2019 (gdy W20 był po ~2300):
  „Wejście Goldmana, JP Morgan jest bardzo ważne dla polskiego rynku. Gra spekulacyjna pod PPK. Założyłem się, że WIG20 osiągnie 3000 w przyszłym roku.”
  https://www.fxmag.pl/artykul/rafal-zaorski-pawel-szwajcar-oraz-popularni-traderzy-o-przyszlym-roku-poznaj-prognozy-na-2019

  Ten Pan założył 3000 dla wig20 w 2019, bo Goldman i Morgan weszli do Polski…. Szkoda cokolwiek komentować, nawet nie wiem, od czego zacząć. Ogarnia mnie jedynie pusty śmiech. Zero analizy fundamentalnej, sentymentu, technicznej czy makroekonomicznej. Goldmany przyfrunęły ze słońca i wpompują miliony dolarów w nasz rynek. No i PPK. PPK, które – przypomnę – w roku 2019 zwiększy kapitalizację polskiej giełdy o mniej niż 0.1%.

  Tutaj z kolei, macie za darmo blog, niesamowitą skarbnicę wiedzy i technik analitycznych. Wykorzystajcie to do robienia swoich analiz i jeśli będą udane, sami nagrodzicie siebie swoim zapracowanym zyskiem. Tak, to trudne. Chyba można przy użyciu Excela stworzyć analizę cykli, analizę fundamentalną oraz makro. Technikę macie za darmo na stooq. Podzielcie się typami. To wymaga odwagi, a przede wszystkim wiedzy.

  Łatwo jest być biernym obserwatorem i pluć jadem i frustracją. Grow up folks.

  Co do bieżącej sytuacji, to jest w obozie, że owszem, wig20 będzie miał z przodu nieparzystą liczbę, tylko nie będzie to „3”.

  Panie Wojciechu – Najlepszy ekonomiczny Blog w Polsce. Dziękuję!

  animetal_slave

  38
  1. mac-erson

   A ja się skłaniam, że w 2020r. będą obie cyfry nieparzyste i 1 i 3. Zapowiada się ciekawy rok.
   Zgoda Najlepszy blog Pana Wojciecha.
   A wytykanie błędów. To już problemy emocjonalne danej osoby i jej rozdmuchane i niekontrolowane EGO. Jak się EGO utuli i schowa to otwiera się serce, miłość i pozytywna energia 😉

   7
  2. cebeerxx

   Ty w ogóle grasz jakimiś konkretnymi pieniędzmi na giełdzie? Kolejny gimbus zbierający lajki od mu podobnych pryszczy za brednie na pół strony? I to do mnie te teksty o niepowodzeniach w inwestowaniu, bo niby kieruję się prognozami p. Białka? Zlituj się

   4
   1. animetal_slave

    Poświęcę Ci jeszcze jeden wpis. Może coś zrozumiesz, jeśli nie, trudno. Nie mój problem.

    Załóżmy, że gram małymi kwotami na giełdzie. Załóżmy też, że jestem z pokolenia gimbusów. Załóżmy, że mam pryszcze.

    Czy to są Twoje parametry wejściowe do sukcesu na giełdzie? Czy posiadanie tych cech, czyni mnie gorszym inwestorem w Twoim mniemaniu?

    Proponuję zabawę – wybierz konkretną klasę aktywów, sporządź wycenę, podziel się na blogu, opisz użyte techniki analityczne oraz założenia.
    A potem ja, biedny, młody, pryszczaty gimbus, sporządzę moją wycenę i podzielę się ze wszystkimi.

    Challenge?

    23
   1. animetal_slave

    Zgadzam się Dante. Też wyczuwam Plazę Accord 2.0. Ale najpierw, dollar funding shortage squeeze, podobny do września 2019, na skutek kryzysu REPO. Moim zdaniem, to będzie zarzewie wykończenia sekularnej hossy na dolarze, a potem impuls pionowy w dół.

    2

Dodaj komentarz