Ropa najtańsza względem S&P 500 w historii

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Ubiegłotygodniowe kolejne tąpnięcie ceny ropy naftowej (WTI, West Texas Intermediate) do najniższego poziomu od okresu listopada 2001-styczeń 2002 (czyli bezpośrednio po atakach terrorystycznych na USA z 11 września 2001) przy równoczesnym silnym odbiciu w górę cen akcji w USA spowodowało zejście relacji między spotową cena WTI a S&P 500 do najniższego poziomu w historii. Poprzednie historyczne minimum tej relacji ustanowione zostało w grudniu 1998, a więc zaraz po kryzysie rosyjskim, kiedy to cena ropy spadła do niewiele ponad 10 dolarów za baryłkę, zaś S&P 500 właśnie odrobił całość ok. 20 proc. strat poniesionych w okresie lipiec-wrzesień/październik 1998.

Co ciekawe w przeszłości ta relacja pomiędzy ceną ropy a S&P 500 korelowała dodatnio z wysokością stopy bezrobocia w USA (szare pionowe pasy na powyższym wykresie to okresy recesji w gospodarce USA według klasyfikacji NBER). Współczynnik korelacji pomiędzy tymi seriami nie był jakiś bardzo wysoki, ale jednak zauważalnie dodatni (+0,48 proc.). Oczywiście tania ropa w przeszłości sprzyjała dobrej koniunkturze gospodarczej w USA prowadzącej do spadku stopy bezrobocia (zapewne jest tak nadal pomimo tego, że USA stały się dzięki “rewolucji łupkowej” największym producentem ropy naftowej na świecie), a silny rynek akcji również zapowiadał dobrą koniunkturę gospodarczą. Obecnie mamy do czynienia z ciekawą dywergencją pomiędzy tymi dwoma serami: relacja ropa/S&P 500 nadal spadała zaś stopa bezrobocia zaczęła w marcu wzrost. Któraś z tych serii powinna się “mylić”. W przeszłości to relacja cena ropy/S&P 500 wyprzedzała wysokość stopy bezrobocia średnio o ok. 10 miesięcy, co może sugerować, że to stopa bezrobocia się “myli”, S&P 500 rosnąc dyskontuje przejściowy charakter obecnego koronawirusowego kryzysu, na co nie jest w stanie jeszcze zareagować “spotowa” cena ropy naftowej przygnieciona trwającym załamaniem popytu.

WIG-20 obronił zdołał obronić w piątek dolne ograniczenie rozpoczętego miesiąc wcześniej krótkoterminowego kanału trendu wzrostowego jednak w przeciwieństwie do S&P 500 (ale podobnie do większości indeksów giełd zachodnioeuropejskich) nie zdecydował się na podążenia na nowe lokalne szczyty, co zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza, w który ta rosnąca linia wsparcia jednak zostaje przełamana, WIG-20 testuje wsparcie w okolicach poziomu 1500 pkt. i postraszywszy jego przełamaniem ponownie rośnie stukając później od dołu we wspomnianą rosnącą linię wsparcia krótkoterminowego trendu wzrostowego.

W piątek S&P 500 osiągnął poziom z 9 marca, a więc dnia w którym Włochy wprowadzając ogólnokrajową kwarantannę dały światu wyraźny sygnał, że pandemia koronawirusa uderzyła na poważnie w Europę. Wzrosty z ostatniego miesiąca kasujące całość spadków, które później nastąpiły sugerują, że rynki akcji zakładają – pewnie słusznie – że epidemia a przynajmniej jej najgroźniejsza faza, w której liczba zarażonych rośnie wykładniczo aż do momentu wprowadzenia przez spanikowane rządy kolejnych restrykcji, okaże się jednorazowym zjawiskiem, a nawet jeśli nie, to jej ewentualne kolejne fale spotkają już ze znacznie bardziej skutecznymi reakcjami.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć najniższą od przynajmniej 1990 roku publikowaną przez ACEA liczbę nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w 28 krajach UE w marcu:

… spadek rocznej dynamiki zharmonizowanego wskaźnika CPI dla strefy euro w marcu (+0,75 proc.) oraz spadek rocznej dynamiki podobnego wskaźnika dla Polski w marcu (+3,9 proc.):

… załamanie się do najniższego poziomu od okresu marzec 2008-październik 2009 rocznej dynamiki publikowanego przez Conference Board indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej w USA w marcu:

… +3,1 proc. roczną dynamikę liczby przepracowanych przez Amerykanów godzin w I kw. br.:

… dane na temat wyników handlu zagranicznego Japonii w marcu:

… oraz 10,1 proc. spadek rocznej dynamiki zużycia prądu w Chinach w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Darek51234

    Profesor z Marsylii powiedział że wirus się kończy i za chwilę zniknie. Każdy kto obserwuję wykresy z państw gdzie jest ciepło mogl to zauważyć np w Australii. A teraz widać jak się to zmienią gwałtownie w Hiszpanii czy Portugalii. Mamy pecha że w tym roku zimna wiosna jest w Europie. No niestety jesienią wróci ale może jyz będzie łagodniejszy. Czego sobie i wszystkim życzę. No i remdisivir już będzie dla wszystkich. A też widać jak bardzo pomaga.

    2
      1. sumadartson

        2011 proszę Waszmości już szczęśliwie przeminął.
        Natomiast koronawirus:
        “Będzie wyświetlany (pojawi się) podczas gier wojennych (zawody wojskowe w Wuhan)
        …gdy umarli powstaną w grobach” (podczas kremacji zwłoki podnoszą się do przysiadu)

          1. sumadartson

            Ale zajmujemy się raczej powietrzem (zarazą) a nie grami uboju. W Wuhan byli “zawodnicy” z całego świata. To może tłumaczyć tak szybki export made in China.
            Swoją drogą jeśli rzeczywiście świat pójdzie na arbitraż z powodu złamania międzynarodowych praw informacyjnych przez władze Chin, to będzie dla świata kryzys porównywalny w skutkach z nadchodzącym nieubłaganie WIELKIM trzęsieniem ziemi w Kalifornii.

            1
  2. Altivar

    @mac-erson.

    Dlatego jest tyle sporów na temat edukacji i jej postrzegania bo świat doszedł do ściany intelektualnej. Mamy teraz czasy gdzie wykształcenie jest skrajnie przewartościowanie i jednocześnie niedowartościowane.
    Dlatego dalszy rozwój ludzkości będzie się odbywał w sferze duchowej… Albo bliżej niej

    2
    1. mac-erson

      @Altivar dlatego też propoguję wyjście z pułapki postrzegania świata przez umysł. Chociaż liczę się z tym, że mogę być uznawany za wariata przez większość to cenne jest dla mnie przebudzenie każdej duszyczki -;)

      3
    1. mac-erson

      Odpuścmy ten temat na blogu giełdowym. Ja ktoś będzie chciał się pochylić na tematem super. Nee też super. 😉
      Dałem link do Mietka jako zachętę bo nie każdemu będzie się chciało sięgać po książki “Potęga teraźniejszości” lub “Przebudzenie”

      1
  3. toya

    Co do relacji OIL – S&P.

    Tania ropa to nizsze koszty to wsparcie dla gospodarki.

    Ale…

    Te sprzyjajace gospodarce oszczędności gospodarstw domowych i malych firm wynikaja nie ze spadku ceny ropy tylko spadku ZAPOTRZEBOWANIA. Co mi z tego, ze ropa jest tania jesli moja miesieczna konsumpcja spadla ze 150litrow do 10 litrow paliwa? Naprawde nie robi mi wielkiej roznicy czy ona jest po 50$ czy nawet 10$. To samo tyczy sie pozamykanych firm.

    S na OIL i S na S&P.

    3
    1. Darek51234

      To jaka jest konsumpcja dziś to każdy wie. Pytanie jaka będzie za miesiąc, dwa. A będzie znacznie wyższa. A innym pytaniem jest kiedy spożycie będzie takie żeby nie było dużych nadwyżek. Ale to pytanie dla ciebie bo ja nie gram na ropie.

  4. animetal_slave

    Ajj, byłem zaspany rano i myślałem, że to Gospodarz zarzucił te linki. Uff 🙂

    Ja rozumiem Macerson, że możesz mieć takie postrzeganie rzeczywistości i że jesteś dobrym człowiekiem 🙂

    Ja mam inne i spadłem z krzesła myśląc, że Pan Mistrz Wojciech to polecił. Dla mnie Miecio jest to pozytywny wariat, albo tylko wariat w zależności ile osób przekona do matrixu.
    Jestem tylko ciekaw, jak jego dziecko zostanie potrącone przez samochód, jak je wyleczy. Bo z lekarzy nie korzysta.

    1
  5. macarek

    Niemcy jednak mają organizację (langsam aber sicher) ale są samolubami:

    https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1469771,bloomberg-opinia-niemcy-radza-sobie-z-pandemia-skrupulatnie-i-metodycznie.html

    //W styczniu !!! w jednym z berlińskich laboratoriów opracowano pierwsze zestawy testowe, a następnie szybko podzielono się nimi z 84 innymi laboratoriami w 16 krajach związkowych, które przekazały je lokalnym szpitalom i klinikom//

    Szkoda, że nie podzielili się ze sąsiadami w ramach UE….

    2
    1. Darek51234

      A z kim mieli się dzielić? Z głównym inspektorem sanitarnym Panem Linkasem?
      Ten pisowski geniusz drwił z dziennikarza który go pytał o wirusa. Nawet zasugerował że Pan Szumowski się nie zna, bo niepotrzebnie się obawia. A to było już miesiąc po tym gdy Niemcy przygotowali test.

      7
    2. NadaNullZero

      Organizacje i procedury – pewnie tak. Rozumu – nie.
      Aktualna liczba stwierdzonych zarażonych na 1 mln – Niemcy – 1 700, Polska – 230.
      Aktualna liczba stwierdzonych zgonów na COVID na 1 mln – Niemcy – 51, Polska – 9.
      Malkontenci i niedowiarkowie zamiast Polski niech sobie podstawią dane Słowacji/Czech/Węgier/Rumunii/Grecji.

      4

Dodaj komentarz