Względna siła globalnego sektora “energy” najniżej od przynajmniej 25 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Relatywna siła indeksu MSCI World Energy (indeks cenowy w lokalnych walutach) spadła w ostatnich dniach poniżej swoich historycznych minimów ze stycznia 1999 i lutego 2000. Trend spadkowy względnej siły tego sektora rozpoczął się w lipcu 2008 roku w ówczesnym szczycie cen surowców energetycznych, gdy cena baryłki ropy naftowej zbliżała się do 150 dolarów. Ten globalny trend – który ostatnio przekłada się też na zachowanie spółek paliwowych na naszej giełdzie – trwa już więc 11,5 roku i zapewne tak jak w 2000 roku ulegnie zmianie dopiero, gdy skończy się hossa w sektorze IT/sektorze spółek wzrostowych.

WIG-owi 20 nie udało się w czwartek potwierdzić przełamania poziomego oporu wyznaczanego przez zamknięcie z 8 stycznia (2116 pkt.). W czwartek indeks zamknął się minimalnie niżej na poziomie 2111,8 pkt. Z głównych indeksów tylko sWIG-80 minimalnie zyskał ustanawiając nowe 1,5 roczne maksimum. To niepowiedzenie nic jednak nie zmienia w podobieństwie obecnej sytuacji technicznej indeksu do tej z połowy października, kiedy to 14-tego również mieliśmy do czynienia z podobnym spadkiem po pierwszej próbie przełamania analogicznego krótkoterminowego oporu. Wtedy rozstrzygnięcie nadeszło dopiero 3 sesje później.

W USA po krótkiej przerwie znów mieliśmy do czynienia z potrójnym rekordem S&P 500, średniej przemysłowej Dow Jonesa i Nasdaq Composite. W Azji w piątek rano nadeszło jednak schłodzenie nastrojów związane zapewne z utrzymującą się niepewnością, co do tego czy rozprzestrzenianie się epidemii koronowirusa uda się zahamować i jakie będą jej pojawienia się ekonomiczne skutki. W czwartek liczna nowych potwierdzonych przypadków zarażenia się była niższa niż dzień wcześniej, co sugeruje, że zapewne dzięki zastosowanym drakońskim środkom w postaci kwarantanny miast tempo epidemii nadal słabnie. Z drugiej strony wczoraj poinformowano, że wśród pasażerów wycieczkowca poddanego kwarantannie u wybrzeży Japonii wykryto kolejnych 10 przypadków zakażenia (po 20 wcześniejszych). Pojawiły się raporty o przypadkach innych wycieczkowców, które utknęły na morzu otrzymując odmowę wejścia do portów.

Kurs akcji spółki Relpol (C/Z 8,9, C/WK 0,71, stopa dywidendy 7,1 proc.; kapitalizacja 57,2 mln zł) zajmującej się produkcją komponentów automatyki przemysłowej, w szczególności przekaźników elektromagnetycznych dla różnych gałęzi przemysłu, elektroniki, fotowoltaiki, kolejnictwa, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, przekaźniki do sterowania i nadzoru a także gniazd wtykowych do przekaźników można umieścić w obrębie 24-letniego kanału łagodnego trendu wzrostowego. Równocześnie od 2016 roku kurs przebywa w obrębie kanały średnioterminowego trendu spadkowego, w ramach którego pod koniec ub. r. dotarł do dolnego ograniczenia kanału długoterminowego, a zarazem do poziomego wsparcia wyznaczanego przez dołek z sierpnia 2015 roku. Najbliższymi oporami są opadająca średnia 200-sesyjna oraz lokalne minima z lat 2017-2018.

Kurs akcji spółki Talex (C/Z 9,1, C/WK 0,76, stopa dywidendy 10,2 proc., kapitalizacja 38,4 mln zł) będącej integratorem technologii informatycznych oferującym usługi w zakresie integracji, przetwarzania i przechowywania informacji zachowuje się ostatnio w bardzo podobny sposób do tego z 2006 roku. Do grudnia 2018 kurs akcji wypełnił zasięg spadku sugerowany przez wcześniejszą formację podwójnego szczytu, następnie w 2019 roku przełamał linię trendu spadkowego, a w grudniu 2019 przetestował dołek sprzed roku. Najbliższe opory to opadająca średnia 200-sesyjna oraz minima kursu z lat 2015-2017(8).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć spadek rocznej dynamiki nowych zamówień w niemieckim przemyśle do najniższego poziomu od ponad 10 lat w grudniu:

… dane o rocznej dynamice produkcji przemysłowej w Czechach i na Węgrzech w grudniu:

… spadek wartości publikowanego przez Reserve Bank of India wskaźnika zaufania konsumentów w odniesieniu do bieżącej sytuacji do najniższego poziomu od przynajmniej 2011 roku:

… wzrost stopy bezrobocia w Polsce w styczniu do 5,5 proc. (pierwszy raz od 4 lat od października do stycznia stopa bezrobocia wzrosła przynajmniej o 0,5 pkt. proc.):

… oraz wstępne dane z China na temat wyników handlu zagranicznego tego kraju w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. slepakura

    Wlasnie mija 11 tlustych lat na wigu 20 . Mityczny kapital mial ostatnio kupowac usd pln do 3,30 . Mityczny kapital mial bic sie o PKN Orlen . Kon jaki jest kazdy widzi usd pln raczej zobaczymy 4,30. Czas zaczac 11 chudych lat na wigu 20 i wszelkiej masci pseudo analitykow . Idzie wiosenna hossa na malowanie trawy i budowe slawojek. Koncz wasc wstydu oszczedz i wez sie za porzadna robote a nie ciagle bujanie w oblokach.

    12
    1. tinley

      Zapewne nie w przewidywalnej przyszłości. Jakoś nikt nie chce zwrócić uwagi na coś takiego jak cykl klimatyczny. Cykl który napędzał zmiany cywilizacyjne co kilkaset lat tak jak na przykład bardzo mokre lata w połowie XIXw wywołały rewolucje, emigracje, ucieczkę ludzi ze wsi do miast, klęski głodu i związany z tym boom późniejszy gospodarczy w USA zasilonych tanią silą roboczą, oraz uprzemysłowienie zachodnich gospodarek. Obecnie żyjemy w czasach zmiany klimatycznej która zaczyna skutkować pogonią za technologiami eko i czystej energii oraz odejscia od kopalin. Dopóki ten trend będzie trwał to spółki technologiczne, a zwłaszcza technologii wykorzystywanej do produkowania czystej energii czy zmniejszania emisji gazow, będą rosły a hossa na W20 poza krotkimi epizodami to marzenie ściętej głowy. Tu nie ma w co inwestować tak naprawdę i te wszystkie państwowe molochy żyją jeszcze tylko dlatego że trzeba tą energię kupić, paliwo do zbiornika wlać . Ta konieczność sprytnie jest wykorzystywana przez kolejne rządy do rabowania tych spółek i dołowania wycen bo przecież jak ktoś musi kupować ten towar to nagle się wszystko nie zawali od tego dojenia i kretyńskich pomysłów. Przekłada się to jednak na wyceny i widać co się dzieje z sektorem SSP w czasach w których gonimy za czystą energią, automatyzacją i redukcją kosztów zwiazanych z siłą roboczą. To jest właśnie siła spółek wzrostowych i to bedzie trwało. Demografia tez nie sprzyja spółkom value.

      5
      1. digesting slowly

        W najbliższym czasie odbicie na wig energia, przynajmniej w ramach kanału trendu spadkowego.
        Ja w takich okazjach coś tam sobie kupię (choć przeważnie nie udaje mi się wszystkiego sprzedać).
        Nie martwi mnie to, bo gra na akcjach z zasady trwa dłużej niż np na kontraktach.
        A ja nigdy nie sprzeję taniej niż kupiłem – w myśl zasady kupuj tanio, sprzedaj drogo 🙂
        Jak już będą zastawiać hipotekę by kupic fotowoltaikę, to będzie znaczyć że zmiana trendu jest blisko :).

  2. slepakura

    W 2000 roku wiadomo co roslo do 10 marca . Moj kolega z biura sie podniecil ,ze bedzie zmiana warty i kupil Stalexsport na kredyt z nadzieja ,ze szmaty pojda na koncu . Oczywiscie efekt wiadomy bankructwo.

  3. slepakura

    Popatrz sobie analizy usd pln pod koniec czerwca 2019 i kupno usd pln 6 stycznia 2020 , popatrz granie na spadek na wigu 20 29 kwietnia , 1 lipca , 4 listopada 2 stycznia na spadek na wig 20 . Popatz rekomendacja zamkniecia spadowych pozycji w poniedziaek i odnowienie w srode. Oczywiscie taka skutecznosc jest niczym .Rekomendacje byly wydawane co najmniej tydzien wczesniej a nie po fakcie. KREW WAS ZALEWA ,ZE OGRYWAM WAS JAK SLEPE KURY>

    5
  4. slepakura

    Podstawowa zasada ,gramy na rynkach ,ktore rozumiemy . Praktycznie wszyscy na tym blogu graja na spadki w usa i wzrost wigu 20 od 2 lat . Praktycznie graja wirtualnie , gdyz miesiac takiego grania to bankructwo.

    4
  5. slepakura

    Oczywiscie na rynku nie mozemy mowic o prawdzie. Obstawiamy pewien zaklad . Kluczowa sprawa jest szybka weryfikacja zalozen i pozycji a nie slepe brniecie i wynajadowanie bzdur ,ze bedzie za miesiac 3, 30 na usd pln. Oczywiscie ,kto realnie nie gra jak pan Wojtek to tego nigdy nie zrozumie. Zarzadzanie portfelem i ryzykiem jest kluczowe .

    4
  6. wider_swider

    zulus_chackaa 6 lutego 2020 o 18:13Odpowiedz
    To gdzie te spadki w USA? Hm?

    Myślę, że jak animetal wrzuci kolejne 2 strony A4 negatywnych wskaźników to wtedy zacznie spadać. 20% temu już była giełda przewartosciowana. Podobnie jak Apple i CDR.
    Z tęsknotą oczekuję kolejnego wpisu tego fachowca.

    1
      1. Panpozwoli

        Tak samo było na CHF. W obliczu ograniczenia dostępności kredytu przez rekomendację lub wzrost stóp popyt wzrastał bo zdolność kredytowa umyka.
        A potem płacz.
        Ciekawe kiedy sóweren pojmie ,że u nas kredyty są na zmiennej stopie?

        2
  7. slepakura

    Jak odroznic zawodowca od kompletnego frajera? Gdy zaklad jest zle obstawiony zawodowiec bez mrugniecia okiem zamyka pozycje .Kompletny frajer modli sie , wyszukuje kolejne bzdury i trzyma miesiacami stratne pozycje zamykajac na samym dnie .

    3
    1. Panpozwoli

      To ja zgłoszę samokrytykę. Zapamiętałem sobie kilka jego prognoz z nadzieją na ich pełną klapę, a tu kalaps. Skuteczność 50/50. Czyli standardowa dla kogoś kto non stop produkuje opinie.
      Taka robota.

      1
  8. Guy Fawkes

    @Lord Mac Erson

    //Panie cwaniak jeśli dobrze pamiętam to co chwila od 2018r. wieszczyłeś armagedon w US.//

    //Nie wieszczył tylko wyliczał.//

    Na mocy żelaznych praw absolutnej nauki squirtowania dwa lata temu giełdy na pewno miały zbankrutować i zostać zamknięte. Wszyscy, którzy tak nie uważali byli ślepymi kurami, które jako ostatnie oglądają jaja itd.
    Z tego, że jakiś czas na blogu był spokój od bełkotu Ciggy@Beer, wnoszę, że to Władca Pierścieni był w tym czasie dyslokowany w miescu zamkniętym Wall Street Tworki.

    Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, what a pity.

    1
    1. Guy Fawkes

      Co innego się zezłościć i raz coś chlapnąć, a co innego rzęzić w kółko jeden i ten sam bełkot.

      To, co ty robisz, nikogo to nie interesuje, tylko podku….
      Nie masz nic do powiedzenia poza treściami autoterapeutycznymi, więc pomyliłeś blogi.

      Jak byś się uspokoił i raz dziennie rzucałbyś odkrywczy bon mot o skrajnej głupocie powszechnej (wszystkich oprócz ciebie), mającej źródło w obergłupocie właściciela bloga, to jeszcze dałoby się może nie zwracać na to uwagi.

      Ale natręctwo jest wkurzające.

      Wiem, że tracę czas, bo chodzi o … terapię i żadne argumenty się nie liczą.

      1
      1. konsultant121

        Podoba mi sie Twoja koncepcja. W ogóle pytanie do inwestorów i wszelkiej maści spekulantów. Jak to jest u Was z psychika gdy trzymacie pozycje w dłuższym okresie? Jak juz straciliście i trzymacie pozycje na stracie (oczywiście wirtualnej, nie zrealizowanej, bo wierzycie że odbijecie) , to lepiej się czujecie jak jeszcze bardziej spada czy bardziej sie denerwujecie jak zaczyna mocno rosnąć??

        1
        1. wider_swider

          Jeżeli o mnie chodzi to wszystko zależy ile kapitału mam już zaangażowane. Na Brasterze zlecenia mam wystawione do 0.30 zł. Poniżej tego już bym wolał żeby nie spadł przed dojsciem do mojej średniej zakupu gdzie redukuje o połowę. Natomiast gdy spada i jestem na stracie, ale mam jescze oczekujące zlecenia na niższych poziomach to kibicuje spadkom. Im niższą będę miał średnią tym więcej zarobię jeśli spółka nie zbankrutuje. Wchodząc w nią zakładam że nie zbankrutuje. A jeśli się myliłem i jednak padnie to przeznaczam na nią odgórnie tylko taki kapitał żeby się otrzepac kilkoma ruchami np na FCCC.

          1
  9. podczaszy1

    Zasada jest chyba oczywista. Straty ciąć jak najszybciej, a zyskom pozwolić rosnąć. Większość ma problem z tym drugim. Naprawdę zarabiają tylko Ci którzy z tym sobie radzą. Ilu ich jest?

    1
                    1. Panpozwoli

                      Już sam nie wiem co gorsze. Okupant obecny, czy potencjalnie przyszły.
                      A może obaj?

                      1
                    2. podczaszy1

                      Sam pisałeś,że obecny okupant to stosy, a więc jak ja mogę być na kijku. Mysl człowieku mysl bo to ma przyszłość.

                    3. Panpozwoli

                      Myślę. W każdym bądź razie staram się. Rozumiem, że Ty z tego obowiązku jesteś zwolniony. Wystarczają prawdy wiary i przewodnia rola starego kawalera w sukience.

                      1
  10. skaven

    Chciałbym zgłosić dwa autorskie pojęcia 🙂

    1. Inwestycje na Kiczyna – kupowanie przypadkowych spółek w oparciu o cykl Kiczyna i Kondratieva, najlepiej tanich, najlepiej w trendzie spadkowym.
    2. Formacja “nóż w masło” przykład BRA

    7
  11. slepakura

    Gielda jest nieliniowa , jest quasicrystals . Gdzie zatem istnieja cykle ? Niech odpowiedza ci co graja na rure na wigu 20 od 2 lat , widza ratunek za miesiac jak bedzie 3,30 i sciga ich komornik. CYKLICZNIE .

    2
  12. mac-erson

    Nie byłbym sobą gdyby przed weekendem nie przedstawił Wam długo oczekiwanej przez wielu mojej aktualnej prognozy 😉
    SP500 według mnie dzisiaj robi 4-kę w tej nowej fali wzrostowej (zasięg 3320-3325). Next week nowy szczyt może ten cel ok. 3370 (tzw. kreska Podczaszego).
    Udanego weekendu dla Wszystkich.

    1

Dodaj komentarz