Segregacja na GPW

W moim scenariuszu spółki wzrostowe miały zakończyć swoją 9-letnią karierę w szczycie poprzedniej cyklicznej hossy czyli w styczniu 2018. Na podstawie mojej interpretacji cyklu Kuznetsa, wyobrażałem sobie, że ten szczyt sprzed 2 lat będzie odpowiednikiem szczytu podobnej hossy z marca 2000. Później miała przyjść cykliczna bessa (co nastąpiło), z której – powoli – jak feniks z popiołów miały odrodzić się spółki “tanie” z sektorów “starej ekonomii”. Do października rynek dopuszczał taki scenariusz, ale listopadowe wyjście Nasdaq Composite na nowe historyczne rekordy go przekreśliło. Od tamtej pory obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania akcjami spółek wzrostowych, co widać po wartości obserwowanych dynamik indeksów sektorowych GPW.

Powered by macrobond.com

Na powyższym wykresie 16-miesięcznych zmian procentowych sektorowych indeksów GPW widać wyraźny podział na trzy grupy. Ponad 40 proc. zyski notują następujące sektory: WIG-Games, WIG-Info, WIG-Telekom oraz WIG-Media. Ponad 25 proc. zyski wykazują WIG-Nieruchom oraz WIG-Budow . Pozostałe sektory są na minusie.

Zastanawianiem się, do kiedy potrwa ten wyraźny podział popularności poszczególnych sektorów na GPW będę się zajmował w tym miejscu w najbliższym czasie.

Podsumowanie: “wzrostowe” sektory (gry, informatyka, telekomunikacja i media) są liderami obecnej cyklicznej hossy na GPW. Grupę pościgową tworzą sektory związane z hossą na rynku nieruchomości. Indeksy pozostałych sektorów straciły w okresie minionych 16 miesięcy.

Komentarze

  1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    @michalz 11:
    “Panie Wojtku, zgodnie z logiką cyklu Kitchina w okolicach lata powinniśmy przenosić się na ropę. Po mojemu w okolicach czerwca-lipca. Może znajdzie Pan miejsce w którymś ze wpisów na przemyślenia odnośnie czasu i poziomów przejścia. Może by to połączyć z Pana oczekiwanym punktem D w ramach cyklu Kuznetza. Z góry dziękuję.”

    Będę myślał. Mnie z kolei korci myśl, że Amerykanie zabili Sulejmaniego w zamian za jakiś prezent od Saudyjczyków. Np. za przedwyborczą “October surprise” w postaci bardzo taniej ropy. Więc ropa zaczęłaby drożeć dopiero po wyborach. Ale to “teoria spiskowa”.

    3
    1. sumadartson

      To byłaby nawet dla Saudów zbyt wysoka cena za głowę jednego wirażki. Tamten zamach i odpowiedź nań to polityczna dyskusja na gesty dwóch łobuziaków. Jeden rzekł: muszę cię stuknąć bo za bardzo szczekasz. Drugi na to: jak mnie jeszcze raz stukniesz to sobie nie polatasz. Jeden zestrzelony boeing (nad Ukrainą) to mógłby być przypadek, ale dwa zestrzelone boeingi to już gest.

    1. tinley

      Ameryka ma powód żeby spadać, ale jeszcze sama siebie oszukuje ze tego nie widzi. Hossa będzie trwała dopóki Sanders nie dostanie nominacji i sondaże nie pokażą że realnie wygrywa z Trumpem. Osobiście stawiam jednak na Bloomberga jako Dm. nominata a on dla rynków raczej jest neutralny. Trump niby pozytywny, ale tylo dla amerykańskiego. Jak tylko wygra wybory wprowadzi cła na UE.

    1. tinley

      to najsłabsze z paliw wzrostu. Wystarczy miesiac większej korekty a polski inwestor uliczny ucieknie i nie wróci przez 2 lata. Wzrosty na misiach obecnie napędzane sa bardziej nadziejami niż zdrowym rozsądkiem. POmagają napływy z OfE i PPK, ale bardzo łatwo tą funduszową hosse na MIŚ zgasić

  2. skaven

    @WB
    Segregacja sektorowa na GPW wygląda tak samo jak na S&P500, robimy dokładnie to samo co oni z tą różnicą że oni mają większość CDProjektów a my tylko jeden. Robienie analizy WIG, w który wrzucone jest wszystko jest sztuką dla sztuki, która nie ma sensu w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
    To jest dla mnie zastanawiające że przez 10 lat pan tego nie dostrzegł. Być może znowu powielanie schematów kiedyś zaskoczy…

    5
  3. tinley

    W USA co 5 zdanie w debatach demokratów to healthcare i climate. Pierwsze to hiobowe wieści dla spółek farmaceutycznych (zwłaszcza gdy wypowiada je Sanders) a drugie dla spółek kopalno-naftowych. Blackrock już tez przestawia protfele na ekologię. To ni ejest zmiana na rok czy na dwa – to zmiana cywilizacyjna. Poprzedni szczyt globalnego ocieplenia mieliśmy w czasach Mieszka I. W Gnieźnie bez problemu hodowano wtedy brzoskwinie i egzotyczne dziś rodzaje śliw. Ok 1600 mieliśmy początek małego lodowacenia i bardzo mroźne zimy. Wahadło odbiło w druga stronę i ok 1850 mieliśmy mix pogodowy w postaci umiarkowanych temperaturowo ale bardzo mokrych lat z wiadomym skutkiem – klęska głodu, zniszczenie zbiorów ziemniaka, emigracje, powstania itd. My jesteśmy w trakcie cyklicznego ocieplenia które bedzie trwało jeszcze przez kilka generacji. To wiąże się z potrzebą wynalezienia nowych źródeł energii, technologii obniżającej zużycie energii, obnizające emisję gazów itd.. To się dzieje i bedzie postępować. To są po prostu dekady spólek wzrostowych i technologii.
    No i gdzie w tym wszystkim jest WIG20 i reszta GPW to każdy sobie odpowie. Jeszcze moze dolar trochę pomoże niedługo na krótko, ale to nie bedzie wiele moim zdaniem. parowóz jest na NYSE, węglarka w Europie Zachodniej a GPW to ostatni wagonik który wszyscy z chęcia by odczepili .

    1
  4. sumadartson

    Oczywiście że pamiętam prognozę Mistrza bodaj z 2015 r. że hossa potrwa do końca 2017 r. +ew. efekt stycznia 2018. Jako że w styczniu 2018 r. pomny tej proroczej wizji, widząc początkową słabość DAXa i FTSE zapakowałem się w shortkonie po uszy tak że moje sakwy zapełniły się do późnej wiosny fortuną po brzegi, zawsze chciałem Mistrzowi za jego mądrość podziękować. Co też czynię, korzystając z okazji że MISTRZ sam przypomniał wszystkim tamto wizjonerskie wydarzenie. ŻYJ WASZMOŚĆ STO LAT I PROWADŻ NAS W ZDROWIU KU FORTUNIE.

    7
      1. wider_swider

        Jak widzę komentarz, że USA ani myśli spadać to automatycznie mi się otwiera pozycja krótka.
        Ale najlepszy był pan od elaboratów prospadkowych. 413 łapek w górę pod wpisem, więc wtedy all in long. Tak zwany easy trade.

        2
  5. wider_swider

    Który krytykant wczoraj wywróżył spadki Ursusowi, bo już mi się te wszystkie mędrki mylą ?
    Pewnie ten sam co mnie wyśmiał jak Brastera redukowałem po 0,47 zł.
    Mamy tutaj wyjątkowo dobrze wyselekcjonowane towarzystwo.
    Chociaż poziom żenady spada, bo coraz więcej liderów antywskaźnikowych się przestaje udzielać (dzięki Bogu dla świeżaków)

    1
  6. wider_swider

    W kwestii poruszanej jakiś czas temu CCC:
    Marshall już odpuścił shorty, AQR systematycznie wychodzi, natomiast Connor póki co nie.

    Miło, że wreszcie się ktoś zainteresował moim czarnym koniem imprezy – została odnotowana pierwsza pozycja krótkiej sprzedaży na Dino.

    3

Dodaj komentarz